Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstiklal Caddesi Güzelleşiyormuş!
« önceki   1234 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
yasemin atalar
12 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2005, 22:29

haberi ilk aldığımdan beri üzgünüm ne diyebilirim. bir de mimar gözüyle olaylaı görmek ne kadar acı. üstelik malesef her gün güzelim istanbulun bir köşesi birilerini zengin etmek uğruna harap ediliyor...

irfan x
12 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2005, 22:49

yasemin atalar demiş ki:
Alıntı:
haberi ilk aldığımdan beri üzgünüm ne diyebilirim. bir de mimar gözüyle olaylaı görmek ne kadar acı. üstelik malesef her gün güzelim istanbulun bir köşesi birilerini zengin etmek uğruna harap ediliyor...

Fessüphan Allah!!! Yasemin Hanım neye üzülüyorsunuz?  İstiklal caddesinin kırık dökük beton zemini, kaliteli taşlarla değiştiriliyor diye mi? İstikla Caddesi ve Beyoğlu bölgesindeki bakımsız harabeye dönmüş tarihi binalar aslına uygun restore ediliyor diye mi? Türk mimarının pek sevdiği kutu cam ve aliminyun binaların dışı tarihe dokuya uygun olarak giydiriliyor diye mi? Yoksa, o bölgede hiç işi ve yeri olmayan ve sağlıklı da büyümeyen ağaçlar kaldırılıyor diye mi?

Hayatımda İstiklal Caddesi şekle şemale girecek diye üzülenine de ilk defa rastlıyorum...

bulent222
12 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2005, 08:08

Sonuçta güzel olur inşallah, ama çabuk bitirseler bari. Şu anda her yer çamur ve yürümek işkence halini aldı.

deryadogan
12 yıl önce - Sal 15 Ksm 2005, 09:41

Alıntı:

Yapılan işi mi beğenmiyorsunuz yoksa yaptıran kişileri mi ben pek anlayamadım..
1-Yine mi önyargılı davranıyoruz yoksa.
2-Yoksa ben mi çok hoşgörü davranıyorum
3-Bu bir çelişkimidir

İstanbul'un her köşesinin hatta düzgün asfaltlı yerlerinin bile asfalt yapmaya yönelik kazılı olduğu ve birilerini zengin etmek için harap edildiği söylenebilsede bu projenin sloganı  "sevgili istanbullular ; istanbul'u hiç bu kadar kazılı görmüşmüydünüz?!!!" değil...

matt
12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 02:00
istiklal caddesi güzelleşiyor.

istiklal caddesi yenileniyor emeği geçen herkese kendi adıma teşekkür ediyorum.istanbul halkına gelen misafirlerimize hayırlı olsun.burada mesaj yazan arkadaşların fikirlerine saygı duyuyorum.lütfen ön yargılı davranmayalım,gidip görmek gezmek orada yaşamak lazım.yeni taşların renkleride öyle cıvıl cıvıl değil mat sade gayet hoş.hangi gözle baktığınıza bağlı tabiki.ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.nasip olursa

En kısa zaman da taşların resimlerini çekip buraya taşırız yapılan yerlerden örneklerle meraklı arkadaşların merakını gidermeye çalışırız.

matt
12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 02:10
istiklal caddesi güzel olacak

halkımızın esnafımızın biraz sabırlı olması lazım.esnafın da oraya gelip aaaaaaaaa böylemi olacak mış deyip geçenleri düşünün.ne söylediğimiz değil ne düşündüğümüz de önemli tabiki, yakın bir zamanda keşke bizim sokaklarda böyle olsa diyeceğiz.ben diyorum.çalışmaları yakından izliyorum. o kalabalık ta iş yapmak kolay iş değil.zamana ihtiyaç var. ağaçlar için düşün cem başkanımıza iletilim oradaki her ağaç için başka yere yüz ağaç dikilmesini rica edelim bu sayfalardan eminim bizleri kırmayacak tır.devam edecek...........

Bora
12 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 11:56

dün gezdik gördük istiklal'i

öncelikle iyi kötü bitince belli olur ama benim eleştirim farklı yönde .

Bu projeyi 2 yada 3 seferde yapmak daha iyi olurdu.

Bide biryerlere bilgilendirme yazın bea, birkaç dilde , durumu izah edin.

Derin birkaç çukur var, ya işaretleyin, oraya ayağı girenin ayak iflah olmaz bidaha.

Tracking parkuru olmuş ayrıcada çamur banyoları ile Türk Turizmine gene hizmet ediyor İstiklal.

mustafa kahramanoğlu

12 yıl önce - Sal 22 Ksm 2005, 15:15

İstiklal caddesi güzelleştirilecekse (bu ne coşkulu bir iştir),Ülke genelinde bir proje yarışması düzenlenemezmiydi?
İstanbullular neyin nasıl yapıldığını,işlerin kimlere nasıl verildiğini bilseydi kötü mü olurdu.
Ülkemin öğrencileri,öğretmenleri,mimarları ,mühendisleri ; Ülkemin en çok ayak basılan yerini ( hafife almayın, insanların ayak basması çok önemlidir, hele bunu kitleler halinde yapıyorsa çok daha önemlidir) tasarlasalar,heyacanlansalar ve üretseler kötü mü olurdu.
Olay, bir kanalizasyon şebekesi ihalesi gibi değilde,İstanbulun ve İstanbullunun sanatsal birikimleri göz önüne alınarak değerlendirilseydi kötü mü olurdu?
Bu söylediklerim, bugünün dahiyane fikirleri de değil,yüzyıllardır,şehir plancılarının,şehir yöneticilerinin tercih ettiği yöntemler.
Neden bu yöntemlere sırt çevirilir?
Neden ,mimarlık ve şehircilik  öğrencilerinin yaşadıkları yada yaşayacakları şehirle ilgili katılımı sağlanmaz,mesleki heyecanlar tattırılmaz?
...

Öğrenciler öğrenir,
Ama,
Yöneticilerin öğreneceği çok şey var, öğrenmek istemedikleri şeylerde.

sezi
12 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 11:02

sayın mustafa kahramanoğlu haklısınız....

burdaki büyük sorunlardan birisi KATILIM.... zaten bu Beyoğlu için değil yer yerde var...
halkın katılımı sağlanmadan bilgilendirilmeden orayı kullancak insanları yok sayarak bi takım projeler yapılıyor...

yarışma konusunda da katılıyorum size... ufku geniş insanlar var plancılar mimarlar mühendisler belki bu işten anlamayan insanlar bile.. katılım sağlanmalıydı..

istiklalde caddede sorunlar olduğu doğru.. yolların bozukluğu vs vs.. ağaçları söküyorlar.. bi noktada haklılar bi noktada haklı değiller... evet beyoğlunda eskiden ağaç yoktu.. ama ağaçları sökme nedenini (bi yerde okumuştum sanırım) 'Avrupadaki bütün caddeler alışveriş merkezleri ticaret alanları böyle' diyerek yaparlarsa 'neden' kısmında sorun olabilir.. Beyoğlunun kendine özgü karakteristiği var.. sebep bu karakteristiğe dönüş olmalı...

ayrıca şu yeşil kırmızı renkleri de hiç beğenmedim... daha nostaljik görünümlü bişeyler olabilirdi.. daha bej renkler olabilirdi... meydandan yürümeye başlandığında insanların ilgisini çeken şey sonradan yapılan yol değil eski yapıların güzelliği olmalı...

Saygılar

ozlemh
12 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 11:39

Juan Goytisolo 18. yy.da Kastilya'da (İsp.) halkın ağaçların havanın saflığını bozduğuna inanarak yok ettiklerini ve tüm yoksulluklarına karşın aydınlanmacıların teklif ettiği ağaçlandırma projelerine pas vermediğinden sözeder. Ve bir karşılaştırma yapar. Jan Potocki'den aktarak Osmanlı'nın İstanbul'unda insanların ağaçlara tutkusunu anlatır.

"Ağaç kesmek tüm mahalle halkını ayağa kaldıran pek büyük bir suç sayılıyor; engel olmak için akla gelmeyecek şeyler yapılıyor. Bir çok yerde ulu bir çınarı çevreleyecek biçimde yapılmış dükkanlar gördüm, ağaç damdan yukarı çıkıyor, yapraklarıyla yapıyı örtüyordu ya da kesmeye cesaret edemedikleri dallar duvarları delip geçiyordu. Kocamış ağaçların çoğunun çevresi kökleri desteklemek amacıyla toprakla doldurup yükseltilmiş, fidanların çevresi hasırlar sarılarak korunmuş, hem de hiç kimseye ait olmayan arazide."

Nereden nereye değil mi? Tarihi dokuda ağaç olmaması, ağaç sökmeyi affetirebilir mi? Çağ değişince  aynı iklimin insanları bunca farklı mı solur dünyayı? Goytisolo'nun da dediği gibi;

"(...) para sınır tanımıyor ve bayındırlık işlerini gerçekleştiren firmalar salt kendi maddi çıkarlarını düşündüklerinden Türk gelenekleri gibi, halkın büyük çoğunluğunun duygularından habersizler. "

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet