Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Zeyniler
123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
muratseren

13 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2005, 09:12
Bursa Zeyniler
(+)  İnsanın görüp de gidemediği yerler vardır. İşte Zeyniler Köyü de benim gözümün önünde böyleydi. Çocukluğum Bursa'da geçmişti ve ben Zeyniler'e çıkan o esrarengiz yolu oturduğum evin balkonundan yıllarca izlemiştim. Hatta bir sabah uyandığımda, o yolun tam ortasındaki kaya kütlesini balkon kapısının çerçevesi içerisinden bana bakarken gördüğümde, içimden "bir gün seni yakından göreceğim" demiştim kendi kendime. Sonra ortaokulda Reşat Nuri GÜNTEKİN'in romanında okumuştum o  köyü ve o romanda anlatılan şekliyle başlamıştım canlandırmaya zihnimde.
 Oraya gitmeye kararlıydım, fakat o yıllarda oraya giden bir toplu taşıma aracı yoktu; yürümeye de cesaret edemzdim o yaşta. Geceleri arabaların ışıklarını gördüğümde köylülerin mallarını satmak için sabaha karşı yola çıktıklarını sanardım.  Akşam köylerine dönerlerken acaba beni de götürürlermiydi o köye?
 Yıllar sonra bir pazar sabahı atladım bisikletime ve koyuldum yola.  Herkesin gördüğü, fakat hiç kimsenin sonunda ne olduğunu merak etmediği o yolda ilerlerken hayalimde Zeyniler Köyü'nin kahvesinde oturup çayımı yudumlamak, köy ahalisiyle sohbet etmek vardı. Aslında bu hayali kurarak yolda ilerlemeye başlamam da pek kolay olmamıştı.
Aşağıdan gördüğüm yolu Kaplıkaya'dan itibaren takip ettim fakat çıkışını bir türlü bulamadım. Bir aşağı, bir yukarı. Uludağ'ın yamaçlarında oturan insanlar dahi bilmiyordu o yola nasıl çıkılacağını. En sonunda Haydar, Özkan ve Mahmut adında üç çocuk bana yardımcı oldu ve bana yolun girişine kadar refakat etti. Yolun başlangıcı hiç de iç açıcı değildi aslında. İki adet girilmez tabelası sanki birer gardiyan gibi dikilmişti karşıma. Ve bu sırada ben, çocuklardan dağda dolaşan azgın köpek sürülerinin hikayelerini dinliyordum. Gerçi hayatımın büyük bir bölümü dağlarda geçmişti, vahşi hayvanlardan korkmazdım; fakat iş köpek olunca, hele sürü halinde dolaşan köpeklerse biraz temkinli olmalıydım. İşte bu duygularla başlamıştım pedalımı çevirmeye. Yaklaşık üç çeyrek saat saat sonra oradaydım. Karşımda Zeyniler'in evleri belirdiği zaman yolda hayal kurarak geçirdiğim zamanın boşa geçmiş olduğunu anladım. Çünkü zeyniler denilen yer hayalimde canlandırdığım Zeyniler'den çok farklıydı; çünkü ne bir köy kahvesi ne de selamlaşılacak, sohbet edilecek yaşlı bir amca vardı. Sonra durup düşündüm. Acaba köyün insanları çok mu çalışkandı? O yüzden ne ortalıkta dolaşan, ne de kahvelerde pinekleyecek bir tek insan bile yoktu. Bu düşüncem de Zeyniler denilen yerin içlerine doğru ilerledikçe kayboldu. Evler de hyal ettiğim gibi kerğiçten değil, beton ve tuğladandı. Villaya kaçan tasarımları ve önlerine parkedilen orta sınıf üstü otomobiller de bu köyün hayalimdeki köyün olmadığına anlamamda yardımcı oldu. Oysa ki ben, Cumalıkızık'a benzeyen bir köye varmayı umut etmiştim o tozlu, toprak yolda pedal çevirirken.
  Tüm bunlara rağmen, iki kişiyle sohbet etme imkanı bulabilmiştim. Bir kadın -muhtemelen sofra hazırlıyordu- balkondaydı. Ben de oralarda gezilebilecek bir yer olup olmadığını sordum. Gidelebilecek tek yerin yolun sonundaki şelale olduğunu söyledi ve beni uyardı. Kaybolabilirmişim. Gerçi GPS'im de yanımda değildi ama harita ve topoğrafya bilgime güveniyordum. Onun çin başladım tekrar pedalımı çevirmeye. Fakat henüz 15 dakika olmuştı ki bakı olayından dolayı ilerleyemedim. Birden karanlık çökünce geri dönmek zorunda kaldım.
 Dönüş yolculuğu kısa ve heyecan doluydu. Bir kaç kez uçurumdan (kısa yoldan) Bursa'ta inme şansı elime geçti ama ben yaşamayı tercih ettim.Buna rağmen o heyecanı tekrar yaşamak isterim. Her ne kadar hayallerimdeki köyü bulamasamda....


 

(+) 

(+)
muratseren

13 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2005, 09:50(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


muratseren

13 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2005, 10:01(+)

Yoldan çıkarken geriye dönüp baktığınızda, eski bursa resimleri bölümünde gördüğünüz manzaralarla arada dağlar kadar fark olduğunu görebilirsiniz...


 

(+)

Yol boyunca sadece bir çeşme görebildim; yaya olarak çıkmayı düşünenler için bir dezavantaj. Gerçi yaya olarak gitmeye cesaret eden olur mu bilmiyorum ama ben hatırlatmak istedim...


 

(+)

 İşte bu kayayı ve Zeyniler'e uzanan o taşlı yolu Bursa'nın her yerinden görebilirsiniz...Mert Doğan
13 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2005, 12:36

Arkadaşım, güzel bir çalışma olmuş.

Yalnız gördüğüm kadarıyla tüm türkiyedeki köylerin çoğunda olduğu gibi Zeyniler köyü de yollarının bozukluğunu saymazsak hiçde köy havası kalmamış. Herkes kafasına göre bina dikmiş. Hemde çok çirkinler. Uludağın yamacındaki yeşilliklerin içine hiç yakışmıyor bence. Ama sonuçta Manzarası güzelmiş. En azından gece olunca ışıl ışıl bursayı seyretmek çok güzeldir eminim.

Genelde Bursa köyleri kısmen betonlaşsa da yine de içinde eski yapıları bulundururlardır. Anlaşılan mahalle statüsü kazanan diğer köyler gibi burasıda bursadaki durumlardan nasibini almış. iyice köy imajını kaybetmiş. Ama yine de gezdiklerimden farklı bir bursa köyü olmuş orası.


Özcan

13 yıl önce - Pts 03 Ekm 2005, 10:38

Selam Arkadaşlar

Şu anki Emirsultan Mahallesi sınırlarında Zeyniler isimli bir cadde vardır. Bu civarda Zeyniler Camii, Zeyniler Tekkesi, medrese, türbeler vs. bulunur. Burası eskiden Bursa'nın Zeyniler Köyü'ydü ve Reşat Nuri, romanında burasını kasteder.

Zamanında Zeyniler Tekkesindeki dervişlerin, şu an Zeyniler köyü diye bilinen yerde inzivaya çekildikleri söylenir. Bir zamanlar keşişlerinden isim almış Uludağ'ın bu bölümünde de bir manastır bulunduğu, daha sonraları burayı dervişlerin devralıp kullandığı düşünülür.

Bu bölgeye sonraki zamanlarda birkaç ev yapılmış. Hatta burada yaşayıp okumak için her gün Bursa'ya gidip gelen bir çocuğun, mühendis olup muhtemelen iyi de bir çevre edindikten sonra o yolu yaptırdığı bilinmektedir. Dağın üzerinde bıçak yarası gibi görünen o yol yanlış hatırlamıyorsam 86 yılında yapılmıştı. Ondan önceki patika hali bence çok daha güzeldi.

Köyden bir ucu dağın içine doğru, diğer ucu ta Atatürk Köşkü civarına devam eden Haşim İşcan Su Yolu, bu su yolunun dağ tarafında bulunan Gürpınar Şelalesi, trekking ve bisiklet parkurları ise ayrı birer yazı konusu olacak kadar değerli konulardır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA