Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Çocuk parası geliyor
sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sipahi
8 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2005, 23:21
Çocuk parası geliyor

Alıntı:
05 Ekim 2005 Çarşamba
AB ile tam üyelik yolunda müzakerelere başlayan Türkiye, bütün Avrupa ülkelerinde yıllardır gerçekleştirilen “Çocuk Yardımı” uygulamasını başlatıyor. Hazırlanan tasarı taslağına göre, çocuk yardımından yararlanabilmek için kişilerin 15 yaşını doldurmamış çocuğu olması gerekiyor. Taslak kanunlaşırsa, geliri olmayan ailelere 2 çocuk için çocuk yardımı yapılacak. 2. çocuk için ödenecek tutar, ilk çocuk için ödenecek tutarın yarısı olacak.
Türkiye

bazı ab ülkelerinde dişe dokunur yardımlar yapılmaktadır, doğru...ihtiyarlayan nüfuslarını gençleştirmek için "teşvik" yöntemleri uygulanmaktadır. ab'li genelde evcil hayvanlar ile uğraşmayı tercih etmektedir.

bizim ülkemiz TR'de ne gibi faydaları olur?

eğitim!

gelin tartışalım.

hayrullahy
8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 00:02

kürtler duymasın üreme hızları iki katına çıkar.
zaten ortalık kapkaççıdan geçilmiyor.

sipahi
8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 00:07

onlar yardim olsada olmasada fazla üremekteler!

yaptigim alintiyi iyi okursan ikinci cocuktaki yardim yariya düsüyor, belki 3.'de sifirlanacak veya dahada azalacak. bilimsel bakilip nüfus ayarlamasinda faydasi olamaz mi?

messiah_haktan

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 00:14

Memurlara cocuk yardimi devlet tarafindan yapiliyordu zaten.En azindan babam maas alirken 3 milyon TL cocuk yardimi aliyor 6 milyon da kira yardimi
Neyse saka bir yana cok güzel bir gelisme,gökdelen yapilmis gibi sevindim,eminim egitime cok büyük katkisi olacaktir!Ilk iki cocuga verildigi icin bazi kisim ve kisiler tarafindan kötü kullanilmayacaktir.Hatta bu olay ile devlet bir bakima aile planlamasina el atiyor.Artik 3. cocugu yapmadan insanlar söyle bir düsünecek.Bir cok yandan yararli etkisi olacak.Acaba yardimin miktari ne kadar?

Metin Arslan

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 00:49

Gelir düzeyi düsük olupta aile bütcesine katkida bulunmak icin okuldan arta kalan zamanlarinda calisan cocuklar var.  Bu cocuklarin ders calismaya dahi vakitleri yok. Bunlarin arasinda kimbilir kac tane zeki cocuk vardir. Cocuk parasinin gelmesiyle bu cocuklar topluma daha iyi sartlarda kazandirilabilir.
           Bu paralari devlet kendi bütcesinden mi karsilayacak, yoksa bu is icin AB fonlari varmi. Devlet karsilayacaksa ve buna gücü yetiyorsa bu güne kadar nerdeydi.

messiah_haktan

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 01:18

Büyük bir ihtimalle AB alinacak fonlar ile hayata geciyordur bu is.Öte yandan devletde olabilir.Demissin ki bu güne kadar nereydi devlet.2001 yilinda 200 milyari zor bulan milli gelir su anda 350 milyar civarinda,onunda bir etkisi vardir elbette

Metin Arslan

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 01:34

Verecekleri miktar komik rakamlar degilde biraz ciddi rakamlar olursa, Türkiye yasam standartlari acisindan cok büyük bir atilim olur.

Hakan

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 01:40

Cocuk yardimi cok iyi bir fikir.  Devletlerin toplumun temel tasi aile kuran genc insanlara yardimci olmasi lazim. Fakat gelismis ulkelerde oldugu gibi verilen vergi uzerinden yapilmali. Her dogan cocuk icin nakit para vermek cok hatali olur.

Vergi uzerinden yapilmasida soyle. Vergi bildiriminde bulunan mukellefini vergi yukumlulugu cocuk sayisina bagli olarak azaliyor. Yani vergi veren aileler daha dusuk bir rakam uzerinden vergilendiriliyor. Ayrica kayit disi ekonominin azalmasina da yardimci oluyor. Ayrica bir kez degil, cocuklar 18'e gelene dek her sene kullanilabiliyor.

AB fonlarini ile alakasi yok sanirim, her ulkenin politikalari farkli. Guney Avrupada devletin fazla ilgisi yok, fakat kuzeyde etc, cocuk yardimi uzun suredir devlet politikasi. Italya, Yunanistan ve Ispanya su anda en dusuk dogurganliga sahip ulkeler. Kuzey Avrupa'da durum biraz daha iyi.

Turkiye'de batida buyuk sehirlerde dogurganlik cok dusuk, doguda Afganistan seviyesinde.

TayfunCa
8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 03:08

Türkiye'nin batısında nüfus artış hızı 1 %'in az altında. Kürtler arasında ise 3,5 % gibi inanılmaz bir seviyede. Çocuk yardımına kesinlikle karşıyım. Aksine özellikle doğuda çocuk işçi çalışıtmaya engel olunsun, zorunlu eğitime çocuğunu göndermeyen veliler para cezası ödesin yada hapse atılsın. Kürtler çocuklarını sömürüyor ve devlet buna göz yumuyor. Güneydoğu'da aileler çocuklarını çalışıtırıyor, kendileri kahve köşelerinde fink atıyor. Büyük bir çocuk sömürüsü var. Kapkaç çetelerine çocuklarını aylık 200-250 YTL'den kiralayan aileler bile var.

http://www.sabah.com.tr/2004/12/08/gnd101.html

Eğer bir de üstüne çocuk parası çıkarsa temelli, çocuk sömürücüsü olup çıkarlar. Asıl dediğim gibi çocuklarını okula göndermeyenlere ceza vermek gerek, maddi yardım yapılacak ise, doğudaki fakir Kürt ailelerin çocuklarına eğitim konusunda yardım yapılsın. Ücretsiz kitap, defter, üniforma vs verilsin. Ama çocuk parası asla...

gurolb

8 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 06:37

Turkiye'de hayata gecirilebilinecek milyonlarca guzel fikir var. Cocuk yardimi, universite burslari...  kekmelere telefon ucreti indirimi bile bunlardan biri.

Cok guzel dusunceler var ama bizde denetim YOK. Kurt yine 8 cocuk yapar sadece ikisine (yada birine) nufus kaidi alir. Universitede hatirlarim arabasina benzin parasi olsun diye burs parasi alan arkadaslarim vardi. DENETIM olursa super olur!!!

Sigara kanunu dusunun. Kim kesiyor cezayi???

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET