Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Vatman vs Superman
3 ay önce - Sal 01 Arl 2020, 17:13
İzmir Tulum Peyniri


Her ne kadar Peynirlerimiz adlı genel bir başlık olsa da bazı peynir çeşitlerine özel başlıklar (Konya - Küflü Peynir, Çankırı Peynir Çeşitleri gibi) da mevcut.

Her türlü peynir çeşidini denemeyi çok sevsem de peynir denince aklıma öncelikle İZMİR TULUMU gelir. Sonraki favori peynirlerimi ise Ezine Beyazı ve Kars Kaşarı olarak sıralayabilirim.

İzmir tulumu dediğimizde de aslında tek bir çeşit peynirden bahsetmiyoruz. Ege’nin pek çok ilçesinde o yöreye has çeşitli tulum peynirleri yapılıyor ve neredeyse tamamı İzmir tulumu adıyla satılıyor.

Bu arada size bir tüyo vereyim: İzmir tulumunun en güzel çeşitlerini, Ege’nin kasabalarında kurulan haftalık pazarlarda bulursunuz. İstanbul’da Macrocenter gibi sosyetik marketlerde de güzel İzmir tulumu bulabilirsiniz elbette, ama aynı lezzete sahip bir peyniri mesela bizim Güzelçamlı’nın köy pazarında, hele ki şimdi yazlıkçılar da Ankara’ya ve diğer kentlere dönmüşken, yarı fiyatına alırsınız.

Bu işe meraklı olduğum için de genellikle farklı üreticilerin farklı çeşitlerini denemeyi ve üreticilere içindeki süt türünden basıldığı tuluma/tenekeye ya da ne kadar süreyle bekletildiğine dair sorular sormayı severim.

Görebildiğim kadarıyla, kullanılan süt ürünlerine bağlı olarak diğerlerine göre ön plana çıkan üç çeşit İzmir tulumu var. Farklı üretim yöntemlerine göre de onlarca yerel İzmir tulumu çeşidinden söz etmek mümkün.

1. Bergama Tulumu: Genelde içindeki sütün en az yüzde 50-60’ı Koyun sütü oluyor. Özellikle doğal koyun postuna basılarak bekletmeye uygun şekilde üretilen bu peynirin bazı meraklılarında birkaç yıl yıllandırılmışı bile bulunabiliyor, ama genelde 6-12 ay arasında bekletilmiş olarak satışa sunuluyor. İstanbullular, İzmir tulumu denince, genelde Bergama tulumunu anlıyor. Rengi sarı, dokusu orta-sert ve üzerinde minik delikler bulunan bir peynir olarak tasvir edilebilir.

2. Akhisar Tulumu: Genelde içindeki sütün en az yüzde 50-60’ı Keçi sütü oluyor. Özellikle keçi postuna basılanları bazen aroma kazanması için bir yıla kadar bekletiliyor satılmadan önce, ama tenekeye basılanlarını da daha tazeyken ve bazen “teneke tulumu” adıyla satılırken görebilirsiniz. Rengi sarı, dokusu orta-yumuşak ve üzerinde çok delik olmayan bir peynir olarak tasvir edilebilir.

3. Ödemiş Tulumu: Genelde sadece İnek sütünden yapılır ve nadiren diğer sütler katılır. Bazı üreticiler tarafından “torba tulumu” olarak da adlandırılır. Son yıllarda, özellikle Tireli bazı mandıralar tarafından üretilen peynirlerin Tire tulumu adıyla satıldığına da şahit oluyorum. Rengi beyaz, dokusu sert ve üzerinde minik delikler bulunan bir peynir olarak tasvir edilebilir.


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet