Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
jasminn
2 ay önce - Sal 19 May 2020, 21:30

Artık şikayetleri yaptığımız mecra değişti. Şimdi şikayetler halkın en çok kullandığı platformlarda yapılıyor, yapılıyor ki koltuk korkusu olsun.
Bu bahsedilen durumlar sadece birer örnek, benim evimin yakınındaki fabrika kapandı çok şükür hatta imarda park olarak gözüküyor. Ama sadece benim mahallemden ibaret değil Bursa, ya da sizin mahallenizden... Dolayısıyla şikayetleri en geniş yankı uyandırabilecek yerlere yapmalıyız. Haber kanalları, sosyal medya, belki Cimer..

Hz. Ali'nin bir sözü var : "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır."

Serkan99
2 ay önce - Çrş 20 May 2020, 00:18

-Adınıza sevindim ..

-Nereye yaptınız şikayeti ve başarıya ulaştınız.

-Bize de açıklarsanız bizde aynı yolları izlemek isteriz..

-Maalesef biz yerel görevlilerle bir sonuca varamadık 6-7 aydır.

Orhun1977
2 ay önce - Çrş 20 May 2020, 08:14

Hocam duman cikaran bacanin resmini yoğun duman cikardigi anda cekeceksiniz, yerel basindaki okur sikayet koselerine yazi yazacaksiniz, valiye buyuksehir ve yildirim belediye baskanlarina hitaben, bursa hakimiyet erdal sbi, olay söz sizde köşesi gibi, ayrica cevre ve sehircilik bakani murat kurum un twitteri na mesaj atacaksiniz. Bide mesaj yazan arkadaslar bulunduklari mahalleleri yazarsa iyi olur hangi noktalarda sorun oldugunu ogrenmis oluruz, ben vatan mahallesindeyim.

Orhun1977
2 ay önce - Çrş 20 May 2020, 08:25

Alıntı:
90'lı yıllarda hava çok daha temiz ve iyiydi

90 li yillarda iyi degildi, ozellikle kisin, sabah kirli havadan, yakilan sobalardan cikan dumandan liseye gidene kadar genziminiz yanardi ne bicim, yil 93-94, Dogalgaz geldide rahatladi sehir.

Omer ulusoy
2 ay önce - Pzr 24 May 2020, 22:14

Orhun bey bende büyükşehir belediyesi 1989 1994 faaliyet raporu kitabı var o dönemin belediye başkanı rahmetli teoman özalp'in seçim kampanyası için hazırlatılmış bir kitap. Özellikle bursa o dönemde dünyada havası en temiz şehirlerden biri seçilmişti kitapta da güzel grafiklar vardı hava kirliliği ölçüm raporları ile ilgili. Hava resmen tertemizdi yalova yolunun orta refüjünde o kadar güzel bitkiler ekilirdi ki hava temiz olduğu için uzun süre dayanırlardı. Özellikle hava kirliliği konusunda 1994 1999 erdem saker döneminde de bir hayli dikkat edilmişti. Botanik park ta bu dönemde açılmıştır. Ocak 1999'da açılan Demirtaş çöplüğünün orada açılan çöp öğüterek elektrik enerjisi üreten santral de havanın ve çevrenin temizlenmesinde büyük ölçüde katkı sağlamıştı. 1999 2004 erdoğan bilenser döneminde de bu standartlara uymayan bazı fabrikalara yüklü miktarlarda cezalar kesilmişti belediye tarafından o zamanlar. Hatta Ova Koruma Alanı projesiyle ovadaki kaçak yapılaşmanın da büyük ölçüde önüne geçilmişti. Benim bu dönemlerdeki tek eleştirim iznik gölü'nü mahveden cargill fabrikasının 1997'de dönemin başbakanı olan mesut yılmaz'ın baskısıyla kurulmuş olmasıdır. Fabrika aslında tamamiyle kaçak araziye yapılmıştı. Fabrikanın yapılmaması için büyük bir mücadele veren o dönemin belediye başkanı erdem saker bey ile fabrikanın yapılması için her türlü teşviği firmaya veren başbakan mesut yılmaz'ın arası açılmıştı. Bunu üzerine erdem saker bey anap'tan ayrılmış ve görevine bağımsız büyükşehir belediye başkanı olarak devam etmişti. Fabrika açıldığı 1997 yılından beri hem midemize hem çevreye hem de iznik gölü'ne büyük zarar veriyor. Çünkü fabrikanın ürettiği ürünler sağlığımız için çok zararlı. Fabrika ile ilgili davalar da halen devam ediyor. Aslında 2019 yılında önemli bir karar çıkmıştı ama tam hatırlayamadım internette haber vardı konuyla ilgili. Son olarak diyeceğim şey şudur ki bursa'nın havası 2004 yılından itibaren düzenli olarak kirletilmeye başlanmıştır çünkü fabrikalara ve havayı kirleten tüm etmenlere ekonomik etmenlerden dolayı büyük ölçüde göz yumdular ve yummaya da devam ediyorlar. 2014 2015 2016 2017 ve 2018 de neredeyse her gün zehir solumuşuz Çevre ve şehircilik bakanlığı hava izleme merkezi verilerine göre. Yani hava kirlilik değerleri neredeyse her gün olması gereken değerlerin oldukça üzerinde çıkmış. Yani hava kirlilik sınır değerleri büyük ölçüde aşılmış durumda. Bunu değiştirmek te hepimizin elinde sevgili arkadaşlar. Özellikle besob sanayi sitesinin yapılmasıyla merkezdeki bütün atölye, tamirhane gibi kirlilik yaratan etmenlerin şehir dışına kaydırılması ile bu konuda güzel bir gelişme sağlanacaktır. Ancak zannediyorum ki bu proje büyük ölçüde sürüncemede kalmış durumda. Fakat biz bursalıların da çevre bilincini her zaman yaşatmamız ve yaşadığımız doğayı korumamız gereklidir. Belediyeler de bu konuya önem vermeliler.

Orhun1977
2 ay önce - Pts 25 May 2020, 08:12

Ben yasadigimi yazdim, evden yildirim beyazid lisesine kisin sobalardan cikan dumanlarin yaptigi kirlilikten zor atardim kendimi, gercek bu, raporlarda havanin temiz oldugunun yazmasida bu gercegi degistirmez. Recep Altepe yi de unutmamak lazim, şehir icine termik santral kurulmasina hic karsi cikmamis hatta desteklemisti. Ayrica sönmez grubu ve gazetesi bursa hakimiyet te baya destek olmuslardi termiğe çünkü kendi projeleriydi.
Bursa da sanayi cok daginik ve denetimsiz, organize sanayi bolgesinde olmasi gereken kimi isyerleri mahalle aralarinda.

Omer ulusoy
2 ay önce - Pts 25 May 2020, 13:49

Çok haklısınız orhun bey o dönemler kömür kullanımı da fazlaydı. Recep altepe mahvetti bursa'nın havasını. O dönem yapılmak istenen termik santral bursa için büyük bir felaket olacaktı. Zaten orhaneli yolundaki yetiyor havanın kirlenmesi için. Bir de sanayi kuruluşları da gereken tedbirleri almadıklarından havamız çok kirleniyor maalesef. Zaten yıllardır neredeyse zehir soluyoruz daha da fazla solumamalıyız. Bu konuyu özellikle belediyeye ve çevre ve şehircilik bakanlığı'na iletmemiz gerekiyor. Çünkü bu kadar kirli bir hava toplum sağlığı'nı fazlasıyla tehtid ediyor.

UfukRaifoğlu
2 ay önce - Çrş 27 May 2020, 09:34

Son dönemde havada net bir biçimde temizlenme var. Eskiden baktığımda Uludağa puslu gibi net yeşil gözükmüyordu. Şuan da çok net yemyeşil gözüküyor. Nefes aldığınızda belli oluyor zaten. Fabrikalar ve hayat tekrardan hızlandıkça eski haline döner maalesef yine. Keşke her sene bir kaç ay şöyle temizlenme süreci bıraksak doğaya.

Deniz Çağdaş
2 ay önce - Çrş 27 May 2020, 09:36

Bursa ve Manisa'yı birbirine kışın hava kirliliği konusunda çok benzetiyorum. Bir duvar gibi yükselen dağ eski tarım artık sanayi şehri. Duvar gibi yükselen dağdan dolayı temizlenemeyen sirkülasyon olmayan hava.

cenn
2 ay önce - Çrş 27 May 2020, 19:13

deniz bey kesinlikle çok haklısınız biz bursalılar olarak neredeyse yıllardır her gün adeta avrupa hava kirliliği değerlerinin kaç kat üstünde zehirli ve tehlikeli bir hava soluyoruz. bunda maalesef şehrin konumunun yıllardır sürekli büyüyen sanayiinin, artık şehir içinde kalmış fabrika ve imalathanelerin de etkisi var. yani kısaca şöyle söyleyebilirim, bu süreçte o kadar şanslıyız ki... çünkü biz bursalılar uzun zamandır temiz hava solumaya hasret kalmıştık. düşünün çevre ve şehircilik bakanlığı hava izleme merkezi verilerine göre 2014'ten beri adeta hava değil kimyasal partiküllerden oluşan bir zehir soluyoruz yani hava kalitesi ölçüm değerleri 2014 yılından beri neredeyse her gün normalin üstünde. BUNA ACİLEN BİR ÇÖZÜM YOLU BULMALIYIZ SEVGİLİ HEMŞERİLERİM. YOKSA OLAN HEM BİZE HEM DE GELECEK NESİLLERE OLUYOR

sayfa 2
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet