Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Eski tramvaylar hangi amaçla kullanılacak?
Ulaşım amacıyla 60.0%  60.0%  [9]
Güvenli bisiklet park yeri olarak 26.7%  26.7%  [4]
Başka bir amaçla 13.3%  13.3%  [2]
Toplam Oy : 15

Karaman Ahmet
7 ay önce - Pts 27 Tem 2020, 14:26
Konya’nın eski tramvayları tekrar günyüzüne çıkıyor!(+)Alıntı:
Konya’nın yıllarca yükünü taşıyan ve yerini yeni alınan tramvaylara bırakan Alman yapımı tramvaylar tekrar Konya sokaklarına dönüyor. Başkan Altay sosyal medya hesabından duyurdu.

26 Temmuz 2020 Pazar 21:51
1992 yılında Almanya’dan Konya’ya gelen ve çeyrek aşıra yakın bir zaman şehrin yükünü taşıyan tramvaylar tekrar Konya sokaklarına geri dönüyor.


KONYA’DA TRAMVAY

Konya ilk olarak tramvayla bundan 113 sene önce tanıştı. Sadrazam Avlonyalı Feritpaşa’nın Konya’ya getirttiği atlı tramvaylar Konya’nın ilk tramvayları oldu.

Konya’nın bugün çarşı merkezi olarak bilinen kısmında hizmet veren atlı tramvayı 30 kilometre hatta sahipti. 1930 yılına kadar hizmet veren tramvaylar bu tarihten sonra hizmetten kaldırıldı.

MODERN TRAMVAYIN TARİHİ

Anadolu’da ilk modern tramvayı kullanan Konya, 1992 yılında dönemin belediye başkanı Ahmet Öksüzler’in getirttiği tramvaylarla ilk tecrübesini yapmış oldu.

Yine dönemin belediye başkanı Tahir Akyürek, yeni tramvayları Konya’ya kazandırdı ve Alman yapımı tramvayları Saray Bosna’da kullanılmak üzere hibe etti. Yerine de Skoda marka yeni model tramvayları Konya’ya kazandırdı.
Sayıları hizmetten kaldırıldığında 51’e ulaşan tramvayların kalan kısmı ise uzun süredir atıl vaziyette Büyükşehir Belediyesi’nin hangarlarında bekletiliyordu.

Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte belediye başkanlığını bırakıp milletvekili olan Tahir Akyürek’in yerine başkanlık koltuğuna oturan ve 31 Mart seçimlerinde yine halkın oylarıyla belediye başkanı seçilen Uğur İbrahim Altay ise şehrin tarihine sahip çıkmaya hazırlanıyor.

Konya’yla özdeşleşen tramvaylarla ilgili projeleri olduğu bilinen Başkan Uğur İbrahim Altay, ilk tamamlanan tramvayı sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.

BİSİKLET ŞEHRİ KONYA

Konya’da göreve geldiği günden bugüne kadar bisiklete ve bisiklet yollarına ayrıca bisiklet projelerine önem vermesiyle nam salan Başkan Altay, zaman zaman kendisi de bisikletle şehrin içinde tur atıyor.

Başkan Altay’ın Konya’nın eski tramvaylarından birini bisiklet tramvayı olarak giydirerek Konya sokaklarına çıkarması ise an meselesi.

Dış yüzeyi boyanan bunun yanı sıra içi de düzenlenen tramvayın tam olarak nasıl bir işleve sahip olacağı hakkında bilgi vermeyen Başkan Altay, ilk görselleri de paylaştı.(+)
(+)http://www.hakimiyet.com/service/amp/konyanin-esk ...72218h.htm

Bu tramvayları nasıl kullanılacak acaba?

Ulaşımda mi, yoksa bisikletleri güvenli olarak park edebilme amaçlımi?

Türkiyede tramvayın öncüsü, bisiklet şehri Konya, ezber bozmaya devam ediyor.


Yavuz Sinop

6 ay önce - Çrş 02 Eyl 2020, 23:43

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay bisiklet tramvayı seferlerinin yarın başlayacağını duyurdu.

Tramvay ve diğer toplu ulaşım duraklarında bisiklet durakları inşa edeceklerini ve sadece bisikletlilerin kullanacağı tramvayın müjdesini daha önceden veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın talimatı ile bu yolda ilk adım atıldı.

Kısa sürede tramvay hazırlanmaya başlandı.Yarın da ilk bisiklet tramvayı seferlerinin başlayacağı müjdesi de yine Başkan Altay'dan geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı açıklamada "Bisiklet şehri Konyamıza Bisiklet Tramvayı çok yakışacak. Bisikletleri hazırlayın. Emektar, yarın raylara geri dönüyor" ifadelerine yer verdi.Karaman Ahmet
6 ay önce - Prş 03 Eyl 2020, 00:01

Ben şahsen bisiklet parklarinin bu eski tramvaylar olacağını düşünmüştüm.

Demekki bisikletiyle tramvay içinde yolculuk yapmak isteyenler için yapılmış. Demekki bu yönde rağbet var.

Gerçekten ilginç, fakat güzel bir hizmet.


famat
6 ay önce - Prş 03 Eyl 2020, 00:10

Basitçe düşünüce olay son derece mantıksız gözükmekte. İnsanlar bisikletle seyahat için bu tramvayı mı bekleyecek. Bunun yerine her tramvaya insanlar bisikletle binebilmeli. Avrupa'daki tüm şehirlerde bu şekilde.

m@kif
6 ay önce - Prş 03 Eyl 2020, 13:38

Avrupada da Amerikada da öyle değil işte.sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA