Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
alperenfatih
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 17:58

C sedan otm benzinli bir otomobil almayı düşünüyorum. Elentra 2017-2019 aklıma bayağı yattı. Bazı ufak tefek eksikleri ve eleştiriler olsa da ideal bir c sınıfı gibi geliyor, yalnız çevremde fazla görmüyorum. Eksi artı değerlendirebilecek,fikir verebilecek var mı?

eses_65
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 18:28

Ben olsam 2016-2019 arası Mazda 3 alırdım.

alperenfatih
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:04

Malesef 50 bin TL ve üzeri fiyat farkları olduğu gibi bizim buralardaki servis yedek parça dezavantajı da cabası.

Ustura Faysal
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:13

Piyasada olmayan, tutmayan, servis ve yedek parça sorunları (masrafları) olan arabaların tavsiye edilmesine oldum olası ifrit oluyorum.

Arkadaş tavsiye dediğin piyasası olan, her yerde ustası olan, bakımı ve parçası pahalı olmayan arabalar olur.

Malum sarı sitede bile 2017-2019 model arası Mazda 3 araba sayısı 40 tane bile yok. Neden bu kadar az, çünkü piyasası yok, büyük çoğunluğu düşük kilometrede. Çünkü bakım masrafları çok millet kullanmıyor bile 😅

Mazda kötü araba mı, değil tabi ki, Mazda keyif arabası, Mazda takıntısı olan adam arabası.

2017 model Mazda alacağın parayla sıfır km Toyota Corolla alırsın, 5 sene sorunsuz binersin 😅

alperenfatih
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:21

eses_65
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:35

2010 model Mazda3, araç 140 bin kilometrede benzinli. Bugün yağ, yağ filtresi, buji değişimi diğer bakımları işçilik dahil 500 liraya yapıldı. Aracın ilk kez debriyaj balatası 140 binde değişti, işçilik dahil 1800 lira. Onun dışında aracın bugüne kadar tek bir problemi arızası olmadı. Yağ değişimi dışında sanayi yüzü görmüyor. Mazda piyasada bulabileceğin en masrafsız arabalardan. Şehir içi dışı karışık yakıt ortalaması yol bilgisayarında 6,2 litre gözüküyor. Bu araca defalarca bindim, aynı sınıfındaki Focus, Citröen Accent falan teneke gibi geliyor. Üstüne bir de bunların sanayi masrafları bitmiyor.

Bende tutulmayan diyenlere gıcık oluyorum, arkadaşım al satçı değilsen, binilecek güzel araba istiyorsan arkana bakma bu aracı alırken. Toyota'yı 5 günde satarsın Mazda'yı 1 ayda. Ayrıca Mazda geliştirdiği SkyActive motor teknolojisiyle benzinde oldukça düşük yakıt ortalamaları yakaladı. Ayrıca Mazda'nın sürüş keyfi bana çok farklı geliyor diğer araçlardan.

adv0660
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:52

Katılıyorum mazda alfa gibi araçlara herkes binmesin zaten bilenler alıp kullansın

alperenfatih
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 19:56

Ya başlık Hyundai başlığı, ben de Elentra 'yı sordum. Mazda, Toyota mantıklı olabilir en iyisi de olabilir de Elentra ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.

Erol Gündüz
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 20:09

Alıntı:
Ya başlık Hyundai başlığı, ben de Elentra 'yı sordum. Mazda, Toyota mantıklı olabilir en iyisi de olabilir de Elentra ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.
Alperen kesin haklısın da... Herkes tavsiyede bulunmuş. Bizim bi' arkadaşta da temiz Şahin var. İlgilenmezsin değil mi?

can0634
10 ay önce - Cum 08 Ekm 2021, 20:31

Alıntı:
C sedan otm benzinli bir otomobil almayı düşünüyorum. Elentra 2017-2019 aklıma bayağı yattı. Bazı ufak tefek eksikleri ve eleştiriler olsa da ideal bir c sınıfı gibi geliyor, yalnız çevremde fazla görmüyorum. Eksi artı değerlendirebilecek,fikir verebilecek var mı?

Bir Hyundai kullanıcısı olarak ve kısa süre denemiş biri olarak hatırladığım kadarıyla artı ve eksilerini sıralayabilirim size.

Artı yönleri, Hyundai servisi ve ustası her yerde bulunuyor ve fiyatlar segmentine göre makul, atmosferik benzinli motoru ve tam otomatik şanzımanı ile süpriz bir masraf açma ihtimali az. Mekanik olarak basit ve uzun ömürlü olması ve bu aracın bence en olumlu yönü.Bakımları zamanında yapılırsa uzun yıllar üzmez.

Olumsuz gördüğüm yönleri ise motor gücünün kasasına göre yetersiz olması ve tam otomatik şanzımanı nedeni ile hem performansı düşük hem de yakıt tüketimi çok yüksek, şehiriçi sıkışık trafikte çok rahat 11 litre tüketim değerlerine çıkıyor, yaktığına göre de gitmiyor. Aracın yalıtımı biraz zayıf yol sesi ve rüzgar sesini segmentindeki diğer araçların çoğuna göre daha fazla alıyor, hatta B segmenti olan Polo bile bu araçtan daha az ses alıyor içeriye. Malzeme kalitesi ortalama, çok kalitesiz de hissettirmiyor, çok da insanı etkilemiyor, fiyatına göre normal bir malzeme kalitesi var. Süspansiyon konforu da bana rahatsız edici gelmişti, kasislerden, bozuk yerlerden geçerken biraz küt küt ses yapıyor, çok sarsmasa da birazcık içeride oturanları zıplatabiliyor. İllaki sedan olmalı diye bir düşünceniz yoksa aynı grubun Hyundai İ30 modelini ya da Kia Ceed modelini tavsiye ederim. Konfor ve kalite olarak Elentra'dan daha başarılılar, Elentradan inip İ30'a binince aradaki farkı çok rahat anlayabilirsiniz.

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET