Ana Sayfa  

Metin Arslan

Cmt 01 Ekm 2005, 23:56   Avrupa'da Osmanlı'nın Ayak İzleri

Arkadaslar,
Özellikle Avusturyadan Türkiyenin AB üyeligine karsi catlak sesler cikmakta. Adeta bütün Avusturya partileri Türkiye karsiti. Bence bu tarih boyunca Türklerin yaninda ezik kalmisligin ifadesi. Bu konuda birkac yerden topladigim bilgileri sizlerle paylasmak istiyorum.
HAMMER'E FATIHA

Yolunuz hasbelkader bir gün Viyana'ya düserse,sakin sehir merkezine14 km mesafedeki Weidling kasabasina ugramadan ayrilmayin. Zira kasabanin kabristani bir dosta ikiyüz senedir istirahatgah olmus,gelip gecen dostlardan bekledigi selami ancak Eyüp sultan kabristaninda bulabileceginiz cinsten bir mezar tasiyla anlatmis.Hammer Purgstall dünyanin en önemli müstesriki sifatindan soyunmus dünyanin fani yüzünü bizlere "Hammerde olsan öleceksin" dercesine mezar tasiyla adeta haykiriyor.Mezar tasindaki Osmanlica hatla yazilmis su satirlar ise oldukca manidar

"Ziyaretten murad elbette ki duadir,

Bugün bana ise yarin sanadir."

Sakin resme bakip müslüman mezarligi zannetmeyin.Özbeöz Katolik mezarliginda yer aliyor bu üzerinde "Küllü nefsin zaigatül mevt" hakikati yazan tas.Peki kim bu Hammer Purgstall? Hakkinda bir iki ufak malumat vermemiz faydali olur zannederiz:

AVUSTURYADA TÜRK MODASI
Asil adi Joseph Freiherr von Hammer-Purgstall olan Hammer 9. 6. 1774 Tarihinde Avusturyanin Graz sehrinde dünyaya gelmis 23. 11. 1856 tarihinde Viyanada vefat etmistir.Habsburg sarayinda kraliyet tercümanligi,Istanbulda uzun süre diplomatlik yapmis türkce arapca ve farscaya bihakkin vakif olmustur.Avusturyada Türk modasinin baslamasina öncülük etmis,bu dönemde Avusturya kralicesi Maria Theresia dahi bu modadan etkilenmis türk kadinlari gibi giyinmistir.

10 ciltlik Osmanli tarihi ansiklopedisi, 6 ciltlik kesfedilmemis dogu isimli eseri ve Sadi-i Sirazi tercümeleri en meshur eserleridir. 1847 yilinda kurmus bulundugu Hammer Purgstall-Orient Gesselschaft isimli dogu bilimleri arastirma akademisi halen Avusturyanin en mühim sarkiyat arastirmalari merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

OSMANLI VIYANADA

Türkenkugel(Türk Güllesi)

Yolu Istanbula düsenleriniz Besiktastan gecerken Barbaros Hayreddin Pasa merhumun türbesinin hemen yaninda Bahriye Müzesini görmüstür.Biraz daha dikkatli olanlarsa müzenin duvarindaki Sokollu Mehmed Pasanin su sözünü elbette tüyleri diken diken olarak okumustur
"Bu Devlet eger dilerse Kalyonlarini altindan, yelkenlerini atlastan, halatlarini ibrisimden yapmaya kâdirdir".
Kadim günlerin hasmetini olanca ciplakligi ile ortaya koyan bu söz her vicdan sahibinin icini sizlatsa gerek.Iste Cerkes dayinin hemen bir sokak üstü Am Hof a girdiginiz zaman karsida itfaiyenin yanindaki binanin duvarinda asili duran altin sarisi gülle bizlere mahsun mahsun bakar,sanki "vurdum ama yikamadim "der gibidir ;mazimizin ihtisamini görmek istemeyeninde gözüne sokar,ruhun sad olsun Sokollu Pasa dedirtir. Okuyanlariniz abarttigimizi düsünürse eger,mukabilinde teessüf ederiz kendilerine. Zira bizde biliyoruz o güllenin altin olmadigini fakat sunuda biliyoruz ki bu gülleyi Istanbuldan buraya kadar getirmek altindan dökmekten daha zordur.Bu gülle Viyanadaki onlarca gülleden yalnizca birisi.Linke Wienzeile ,Landstrasse ve Zweiritterngasse deki gülleler sayabileceklerimizden bir kaci.

Cerkez Dayi hala yasiyor
Osmanlinin kusattigi o eski surici sehrine üniversite tarafindan girdirginiz vakit kendinizi hemen Freyung ta bulursunuz.Assagi dogru üc adim daha atarsaniz bulundugunuz meydani tesmiye eden Heidenschuss isimli tabelayi görebilirsiniz.Elimiz varmasada Heidenschuss un tercümesini yazmadan gecmeyelim "dinsiz saldirisi" demek heidenschuss.Dinsizin saldirisi olarak cevirebleceginiz gibi dinsize saldiri olarakta cevirebilirsiniz (her halükarda dinsiz olan olduktan sonra ne farkeder ki).Iste tam bu tabelayi gördügünüz an basinizi kaldirip ve sag kösede duran binanin kösesine nazar kilarsaniz atini saha kaldirmis,yalin kilic taarruza kalkmis bir yigit görürsünüz.Kendisine dinsiz diyen dinsizlere olanca azametiyle "haddinizi bilin" der gibi,dostlaraysa teselli dolu bakislarla "buralarin bekcisi de biziz" der gibi bakiyor.

Rivayetlere göre 2. Viyana Muhasarasi esnasinda sehrin kuzey surlarinda acilan gedikten iceri atiyla girmis Cerkes dayi fakat arkasina baktiginda arkadaslarinca yalniz birakildigini görmüs.Hic esef etmemis sehit düsene kadar yalin kilic dövüsmüs su an heykelinin bulundugu muhitte.Manzara öyle etkilemis ki görenleri,Cerkes dayinin hatirasini yasatmak vecibe haline gelmis onlar icin.O heykeli dikmisler oraya ve o gün bu gündür üniversiteden sehir merkezine giderken yollari ister istemez Freyungtan gececek olanlar Cerkez dayinin kilicinin gölgesinden nasiplerini aliyorlar.
OSMANLI(TÜRK) TOKATI
Demir tokati, Osmanli tokati olarak'da taninmakda'dir. Bu tokat Türkuluslari'nin en etkili vurustekiniklerin'den birisi'dir. Gecmisimiz derki: "bir Türk, Savasci bile olmasa, bir tokatla düsmanini dövüsdisi birakabiliyor'du". Türklerin eli celige benzetilir'di. Ögrenci'nin sonsuz dayanikmali antrenmani bu sanat ile baslar. Bu yöntem belirli bir sekilde, yariyuvarlak bir mermertopunu tokatlamak'dir.
Birinci Viyana Kusatmasi icin:
http://www.gbg.bonet.se/osmanli/savaslar/1.viyana.htm
Ikinci Viyana Kusatmasi Icin
http://www.osmanli700.gen.tr/padisahlar/19viyana2.html
KAHVE KÜLTÜRÜ
Den Türken verdankt Europa den Kaffegenuss. Nach der Belagerung Wiens ließen sie große Mengen Kaffee vor den Toren der Stadt liegen.
http://www.lexi-tv.de/lexikon/thema.asp?InhaltID=700
 Yukarida bir Alman tv kanalinin web sayfasindan aldigim yazidir. Avrupa Viyana kusatmasi sonunda Osmanlinin sehir kapisi yakininda büyük bir miktar kahve birakmasiyla
kahveyi tanimistir. Günümüzde Viyana Kafeevleriyle meshurdur.

mesajı beğendiniz mi?: +12
K.Oktar ARKIN

Pzr 02 Ekm 2005, 06:28   !!!

YA hakkaten kendimi "Vay bee!Biz neler yapmisik!!"demekten alikoyamadim.
hele hele ulkemiz ve bolgemiz icin 3 ekim gibi onemli bi tarihi  takip ederken,ayni zamanda
bu yolda Viyananin celmelerinden asmaya calisirken bu haberi okumak inanin cukk diye oturdu.
Umarim Turk Milleti Osmanlinin bi zamanlar basardigi gibi bu kezde,Aziz Cumhuriyetiyle,
Dunyanin her kosesine kendinden izler kazir.
Bi kezdaha gurur duydum Turklugumle.
Ne mutlu Turkum diyene!!!

mesajı beğendiniz mi?
Gökhan Gök

Pzr 02 Ekm 2005, 19:51  

Sadece viyanada mi Isvecde bile osmanli izleri var, bu konuda buyuk bir bilgiye sahip deyilim ama arastirince burda sizlerle paylasirim

mesajı beğendiniz mi?
Metin Arslan

Pzr 02 Ekm 2005, 20:16  

Forum konusu olarak Avrupa basligi yazdigim konuda Avusturya oldu. Avrupanin hangi ülkesi olursa olsun bu baslik altinda toplayalim. Diger ülkelerdeki arkadaslarimizda katkida bulunursa bu konuda güzel bir kaynak elde etmis oluruz.

mesajı beğendiniz mi?
Rıdvan Yeşiltaç

Pzr 02 Ekm 2005, 23:16  

Sevgili Metin

Başlığı ve girişi çok iyi yapmışsın, hatta kafamda olan bir projeyi hatırlatmış oldun. Bende İspanyada Endülüs izleri gibi bir şey ve tarihi kalıntıları düşünmüştüm bu başlık hatırlattı sağolasın.

mesajı beğendiniz mi?: +1
Metin Arslan

Sal 04 Ekm 2005, 04:12  

Rum Papaz Apostolos Cyriano
Papazların bile kendi bölgelerinin de Osmanlı tarafından işgal edilmesi için Devlet-i Aliyyeye mektup yazdıklarını gösteren belgeler vardır. Osmanlı idaresinde iken Fransızlar tarafından işgal edilen, daha sonra tekrar Osmanlı idaresine geçen yerde, yerli halkın bayram yaptığını, Rum Papaz Apostolos Cyriano yazmaktadır. Savaşa giden Osmanlı askerlerine, yol kenarlarına inerek yerli halkın ve genç kızların mal sattıklarını gösteren tablo ve tarihi kayıtlar mevcuttur.
Lord Paul Ricault'
Osmanlı seferlerine gözlemci olarak katılan, daha sonra elçiliğe kadar yükselip İstanbul'da görev yapan Lord Paul Ricault' nun şöyle demektedir:"Hiçbir ülkenin halkı Türk askeri geçerken en küçük bir endişe duymaz. Ordu geçtiği yerlerden her şeyi peşin para ile satın alır. Bizde olduğu gibi ordugah; Kızlarına sataşıldığı, malları yağma edildiği için şikayete gelenlerle dolup taşmaz. Bu düzen ve adalet Türk ordusunu muzaffer kılmıştır"
Macar Tarihici Sandor Takats'
"Osmanlı Macaristan'a her yönden faydalı oldu" demekte
Macar Yazar Kald Nagy
"1558-1560 arası Osmanlı bizden 6 milyon akçe topladı, 23 milyon akçe Macaristan'a sarf etti" diye yazmaktadır.
Boğdan Beyi Büyük Stefan
16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin gelişme yolu üzerinde direnmiş ve Türk orduları ile savaşa tutuşmuş olmasından dolay Katolik Avrupa tarafından kendisine "Hıristiyanlığın şövalyesi" ünvanı verilen Boğdan Beyi Büyük Stefan'ın ölüm döşeğin de, evlatlarına gayet ibretli bir şekilde:

"Belki de yakında himayeye muhtaç olacaksınız Asla Rus'a yanaşmayın. Haindir, sizi yok eder. Fakat kendinizi Türklere emanet edin. Adil ve merhametlidirler" diyerek nasihat etti
Osmanli Pasaportu
Şanlı Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra, son derece üzgün ihtiyar bir Ürdünlünün, elindeki yeni Ürdün pasaportuyla İsviçre sefaretine giderek: "Herkes bu pasaportla alay ediyor Eskiden Osmanlı pasaportum varken selam dururlardı. Ben Osmanlı teb'asıyım ne olur bunu değiştirin" diye sefaret yetkililerine yalvardığını duydunuzmu.

gcindemir

Çrş 05 Ekm 2005, 05:05   Brüksel

Brükseldeki işeyen çocuk heykelenin gelen Türk tehlikesiyle ilgili olduğunu hatırlıyorum düşünün taa belçika...

mesajı beğendiniz mi?
Mustafa Taşlı

Prş 06 Ekm 2005, 10:47  

Benim anlamadığım asırlarca hem askeri alanda hem de sosyal yaşamda böylesine büyük işler başarmış kendi soyumuz kendi kanımızdan olan Osmanlı İmparatorluğunu bize neden hep olumsuz yönleriyle anlattılar bugüne dek.

mesajı beğendiniz mi?
Metin Arslan

Cum 21 Ekm 2005, 10:30  

Arkadaslar, ilk bu konu icin forum acarken kaynak belirtmedim. Wow üyesi olmadan önce aldigim notlardan faydalandim. Avrupa'ya Türklerin etkisi gibi konular benim ilgi alanlarim. Bu gibi konulara rastlayinca hosuma giden yerleri not aliyorum.
      OSMANLI-HOLLANDA ILISKILERINDEN BIR ÖRNEK.
    400 yıl önce 1593 yılında Güney Hollanda’lı tanınmış bir devlet adamı ve alim olan Ogier Ghislain de Busbecq’ın İstanbul’dan getirdiği Lâle soğanı ile başlayan iki ülkenin dostluğu her iki devletin sınırları içinde birbirinden anlamlı hatıraların halen dimdik ayakta durmasına vesile olmuştur........
   Ayrintili bilgi icin buyrun kaynaga
http://www.tk-nl.nl/index5.html

mesajı beğendiniz mi?
Sina

Cum 21 Ekm 2005, 14:49  

Metin tebrikler, güzel bir konuyu işliyorsun.

Alıntı:
Benim anlamadığım asırlarca hem askeri alanda hem de sosyal yaşamda böylesine büyük işler başarmış kendi soyumuz kendi kanımızdan olan Osmanlı İmparatorluğunu bize neden hep olumsuz yönleriyle anlattılar bugüne dek.

Çok doğal, iyi ynlerini öne çıkarıldığında Osmanlı özentisi yaratacağı düşünülmesinden yani biraz daha açacak olursak konuyu; yeni bir devletin kurulmasıyla - Türkiye Cumhuriyeti - artık geçmişte kalan ve imparatorluğun son dönemlerinde çaresiz ve lidersiz kalan bir ülkenin yerine bağımsızlığını ilan edebilecek, halifeliği ve saltanatı kaldıran, her alanda devrimler yapan bir yeni ulus devletinin kurulması için eskinin üzerinin örtülmesi gerekiordu. Bu vakti zamanında bütünlüğü sağlamak amacıyla doğru bir yaklaşım olabilir. Şu an düşünüldüğünde, halbuki tarihe de tarafsız yaklaşıp, herşeyiyle bir Osmanlı Devleti dinlemedik. Tarihi izler elbette vardır yabancı ülkelerde, nasılsa Türkiye'de bile Bizans'ın izlerine rastlıyorsak! Onlar da belki diyorlardır; heyy be ne izler bırakmışız Türkiye'de! Şaşılacak bir durum yok bu noktada.

Asıl şaşılacak nokta tarihi anlatan kitaplarımızın, tarihe çok fazla yorum katarak anlatmasında. Yani şunun gibi "Şanlı Osmanlı orduları, 1000 kişilik bir kuvvetle ... 'nın 20000 askerini bozguna uğratıp, zaferle ...." Açıkçası bunun gerçekçiliği ve inandırıcılığı tartışılır.

Osmanlı tarihini sadece zaferler ve bozgunlarla öğrenmiş bir ülkenin evladı olarak, bir imparatorluğun - ki bu imparatorluk dünyada 500 yıl boyunca büyük izler bırakmış bir imparatorluk - tüm siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal hayatın izlerinin de anlatılması gerekliliğini belirtiyor ve ekliyorum. Umarım bir 50 sene sonra, 1950-2000 seneleri arasında tarihimizi anlatırken, sadece bu bağlamda sıkışıp kalmayalım. Hayatın her alanından Türkiye'yi anlatabileceğimiz bir tarihimiz olsun. Bu aslında kendini tanıma, bilme ve öğrenme adına yapılmış bir anakaynak olarak önümüze çıkar.

Sevgilerimle,

Sina

Mesajları seç: