Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ayhan
15 yıl önce - Çrş 19 Ekm 2005, 02:50
İzmir Belediyeleri'ne...


Bu mesajımı öncelikle İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanlığına, 28 ilçe, 60 belde belediyesine ve tüm Türkiye belediyelerine gönderiyorum.

17 Ekim günü bilindiği üzere 3'ü büyük, 100'lerce sarsıntı yaşadık. Bu sarsıntılar normal olarak halkta panik ve tedirginlik yarattı. Bilim adamlarının tahminlerine göre önümüzdeki aylarda daha büyük bir deprem yaşama olasılığımız var. Umarım olmaz. Sizlere düşen görev ve devlete düşen görev bütün semtleri tek tek gözden geçirmeniz. Lütfen bütün apartmanlar teker teker incelensin. Eğik binalar, dayanıksız binalar hemen yıkılsın bence. Ayrıca Tepecik, Kadifekale, Bayraklı, Altındağ semtlerinde bulunan vatandaşlarımıza uygun konutlar yaparak buralar temizlenmeli. Ne kadar çabuk sürede bunlar yapılırsa insan hayatı için o kadar avantajlı oluruz. Unutmayalım depremin şakası olmaz. Bu söylediğim sözler çok klasik olabilir herkes tarafından söyleniyor ama artık belediyelerimizin ve hükümetimizin bu deprem konusunda çok ama çok ciddi bir şekilde çalışması gerek. Eğer gereken çalışmalar yapılırsa 15-20 yıl sonra Japonya gibi bir ülke olabiliriz.
Neden olmasın siz de yapın.


Mehmet YASA

15 yıl önce - Çrş 19 Ekm 2005, 19:52

Sevgili Ayhan,

Depremden sonra zarar gören binaların tespitini ve incelemesini, hasar raporu vs. gibi işleri belediyeler değil, Valiliklerin bünyesindenki Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri yapar.  İzmir'deki depremden sonra Bayındırlık yetkililerinin durmaksızın çalıştığını duyuyorum. Evleri hasar gören vatandaşlar da bunu bildirmeliler acilen. Hasar ciddi ise evlerine girmemelerinde fayda var, zaten bunu televizyonlarda duyuyoruz. Ancak evleri hasarlı ise ve bunu bildirmemişlerse ve de hala içinde oturuyorlarsa , olası bir depremde alacakları hasardan sonra kimseyi suçlamaya hakları olmayacaktır. Umuyorum İzmir ve çevresindeki depremler artık son bulur. Bugün da sallandık bolca. Bunlar ufak artçılar ama insanları tedirgin ediyor ve psikolojilerini  bozuyor.

Ballıkuyu,Vezirağa, Kadifekale ve Bayraklı'daki heyelan bölgeleri ile Karşıyaka Yalı Mahallesi’nde sağlıksız gecekondularda yaşayan vatandaşların taşınacağı toplu konutların temelleri yaklaşık 1 ay önce atıldı ve çalışmalar son hızla devam ediyor. Bugünkü Yenigün gazetesinde bu konu ile ilgili geniş bilgi var. 1 yıl içinde bu toplu konutların tamamlacağı yazıyor. Yenigün gazetesi internet sayfasını henüz tam olarak açmamış sanırım, o yüzden bu yazının linkini veremiyorum ama belediyenin sitesinde bu konuyla ilgili  daha önce açılan bi link var:
http://www.izmir.bel.tr/Menu.asp?menuID=1013& ...e=Projeler

Bu işler bir anda, ha deyince olmuyor malesef. Kaynak gerek, plan yapmak gerek, bürokrasiyi aşmak gerek, birlik beraberlik gerek... Zamanla,diğer sağlıksız kentleşen bölgeler de umarım adam olur.  Belediyeler, Valilikler, devletin diğer kurumları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tek bir yumruk olursa bu sorunları aşabilir. Heyelan bölgelerinde, gecekondularla ya da dayanıksız binalarda yaşayan vatandaşlara sağlam yapılar kazandırılır, kentin de sağlıklı ve doğru gelişmesi sağlanır.
Bu konuya olan duyarlılığın için yine de çok teşekkür ederim Ayhan.


birDilek
15 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 16:22

Arkadaslar tabiki ha deyince bu konular halledilemiyor ama hepimiz biliyoruzki bizim ülkemizde malesef büyük bir felaket olmadan hic bir sey yapilmaz, önlem alinmaz..
Büyük felaket olunca ah ah vah vah lar sürer bir süre...sonra yine unutulur gider...bir dahaki felakete kadar...
Izmir her zaman icin fay hattinin üzerinde olan bir sehir degilmiydi?Veya en azindan Seferihisar bir fay hattinin üzerinde..ve bu kasaba Izmire 50km bile uzakta degil...yani Izmir bir deprem bölgesi...
Istanbulda büyük deprem olduktan sonra Izmirde ne gibi önlemler alindi?
Eger alindiysa ve ben bu konudan bilgisizsem affedin.
Ama ciddi önlemlerden bahsediyorum! Sadece önlemi bir kerelik aldirip yaptik demekle yürümüyor bu isler...denetleme var mi? Biliyorsunuz insanimiz cok adam sendecidir bizim..denetleme olmadigi an isini ciddi bir sekilde yapmaz genelde...
Kücük bir misal...Istanbul depreminde bende bizzat bulundum...deprem sonrasi günlerce telefon hatlari iptaldi...tabi herkes yakinlarini aradigi icin asiri yüklenme yasanmisti..hadi bu tamam...bu olaydan sonra buna karsi önlem alindimi? Duyduguma göre Izmirde Deprem sonrasi yine hatlar iptal olmus...
Nedense hic ders almiyoruz...isimizi hep Allaha birakiyoruz...sonra da ah ah vah vah...

Dilerim haksizimdir veya bir gün gelir haksiz olurum bu konularda...


sipahi
15 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 22:11

bu Izmir'e özgü degil, bu sorun Türkiye geneli icin gecerli.
haritaya bakarsak risikonun en az oldugu 3-5 sehir var.(KIrklareli, Karaman, Mersin, Trabzon ve Rize)maalesef deprem ile ic ice yasamasini ögrenecegiz ve tedbirlerimizi almamiz gerekiyor.


Mehmet YASA

15 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2005, 11:55

DEPREME KARŞI SÜREKLİ HAZIRLIK


İzmir’in son günlerde çeşitli ölçeklerde depremlerle sarsılırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de yıllardır sürdürdüğü hazırlık çalışmaları ve oluşturduğu senaryolar kapsamında tüm birimleriyle teyakkuza geçti.
Depremin yaşandığı 17 Ekim 2005 Pazartesi günü vilayette yapılan kriz masası toplantısında Vali Oğuz Kaan Köksal ile birlikte gelişmeleri değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gece ise Daire Başkanları ve ilgili amirlerle birlikte saat 02.00’ye kadar İtfaiye Merkezi’ndeki belediyenin Kriz Masası’nın başında bulundu.
Ekiplerin hazırlıklarını yerinde inceleyip Kriz Masası’nda yer alan ilgili birimlerin amirleri ile birlikte gelişmeleri izleyen Başkan Kocaoğlu, depreme karşı hazırlıklı olduklarını söyledi ve İzmirlilere “geçmiş olsun” dedi.

Depremlerin nedenleri, etkileri ve yapılması gerekenler konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, bilim çevreleriyle işbirliği içinde çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “ Bu amaçla hazırlanan Deprem Master Planı’nda öngörülen depremin olası etkilerini hafifletici önlemler ile deprem sırası ve sonrasına ilişkin çalışmalar kesintisiz yürütülmektedir” dedi.

Kocaoğlu, her tür ve ölçekteki planlama çalışmasında alanı ve yakın çevresini kapsayan jeolojik-jeofizik raporlar, zemin etüdleri, riskli alanlarda mikro-bölgeleme çalışmalarının yapılmış olmasına özen gösterildiğini ve bu bilimsel çalışmaların ışığında hazırlanan öneriler doğrultusunda plan kararları oluşturulduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, depreme hazırlık olarak bugüne değin gerçekleştirdiği çalışmalar şunlar:

- Yapı ruhsatları düzenlenmesi aşamasında arsaların zemin etüdlerinin yapılması koşulu imarla ilgili yasa ve mevzuattan önce İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nde yer almıştır. Yine, yapı projelerinin ilgili uzmanlarca hazırlanmış olması ve ilgili meslek odasının denetiminden geçmesi koşulu imar yönetmeliğinde yer almaktadır.

- İzmir Deprem Master Planı kapsamında, ilgili kurumlar ve meslek odalarıyla birlikte hazırlanan deprem senaryosu uyarınca öngörülen müdahale hazırlıkları tamamlanmış ve sürekli geliştirilmektedir. Bu anlamda İzmir İtfaiye Merkezi Yenişehir’de yeniden inşa edilmiş, Buca Adatepe’de bütün Ege Bölgesi’ne hizmet verecek şekilde İtfaiye Eğitim Merkezi kurulmuş ve düzenli eğitim programları uygulanmaktadır.

- AKS 110 ekipleri, yüksek teknolojiye sahip donanımlı araç gereç ve elemanlarıyla, ihtiyaç duyulacak durumlara her an hazır konumdadır.
- İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, büyük araçların ulaşamadığı dar sokaklardaki yangın ve felaketlere anında müdahale edebilmek amacıyla özel ekipler oluşturdu. Bu ekipler, 5 adet küçük şaseli Land Rover, iki motorsiklet ve 3 ATV (4 tekerlekli motorsiklet) ile donattı.
Özel söndürme sistemli ve ATV’lere Türkiye’de sahip olan ilk itfaiye, İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi oldu.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre illerden Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Balıkesir, ile yakın işbirliği sürdürmekte, bu illere araç, gereç ve eğitim programları katkısı yapılmaktadır. Bu iller ile çevre ilçe ve beldelerin itfaiye personeli, hem yangın ve trafik kazaları hem de sel ve deprem gibi doğal afetlere karşı eğitimden geçirilmiştir.

-Kemalpaşa, Menemen, Foça, Aliağa, Seferihisar, Urla, Torbalı, Bayındır, Tire, Selçuk ilçelerine toplam 16 kombi ambulans verildi, teknik malzeme desteği sağlandı.

- Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Balıkesir, Isparta, Afyon ve Kütahya illeri itfaiye teşkilatları personeli, 3’er haftalık eğitim programına alındı, teknik malzeme verildi.

- İlgili birimlerde yer alan personel, gerek teorik gerekse de tatbikatlar ile sürekli olarak eğitimden geçirilmektedir.

- Depreme karşı toplum olarak hazırlıklı olunmasının önemi bilinciyle, vatandaşlara ve okullarda öğrencilere yönelik eğitim programları uygulanmakta zaman zaman da vilayet ile birlikte İzmir’deki tüm ilgili kurumları kapsayan tatbikatlar yapılmaktadır.

- İzmir’deki 428 okulda yapılan eğitim çalışmaları ile AKS 110 kolları oluşturuldu. Lise öğrencilerine yönelik uygulamalı deprem eğitiminden 3500 öğrenci geçirildi. Öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verildi. Deprem simulatörü ile öğrenciler, olası bir deprem anında bizzat yaşayarak yapılması gerekenleri öğrendi.

-Kadifekale çevresindeki mahallelerde heyelan alanlarında bulunan yaklaşık 3 bin konutta yaşayanlar Uzundere’de inşa edilecek olan güvenli yapılara taşınarak, kentimizin bu en riskli bölgesi kentsel rekreasyon alanı olarak düzenlenecektir. Bu amaçla imar planları ve protokoller tamamlanmış olup, inşaatlar başlamıştır. Karşıyaka’da 800 gecekondu TOKİ ile yapılan protokol kapsamında, Örnekköy’de yapılacak olan sağlıklı binalara taşınacaktır.

- İzmir İli Depremselliği ve Deprem Riski Projesi çalışmaları, İzmir Valiliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi ve ilçe belediyelerimiz birlikteliğinde koordineli olarak sürdürülmektedir.

- İzmir Büyükşehir Belediyesi, afete hazırlık çalışmalarını kesintisiz ve süreklilik arzeden bir bir anlayış ile sürdürmektedir. Ayrıca, Deprem Master Planı’ndaki bütün bilgi ve öneriler ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına iletilmiştir. İlgili kurumların Master Plan kapsamında çalışmalarını yapmaları gereklidir.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=528


Tolgaryus
15 yıl önce - Pts 24 Ekm 2005, 00:34

Devlet kurumlarından,belediyelerden çok fazla şey beklemeyelim bence.Sonuçta hiç bir resmi kurum size sağlıklı veriler aktaramıyacaktır.Binanızın dayanıklılığını bir çok merciye ölçtürün, çok farklı sonuçlar alacaksınız.Çıkarlarınız zarar görecekse mülkünüze sağlam raporu alabilirsiniz.
Tek bir çıkar yol var;Kişisel bilinçlendirme.Devletin,beldiyelerin en önemli görevi bu olmalı.Önce teknik elemanlar,ardından halk bilinçlendirilmeli.Hala ülkemizdeki inşaatların %30 u kaçak yapılıyor.Binalarımız hala kontrolsüz yapılıyor.Biz 5 sene önce 20 bin vatandaşımızı deprem yüzünden değil kontrolsüz yapılmış,zayıf binalar yüzünden kaybettik.Geçen sene deprem riski küçük olan Konya da koca apartman hiç bir sallantı olmadan çöküp bir çok vatandaşımızın hayatına mal oldu.
Ucuz ev arayışları kalitesiz yapıları beraberinde getirmeye devam edecek.Kaliteli,depreme dayanıklı ev rağbet görürse yapılarda kalite artacaktır.Ev alan kişinin aldığı evin projelerini dahi inceletmesi gerekir.Ama bizim mantığımız sadece ucuz ev almak için çalışıyor.
Deprem anında yapılacakları dahi  öğrenemedik.
Herkes binasını bağımsız ama güvenilir bir firmaya kontrol ettirerek gerekli görülecek güçlendirme çalışmaları hakkında bilgi almalı ve uygulamaya geçirmelidir.
Nerde Devlet mantığı artık tarihe gömülmeli.Devlet gelsin diye beklediğimiz süre zaman kaybından öteye geçmeyecektir.Devletin tek tek herkese ulaşması imkansız,öyleyse zaman harekete geçme zamanı,her birey kendi evinin durumunu değerlendirmelidir.


En son Tolgaryus tarafından Pts 24 Ekm 2005, 00:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


anıl35

13 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 22:24

Biz Türkiye'de yaşıyoruz yani burda çok deprem oluyor.Aslında herkesin evin'de bir tane deprem çantası,deprem çadırı filan olması gerekir.Durumu iyi olmayanlar için'de belediyeler'de bunların bulundurulması gerekiyor.BELEDİYELERİN DİKKATİNE!!!

abhazyalı ugur
13 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 22:27

Alıntı:
Biz Türkiye'de yaşıyoruz yani burda çok deprem oluyor.Aslında herkesin evin'de bir tane deprem çantası,deprem çadırı filan olması gerekir.Durumu iyi olmayanlar için'de belediyeler'de bunların bulundurulması gerekiyor.BELEDİYELERİN DİKKATİNE!!!

bulunası şart ama deprem olduktan sonra hayatımızı bir mühdet idame ettirecek bir acık alanımız parklerımız bile mevcut değilANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet