Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5

İstanbul'da vize uygulamasına geçilsin mi?
Evet 55.9%  55.9%  [119]
Hayır 41.8%  41.8%  [89]
Kararsızım 2.3%  2.3%  [5]
Toplam Oy : 213

MehmetK
11 yıl önce - Cum 08 Hzr 2007, 16:58

İstanbul'a vize koyalım tartışmasının amacı işte burada yaptığımız gibi insanların bu konuyu konuşmasını sağlamak ve böylelikle İstanbul'a gelmek isteyenlere bir gözdağı vermekte olabilir diye düşünüyorum.

Nice "yeni bir vergi daha geliyor!" haberleri vardır ki, öyle bir vergi hiç çıkmasa bile insanlar yıllar sonra bile "vergi var, o iş pahalıya gelir" deyip ürkmeye devam etmişlerdir. Ör: Lpg'li araçlardan 600ytl vergi alınacak haberi, yurtdışından posta yoluyla gelen alışveriş siparişleri için 24ytl vergi haberi gb... bunlar gibi bazıları daha gerçekleşmedi ama lafları yetti...

İstanbul'a vize uygulaması haberide aynı bu sebeplerle çıkmış olabilir,
Zayıflar: "vize de çıkarıyorlar vazgeç İstanbul'dan..." diyebilirken,
Kendine daha fazla güvenen, işe yarar bir marifeti olduğuna inananlar veya gerçekten kaybedecek hiçbirşeyi olmayan umutsuzlar İstanbul'a gelmeye devam edecekler, söylentiler onları vazgeçiremez, ama bir kısmını eler bu vize tartışmaları...bir %10'nu belki...

ercanALM

11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 02:28

sehır nufusu olmus 15  mılyon  ustu  sız  onerı arıyorsunuz  cozelım dıye  ...kusura bakmayın arkadaslarda  bu sorun  30  yıl  once  cozulecektı....daha  gelecek  ınsanmı  kaldı  sıze  bıkac  ornek ıl  solımde  durumun  halını  gorun...ıstanbulda  yasıyan  sıvaslı  sayısı  sıvasta  ıkamet  edenden fazla....erzıncanda  kımse  kalmamıs  2 mıslı  ınsan  ıstanbulda yasıyor  bunun  gıbı  daha  bırcok ıl var  bunlar ornek...bı  dogu sehrımız  200  bın  nufuslu ıken  bı sehır 15  bole sacmalık olamaz  cuvalını  alan  gelıyor  acta  olsa  ıstanbulda  bı  sebze arabasıyla  domates satar  karnımı  doyururum  dıye dusunuyor  ve yapıyorda...bakın  ben  sıze  bır  ornek verım  ...ben  almanyada  yasıyorum  2.5 yıldır..almanyanın  enbuyuk  sehırlerı  baskent berlın yaklasık 3.5  mılyon  sonra  hamburg 1.7 mılyon   munıh  ve   bıkac mılyonluk  sehır  var  gerısı  hep  mılyon  altı...kımı  800 bın  kımı 600 bın  ve  bole...ve  bu  almanya  toplam  nufusu yaklasık  80  mılyon...yanı bızden fazla...ama  WOLSBURG  denen  kucucuk  bır sehırlerı var  ve  adamlar  yıllar once  buraya  o  butun  dunyaya   sattıkları  WOLKSWAGEN  araba  fabrıkasını  kurmuslar....ve  yıllardırda  buranın  yuzbınlerce yasıyanı  bu ufacık  sehırde  bu  buyuk  fabrıkanın  ıs ımkanı  ıle  ne berlıne  ne  hamburga  goc  ıhtıyacı duyuyolar...almanyanın  bı cok  mılyonluk olmıyan sehrınde  bole  bırcok  fabrıka  ve ıs  alanları  mevcut  ama adamlar  50 yıl once  bunu  dusunup  yapıyolar  bızım  gıbı  ıs ısten  gecıp  anadolu sehırlerı  batıya  bosalınca degıl....her zamankı  gıbı  ıs  bıtınce aklımız  basımıza gelıyo.....ARTIK  COK GEC

Mustafa ÇAVUŞGİL
11 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 19:30

Bencede İstanbul için birşey yapılamaz artık daha önceden önlem alınması lazımdı İstanbul artık büyük bir metropol haline geldi diğer şehirlerden göç çok fazla geldi. Buna bir diyen olması lazımdı...

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 19:38

(+)

(KAYNAK: 27 Mart 1959, Yeni İstanbul, Sayı:3364)

Günümüzden 48 sene evveli. Mesele yine aynı, çözüm önerileri benzer, ama aradan geçen yarım asırda herhangi bir adım atılamamış. Demek ki böyle bir çözümün pratiğe aktarılması çok zor, hatta imkânsız...

Akın KURTOĞLU

Suatk

11 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 19:51

Arkadaşlar bir öneri atarken iyice derinlemesine düşünerek yayınlayalım. Bugün İstanbul'a verilecek bir vize, yarın Güneydoğu'da vize üzerinden güzel oyunlarla özerklik muhabbetleri doğurtacaktır. Lütfen bazılarının ekmeklerine yağ sürmeyelim.
Yurdumun içinde Kayseri'den İstanbul'a vizeylemi gideceğim. Özellikle düşünsenize yurtdışından geliyorum, Kayseri'ye gitmek için Istanbul'dan transit vize almam gerekiyor. Lütfen daha Mantıklı olup, ekonomik değişikliklerle sorunu halletmenin yollarını arayalım ve burda tartişalım.
saygılar

serhan10314

11 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 21:25

Alıntı:
.almanyanin  enbuyuk  sehirleri  baskent berlin yaklasik 3.5  m1lyon  sonra  hamburg 1.7 m1lyon   munih  ve   bikac milyonluk  sehir  var  gerisi  hep  milyon  alti...kimi  800 bin  kimi 600 bin  ve  böyle...ve  bu  almanya  toplam  nufusu yaklasik  80  milyon...yani bizden fazla...ama  WOLSBURG  denen  kucucuk  bir sehirleri var  ve  adamlar  yillar once  buraya  o  butun  dunyaya   sattiklari  WOLKSWAGEN  araba  fabrikasini  kurmuslar....ve  yillardirda  buranin  yuzbinlerce yasiyani  bu ufacik  seh1rde  bu  buyuk  fabrikanin  is imkani  ile  ne berline  ne  hamburga  goc  ihtiyaci duyuyolar

Bu dogru ama Turkiyeyi Almanya ile kiyaslamak dogru degil. Almanya 2. Dunya savasi sonrasi Avrupanin geri kalani ile birlikte gelisen bir ulke, Turkiye gibi bir tarafi balkanlar diger tarafi teror yuvasi ortadogu ulkeleri degil. GAP projesinin daha 90'larda tamamlanmasi planlanirken senelerce durma noktasina gelmesinin en buyuk sebebi teror degilmi? Almanya avrupanin ortasinda ve agir sanayinin bel kemigi olan Dunyanin en buyuk demir ve komur yataklarinin sahibi degilmi?
Demek istedigim buyuk sehirlere olan goc Turkiyeye has birsey degil. Gelisme surecinde sancilar yasayan her ulkede olan bir faktor. Bizim vize uygulamasi gibi radikal cozumler ile Turkiyenin ticari lokomotifini yavaslatmak  yerine ulke genelinde alt yapi, lojistik, egitim ve guvenlik yatirimlara agirlik verip icinde bulunulan durumdan ekonomik olarak nasil faydalaniriz onu dusunmeliyiz. 15 milyon degil 25 milyon insanin bir sehirde nasil yasadigina ornek alabilecegimiz Tokyo gibi bir sehir var. Unutmayin ki ulkemizin tek kurtulus yolu vardir o da ekonomik buyumedir. Buyuk ekonomi yani "para" her sorunu cozer. Istanbulun sorunlarina getirilen cozumlerin ticari hacmi olumsuz etkilememesine cok dikkat etmeliyiz.

Tengri
11 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 22:38

Vatandaşlarının ülke içindeki serbest dolaşımlarını denetleyenlerin sadece komünist rejimler olduğunu düşünüyordum ben. Oysa biz bir demokraside yaşıyoruz. Bence bu saatten sonra uygulansa da hiç bir işe yaramayacak bir çözüm önerisi. Uygulanması da mümkün değil. Sadece söylemesi kolay Çözüm insanların istanbula gelme nedenlerini ortadan kaldırmak.

gökselcengiz

11 yıl önce - Pts 15 Ekm 2007, 04:40

İstanbul'a vize uygulamak fikrini ortaya atan siyasetçiler için denebilecek tek söz' özrü kabahatinden büyük' olurdu.50 yıldır,memleket işlerini düzenden,plandan yoksun şekilde yürüten,sanayii sadece batı bölgelerine kurarak(ayrıca fay hattı üzerine de denk getirerek) buralara aşırı göce sebep olan,göç veren bölgelerin ekonomik olarak nasıl gelişeceğine kafa yormayan basiretsiz yöneticilerle bugüne geldik.
Bir kere vatandaşlara ülkenin bir şehrine girişi kısıtlamak anayasaya aykırı.Bunun hiçbir gerekçesi olamaz.Tek çare Anadolu'daki şehirlerde istihdamın artırılması,böylece buralardan göçün önlenmesidir.Başka da çare yoktur bu saatten sonra İstanbul için.

Erdemli Salih

11 yıl önce - Pts 15 Ekm 2007, 09:26

İstanbul gibi sürekli göç alan ve göç aldıkça her geçen gün biraz daha karışık,suç oranlarının,işsizliğin arttığı,yaşanması her geçen gün zorlaşan bir şehire vize uygulaması gaye hoş olur.

Tabiki bu yapılırken, İstanbula işsizlikten dolayı küçük yerlerin sorunları da göz önüne alınarak İstanbul dışındaki yerlerde de istihdam sağlamak gerekiyor.

artiz
11 yıl önce - Cum 19 Ekm 2007, 11:00

hahahaah, turkiye vatandaslarina neden dunya ulkelerinin genel olarak vize uygulamasi yaptigini simdi anladim, birde avrupa birligine girmek istiyorsunuz ? kendi ulkeniz icinde sehirden sehire vize cikaracaksiniz ? ya siz manyakmisiniz ,delimisiniz ? hastamisiniz ? sizde vize hastaligi kokenden var galibna ,bir ulkenin vatandasi her yerden her yere gider bu ne turkiye kanunlarinda limitli nede baska ulke kanunlarinda var, fasistligimi ogrendiniz nedir, yoksa kominismi oluyorsunuiz ?
a bir dakika simdi anladim bu doguda burasi Kurdistan burasi giremessiniz diyen adamlar istanubla giremiyorlar diye bu sebepten bunu yapiyor degilmi ? ulke boluniyor turk kurt kardestir diyenlerdenmisiniz acaba, simdi cok iyi anladim , istanbul bir tek osmali kokenliye olacak dioguda kurt kokenli kurdistan, ortasi ne olacak ? selcukistan ?

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet