Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
cenkince

13 yıl önce - Prş 17 Ksm 2005, 23:15
Beşikçiler Caddesi

BEŞİKÇİLER

Muradiye Külliyesinden Kültürparkın Yağcılar kapısına (Çekirge Caddesi Üzerindeki kapı)  doğru tatlı bir yokuş vardır. İşte orasının adı Beşikçiler Caddesidir.

Küçüklüğümüzde bize derlerdi ki; Zamanın birinde aniden bastıran yağmur o kadar çok yağmış o kadar çok yağmış ki, Eski Muradiye evlerinin birinde unutulan bir beşiği de sularına katıp bu caddeden geçirmiş ve taaa ovaya kadar sürüklemiş.

Ondan sonra da buranın adı Beşikçiler Caddesi olarak kalmış

aydemir kartalogullari
13 yıl önce - Prş 17 Ksm 2005, 23:51

Merhaba

Sanırım Özgür Akgün'ün yazdıklarına verdiğim cevap yalnış anlaşıldı. Ben sadece efsane olayını anlatmaya çalıştım. Bildiğiniz gibi efsanenin sözlük anlamı "halk arasında nesilden nesile aktarılmış ve doğruluğu tartışılır hikaye'dir.

Eski Bursa Valisi Zekai Gümüşdiş'te ne zaman mikrofonu eline alsa can kavmiyle cin kavmiyle başlardı Bursa'yı anlatmaya... Gerek Valiliğin gerekse diğer kurum veya kuruluşların Bursa tanıtım Cd'leri de aynı efsaneyle başlar... Ama hiç kimse sormaz "Hazreti Süleyman'ın uçtuğu halı nerede dokunmuştu?" diye...

Bursa Osmanlının ilk başkentidir derler ama nede olsa işin içinde bir peygamber olduğu için de Binbirgece masallarından devşirilme bir hikaye ile başlarlar bu şehri anlatmaya.

Sizde araştırın, Türkiye'de başka hiç bir şehrin kuruluşu ile başlıyor mu? Ne dersiniz? İpek Yolunun nimetlerinden biri olmasın bu. Anlatmaya çalıştığım halk dilinde kelimeler sonraları sözcükleri oluşturuyor... Hani hepimizin bildiği kulaktan kulağa oyunu gibi. Ebru Kızıltürk'ün Yemen türküsü güzel bir örnek... Çünkü kimse sormuyor ki kendine, Yemen türküsünde Muş'un ne iş var? diye... Yemen savaşı Muş'ta mı olmuş? yoksa Yemen'de Muş şehrimi var? diye.

Lütfen bu sayfada bir edebiyat öğretmeninin safsatalarını okuyun. Ne demek istediğimi anlarsınız.  

http://turkuler.com/yazi/havadabulut.asp  

Buyrun bir örnek daha

www.ideefixe.com/vitrin/turkiye_okuyor.asp?sehir=60-51k  

Tüm arkadaşları tenzih ederim ama Türk toplumunun büyük bölümü, ne yazık ki okuma engelli. Benim burada yazdıklarımın büyük bölümü tarihi kaynaklardan alınma. Bu kadar alınmaya gerek yok madem ki bu sitede bu güne kadar güzel şeyler yapılmış ve yapılmaya da çalışılıyor bende elimden geldiğimce katkım olsun istiyorum. Çünkü ben Bursa'da yaşıyorum ve bu şehri seviyorum.

Haydi artık bırakalım bu konularıda mahalle adlarına devam edelim.Sürç-i lisan ettimse af ola.

Kalın sağlıcakla.

aydemir kartalogullari
13 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2005, 03:04
MURADİYE

Bursa'da Hisar, Yıldırım ve Yeşil'den sonra gelen en eski mahallesi olan Muradiye mahallesi, 1424-1426 yılları arasında Osmanlı Padişahı II. Murad'ın yaptırdığı külliye ve medrese etrafının yerleşime açılması ile oluşur.

Mahalle içerisinde kalan Kayabaşı ve Gece mahallesi Bursa'nın fethinden sonra Cumhuriyet ilanına kadar Rumların yoğun olarak oturdukları bir yerleşim birimidir.

Salı pazarı olarak anılan mevkide, semte ismini veren Muradiye külliyesi yanında Kanuni dönemine kadar farklı yıllarda inşa edilen 12 türbe bulunur.

II. Murad ve Alaaddin Türbesi
Şehzade Mustafa ve Cem Sultan Türbesi
Şehzade Ahmed Türbesi
Şehzade Mustafa Türbesi
Şehzade Mahmud Türbesi
Hatuniye Sultan Türbesi
Saraylılar Türbesi
Gülşah Hatun Türbesi
Mükrime Hatun Türbesi
Ebe Hatun Türbesi
Gülruh Sultan Türbesi
Şirin Hatun Türbesi

Muradiye Medresesi, Sağlık Ocağı ve Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi olarak hizmet verirken halk arasında Fatih'in doğduğu ev olarak adlandırılan Osmanlı Evi, Muradiye hamamı, restoran (Dar-ülziyafe) olarak kullanılan imaret ile Şair Ahmetpaşa Medresesi külliye civarındadır.

Mahalle statüsünden çıkıp bir semt haline gelen Muradiye, Hisar ile birlikte özgün mimari eserlerinin görülebileceği örnek yerlerden biridir.

_serhat

11 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 00:05

Bu güzel eski başlığa bir kaç bildiğim isim eklemek istedim

Ilki doğmuş olduğum semt Kükürtlü. Kükürtlü semti adını, bulunduğu yerden çıkan ve içersinde oldukça çok oranda kükürt bulunduran sıcak suyundan almıştır.Günümüzde uludağ üniversitesine ait olan eski Kükürtlü kaplıcaları uzun yıllar bilhassa romatizma hastalarına sifa dağıtmıştır
    Ikincisi ise Mudanya nın Zeytinbağı (Trilye) nahiyesi. Trilye Bursa cevresindeki en eski yerleşim yerlerinden biridir.Ismini almasında iki tane rivayet olup,hangisinin doğru olduğu hala tartışılmaktadır.

1-Trilye kelimesinin latince deki karşılığı  kırmızı balık olması ve bu çevredede  kırmızı renge sahip olan barbunya balığının çok bulunması
      2-Zamanında baş piskopos tarafından kiliseden afaroz edilen (Aya Yani,Aya Yorgi,Aya Satri) adındaki papazlar buraya yerleşir ,tarihteki duvarlarına ilk resim yapılan kilise olarak bilinien,günümüzde kemerli kilise olarak tanınan yerde ömürlerinin sonuna yaşarlar. Kelime anlamına gelince  Tri - üç   Lya - Papaz anlamına geldiği için  üç papaz  olduğu söyleniyor

alabay

11 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 01:10
Darmstadt'taki Bursa Sokağı hakkında bilgiler

Alıntı:
DARMSTAD

Darmstadt (DT ile yazılır!) Frankfurt (am Main) büyükşehrin güneyinde olan 140 bin nüfuslu bir üniversite şehri. İsmi "darm-ştatt" okunur. Bursa sokağI/caddesi Darmstadt'ın Eberstadt semtindeki Bursastraße'si, "bursa-ştrağsı" okunur. Sokağın ismi 24 mayis 1972'de verilmiştir, Bursa 1968'den beri Darmstadt'ın kardeş şehri. Kaynak: http://www.portal-darmstadt.de/files/info/Strasse ...ennung.pdf (Almanca).

B. Alabay

İsmail TAŞLI

11 yıl önce - Sal 19 Arl 2006, 01:30

Bursa'nın Şehreküstü mahallesi gibi ayni ismi taşıyan mahalleler Amasya, Antalya, Gaziantep ve Demirci'de ( Manisa) var. Tarihi olarak şehrin kenarında kurulan bu mahalleler ayni zamanda bünyesinde o dönemin önemli zatınıda barındırması ile ünlüdür. O zat, saygıdeğer bir kişiliğe sahip olup çevresine sevenleri gelip yerlşirdi. Bu mahalleler, bugün adı geçen tüm şehirlerde neredeyse şehrin merkezinde kalmıştır.

grandonur
11 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 02:42
kovuk çınar

çok yaşlı bir çınardan alır bu semt adını.ankara yolu altında küçük bir semttir.tabi şimdi ise nüfusu hzla arttı ve çok göç aldı.lise yıllarımda o çınarın önünden çok geçtim

Deniz.Ylçnky
11 yıl önce - Prş 21 Arl 2006, 21:41

KAPLIKAYA rivayeti;

Siteler ve Kaplıkaya mahallerinin zemini çok sağlam. O bölgeden araba büyüklüğüne kadar dev kayalar çıkartılmış çeşitli inşaatlarda. Zeminde oldukça fazla kaya var. Dolayısı KAYA-KAPLI'dan geliyor.

Bu bölgenin tarihi oldukça yeni ama bu adların nerden geldiğini hep semt halkından duydum

_serhat

11 yıl önce - Cmt 23 Arl 2006, 16:07

Isimleri değişen bazı yerleşim yerlerinden aklıma gelenleri  sizlerle paylaşmak istiyorum

YUNUSELI ----------------- BILADYANUS
KUMYAKA-------------------SIE
GÜNDOGDU-----------------FILEDAR
ORGANIZE SANAYI --------YALAK CAYIR
ZEYTINBAGI----------------TRILYE
GÜZELYALI -----------------BURGAZ
ALTIPARMAK----------------YAHUDILIK

Serdarjr
11 yıl önce - Pts 05 Mar 2007, 12:55

13-14'ncü yüzyılda da yerleşim yeri olan ve o günkü isimleri ile bugünkü isimlerine ait küçük bir listede benden olsun:
APAME=MUDANYA
ANGELOKOME=İNEGÖL
KRULLA=GÜRLE
KUBUKLEİA=GÖRÜKLE
ADRİANOİ=ORHANELİ
KİTE=ÜRÜNLÜ
KESTEL=KESTEL
(KAYNAK:Osmanlı Beyliği(1300-1389),TVYY.2'nci Baskı,2000,Editör:E.Zacharıadou)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet