Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Teknik Üniversitesi
123 ... 414243   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
Mert Doğan
14 yıl önce - Pts 17 Ekm 2005, 06:45
Bursa Teknik Üniversitesi

TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER İNDEKSİ
.

GENEL
BAŞLIKLAR

» FOTOĞRAF
BAŞLIKLARI

ÜNİVERSİTE
WEB LİNKLERİ

ÜNİVERSİTE
LOGOLARI

.

Çalışmaları süren yeni üniversitenin fakülte ve bölümleri şekillenmeye başladı. Ağırlık yarının mesleklerinde.

İkinci üniversitenin özellikle BTSO ve Uludağ Üniversitesi tarafından desteklenecek ve muhtemelen bir vakıf üniversitesi olacağı ancak alınacak öğrencilerin diğer vakıf üniversitelerinde bilinen tarzda ücretli eğitim görmeyeceği söylendi. Bursa'nın kendi iş adamlarıyla ve akademisyenleriyle kurup yöneteceği üniversite, kuruluş ve yönetim tarzı bakımından  Vakıf Üniverssitesi olacak ancak öğrencilerin pek çok bölümde %100 burslu veya çok cüzi ücretlerle okuyacak olması yönünden de Devlet Üniversitesi özelliği gösterek Türkiye'de bu tarz bir modelde ilk olacağı belirtildi.

Kurulacak ikinci üniversitenin akademik ve idari kadrosu oluşturulmaya başlamış. Özellikle Mütevelli heyetinde kimlerin görev alacağı önemli ölçüde belirlenmiş.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa YURTKURAN; yeni açılacak üniversiteye destek olmak istediklerini ve bunu da yaptıklarını söyledi. Uludağ Üniversitesinin özellikle Sosyal Bilimler ve Eğitim Fakülteleri olarak çok kaliteli olduğunu ancak teknik bölümlerde yetersizlikleri olduğunu söyleyip "Bizim teknik eksikliğimiz üst yöentim kademelerinden kaynaklıdır, yeterli yatırım ve personel alımına müsaade edimiyor. Yeni bölümlerin açılması yönündeki isteklerimiz olumsuzlukla karşılanıyor. Ancak kurulacak ikinci üniversitede sosyal bilimler alanlarından çok teknik alanların olması konusunda BTSO ile görüş birliğine vardık. Aramızda tatlı bir rekabet olacak ancak bu en çok Bursa'ya ve Bursa sanayicisine yansıyacak. Bu yeni üniversite sayesinde Bursa'nın çok önemli bir Teknik Üniversiteye sahip olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Açılması için çalışmalarına hızla devam edilen yeni üniversitede özellikle Genetik Mühendisliği, Bilgisayar ve İletişim Teknojolileri Mühendisliği, (Mekanik ve Elektronik mühendisliği dallarının ortak kullanımı sonucu son yıllarda yeni gelişen) Mekatronik Mühendisliği, gibi ağırlıklı olarak yeni gelişen mühendislik dalları ile diğer konularda da yine çağımızın gözde mesleklerine ait bölümler bulunacak.

Ayrıca bu yeni üniversitenin en kısa zamanda açılabilmesi ilk aşamada butik üniversite olarak kurulack, bu sırada ise geniş bir kampüs alanı temini ve eğitim komplekslerinin yapımının sağlanacak.

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Pts 17 Ekm 2005, 12:01

Gerçekten bugün haberi okuyunca çok sevindim.Yıllardır Bursa'nın 2. bir üniversiteye ihtiyacı olduğu söylenir durur ancak bunlar hep sözde kalırdı.1-2 yıldır ise içten içe adımlar  atılmaya başlandığını duymuştum.Sanırım artık proje tamamlanmak üzere.Bursa'nın ihtiyacı vardı.Bursa'mıza hayırlı olsun...

Tolga KANDEMIR

14 yıl önce - Pts 17 Ekm 2005, 14:19

Güzel haber... ayrıca yer sorunu belediyenin uygulamak istediği hayde park modelinden  herzaman daha iyi bir şekilde değerlendirilebileceğini düşündüğüm Merinos Fabrikası olabilir... Şehrin içinde, ulaşım sorunu olmayan, yeşili bol, mevcut binalara sahip ideal bir yerleşke mekanı....

Müberra Yenidünya
14 yıl önce - Pts 17 Ekm 2005, 18:10

Geç kalmis bir güzel haber. Bursa 4. büyük vede sanayisi gelismis bir sehir olmasina, bol miktarda is adami barindirmasina ragmen hala sadece bir tane üniversiteye sahip. Burdan da Bursa' nin egitime ne kadar önem verdigi anlasiliyor.

Mert Doğan
14 yıl önce - Prş 20 Ekm 2005, 07:12

Gerçekten Bursada sanayici ve iş adamları eğitime çok büyük destek oluyolar. Özellikle son birkaç yılda yaptırdıkları derslik ve okul sayıları ile türkiyede eğitime en çok  destek veren il Bursa oldu.

İşte 2. üniversiteyide devletin değil Bursalı işadamlarının kuracak olması bu açıdan çok belirgin şekilde bursayı diğer illerden üstün kılıyor. hemde uludağ üniversitesi aslında kendine rakip olacak bir kuruluşu tamamen destekliyor. Aynı ilde birden çok üniversitesi olan şehirlerin tamamındaki üniversiteler biribirne rakipler. Ama gördüğümüz üzere Bursada eğitim deyince herkes elinden gelen desteği vermek için yarışıyo sanki.

bozz
13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 13:39
merhabalar

öncelikle bursada 2. bir üniversitenein açılması sevindiricibence .özellikle teknik eğitim fakultesi ve hukuk fakültesi ihtiyacımız var bunun bir an önce halledilmesi gerekiyor.üniversitenin yerine gelince bence burası merinos fabrikası olmamalı merinos fabrikası yeşil alan olarak park yapılmalı yeterince içi içeyiz zaten bide üniversite gelirse mahalemin iyice tadı tuzu kalmayacak bence
arkadaşlar ben merinos kavşagına üni. yapılmasını istemiyorum bırakın orası yeşil bir park olarak kalsın bu konuda ki düşüncelerinizi bekliyorum  

M.Erdoğan
13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 19:15

Bir önceki belediye başkanı döneminde Merinos'da bu üniversitenin kurulması gündemdeydi ama yeni başkan gelince bu düşünce çoktan iptal oldu. Merinos bölgesi park olacak. İçindeki bazı binalar yıkılıp bazıları da değişik amaçlarla kullanılacak. Örneğin Büyük fabrika binası kültür ve kongre merkezine dönüştürülüyor. Söylenenlere bakılırsa İstanbul Lütfi Kırdar Kongre merkezinden daha büyük olacak. Çevresindeki galiba 360.000 m2lik kalan kısımda büyük bir park olacakmış. Açıkcası oradaki hazır yetişmiş dev ağaçları kesip üniversiteye çevirmek akıllıca gelmedi kimseye.

söylediklerime güvenebilirsin arkadaşım çünkü bu ya ay sonunda park yapılması için ihaleye çıkılacak yada çoktan ihalesi yapıldı. Çalışmaların ve içerdeki gereksiz binaların yıkımı çoktan başladığını haberlerde falan duymuştum.

yeni üniversitenin nereye konulcağını ben bilmiyorum ama en son duyduğumda kestel veye gürsu yönüne yapılma niyeti vardı.

kıvanç

13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 01:19

bu konunun akıbeti ne olacak merak ediyorum.internetten baktım ama bi gelişme haberi bulamadım..haala 2. üniversite planımı yapılıyor..yani olsa iyi olur diyerek oturuluyormu,yoksa yapılan somut bişeyler varmı..akademik kadro,kampüs inşaatı vs.
bu konu hakkında güvenilir bilgiye sahip olan varmı?
ne olacak, nasıl olacak, nerde olacak, ne zaman olacak, ismi ne?

ahmet56
13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 01:38

ikinci üniversite gec bile kalındı Bursa gibi dinamik şehrimize, derhal üçüncüsü kurulmalı diye düşünüyorum

Ebru K.Türk
13 yıl önce - Sal 14 Mar 2006, 01:38

Ben yaklaşık 20 gün kadar önceki son bildiklerimi yazayım.

Bu yeni üniversite BTSO destekli kurulacağı için öncelikle arkadaşın ilk mesajda belirttiği gibi teknik konularda bölümleri olacak. Bu yüzden uzman kadro arayışı devam ediyor.

Kurulacağı yer konusunda ise şimdilik kampüs alanı belirlenmedi çünkü şehrin içinde muhtemelen Butik Üniversite tarzında olacak ilk aşamada. Kent içinde ise bir kaç yer belirlenmişti ama ne oldu onu bilmiyorum. Bir tanesi Mudanya yolu Esentepe bölgesinde, diğer de Nilüfer içinde diye duymuştum. Fakat asıl kampüs yapımının şehrin doğusunda olması ağırlıklı olarak isteniyordu. BTSO'ya ve Uludağ Üniversitesine kalsa 2008 öğretim yılına öğrenci alınacaktı. Yani bu kadar erken bir an önce başlasın, sonra kampüsü kurulur diyorlardı. Zaten kampüs kurmak için boşa zaman harcanması yerine bir an önce hazı binalarda başlanmasının düşünülme sebebi de bu vakit kaybını önlemek.

Aslında Kestel bölgesinde bir yer gündemdeydi ama orasının alanı sit alanı ve hisseli alanlar olarak ortaya çıkmış. Zaten öncelikle büyük bir kampüs alanı düşünülmediği için sorun yok.

Son bildiklerime göre konuyu aksatan en önemli konu YÖK kaynaklı.   Anladığım kadarıyla YÖK teknik alanlar ağırlıklı olacak bir üniversiteye sıcak bakmıyor. BTSO ve UÜ ise teknik konularda olsun istiyor ve anlaşmazlık YÖK kapsamında devam ediyor.  

Üniversitenin ismi belli gibi "BTSO Yüksek Teknoloji Enstütüsü" olacakmış.

Ama emin ol "olsa iyi olur" tarzından çıkmış durumda. Ciddi ciddi uğraş veriliyor.

sayfa 1
123 ... 414243   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet