Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman Ahmet
10 ay önce - Çrş 22 Nis 2020, 17:57
Konya'nın 'Bisiklet Master Planı'na uluslararası İDEALKENT ödülü (BM - UNESCO)!

Alıntı:
Türkiye'de 550 kilometre ile en uzun bisiklet yolunu yapan Konya Büyükşehir Belediyesine, Uluslararası İdealkent Ödülü verildi.
Savaş GülerKonya Büyükşehir Belediyesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğü Bisiklet Ulaşım Master Planı Projesi, Uluslararası İdealkent Ödülü'ne layık görüldü.

Kent Araştırmalar Enstitüsünce, şehirlere ve şehir halkına pozitif katkı sağlayan projelere verilen Uluslararası İdealkent Ödülleri, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumunun (UNESCO) Paris'teki genel merkezinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Türkiye'de 550 kilometre ile en uzun bisiklet yolunu yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet Ulaşım Master Planı Projesi ile Uluslararası İdealkent Ödülü'nün sahibi oldu. Ödülü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Furkan Kuşdemir aldı.

Kuşdemir, burada yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 2030 yılına kadar sürecek Bisiklet Master Planı hazırladıklarını söyledi.

Bu kapsamda yapılacak planlama ile mevcut bisiklet yollarını 780 kilometreye yükselteceklerini ifade eden Kuşdemir, "Bu plan, Türkiye'de ilk olması sebebiyle önem arz ediyor." dedi.

Ödül alan projelerin, UNESCO genel merkezinde bir hafta boyunca sergileneceği belirtildi.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/konyanin-bisikle ...ul/1705943

Konya Bisiklet Master Planı, şehir içi kavşak düzenlemeleri hakkında kısa bir video:
Ödül alınmış olsada, ben kısa bir eleştiri yapayım. Şehirin en işlek yerlerinde bisikletlerin kavşaklarda trafikten arındırılması için bisiklet ve yayalara özgü alt ve üst geçitler şart. Bir sonraki adım olarakta, ana arterlere paralel giden mahalle arası yollar bisiklet ana yolları ilan edilmeli ve u yollara trafikte öncülik hakları bisikletler ait olmak üzere yanlızca o mahallede yaşayan insanlar girebilmeli.

Bunlar tabikide sonraki adımlar.

Su ana kadar kat edilen yol umut verici: BM - UNESCO İdealkent ödülü, Isvicredeki bisiklet dünya merkezi örnek alınarak ihalesi yapılmış olan Konya Velodrom projesi ve 550 km den 780 km ye çıkarılacak olan Konya merkez bisiklet yolları.

Konya bisiklete yatırım yaparak, geleceğe yatırım yapıyor, bu çok iyi.

Bu master plan cercevesinde şehir merkezindeki bisiklet yollarına Konya merkezi Konyanın ilçeleri le bağlayan bisiklet yollarında eklenirse, mükemmel olur.

Hatta GAP projesi çerçevesinde yapılan yuzlerce kilometrelik su kanallarının ve bu kanalların birleştirdi göllerin ve barajların etrafıda rekreasyon alanı ilan edilmeli, kenarları agaçlandirilmiş bisiklet yollarıyla zenginleştirilmeli.

Bisiklete yapılan yatırım, insana yapılan yatırım demektir.


Mehmet0660
4 ay önce - Cmt 24 Ekm 2020, 22:33

konya bisiklet için çok uygun ama ankara öyle değil aslında martı tarzı elektrikli bisiklet ler çok yaygın olmalı metro ve banliyo trenlerin istasyonlarına yakın olmalı
ulaşımda trafikte daha az araç olmasını sağlar


ANA SAYFA -> KONYA