Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Cüneyt Özdemirin Konya belgeseli Konyanın tanıtımı açısından olumlumu?
Evet 77.8%  77.8%  [7]
Hayır 0.0%  0.0%  [0]
Bilmiyorum 22.2%  22.2%  [2]
Toplam Oy : 9

Karaman Ahmet
3 ay önce - Cmt 14 Ksm 2020, 20:24
Konya Turizm Rehberi - Gezdim Dünyayı, Gördüm Konya’yı

Alıntı:
​​​​​​​“GEZDİM DÜNYAYI GÖRDÜM KONYA’YI”

Ali Rıza TABAN

Hafta sonu telefonuma gelen bir videoyu izledim..

Video gazeteci Cüneyt Özdemir’in kendisine ait YouTube kanalında da yayınlanmış. Sonradan öğrendiğime göre Özdemir dünyayı gezerken, Türkiye’de de şehirleri geziyor ve şehirleri tanıtan programlar, çekimler yapıyormuş.

Ne diyelim?

Maşaallah!

Nazar değmez inşallah.

Ben de kendisini sever ve takdir ederim.

Videoyu izledikten sonra konuştuğum bir yetkiliye “Bu ne iş, nerden çıktı bu” diye sordum..

Şu cevabı aldım: “Biz davet etmedik. Konya’ya gelmek istedi, geldi.”

‘ Helal olsun sana Cüneyt, böyle geldiysen şayet..’

Kendisine olan sempatim bir “tık” daha arttı.

Sen yaşadığın ABD’deki başkanlık seçimlerini dünyaya duyurmak varken, gel Türkiye’ye gör Konya’yı.. Yaptığın fedakarlık az bir fedakarlık değil arkadaş. Bunları bir taraftan söylerken, öbür taraftan da şeytan beni habire dürtüyor.. “Hadi durma Konya’ya daha önce neye gelmediğini sor..” diye.

Bana ne ya..

Sormayacam işte. Şeytan kime elçilik yaptırırsa yaptırsın.

Yazıya başlamadan önce baştan sona bir defa daha izledim videoyu. Çekimler Ecdat Parkı’nda başlıyor. Cüneyt bey yapay gölde gondolda , keyfi de pek yerinde. Kahkaha üstüne kahkaha patlatıyor. “Venedik diyor, gondol, mendirek, jet sky, central park” diyor.. Gördükleri karşısında “İnsan şaşırıyor” diyor.

E.. Para alacak değil ya adam.. Etliekmek yiyecek.. Bu durumda yatırımı iyi yapmak lazım. Etli ekmeğin hakkını vermek lazım.

Ecdat Parkı Tahir Akyürek tarafından yaptırıldı.. 10 numara, 5 yıldız..

Ecdat Parkı’ndan sonra çekimler Kelebekler Vadisi’nde sürdü.

Bu arada biz Kelebekler Vadisi’nin Türkiye’de tek, Avrupa’da da en büyük olduğunu ve kelebeklerin Kostarika’dan THY uçakları ile getirildiğini ve üç günde de Konya’ya teslim edildiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olduk.

Cüneyt Özdemir bey Kelebekler Vadisi’ne hayran kaldığını ve buranın “Büyülü bir yer” olduğunu söyledi.

Doğru.. Kelebekler Vadisi gerçekten de büyülü bir yer..

Her yıl yerli ve yabancı olmak üzere 400 bin insan tarafından ziyaret edilen bir yer.

Kelebekler Vadisi Uğur İbrahim Altay tarafından yaptırıldı.. 10 numara, 5 yıldız..

Cüneyt bey bisiklete bindi ve çok hayran kaldı.

Toplam şehir içi uzunluğu 550 Km. Olan bisiklet yolunun, 750 Km.’ye çıkartılacağını söyledikten sonra şaşkınlığı iyice tavan yaptı.. Sonra “Bu Hollanda’dan büyük” dedi. Bu benzetmeden neyi kasdetti şahsen anlayamadım.. Toprak büyüklüğü falan olabilir mi diye düşündüm..

Bisiklet yollarının yapımına Tahir Akyürek zamanında başlandı..

Uğur İbrahim Altay başkan olduktan sonra vitesi yükseltti.. Çocuklara binlerce bisiklet dağıtarak şehir içinde bisikletle ulaşımı teşvik etti.. Kendisi fırsat buldukça spor amaçlı da olsa bisiklete biniyor.Öte yandan Uğur başkan ilave bisiklet yolu da yapmaya başladı. Lakin halkımız gene de bisiklet kullanmaya bir türlü sıcak bakmıyor.

Video’da şehrin gurur markalarından olan Bilim Merkezine’ne de geldi Cüneyit Özdemir bey..

Halkımız “Şok.. Şok..!” diyor ya..

Amerika’da yaşasan da, geçmişte İngilte’de yaşamış olsan da, dünyayı biliyor olsan da “Konya Bilim Merkezi”ni görünce insanın “Şok” olmaması imkansız.. Yetkililerin “Bilim Merkezi”nin kuruluş amaç ve işlevini, bu merkezde yapılan çalışmaları anlatırken Cüneyt Özdemir beyin anlatılanları dikkatle dinlediğini ve hayranlığını gizleyemedğini gördük..

Konya Bilim Merkezi, Tahir Akyürek’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı zamanında yaptırıldı. 10 Numara 5 yıldız... Ayrıca ülkemize ve dünyaya teknoloji öneren, yeni teknolojiler üreten bir merkez. Bundan dolayıdır ki numara ve yıldız sayılarıyla ifade edilmesi mümkün olmayan bir eser.

Japon Parkı ‘da Video’da göründü.

Müthiş farklı bir mekan. Binasıyla, parkıyla, ağaçlarıyla, geniş havuzuyla, konumuyla, varlığıyla “Ben farklıyım. Çok uzaklardan Japonya’dan geldim..” diyen bir eser.

Japon Parkı’ da Tahir Akyürek tarafından bu şehre kazandırıldı..

Video’da sıra Selçukul Kongre Merkezi’ndeydi.

Kongre Merkezi’nin üzerinde daha fazla söz seylenmeli ve değerlendirme yapılmalıydı. Zaman darlığı yüzünden olacak kı Cüneyt Özdemir bey bu konuya fazla değinmedi.. Oysa Selçuklu Kongre Merkezi kim ne derse desin, nasıl düşünürse düşünsün bu şehrin yüzünü karanlıktan aydınlığı çevirmeye çalışan bir etki yarattı. Sosyal faaliyetler, kültürel faaliyetler, tiyatrolar, kongreler, konferanslar bu merkez sayesinde daha çok nitelik elde etti. Halkımız bu tür etkinliklere ilgi gösterdi ve katılmaya başladı.

Selçuklu Kongre Merkezi gibi örnek kongre merkezlerini, büyük şehirler dışında Anadolu şehirlerinde göremezsiniz..

Konya’yı eğlence, bilgi ve kültür adına ileriye taşıyan Selçuklu Kongre Merkezi şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından, Selçuklu Belediye Başkanlığı zamanında yaptırıldı. Bu eser de 10 numara, 5 ylıldız..

Sırada etliekmek vardı.

Etliekmekler yendi, üzerine tatlılar yendi, çaylar, kahveler içildi.

Bu gibi etkinliklerin erbabı ve ehli olan Ahmet Bilgiç bey, Cüneyt Özdemir beyle bir zamanlar ki adıyla Eski İstanbul Caddesinden Aziziye Camii’ne doğru sohbet ederek geldiler. Ahmet bey yol boyunca konuğunu bilgilendirdi.. Ona Aziziye Camii’ni gösterdi.. Yıkımı süren Mevlana Çarşısı’nı gösterdi.. Videoyu izlerken tarihi bir restorasyondan geçen Bedesten içinden ilerliyerek tarihi Mecidiye Hanı’nın gösterilebileceğini düşündüm.. Tarih kokan bu yerler gösterilse eminim ki çok iyi olurdu. Hatta Cüneyt Özdemir bey burda gördüklerini dünya ile farklı bir şekilde paylaşabilirdi.

Gördüğümüz bazı eksiklikleri zaman darlığına bağladık..

Mesela, Sille dünyaca bilinen bir yerdi. Gidilmeli ve çekim yapılmalıydı.

Ayrıca bütün Türkiye’nin bildiği Meram’a gidilmeli ve çekim yapılmalıydı.

Bisiklet, misiklet derken şehir içi toplu ulaşımda kullanılan tramvay ve yapımına başlanan Metro anlatılabilirdi. Anlatılsa iyi olurdu..

Ne diyelim..

Gazeteci Cüneyt Özdemir bey Türkiye’de şehirleri gezerken, Konya’ya da uğramış..

Video’da son sözünü söylerken de “Geldim, gördüm, inandım” dedi.. İşte bu sözünü hiç sevmedim. Çaktırmadan, dokundu.

Neyse öyle ya da böyle.. “Bedava sirke baldan tatlı olurmuş..” diyelim.. Tabi sirke gerçekten bedavaysa..

https://m.konyapostasi.com.tr/yazarlar/ali-riza-t ...yayi/97316

ABD de yaşayan gazeteci Cüneyt Özdemir den Konya üzerine güzel bir belgesel kutlarım.

Bu videoda bisikletle Ecdad Parkindan Kelebekler Vadisine, Bedestene, Tübitak Bilim Merkezine, Mevlanaya gitmişler, Selçuklu Kongre Merkezinde sema gösterilerini seyretmişler. Bedestende önünden geçerken, belkide Turkiyenin en güzel camisi olan Aziziye Camiinin içine girmemelerine hayıflandım. Tarihi Mecidiye Hanına ugramamaları, Kyoto Japon parkınında yanlızca önünden geçmeleri büyük bir eksiklikti.

Yerel gazeteci Ali Rıza Tabanın da eleştirdiği gibi, Sille, Alaaddin tepesi, Karahüyük, Meram gibi bir cok yere gitmemişler. Eger gidilecek yerlerin hepsine gidilseydi, tahminen her biri bir saati geçen 10 serilik bir belgesel ortaya çıkardı.

Siz ne diyorsunuz?

Nereler eksik, siz olsaydınız, böyle bir tanıtıma nereleri eklerdiniz?

Ayrıca, Konyada gidilmesi gereken yerleri toparlayan bir turizm rehberi mevcutmu acaba?


Not: bir saatlik video, biraz uzun, fakat bakmanızı tavsiye ederim. Ben şimdiye kadar Konya’yı bu kadar güzel tanıtan bir belgesel izlememiştim.


Berkayyy07
3 ay önce - Cmt 14 Ksm 2020, 21:52

Bi okadarda eksik gezmiş, nerde sille, nerde bisiklet tramvayları, nerde alaaddin,kültürpark,meram çayı,göksu şelalesi.

Konyalılar bütün türkiyeyi Konya gibi zannediyor ki iyi hizmet var zannediyor

Ama gelip gören insanlar o düzeni, temizliği çarşısını park ve bahçelerini geniş yollarını ve ücra sokaklarının bile sıcak asfaltla kaplı bir şehre geldiğinde, diğer şehirlerden nekadar önde bir planlama işleyişin olduğunu bizzat kendi gözleriyle görebilirler.

Cüneyt beyin şaşkınlığı ise bana normal geliyor. Adam sıradan bir anadolu şehri beklerken karşılaştığı durum bambaşka, hollandayla kıyaslıyordu

Belgeselin Yorumlarında ise devletin parayı konyaya akıttığı yönünde iddalar vardı. Konyaya ayrılan bütçe belli birkere, anlamadıkları şey vizyoner bir başkan gerçeğini kabullenmemeleri


Karaman Ahmet
3 ay önce - Cmt 14 Ksm 2020, 22:12

Alıntı:
Bi okadarda eksik gezmiş, nerde sille, nerde bisiklet tramvayları, nerde alaaddin,kültürpark,meram çayı,göksu şelalesi.

Cok görmemek lazim, bir saate anca o kadarını sigdirabilmis. Eger gezilmesi gereken her yeri aynı şekilde kapsamlı anlatmaya kalksa, 10 saatlik belgesel bile zor yeterdi.

Ben yinede Konyanın tanıtımı adina çok güzel bir belgeselin ortaya çıktığını düşünüyorum.

Cüneyt Özdemire yönelip, bunun devamını getirmesi yönünde telkinde bulunmak gerektiğini düşünüyorum.ANA SAYFA -> KONYA