Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Sur - Keçi Burcu
123 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Sina

12 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2005, 03:36
Diyarbakır - Sur - Keçi Burcu


KEÇİ BURCU: Mardin kapısının doğusunda yontulmuş olan kaya kitlesinin üstüne inşa edilen Keçi Burcu; surlar üzerinde bulunan burçların en büyüğü ve en eskisidir. İnşa tarihi bilinmemekle birlikte 1223 yılında Mervan oğulları tarafından onarıldığı anlaşılmaktadır. Bu görkemli burç içinde 11 kemer bulunmaktadır. Eskiden tapınak olarak kullanıldığı sanılan burcu son bölümünde bir kuyu ve yeraltı geçidini andıran dehliz bulunmuşsa da üzeri beton bir blokla kapatılmıştır.

Diyarbakır’da tarih hayat buluyor

Diyarbakır’ın tarihi surlarının bir bölümü olarak bilinen Keçi Burcu, 3 bin yıl aradan sonra tekrar açılarak turizme kazandırılıyor.

Milattan önce şehrin hakimi olan Huriler tarafından yapılan ve milattan sonra 349 yılında Roma İmparatoru Konstantinos tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılan Keçi Burcu’nun, İmparator Justinianus tarafından bugünkü şekline getirildiği tahmin ediliyor.

Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen Keçi Burcu’nun onarımı tamamlandı. Keçi Burcu, 3 bin yıl aradan sonra Cumhuriyetin 79. (2002 yılında) kuruluş yıldönümü resepsiyonuna ev sahipliği yaptı.

 

(+)


Keçi Burcu'ndan...

 

(+)


 

(+) 

(+)


Sevgilerimle,

SinaFahriye
12 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2005, 15:39

Öncelikle, çok teşekkür etmek istiyorum Sina, bu muhteşem fotoğraflar için!
İkinci fotoğraftaki gün batımında, fotoğraf üstünde görünen ışık topu gibi birşey var, o nedir? Aydınlatma lambası gibi bir şey mi?
Fotoğraflarla beraber verdiğin bilgiler için de ayrıca çok teşekkür.  


Sina

12 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2005, 15:53

Teşekkürler Fahriye,

İkinci fotoğrafla başlayan seri de; görünen o ışık hüzmesi güneşin bulutlar arasından süzülerek ayrışmasıyla oluşmuş. Nadir yakalanılabilir karelerden biri, o yüzden bu değerli fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum. Dediğim gibi değerli olan aslında o an güneşin, bulutların ve insan objelerinin bana kıyak geçmesi. Benim yaptığım pek bir şey yok. Photoshop'ta ise sadece Çerçeve eklendi ve isim yazıldı. Başka bir müdahele yapılmasına gerek kalmadı.Sina

12 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 04:28

Keçi Burcu'nun hemen yanında, ufak bir geçit! Dibi hemen hemen uçuruma 1 metre mesafede...

Bu mekanın adı mıdır bilinmez, ben Diyarbakır'a döndüğümde araştıracağım, Eyo'nun Deliği adı verilir. Çok eski bir ad değildir bu, yeni yeni otumaya başlamış, kulaklara aşina olmaya başlamış. Babamın da yakın arkadaşı olan eski Diyarbakırlılardan berber Eyüp'ün arada sırada kaçıp, bu deliğin ardında içtiği söylenir. Zamanla bu mekan, Eyüple anılmaya başlanır ve Eyüp nerede sorusuna cevap olur! "Eyo'nun Deliği"nde...


 

(+) 

(+)


Müberra Yenidünya
12 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2005, 04:53

Fotoğraflar çok güzel olmuş Sina tebrikler. Özellikle sondan 2. ve 3. fotoğraflar.
  Yalnız burç fotoğraflarının alt kısımlarını kesebilirsin. O zaman anlatmak istediğin daha çok ön plana çıkacaktır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler