Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Kayısıda Lezzet Savaşları Elazığ mı, Mersin mi, Malatya mı?
Elazığ 26.1%  26.1%  [42]
Mersin 22.4%  22.4%  [36]
Malatya 51.6%  51.6%  [83]
Toplam Oy : 161

AhmetDemir

1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:07

Malatya kayisisi diye patates gorunumlu iran kayisilarini satanlardan alirsan Malatya kayisisini pek begenmezsin tabi . Eskiden festival yapildiginda ne kayisilar cikardi

Bahrielz
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:27

Yediğim bizzat Malatya kaysısıydı öyle patetes görünümlü değildi şekli iyiydi. Zaten sevdiğim bir meyve değildir. Damak tadı görecelidir ben fikrimi söyledim yoksa bi garezim yok Malatya kaysısına. Ayrıca Malatya kaysısı AB tarafından tescillidir öyle önüne gelen her kaysıyı Malatya kaysısı diye satamaz satıyorsa Malatyalı olarak kaysınıza sahip çıkamıyorsunuz demektir.

FIRAT_44

1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:28

Tamda bu gün Arnavutluk,ta kayısı yedim nerenin ürünü olduğunu bilmiyorum ama resmen saman. Ah benim memleketimin mişmişleri ah aroması farklı tadı farklı arar oldum. Corana olmasaydı buraya Malatyadan kayısı getittirecektim birde bizim Arapgir üzümü milletin ağzı tatlansın diye

Bahrielz
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:49

Arapgir üzümü 10 numaradır.

Karaman Ahmet
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:50

Tartışmasız Malatya.

Kayısı denince akla Malatya gelir.

Melih Kaplan4
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 22:59

Meyoz meyve suyu, kayisilari bir ara mersin den aliyordu. Tuketicilerden sikayet geldi yeniden Malatya ya dondu.. elazig yerine ığdır olmasi lazim.

taygun21
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 23:41

Iğdir'ın kayısısı da güzel şıklara eklenebilirdi.Elazığ ile Malatya kayısısı arasinda fark yok ikisi de güzel. Zaten ülkemizde biribirine birçok konuda bu kadar benzeyen başka iki şehir yoktur .Nedense İki şehirde de bulunduğum zaman aynı havayı aliyorum.Lezzetler de benzer.

ismail_38
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 00:06

Elazığ ile Malatya zaten sınır. O yüzden Malatya'da yetişen kayısı Elazığ'da da yetişir. Rakım ve iklimde aynı gibi. Şehirden daha önemlisi kayısının cinsi, yetiştiren kişinin yaptığı bakımlar tarlanın cephesi rüzgar alıp almaması gibi durumlar daha etkin lezzet konusunda. Kıyı bölgeler ve kış memleketleri hariç çoğu şehirde kayısı gayet güzel yetişiyor. Örnek Kayseri, Elbistan

alper23

1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 00:30

Malatya zaten coğrafi tescil belgesi aldı, Elazığ Baskil, Kahraman Maraş-Elbistan, Sivas-Gürün, Adıyaman-Çelikhan v.s. Malatyaya komşu yerlerde yetişen kayısının hepsi Malatya Kayısısı diye adlandırılıyor...

Emir ERTEN

1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 00:30

Herhalde üyelerimiz genelde kuru kayısı yiyor. Üretilen her sofralık kayısının yüzde 85'i Mersin Mut'ta üretiliyormuş.

Kaynak

Her yöreye ve damak tadına göre görüşler değişebilir ama sofralık kayısıda piyasanın lideri açık ara Mersin Mut.

sayfa 2
« önceki   123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET