Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
KeNaN KöR
16 yıl önce - Sal 11 Ekm 2005, 15:41
Köykent Projesi Durduruldu


Ordu’nun Mesudiye İlçesi’ndeki “Köykent Projesi” durduruldu. Proje kapsamında devletin Yap-İşlet-Devret modeliyle kurduğu kereste fabrikasının zarar etmesi nedeniyle yüzlerce köylü icralık oldu. Bülent Ecevit’in kırsal kalkınma projesi olarak adlandırılan köykent projesi beş yıl önce Ordu’nun Mesudiye İlçesi’ne bağlı 9 köyde hayata geçirildi.

İlçedeki 9 köyde başlatılan Köykent Projesi çerçevesinde, köyler yeni yollarla birbirine bağlandı. Yollar asfaltlandı. Köylere elektrik, su, telefon getirildi. Meyve ve çam fidanlıkları hazırlandı. Özel mezarlıklar yapıldı. Her köye bir köy konağı inşa edildi. Sağlık ve Kültür Merkezleri oluşturuldu. Futbol, basketbol sahaları, çocuk oyun alanları ve okullar inşa edildi.

Eğitim, sağlık ve sosyal yaşam alanlarının dışında köylülerin çalışarak ekonomik açıdan gelişmelerini sağlamak amacıyla da bir de kereste fabrikası kuruldu. Proje nedeniyle gurbetteki köylülerin çoğu geri döndü. Bu nedenle onlarca yeni ev yapıldı.

Erdoğan hükümeti göreve gelince, trilyonlarca lira harcama yapılan Köykent Projesi askıya alındı. Projenin merkez köyü Çavdar’da bulunan Sağlık ve Kültür Merkezi’ndeki personel ile itfaiye ve ambulans Mesudi’ye çekildi. Yol, içmesuyu ve kanalizasyon çalışmaları durduruldu. Köylüler, telefon ücretlerini yüksek bulunca hatları iptal ettirdi.

Mezarlıklar, meyve fidanlıkları ve futbol sahasında yaban otları yükseldi. Yollar çukurlarla doldu. Bölgeye başlayan göç durdu. Yöre halkı yeniden batıya göç etmeye başladı. Bu nedenle çok sayıda inşaat yarıda kaldı.

400 köylü hakkında icra takibi
600 milyar liraya malolan kereste fabrikası köylüler tarafından işletilemeyince zarar etti. İşletmek için yeni sermaye bulunamadı. Devlet de 400 köylüyü icraya vererek işlem başlattı.

Çavdar Köyü Muhtarı İbrahim Ünver, yüzde 75’i tamamlanan projenin yüzde 25’lik bölümünün kaldığını belirterek, “Devlette devamlılık esası vardır. Projeyi neden durdular, anlamadık. Çavdar köyünde 250 hane vardı, 40 haneye düştü. Yani göç yeniden başladı” dedi.

Ünver, en büyük tepkiyi ise, haklarında haciz işlemi başlatılmasına gösterdi. Ünver, “Devletin fabrikayı bizim için yaptığını, kişi başına 10’ar milyon lira alarak bizi ortak yaptığını sanıyorduk. Meğer kredi kullandırılarak yapılmış. Şimdi bizden bu parayı istiyorlar. Köykent Projesi kapsamındaki 400 köylü hakkında icra takibi başlatıldı. Benden de 1.5 milyar lira istiyorlar” dedi.

Diğer köylerin muhtarları ile köylüler, yatırımın yarıda bırakılmasını, fabrika nedeniyle kendilerine icra işleminin başlatılmasına tepki gösterdiler.

Kaynak:NTV


Misafir 023

4 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2017, 04:23

Köylünün kalkınmasını istemezler. Bu yüzden köy Enstitülerini de kapattılar... 60-70 yıllık politika da köyler şehre göç etsin. Köy kültürü yok olsun.... Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun da hayali buna benzer şeylerdi... Anadolu insanı kendi toprağında dursun oraya hizmet getirelim diyordu... Megepol şehirlerin halini görüyorsunuz... Türkislam kültürü yok oluyor maalesef.....
Bu böyle olunca da tabiki tahılı, samanı, canlı hayvanı da, eti de dışardan alıyoruz....


Misafir c8e

4 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2017, 06:41

ne varsa köylerde var temiz hava temiz gıda. Bizim şu anki jenerasyon gençlerimizde iş yok kimse kusura bakmasın. Köylerden Universitelere gelenler kendini ikinci sene bozuyor burun kıvırıp kendi köyünü sevmemeye başlıyor. Esas para hayvancılık ve tarımda. Belki de bir kaç sene sonra bakliyat diye bir şey kalmayacak yerine abuk subuk yahudi icadı yiyecekler çıkacak. Şimdi de öyle değil mi?
Bir paket bisküvi yiyorsun ertesi gün bakmışsın 2 kilo birden almışsın içine ne kattıkları belli değil, kola,abur cubur eskiden bir kere yerdin seni keserdi şimdi öyle mi?
kola zaten bağımlılık yapıyor diğer yiyeceklere peyniraltı suyu tozu adıyla başka kimyasallar koyuyorlar alan acıksın bir kez daha para versin, hem şişmanlasın hem parası gitsin! şişmanlatması bir yana beyine ağır hasar veriyor.Masum gözüken marka çikolatalar unutkanlık yapıyor


bahadır 0302
4 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 13:00

Lise mezunu Ecevit, sosyoloji biliminin s'sinden haberdar olmadığı için, "Köykentler" kurmak istiyordu. Örnek olarak bir tane kurdu da. Fakat ilk seçimde oradan partisine "sıfır" oy çıktı, sonra da ne mi oldu? Köykent sakinleri orayı bırakıp büyük şehirlere gittiler.
Gene de bugünkü CHP yönetimi Ecevit'e kurban olsun.
CHP genel başkanı o kadar cahil bir adam ki, "Atatürk'ün Köy Enstitüleri'ni kurarak işe başladığını" sanıyor... Vallahi böyle dedi.
Atatürk 1938'de ölmüş, ilk Köy Enstitüsü 1940'da açılmıştı.
Ama Atatürk ölmedi, kalbimizde yaşıyor derseniz, o başka tabii.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET