Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Cmt 11 Nis 2020, 22:38

ESKİ MÜFTÜLÜK BİNASI VE MEYDANIN GENİŞLEMESİ


(+)


Not: Fotoğrafı buradan kırptım.
Sebebi eski Müftülük Binası'nın yıkımıyla alan ne güzel genişlemiş oraya bina falan kondurulmasa diyecektim ki az araştırmam ile bu haberde alanın meydana dahil edileceğini de öğrenmiş oldum. Etraftaki ağaçlar ve onun altına yapılacak ufak bir düzenleme ile güzel görünüm sağlanacaktır.


Efe Elaldı

3 ay önce - Cmt 11 Nis 2020, 23:45

alan dahada büyümüş güzel olmuş binanın yıkılması merkez bölümde ne kadar bina yıkılıp alan açılırsa o kadar iyi zafer plaza ulu cami arasıda biram önce yıkılarak halkın hizmetine sunulur.Berktuğ
site denetçisi

2 ay önce - Cum 01 May 2020, 00:50

DİYANET’E ÇAĞRI: BU MEYDANA HEM BURSA, HEM TARİHİNİN İHTİYACI VAR!
Alıntı:
Sokağa çıkma yasağının ilk uygulandığı 5 Nisan günü, yol ve ulaşım uzmanı olan İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl bir fotoğraf gönderdi.Fotoğraf…
Eski adı Şehreküstü Meydanı olan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı adını alan alandaki Bursa Müftülüğü binasının yıkılışını gösteriyordu.

Ancak…
Sokağa çıkma yasağında kimseyi rahatsız etmeden yapılan yıkımın fotoğrafına Tözün Beingöl’ün eklediği notta önemli bir öneri yer alıyordu:

“Bursa Müftülüğü için Yalova Yolu’nda yeni kompleks yapıldı. O yeni bina varken buna ihtiyaç kalmadı. Yerine yenisi yapılmasın, meydana eklensin.”

Aynen katılıyoruz…
Yalova Yolu gidiş güzergahında, Yakın Çevre Yolu ile kesişen kavşakta 15.5 dönüme yapılan ve 9 milyon liraya mal olan Bursa Müftülüğü binası tüm hizmet gereksinimi karşılayabilecek şekilde planlandı.

Hatta…
Yanına 3 bin kişilik cami, 800 kişilik konferans salonu yapımını Durmazlar üstlendi. Lojmanlar ve sosyal tesisler de kompleks içinde yer aldı.
Yıkılan binaya artık Müftülük olarak gerek kalmadı.

Nitekim…
12 Nisan’daki sokağa çıkma yasağında Büyükşehir Belediyesi’nin çektiği hava fotoğraflarına bakarken, Bingöl’ün önerisi bir kez daha kulaklarımızda çınladı:
“Yerine yenisi yapılmasın, meydana eklensin.”

Bu düşüncenin genele de yansıdığını görünce rahatladık. Konuştuklarımız, yıkılan binayla meydanın büyüyeceğini söylüyorlardı.

Ne var ki…
Bursa Müftülüğü’nün karar değiştirip, 2015’te temeli atılan ve 2017 yılında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katılımıyla açılışı yapılan yeni binayla birlikte, yıkılanın yerine yapılacak binayı da kullanmayı düşündüğünü duyunca şaşırdık.

Onun için…
Buradan Diyanet İşleri Başkanlığı’na seslenmek ve genel bir beklentiyi de iletmek istiyoruz:
Hanlar Bölgesi’nin girişini oluşturan, Ulucami’nin de önünü açan bu yer, bırakın meydana katılsın.
Şehreküstü’ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı bu sayede genişlesin.
Yalova Yolu’nda gerçek bir kompleks varken yeni bir binaya gerek yok, ama Bursa’nın meydana gereksinimi var.

Recep Altepe yer takasını anlattı
Recep Altepe’nin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Bursa Müftülüğü için yeni bina yerine karşılık eski binanın meydana eklenmesi anlaşması yapıldığı kulağımızda.Sorduğumuzda Altepe de şunu söyledi:
“Müftülüğe o tarihte 16 dönüme yakın yer verdik. Hatta, ‘Bursa’ya yakışır’ diye en iyi yerimizi verdik, inşaata da yardımcı olduk. Buna karşılık eski binanın yerini meydana bırakacaklardı. Şimdi vazgeçtiklerini duyuyorum.”

O da üzgün:
“Protokol imzalamamak kusurumuz. Hiç aklımıza gelmedi.”

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/d ...var-560555

Umarım bir kamuoyu oluşturulup iş işten geçmeden bu alan meydana dahil edilir.


Cüneyt5316

2 ay önce - Cum 01 May 2020, 01:10

Altepe ne yapsın adam güvenmişm ve imzalamadan vermiş. Burada yan çizen malesef il diyanet. Hem hanlar bölgesi temizlenmesi adına hemde medyanın büyümesi adına orada yeni bir yapılaşmaya izin verilmemelidir.

mimar m. karakoç

2 ay önce - Cum 01 May 2020, 15:13

Yer vakıf malı, müftülük yıllarca kullanmış yeni yerine taşınmış.
Vakıf kendi malını amacına uygun yeniliyor, gençliğe yönelik birimler olacak. Belediyeden alınan İmar durumu, Anıtlar kurulu, meydan düzenleme ve sokak sağlıklaştırma kriterleri dikkate alınarak Ruhsatı alındı.
Konuyu bilip bilmeyen keyfine göre yazı yazıyorlar.
Meydana dahil etmek isteyen her kimse vakıf malının bedelini öder, meydana katar.
Belediyelerin konusu değil. Vakıf malı burası.Serkan99
2 ay önce - Cum 01 May 2020, 21:18

- Orayı meydana katmayı düşünenler iyi güzel düşünüyor da..

- Daha çok yakın bir zamanda Kırcılar avm meydanın yarısı kadar yere yapıldı hemde hıp hızlı çelik ten komple .

- Acaba neden sadece çelikten ve hızlı bir şekilde yapıldı ..

-Tabikide kamuoyu oluşmadan bitirip kiraya vermek için.


borayeter
2 ay önce - Cum 01 May 2020, 23:58

Keşke meydana dahil edilse,umarım Diyanet bu çağrıya kulak verir.

Berktuğ
site denetçisi

2 ay önce - Pzr 03 May 2020, 15:02

ŞEHREKÜSTܒNDE DİYANET’İN TARTIŞILAN PROJESİNDE NELER PLANLADIĞI BELLİ OLDU
Alıntı:
Gündemin koronavirüs mücadelesiyle kaplandığı, insanları canını ve işini koruma derdine düştüğü bir süreçte Bursa’nın gündemine, Şehreküstü’nde yıkılan binanın yerine Diyanet’in yapmak istediği yeni bina geldi.Yıllarca…
Bursa Müftülüğü olarak kullanılan binanın yer sahibi Diyanet Vakfı’ndan, bu inşaatı yapmaması, yerin de Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na eklenmesi isteniyor.

Çünkü…
Bu yere karşılık Yalova Yolu üzerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yer verilmesi anlaşması 2015’te yapıldı, Büyükşehir desteğiyle tamamlanan yeni Bursa Müftülüğü Kompleksi de 2017 yılında açıldı. O tarihten beri Şehreküstü’ndeki eski bina kullanılmıyor.

İşte…
5 Nisan günü sokağa çıkma yasağı sırasında yıkıldığında meydana ekleneceği düşünülen yere Bursa Müftülüğü’nün nasıl bir bina planladığı ortaya çıktı.

Kulağımıza gelenlere göre…
İlk etapta 4 katlı bir bina planlandı. Fakat tam karşısında Şehreküstü Camii olduğu için “tescilli cami komşuluğu” kuralı gereği caminin siluetini olumsuz etkileyeceği için 3 kata düşürüldü.

Bu aşamada…
Osmangazi Belediyesi itiraz etti ve yeni inşaat yapılmaması, yerin meydana eklenmesi yönünde görüş ortaya koydu. Fakat Büyükşehir’le görüşmelerde farklı formüller geliştirilince, Osmangazi Belediyesi de inşaat ruhsatını verdi.

Projeye göre…
Binanın girişi, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarının satılacağı yayınevi olarak planlandı. İki kattan birinin Gençlik Merkezi, diğerinin de kütüphane olarak kullanılması düşünülüyor.

Aslında…
Düşünce ve proje fena değil. Ancak, bu proje her yerde gerçekleştirilebilir.
Evet, yer Diyanet Vakfı’nın malı ve vakıf arazileri kamulaştırma ya da takas dışında başka amaçla kullanılamıyor. Burada takas var, ama protokolle imza altına alınmadığı için süreç boşluğa düşüyor.


Yine de…
Hazır bina yıkılmışken yerinin meydana eklenmesi Bursa’nın yararına bir durum. Diyanet’ten ve Müftülük’ten istenen de, kurumsal hak kadar kentin çıkarını gözetmesi.
Başka bir şey isteyen de yok zaten.

Turan Vatan: Diyanet’e yalvarıyorum!
Kendini siyaseten emekliye ayırdı, ama bu kentin siyasetinde Turan Vatan var. Hep gülümseyen yüzüyle, karşısındakine değer verip saygı göstermesiyle farklı bir siyasetçi modeli olarak AP ve DYP’de siyaset yaptı, 2014’te MHP’den belediye meclisine seçildi.1989’da Teoman Özalp döneminde 5 yıl Büyükşehir Başkanvekili olarak en kritik karar ve projelere imza attı.

Aradığında…
“Diyanet’e yalvarıyorum” diye söze başlayıp, “Ne olur Şehreküstü’ne o binayı yapmasınlar. Bursa’nın başka şansı yok” dedi.

Kaynak: https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/s ...ldu-561315

Binanın ortada kalması ve meydanın genişlemesi güzel bir durum olacak her zamanki gibi bu söylediğimin arkasındayım.


SABRİ BİLGİN
2 ay önce - Pzr 03 May 2020, 15:07

Yeni binanın inşaatının başladığına yönelik haber vardı dün.

Yiğitler
2 ay önce - Pzr 03 May 2020, 15:16

İnsatı yapar niye yapmasın en merkezi yerde vakıf arazisi duruyor...Diyanetin hiç bir kabahatide olmaz.. sorumlusu belli..belediye başkanı önceki. unutmuşmuş takas için protokol yapmayı..yok yaa .kamuyu zarar ugratdiği için yargılanması yakındır. BBB başkanı Aktaş eğer belediyenin Diyanete bedelsiz verdiği arazinin iadesi ve belediyenin zararı için hukuki süreci başlatmıyorsa , bu vebale ortak oluyor ama suçu aynı zamanda paylaşıyor...ergeç hesabı sorulur. kamuyu zarara uğratmak bildiğim kadarıyla hukuken 5 yılı uyutsan bile , dava açıldığından itibaren başlatılıyor. er yada geç bedeli sorulacaktır. kimin malını kime veriyorsun. Aktaş BBB olarak partilisini mi yoksa Bursa'nın hukukunu mu korumayı tercih edecek? göreceğiz bakalım.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet