Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Selçuk Alpay

7 yıl önce - Pzr 16 Ekm 2011, 15:34

Alıntı:
İşte Altıparmak Semtinin adını aldığı rivayet edilen heykelin fotoğrafı:
NOT: Google'da yaptığım arama sonucunda sadece bir yerde bulabildim resmi! Heykel yerinden söküldüğü gibi, hatırasıda siliniyor!

O heykel konmadan çok öncedende bütün eski Bursalıların bildiği gibi o semtin ismi Altı parmak idi.Yukardaki bilgi yanlıştır.

İbrahim YILDIZ

7 yıl önce - Sal 18 Ekm 2011, 09:08

Alıntı:
Kapulukaya Mağarası
Değirmenlikızık Köyü'nün yakınındaki Kapulukaya Deresi'nin ovaya açıldığı boğazın sağ kenarında yer alır. Uludağ'ın kuzey dik yamacının ovayla birleştiği noktanın hemen üzerinde bulunan mağaranın; giriş ağzı derin bir vadi içinde akan Kapılıkaya Deresi'nin sağ yamacında vadi tabanından 6 metre yukarıda yer alır. Mağara kafesli bir yapıya sahiptir. Giriş -11 metrelik kuyu şeklindedir. Yakın zamana kadar; dere sularının bir kanalla mağara içine verilmesiyle; yağışlı dönemlerde dışarıdan mağaraya önemli miktarda su giriş vardır.

Mağaracılıkla ilgili bir araştırmada yukarıdaki bilgiye ulaştım. "Kaplıkaya" yerine dereye "Kapulukaya" denmesi mahallenin adı ile ilgili bir ip uçu veriyor gibi...

sinanucar
7 yıl önce - Sal 18 Ekm 2011, 09:44

Ümmühan Zeynep
6 yıl önce - Sal 25 Ekm 2011, 13:49

Alıntı:
ihsaniye: ihsan çizakça'nın kurduğu , zamanında Bursa'nın ilk özel okullarından İhsan Çizakça kolejinin bulunduğu semte ; zamanla ihsaniye adı verilmiş.

Arkadaş iyi uydurmuş, eksi puan vermeye kıyamadım

Hakan.Torun

6 yıl önce - Sal 20 Mar 2012, 13:05

selcuk16
6 yıl önce - Çrş 21 Mar 2012, 01:12

tolga yılmaz
6 yıl önce - Çrş 21 Mar 2012, 01:18

DenizYlçnky

6 yıl önce - Çrş 21 Mar 2012, 02:40

Alıntı:
Kapulukaya Mağarası
Alıntı:
Değirmenlikızık Köyü'nün yakınındaki Kapulukaya Deresi'nin ovaya açıldığı boğazın sağ kenarında yer alır. Uludağ'ın kuzey dik yamacının ovayla birleştiği noktanın hemen üzerinde bulunan mağaranın; giriş ağzı derin bir vadi içinde akan Kapılıkaya Deresi'nin sağ yamacında vadi tabanından 6 metre yukarıda yer alır. Mağara kafesli bir yapıya sahiptir. Giriş -11 metrelik kuyu şeklindedir. Yakın zamana kadar; dere sularının bir kanalla mağara içine verilmesiyle; yağışlı dönemlerde dışarıdan mağaraya önemli miktarda su giriş vardır.

Mağaracılıkla ilgili bir araştırmada yukarıdaki bilgiye ulaştım. "Kaplıkaya" yerine dereye "Kapulukaya" denmesi mahallenin adı ile ilgili bir ip uçu veriyor gibi...

Yalnız derenin adı Hacivat deresi. Kapılıkaya falan değil...

Tam olarak mağara nerede?

ozgurfantastik
6 yıl önce - Çrş 21 Mar 2012, 12:08

sinanucar
6 yıl önce - Çrş 21 Mar 2012, 12:25

Alıntı:
Arkadaş iyi uydurmuş, eksi puan vermeye kıyamadım

sahi, ihsaniye köyünün adı nerden geliyor öyleyse?

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet