Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Serkan99
2 ay önce - Pts 11 May 2020, 21:00
Bursa'nın hava kirliliği ciddi sorunu zirvede

- Arkadaşlar Bursa'mız maalesef her geçen sene zirvedeki yerini sağlamlaştırmaya başladı ...

- Türkiye'nin EN KİRLİ HAVASI Bursa'da ....

-İşte bugün ulusal basından bir haber ;

Hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler belli oldu! Zirvede yeşilin kenti Bursa var
TMMOB Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanan 2019 yılına ait hava kirliliği raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye'de 75 milyon kişi kirli hava soluyor. Türkiye'de hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler de belli oldu. Zirvede ise yeşilin şehri olarak anılan Bursa var.

TMMOB Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanan 2019 yılına ait hava kirliliği raporu yayınlandı. Rapora göre, Türkiye'de 75 milyon kişi kirli hava soluyor. Zirvede yeşilin kenti olarak bilinen Bursa yer alırken listenin sonunda Şanlıurfa var. İşte hava kirliliği en yüksek şehirlerimiz.

[url=]https://www.msn.com/tr-tr/yasam/yeni/hava-kirlili%c4%9finin-en-%c3%a7ok-oldu%c4%9fu-%c5%9fehirler-belli-oldu-zirvede-ye%c5%9filin-kenti-bursa-var/ss-BB13Utda?li=BBplYy0&ocid=mailsignout
[/url]

-Hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler belli oldu! Zirvede yeşilin kenti Bursa var

-Bursa Nufüs başlığı altında 2019 Bursa'ya 85.000 resmi göçün (gayri resmi ve suriyeliler dahil 250.000 )

ciddi bir şekilde eleştirip sert bir mesaj yazdığımda buna malesef eksi puan veren Bursalılar oldu..

- İş bu hava kirliliği işte bu düzensiz göçün ve yeni küçük İstanbul Bursa'ya göçün verdiği zararlardan sadece birisidir.

Orhun1977
2 ay önce - Pts 11 May 2020, 21:30

Şehrin içinde vişne caddesinin dibindeki vatan mahallesi gibi yerlere imar planinda yasak olmasina rağmen poşet uretim ruhsati verirlerse boyle olur. Bulundugumuz alan konut disi kentsel calisma alani, imar planina gore cevreye koku duman yayan insan ve cevre sagliğina zararli isyerlerinin olmamasi gerekiyor. Adam kalitesiz hammadde kullaniyor les gibi yanik plastik kokuyor, sonra posetlere baski boya yapiyor bu defa boya kokusu, onun yaninda kumas apre tesisi. Kim bunlarin bu bolgelerde calismasina izin veriyorsa hakkimi helal etmiyorum. Defalarca sikayet edildi gazetelere bile yazildi sonuc yok.
Besobun sanayi sitesi projesi biran once hayata gecmeli sehir icindeki saglaya zararli isyerleri tasinmali.

07Bilal
1 ay önce - Cum 15 May 2020, 18:55

Türkiye‘de hava kirliliği yaşayan bölgeleri belirlemek adına kanser, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, astım, alerji, stres, depresyon gibi sağlık problemlerine yol açan parametrelerinin sınırların aşıldığı gün sayıları ve yıllık ortalama değerlerinin incelendiği rapor TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

HAVA KİRLİLİĞİNİN EN YOĞUN OLDUĞU İLLER

75 milyon kişinin hava kirliliği sorununun olduğu kentlerde yaşadığının belirtildiği raporda genel olarak hava kirliliğinin en yoğun olduğu kentlerin Bursa, Adana, Ankara, İstanbul, Iğdır, Şırnak, Muş, Manisa, Kahramanmaraş, Karabük, Çanakkale, Denizli, Zonguldak, Edirne – Keşan, Şanlıurfa olduğu vurgulandı

(+)

cenn
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 15:10

Bursa'da inanılmaz bir hava kirliliği sorunu var. 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 yıllarında hava kirliliği sınır değerleri nerdeyse her gün aşılmış. Adeta zehir soluyoruz yani her gün. Hele 2016 yılını hatırlıyorum da evlerde nefes bile alınamıyordu o koku ve kirlilikten adeta genzimiz yanıyordu. Buna acilen bir çözüm bulmaları gerekiyor. Toplum ve halk sağlığı büyük bir tehtid altında. Belediyenin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ve diğer tüm kuruluşların gereken önlemleri almaları gerekiyor. 90'lı yıllarda hava çok daha temiz ve iyiydi. https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/h-gul-kolay ...12386.html Bakınız bu haber durumu gayet iyi açıklıyor. Yazık oluyor Bursa'mıza. Temiz hava solumak Bursalılar olarak en temel hakkımızdır.

Serkan99
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 15:50

- Yazık gerçekten çok yazık..

-Zehir saçan bir baca ve 2 işletmeyi 2019 yılında şikayet ettim.

- Yıldırım belediyesine gittim. Böyle böyle şikayette bulanmak istiyorum. Halk sağlığını tehdit eden durumlar var dedim.

- Beyaz masa mıdır mor masa mıdır ne bir masa oluşturmuşlar . Yarım saat o masadaki çocuğun gelmesini bekledim.

-Genç enerjik bilgisiz bir çocuk geldi. Muhtemelen belediye başkanı tanıdıklarından eş dost çocuklarından birine iş olsun diye koymuşlar oraya.

- Böyle böyle anlatıyorum . Siz belediye olarak ben söylemeden bunları görüp müdahale etmeniz lazım vs diyorum. Çocuğun bana ilk söylediği şey çok acı ;

-BİZ ÖYLE HER YERE MUDAHALE ETMEYE KALKARSAK BÜTÜN İŞLETMELERİ KAPAMAMIZ LAZIM VS.

-Gibi kör cahil mahalle kahvesi cevaplar verdi ..

-Sonra resimlerle kanıtlı dosyalar sundum. Mırın kırın 1 saat beni orada zamanımı aldı . Sonra o sunduğum belgeleri kimini zabıtaya kimini çevre ve şehirciliğe göndereceğini söyledi..

-Aradan aylar geçti hala sonuç yok ..

-Şikayet ettiğim yerlerden birine zabıta geldi gitti bi ara.

-Sonra o zabıtayı aradım. Bir bayan açtı telefonu dedim sizin geçen geldiğiniz yerde sorun hala devam ediyor dedim.

- Eğer dedim siz bu sorunu çözemeyecekseniz biz halk olarak size neden maaş ödüyoruz niye zabıta diye bir kurum var dedim . Kapansın o zaman bu kurum dedim.

- Kadın bana telefonda barınmayı başladı oturduğu yerden maaş tatlı tabi haketmediklerini söyleyince zoruna gitti.

- Bana beyfendi siz bizim yetkilerimizi biliyor musunuz ? İşte biz orayı uyardık .. Yapabileceklerimiz sınırlı vs.

-Yani kısacası işi gücü bırakıp alnımızın akıyla para kazanıp maaşlarını ödediğimiz devlet personelleri yapması gereken işleri yapmıyor..

-Ben vatandaş olarak işi gücü bırakıyorum . Resimlerle kanıtlı bir sürü dosya hazırlıyorum. Beyfendileirin ayağına götürüp sunuyorum.

-Ona rağmen sonuç yok...

-Yazıklar olsun .. Hakkım haram olsun...

Serkan99
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 15:57

- Şimdi ben bu yazıyı yazdım. Bir de bizim ülkemizde şöyle bir saçma tabu var.

- Sen takıntılısın şikayetçi ispiyoncusun..

-Yani adam mahallenin semtin ülkenin içine edecek ama sen onu şikayet etmiceksin.

- Bu hava kirliliği vs gibi veriler benim şikayetimde ne kadar haklı olduğumun RESMİ KANITIDIR.

cenn
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 16:27

Serkan bey kesinlikle haklısınız, size katılıyorum gerekenin yapılması gerekiyor artık yıllardır zehir soluduk yeterince. Bursalılar olarak bu konuya gereken önemi vermeliyiz. Tepkimizi göstermeliyiz.

Orhun1977
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 18:30

Serkan bey dediginiz baca dsi nin altindami. Bu yeni baskan iyice saldi, hicbir sey yapmiyor, sokaktaki basibos kopek sayisi bile artti bi ara hic gorunmuyordi, şeytan diyor git savciliya suc duyurusunda bulun gorevi ihmalden ama kimi kime sikayet edeceksin, sokakta romanlar at besliyor, tamda adalarda ruam salgini vardi at kaynakli, gazeteye erdal abiye sikayet yazdim, dedim boyle boyle, verdikleri cevap sokagi temizledik, halbuki kimse gelmedi, biz sehir icinde buyukbas hayvan beslemek yasak diyoruz hicbir sey yapmiyorlar hersey oy hesabi olmus, biz 10 kisiyiz romanlar 100 kisi, Edebali zamani yine biseyler yaptirabilmistik. Bos arsalarin cevresislni telle cevirtmistik.
Belediyeye bilgi edinme yasasi kapsaminda soruyorum, bolgemizde hangi isyerleri faaliyet gosterebilir diye, cevre sagliyina zarar vermeyen imalathaneler isyerleri faaliyet gosterebilir diye cevap veriyorlar. Sikayet icin belediyeyi aramizda imar planina gore insan sagliyina zararli isyeri olmamasi gerekli diyorum, koku yayan isyeri yasak diyorum. Adam bana belki ayni kisi koku yasak degil diyor.
Allahtan cevre sehircilik denetim yapti 10 15 gun kapattida kullandiklari hammaddeyi degistirdiler, biraz koku azaldi.

En son Orhun1977 tarafından Cmt 16 May 2020, 18:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

mus emrullah
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 18:40

Bizim evin arkasında 3 4 fabrika var.

Fabrikanın teki 2 kere büyültme yaptı 2 sinde de zabıta gelip mühürledi. Hatta depo için kazı yaptılar. Sonuç yaptıkları duruyor. O fabrika yine sırf para vermemek için kanalizasyon pisliğini evlerin bağlı olduğu yere verdi. Strafor köpük dolu. Sağanak yağdıkça strafor oluyordu hep. Kanalizasyon kapağını aç strafor dolu.
Başka fabrika var dereye kömür tozu döküyordu. Dere sip siyah akıyordu.
Başka fabrika var 2 3 kereden fazla yıkılıp mühürlendi. Şuan fabrika açık. Önünden geçerken nefesimi kesecek kadar tiner kokuyor.
Birde eskiden bayağı yer altı suyu vardı. Şimdi gelmiyor. Bitirdiler yer altı sularını.

Eeee kardeşim yaşama orda diyeceksin. Bursa Ovasının ortasına fabrika yapmak hangi akla hizmet? Zaten belediye bu mahaledekileri 3. sınıf insan diye görüyor.

AZ ilerde başka fabrika var her zaman sip siyah duman atıyor.

Şikayet etsek neye yarıyor. Takan mı var? Çöp toplama hizmetini bile yıllardan sonra getirdiler. Doğalgaz desen yok. Yollar desen savaş alanı gibi.

Orhun1977
1 ay önce - Cmt 16 May 2020, 18:55

Bursa da ulasimdan sonra ele alinmasi gereken sorunlarin basinda sehir icindeki imalathaneler geliyor bana gore, besobun sanayi sitesi projesi biran once hayata gecmeli.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet