Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
-selin
11 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 16:48

fethiye...
1877-78 yılları arasında bursaya gelen göçmenler tarafından kurulmuş fethiye köyü.
kurulduğu zamanlarda 50 hane kadarmış.ormanlık bir alanmış.
isminin fethiye olmasının sebebinin cavuşköylüler (organize sanayinin orada yakındaki bir köy.) ile yapılan bir yer sorunundan geldiği anlatılır. biz burayı fethettik diye fethiye koymuşlar yerlesenler köyün adını.
bugün ataevler, cumhuriyet mahallesi gibi bir kaç mahallede fethiye köyünün meralarıymış.

Okan C.
11 yıl önce - Pzr 05 Ağu 2007, 23:20

Darmstad ile ilgili benim duydugum da o ara Çarşamba ve Merinos evlerinin o taraflarını gören  Almanların(turist olup olmadıgını bilmiyorum fakat  Darmstadtlı yada Darmstadt ı bilen Almanlar) o bölgeyi Almanya daki Darmstadt şehrine çok benzettigini,bunun da Darmstadt şehri tarafından duyulup o şehrin ilgisini çekmesi ve ardından da kardeş kent oldugumuzdu. Bir de ilave olarak şunu da söylemek lazım,eskiden özellikle Çarşamba ve Merinos evlerinin bulundugu alan gerçekten yapısal olarak oldukça iyiymiş. Bahçeli ve birbirinden güzel evlerin bulundugu bölge olarak da zaten ün saldıgını eskilerden fazlasıyla duyuyorum. Dolayısıyla o  bölgenin Almanya nın bir şehrine benzetilmesi anlatısı bana mantıklı geliyor ki Darmstadt Bursa nın 1971 yılında kardeş şehri olmuş. Bu arada Wella firmasının da bu şehirde fabrikası vardır.

Altıparmak rivayetlerinde ise bir arkadaşımız iki rivayet sıralamış,ben ikinci rivayetin daha dogru oldugunu belirteyim.Altıparmak ın adının Altıparmaklı birisinden (sanki bana ismi Fethi Bey gibi geliyor o kişinin) geldigini ve Altıparmaklı nın oturdugu yerin Altıparmak olarak isminin kaldıgı gibi o ara gene aynı ismi taşıyan okudugum ilkokuldaki öz Bursalı bir ögretmenimiz anlatmıştı.

İki yorumu da aklımda kalanlar ve duyduklarım olarak söyleyeyim. Benim üç neslim (benimde yaklaşık 24 yılım ) Altıparmak ta,iki neslim de Hisar taraflarında dogup büyüdükleri için bu bölgelere bayaga bir aşinalıgım var. Eger bir rivayet yada kesin bir anlatım bulursam dediklerimi yenileyecegim yada tekrar yazacagım. Konu olarak da bilgi acısından  güzel bir başlık olmuş.

selimer

11 yıl önce - Pts 06 Ağu 2007, 18:56
HASANAĞA

HASANAĞA

Hasanağa Belediyesi’nin Tarihi Geçmişi

Hasanağa, adını XV. Yüzyıl başlarında “ HASAN AĞA” adlı yeniçeri ağasından aldığı söyleniyor. 1402 yılında Ankara Savaşı’na katılmış olan Hasanağa, Osmanlı ordusunun bozulmasından sonra şehzade Emir Süleyman, Vezir Çandarlı Ali Paşa ve Hasanağa Bursa’ya gelmiş, ancak Bursa’nın Timur tarafından basılacağının anlaşılması üzerine Edirne’ye geçmişlerdir.

Fetret Devri ( 1402-1412) sonunda Hasan Ağa, Çelebi Mehmet’in hizmetine girmiştir. O yıllarda, Şu anda Hasanağa Beldesi’nin bulunduğu yer, Hasan Ağa’ ya “ Timar” olarak verilmiştir. O yıllarda Hasan Ağa’ya verilen devrin tapusu ise şu anda Hasanağa belediyesi arşivinde bulunmaktadır.

Eski adı “ Kızıklı” olup, şimdiki yerleşim yerinin 4 km kuzeyinde toki konutlarının bulunduğu mevkideydi. 1417’ deki büyük deprem sonrası zemini daha sağlam ve su kaynaklarına daha yakın olan şimdiki yerine taşındığı sanılmaktadır. Aynı şekilde Hasanağa’ya Edirne’den de timar verilmiş, orada da Hasanağa adında bir köy kurulmuştur.

Cumhuriyet’ten önce Edirne Hasanağa’dan toplanan ırgatların Hasanağa’nın mirasçılarına gönderildiği ve dağıtıldığı bilinmektedir.

Hasan Ağa Türbesi, beldemizde bulunmaktadır. Söz konusu türbe 1996 yılında Hasanağa Belediyesi tarafından onarılarak, yeniden düzenlenmiştir.

19.yüzyıl ortalarında 200 hane dolayında olan Hasanağa, 1877-1878 Osmanlı- Rum savaşı’ndan sonra (93 Harbi) önemli ölçüde göç almış ve daha da büyümüştür.

Şu anda, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Kızılcıklı mevkine yapılan 1584 konut ile birlikte toplam nüfusu 6000 dolayında olup bu sayı hızla artmaktadır.

Daha önce o yıllarda “ Kite” diğer bir adıyla Ürünlü’ye bağlı olan belde, sonraki yıllarda Çalı nahiyesi’ne bağlanmıştır. 1972 yılında Nilüfer ilçesine bağlı olarak Hasanağa Belediye başkanlığı kurulmuştur.

yavuz_016
7 yıl önce - Pzr 03 Nis 2011, 13:29

Nerde okuduğumu hatılamıyorum ama fomara(yanlış hatırlamıyorsam yunancada) tütün kurutulan yer anlamındaymış ve ismi ordan geliyormuş.

leventmu
7 yıl önce - Sal 05 Nis 2011, 12:32

fumar ispanyolcada sigara içmek demek. vakti zamanında fomara'nın (fumare) bulunduğu bölge tütün depolarıymış.

Ümmühan Zeynep
7 yıl önce - Cum 15 Nis 2011, 11:12

Arabayatağı: Şehre gelip giden arabaların bekleme yaptığı mevkiin ismi imiş. 93 harbi sonrası Artvin'in Berta-Ardanuç bölgesinden göç eden göçmenlere tahsis edilmiş ve kurulan köye Hamidiye ismi verilmiş. 1929 yılında Hamdiye adı değiştirilerek Arabayatağı'na dönüştürülmüş.

Elmasbahçeler: İsim Elmas Dede isimli yatırdan gelir, tarihsel kaynaklara göre ismin aslı Ali Mest Ethemi isimli Orta Asya'dan göç eden İbrahim Ethem dervişine ait. Zamanla bu isim Elmas'a dönüşmüş.

Davutdede,Davutkadı,Karadavut: Bu isimlerden Davutkadı ve Karadavut aslında aunu tarihi kişiliğe ait isimler. Osmanlı'nın ilk kadılarından Karadavut'tan geliyorlar. Mezarı Davutkadı mahallesindedir, bir kaç yıl önce belediye tarafından onarıldı.
Davutdede ise başka bir kişilik, o da Ali Mest Ethemi gibi bir İbrahim Ethem dervişi, mezarı bugünkü Cümlekapı caddesinin kenarında imiş, Yıldırım Beyazıt Lisesi yapılırken ortadan kaldırılmış.

Cümlekapı: Lisenin yanından Yıldırım camiine çıkan cadde.Ortasında bir kapı vardır bu caddenin.

Namazgah: Namazgah zaten yerinde duruyor

İpekçilik: Eski ipek fabrikaları zaten duruyor

Sinandede: Bu isimdeki yatırdan gelir, yatırda kimin yattığı bilinmiyor, yatırın yanında bir de Dürt Dede yatırı vardır. İyi ki mahallenin ismi Dürt Dede olmamış Düşünsenize Dürtdede kentsel dönüşümü

Kavaklı: Kavaklı mahallesinin ismii muhtemelen Kavaklı çınarından geliyordur, eski anadolu türkçesinde çınara da kavak denirmiş.

Hacıvat: Bölgede bulunan Hacıvat Hanından gelir bu isim, hanın yakın zamanlara kadar kalıntıları duruyordu, bugün izi bile yok.

Vakıf ve Gürsu: Bu iki köyün de gerçek adları Susurluk'tur.(aslında Susığırlık) Saraya su sığırı( yani manda) yetiştiren iki vakıf köyüdür.Birbirlerinden ayırmak için birine Büyük Susurluk(sonra gürsu ismi uydurulmuş) diğerine de Vakıf Susurluk (sonra sadece Vakıf denmeye başlamış)denirmiş.

Güllük:Arabayatağı köylülerinin dilinde bu bölgenin yerleşim yeri olmadan önceki ismi "Taşlık" idi. Mahalle olunca bu isimden nazire olarak Güllük ismini almış olması muhtemel.(Çirkince isminin Şirince olması,Hırsızpınarının Uğurlupınar olması gibi)

Duaçınarı: Aşağı yukarı bugünkü metro istasyonu civarında bir çınar ağacı vardı, 1980 lerde bir gün yıkıldı gitti, söylenene göre hacca gidenler burada dua edermiş çınarın ismi de duaçınarı olmuş, şimdi çınar yok ama isim yaşıyor.

İncirli: Eskiden burada bir Eşrefi dergahı varmış ismi de incirli dergahı, ama dergah mı bölgeye ismini vermiş yoksa bölge mi dergaha ismini vermiş bilemiyorum, şimdi dergahtan kalan bir hazire var bir de sokağın ismi: Eşref çıkmazı

Absak sokak: Bu isim de Ebu İshak'tan bozmadır

Mudanya: Bu ismin haçlılar tarafından verildiğini okumuştum, haçlılardan kalan yegane isimdir. Montania yani dağlık bölge anlamındadır. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Gemlik: Gemilik isminden bozma olduğu söyleniyorsa da bölgedeki Gemiç,Gemsaz gibi yerleri de düşünürsek sanki Gem- kökü eski dillerden bir kalıntı gibi (mesela Ayvalık da türkçe isim gibi durur ama isim bölgenin en eski adı Aolia dan gelir)

Orhangazi: Yerleşimin eski adı Pazarköy'dür. Orhangazi burayı fethedince burada bir cami yaptırmış ve pazar kurdurmuş, oluşan yerleşim de pazarköy adını almış, isim sonradan değiştirilmiştir.

Yenişehir: Osmangazi zamanında kurulmuştur ve bu ismi almıştır. Eskişehir'den daha eski bir yerleşimdir.

Misi ve Misebolu: Acaba Mysia isminden kalıntı olabilir mi?

Ulubat: Köyün eski ismi Lopadion dur. İki isim arası benzerlik dikkat çekicidir.

Uludağ: İsmi aslında çok yenidir,1930'lu yıllarda Dr.Osman Şevki'nin önerisi ile ünlü keşiş dağı Uludağ'a çevrilmiştir. Osman Şevki de daha sonra Uludağ soyadını almıştır. Ünlü Keşişleme rüzgarının ismi uludağ'dan gelir.

yavuz_016
7 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 12:39

"Teyyareci Mehmet Ali "ismini merak ediyorum ben.kimdir bu şahıs?

İbrahim YILDIZ

6 yıl önce - Cum 14 Ekm 2011, 15:46

Alıntı:
KAPLIKAYA rivayeti;

Siteler ve Kaplıkaya mahallerinin zemini çok sağlam. O bölgeden araba büyüklüğüne kadar dev kayalar çıkartılmış çeşitli inşaatlarda. Zeminde oldukça fazla kaya var. Dolayısı KAYA-KAPLI'dan geliyor.

Mahallede yeni bir inşaat temel kazısı oldu. Yekpara büyük kayalar çıktı. Zaten Kaplıkaya deresinde de halen büyük kayalar mevcuttur. Herhalde "orası kaya kaplı, orada ev olmaz" demişlerdir, oradan gelmiştir.

chemistolga

6 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2011, 03:11

SIRAMEŞELER; Bugünki metronun geçtiği yol metro yapılmadan önce yeşil alandı ve sıra sıra, upuzun ama kurumuş meşe ağaçları vardı semt ismini buradan alıyor olmalı.
KÜKÜRTLÜ; Malum kaplıcalarından dolayı bu ismi almış. Suları kükürtlü.

hakanda
6 yıl önce - Pzr 16 Ekm 2011, 12:36

İşte Altıparmak Semtinin adını aldığı rivayet edilen heykelin fotoğrafı:
NOT: Google'da yaptığım arama sonucunda sadece bir yerde bulabildim resmi! Heykel yerinden söküldüğü gibi, hatırasıda siliniyor!

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet