Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Alper 34

5 yıl önce - Prş 12 Mar 2009, 20:25

Devlet yetkililerimiz ahıska türklerinin dramına ne zaman kulak verecek?

m_varhan
4 yıl önce - Pts 02 Ksm 2009, 10:12
ahıska bayrağı

Ben bir Türküm, Ahıska Türkü. Tanıdığım tek bayrak, ay yıldızlı, al bayraktır.
Burada gördüğüm bayrağı ilk defa görüyorum. Ahıska Türklerinin böyle bir bayrağı yoktur, lütfen bunu bize empoze etmeyiniz.
Ayrıca renklerine bakıldığında, Kürt bayrağını çağrıştırıyor. Bunu, olsa olsa Ahıska Kürtleri icat etmiştir...
Ayrıca, bazı yerlerde duymaktayım, Ahıska milleti... Böyle birşey de yoktur. Ahıska kökenli Türkler veya başka milletler (Terekeme, Hemşin, Kürt, Gürcü vs..) vardır.
Bilginize sunarım.

kaşkay
4 yıl önce - Sal 23 Mar 2010, 18:32
AHISKA

Sadece ve sadece Türk olmanın bedelini Büyük haksızlıklara uğrayarak ödemiş çilekeş bir Türk halkı, son okuduğum bilgilere göre Ahıskaya dönme izinleri çıktı yavaş yavaş ahıskaya dönmeye başladılar bunun yanında yüz bine yakın bir nüfus Amerika Birleşik Devletlerine yerleşti, devletimiz bu Türk halkın Türkiyeye almalı bu kadar eziyetten sonra

ibrahim alıcı
4 yıl önce - Sal 23 Mar 2010, 20:18

Orhan Kınık Bey demişki:

Alıntı:
Zeki Velidi Togan ise bu kavmin kökenini Masagetler'e dayandırır Tarihçi Fahrettin Kırzıoğlu bu halkın kökenini Gürcistan'n güneyinde yaşayan Sakalara dayandırır ve Turani yerli Hıristiyan halk olarak nitelendirir . Bu adlandandırılmanın bölgeden kaynaklandığını düşünüyorum.

Altay Karabudak bu yazıya cevap vermiş:

Alıntı:
Gürcü ve Sovyet tarihçilerin tezleri gayri ciddidir. Bu tür tezler, bizim tarihçilerin Kürtlerin aslında dağtürkü oldukları ve karda yürürken çıkan “kart-kurt” sesleri nedeniyle 'kürt' denildiği gibi komik çalışmalarla benzerlik taşır.

Prof.Dr Zeki Velidi Togan,en önemli Türk tarihçilerinden biridir.Kendisi Başkurdistan Türk Muhtar Cumhuriyeti'nin kurucularındandır.Kendisi Türkistan Milli Birliği'nin kurucusudur.Soveyetler ile inanılmaz derece mücadele etmiştir.Paris, Londra ve Berlin'deki bir çok Orta-Asya tarihçisi onunla çalışmak istemesine rağmen, devrin Türkiye Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, Fuad Köprülü, Rıza Nur, Yusuf Akçura'nın istekleri sayesinde Türkiye'den davet aldı.Daha sonra Türkiye'de akademik çalışmalarına başladı sonra Avrupa'da ki Üniversitelerde bir süre hocalık yaptıktan sonra tekrar Türkiye'ye geldi.1944 yılında Turancılık davasından yargılandı,beraat etti ölümüne kadar İstanbul Üniversitesinde akademisyen olarak devam etti.
Entellektüel kimliğinin yanında kendisi çok koyu bir Türkçü'dür.

Gelelim,Prof.Dr Fahrettin Kırzıoğlu'na dediğiniz Kart-Kurt sesleri nedeniyle kürt denildi tezini Türkiye'de bulan'da Sayın Kırzıoğludur.Kürtlerin Türklüğü adlı eserini okudum.''Kart Kurt'' olayından bahsediliyor.Eser'de bazı ayrıntılı bilgiler,belgeler verilmiş ancak çok'da tatmin edici değil.Kürtlerin,Medlerin devamı olduğu tamamen saçmalık'dan ibaret.Kürtler,Türk kökenli olmasa bile Orta Asya'dan gelmiş bir kavimdir.

MehmetYıldız
4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 14:19

'Asimile edilmiş Gürcü' oldukları kocaman bir YALANDIR. Çünkü din değişimi beraberinde dil değişimini getirmez. Bakın Müslüman Gürcüler yani Acarlar Acaristan'da ve Artvin-Rize taraflarında yaşarlar anadilleri Gürcücedir. Ama Ahıskalıların tamamının anadili Türkçe'dir.

Filistin konusunda ortalığı ayağa kaldıran devletlilerimiz neden bu insanları görmezlikten geliyor? Kırgızistan'daki olaylarda yine Ahıskalılar saldırıya uğradılar yeter artık çektikleri! Oradaki 3000-4000 Ahıskalı'ya Türk vatandaşlığı verilmesi bu kadar mı zor? Kırgızistan'da röportaj yapılan bir Ahıskalı teyzeyi dinledim ağlamaklı oldum. Konuştuğu Türkçe'nin aynısını Artvin-Şavşat'ta duyabilirsiniz. Devlet yetkililerini göreve çağırıyorum onların vatanı öncelikle Ahıska, daha sonra da Türkiye'dir. Amerika'ya göç etmelerine içim elvermiyor.

MürselErsagun

4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 15:06

Ahiska Turklerine en buyuk yardim ve destegi suanki hukumet saglamaktadir. Oyle ezbere konusup duygu somuru yapmayin.

kaşkay
4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 15:30
TÜRKOLMAK

Türk olmanın bedelini ödeyen Türk Dünyasının en çilekeş insanları, kendini Türk hisseden bütün insanların sessiz kalmaması gereken ve fiilen bir şeyler yapması gerektiği Milli Dava

MehmetYıldız
4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 15:39

Alıntı:

Ahiska Turklerine en buyuk yardim ve destegi suanki hukumet saglamaktadir. Oyle ezbere konusup duygu somuru yapmayin.

Kaynağınız nedir? Ahıskalılar'a ne gibi yardımlar yapılmıştır? Benim bildiğim CHP Ardahan milletvekili Ahıskalılar ile ilgili çalışma yapmıştı da pek kabul görmedi hükümet tarafından..

Guven75

4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 15:59
M.Yildiz

M.Yildiz...

Alıntı:
Konuştuğu Türkçe'nin aynısını Artvin-Şavşat'ta duyabilirsiniz.

Savsat ve Ardanuc 1930 lara kadar Ardahan a bagliydi.

Ahiska Türkleri derken..Arkadas bu KIPCAK TÜRK Sivesidir.Sen Artvin-Savsat dan öteye gidememissin.Ahiska yani KIPCAK Sivesi bilhassa ARDAHAN ( Posof-Hanak-Cildir ) da yaygin kousulan bir Sive/Agizdir.

Nufüz Etnisyen olarak, Ahiska nin yanibasinda ki Ardahan da cogunluktadirlar birde Kars Bölgesinde....
Yani bazilarinin yok Erzurum agzi,Artvin Sive si vsvs birakin....

Birde Ardahan Milletvekili CHP li Ensar den bahsediyorsun, en iyi Örnek sana iste...Ardahan Milletvekili sonucta...

MürselErsagun

4 yıl önce - Cmt 12 Hzr 2010, 16:19

Alıntı:
Benim bildiğim CHP Ardahan milletvekili Ahıskalılar ile ilgili çalışma yapmıştı da pek kabul görmedi hükümet tarafından..

Ensar OGUT`ten bahsetmiyorsun insallah, hani "Ardahan`i Ermenistan`a verelim" diyen CHP Ardahan Milletvekili
Boyle konusan bir adamin ne calismasi olur yahu

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET