Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6

İstanbul'da vize uygulamasına geçilsin mi?
Evet 55.9%  55.9%  [119]
Hayır 41.8%  41.8%  [89]
Kararsızım 2.3%  2.3%  [5]
Toplam Oy : 213

orhangumus08

11 yıl önce - Sal 23 Ekm 2007, 00:05
vize yanlış olur

şahsi kanaatim kesinlikle vize olmamalı,insan doyduğu yere gider,sadece sanki istanbul damı göç var,tüm gelişmiş şehirlere göç olur normaldir,çalıştığım iş yerlerin de 3-4 ay çalışıp biriktirdiği parayla köyüne dönen çoook genç arkadaşım oldu,paraları biter gene gelir giderler,anadoludaki şehirlerin neredeyse tamamı bu parayla dönüyor

Ahmet Arif Hoca

11 yıl önce - Sal 23 Ekm 2007, 00:33

İstanbul da yaşayanlar çöp vergisi,emlak vergisi ile birlikte belediyeye su parası ödemiyor mu?
Vasıfsız akıldaneler halkın zaten ödeyemedikleri faturaları kabartmaktan ne zevk alırlar bilmem.
Bu ülkede yerleşme hürriyetini anayasal bir hak olarak biliyorum.Yoksa yanılıyor muyum?

apaydin1950

11 yıl önce - Sal 23 Ekm 2007, 13:37
İstanbula vize uygulanması

Bunu kabul edemeyiz.Eşitlik ilkesine aykırı.Ben istanbula 1958 de gelmeme rağmen vize olayına karşıyım.Bir zamanlar İsmet İnönü de telafuz etmişti.İstanbula yapılan göç ekonomiktir.İstanbulu görmeye gelenler çok azdır.Temel sorun iş sahalarını Türkiyenin her yerine yaymaktır.

Tankut Tan
10 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 20:51

Sayın başbakan demiş ki:

Alıntı:
Devletin hazinesinde kondurulmuş bir bina, öbür tarafta hanımının kolundan bileziğini satarak daire alan bir insan... Ama ikisi eşit. Olur mu böyle şey? Olmaz. Burada bir adaletsizlik doğar. O kaçak binayı yapana da devlet ne yapıyor? Elektriği de götürüyor, suyunu da götürüyor. Bütün bu imkanlardan da istifade ediyor. Bu noktada bir adaletsizlik var. Bunların bir düzene konması lazım. İşte biz bu düzeni kurmak için varız ve bunu yapmaya da hazırız."

Helal olsun bunu yapsın, belki oyu azalır ama ben ve benim gibi duyarlı ve bu şehri seven kişiler tarafında takdir görür. İktidarı da kaybetmez. İnanın bu her şeyden önemli benim için.

Ekin Gerger demiş ki:
istanbul istanbul'luların olduğu kadar anadolu'luların da şehridir...

...çünkü ülke işgal edildiğinde istanbul'u düşmandan anadolu insanı kurtarmıştır. şimdi istanbul'lu kim oluyor da anadolu'luyu istanbul'a sokmuyor?

daha doğrusu, istanbul'lu kimi kimin şehrine sokmuyor?

Demişsiniz. Bir İstanbullu olarak İstanbul'a vergi konsun demiyorum. Ama bu Anadolu'dan gelenlerin önemli bir kısmı hazine arazisine kaçak, kimisi de kendi arsasına kaçak inşaat yapıyor. Ben buna karşıyım. Ne Anadolu'dan gelmiş, ne de burada doğmuş birinin buraları işgal etme hakkı yok. Bu haram yemektir ve kul hakkı yenildiğinde ne olur biliyoruz. Tabi bunları yapanlar kadar, bunlara göz yuman ve hizmet götürenler de bu hakkı yemiştir.

Alıntı:
Aşiret hesaplaşması

Bitlis'te yol-arazi kavgasından aşiretler arasında gerginlik yaşandı ve bir aşiretten 2 kişi öldürüldü. Üyeleri öldürülen aşiret, karşı aşiretten 3 kardeşin peşine düştü ve kardeşleri İstanbul'da vurdu.

Böyle haberleri duymak istemiyoruz. İstanbul'u ne hale getirdiler. Aslında Türkiye'nin çoğu yerinde bu tip olaylar yok. Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da var. Zaten en çok kaçak inşaatı da o bölgelerden gelenler yapıyor.

Emre Ahlatlı
10 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 21:23
Vizeye gerek yok

İstanbul'a göçü önlemenin yolu yeni İstanbullar inşaa etmekten geçmektedir. Sadece Melen projesine 1 milyar ytl harçanmış,gene trafik sorunu çözmek için milyarlarca dolar harçama yapılıyor. Göçlerden kaynaklanan nüfus artışı devam ettikçe bu tür altyapı yatırımlarına harçama yapmanın sonu gelmeyecek. Oysa bu harçanan paraların yarısını Anadoluda belirli kent merkezlerine aktarsak, oraları cazibe merkezi haline getirerek göçün önünü kessek daha rantbl davranmış oluruz. Kalkınmada kutup merkezi oluşturma dediğimiz sistemi uygulamamız lazım. Her bölgede cazibe merkezi olabilecek kentler belirleyerek o kentleri kalkındırarak yatırım ve hizmet sektörlerini o bölge merkezine çekerek büyük kentler oluşturmak.. Tüm kentleri kalknındırma yerine 8-10 kent üzerinde yoğunlaşmak yeterli olcaktır. Mesala; Doğuanadolu'da Erzurum.Güneydoğuda Diyarbakır,İçanadoluda Konya,Karadeniz'de Samsun , Akdeniz'de Adana gibi.

Nadir Yılmaz

10 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 01:08

Türkiyenin ilk önce bölgelerarası gelir dağılımını düzenlemesi gereklidir bu düzenleme yapılmadığı sürece İstanbula göçü engeleyemezsiniz.Anadoluda yaşayan insanlarımız maddi olanaksızlık nedeniyle, Maddi durumu iyi olanlarında işlerini daha fazla büyütmek amacıyla İstanbula göç ediyorlar firmamı İstanbula taşırsam daha fazla tanınırım düşüncesi hakim aslında artık herşey insanların parmaklarının ucunda günümüzde internet
teknolojisiyle heryerle iletişim kolaylıkla sağlanabiliyor. Vize uygulamasından önce yapılması gereken başka şeyler olmalıdır diye düşünüyorum.

Engin

10 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 01:20

İstanbul'da önce araçlara vize konsun, insanlar kolay...

Her taşıt dolmuş gibi, halk otobüsü gibi pahalı plakaya sahip olsun... Önüne gelen araç alıp yola çıkamasın!

Furkan K.
10 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 03:03

Bence vize uygulaması için geç kalındı. Bunu 30 sene önce düşünüp ona göre önlem alınsaydı durum daha farklı olurdu. Almanya örneği çok güzel. Vize uygulaması ayrımcılık olur.
Saygılar.

Mergen Köseraif
10 yıl önce - Çrş 12 Arl 2007, 11:38

Vize lafı yanlış
Ben Kopenhagda çalışmaya başlamadan yerel belediye benden şirketle yapmış olduğum anlaşmamın yanında oturacağım evin kira kontratını da istediler.
Evin büyüklüğü ailenin büyüklüğü ile orantılı olup çocuklar için yeterli odası olacak
Ondan sonra işe başlayabildim
İstanbul kaçak işçilerin gözdesi buraya çalışmaya gelenler inşaatlarda yatanlar kısa süre sonra şehir dışında bir gecekondu yapıyor bir müddet sonra orası da şehir içi semt oluyor ve gecekondu kat karşılığı mütahide veriliyor ve rant kapısı devemlı açık.Siz otuz sene çalıştıktan sonra emekli ikramiyenizle bir ev alamıyorsunuz ama gecekonducu arsası karşılığı 4-5 katın sahibi oluyor Dünyanın hiçbir yerinde böyle uygulama yok.
İstanbula gelecek adamın işi ve evi olamalı anadoludan çocukları toplayıp İstanbulda suç işleten çeteleri yok etmeliler

mhkose
9 yıl önce - Pts 30 Mar 2009, 04:56

Bence vize çok yanlış bir uygulama..vatanın bir parçası olan İstanbula sanki yabancı ülkeye giriyormuş gibi gelmek insanı en başta psikolojik olarak yıpratır...bu ülkenin vatandaşı olan insanların istediği yerde yaşama hürriyeti var..vize uygulamasıyla bu hak kısmi de olsa engelleniyor...

mesela konyada doğup,büyüyen bir insan buradan sıkılıp istanbula yerleşmek isteyebilir..çünkü takdir edersiniz ki insan doğduğu yeri malesef seçemiyor..kimimiz çok güzel bir yerde doğarken,kimimiz mahrum yerler de dünyaya geliyoruz..emek sarfedip güzel bir memlekette yaşamak,orada çalışmak diye uğraşırken vize gibi bir engelle karşılaşıyorsunuz..bu sizce mağduriyet değil mi?

vatanın her toprağında insan dilediği gibi gezmeli,çalışmalı ve yaşamalı...vize gibi engellemeler olmaksızın..

bunun yanısıra yatırımların çok büyük bir bölümü istanbula yapılıyor..diğer memleketlerde yatırım olarak doğru dürüst birşeyler yok..vize olayından önce bence İstanbula yatırım yapmak yerine diğer memleketlere yatırım yapılmalıdır.çünkü istanbul yatırıma zaten doymuş vaziyettedir...bu sayede cennet vatanımızın diğer şehirlerinin de yaşam seviyesi yükseltilebilir..bu da istanbula göçü bir nebze azaltır..böylece vizeye de gerek kalmayacak..tabi bu benim görüşüm..

saygılarımla...

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet