Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 30 Oca 2019, 19:23

TARİHİ HİSAR YAYALAŞTIRILIP TAMAMEN TURİZME AÇILACAK
Alıntı:
2002'de, Afyon milletvekilleri bir araya geliyor ve bu kenti sağlık turizminde Türkiye'de merkez yapmaya karar veriyorlar.

Yıl 2019...
Doğal zenginlik bakımından Afyon'dan çok daha büyük nimetlere sahip olan Bursa, Afyon'un epey gerisinde.
Bursa hala sağlık turizmini tartışadursun, termal turizmin başkenti unvanını yıllar önce aldı Afyon.
Ancak Bursa'yı turizm kenti kimliğine kavuşturacak önemli gelişmeler de yok değil.
***
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sıcaksu bölgesini termal merkezi yapmak için Dubaili işadamlarıyla görüşmeler yaptıklarını ve ciddi mesafeler aldıklarını açıkladı.
Bursa'nın buram buram tarih kokan Hisar bölgesinde ise uzun zamandır önemli çalışmalar yapıyor Osmangazi Belediyesi.
***
Dün sabah Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Belediye Meclis üyeleri Cem Kürşad Hasanoğlu, Yunus Şahin, Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih, Kaleiçi Otel'in sahibi Ahmet Aydın ve bölgenin restorasyonunu yapan Sama  İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sabuncuoğlu ile birlikte  Hisar'ı gezdik.
***
Bitinya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'ya ait tarihi yapıların bulunduğu bölge Bursa turizmi için gerçekten büyük nimet.
Daha Hisar'a adımınızı atar atmaz tarih solumaya başlıyorsunuz.
Osmanlı'nın tarihi evlerini simgeleyen bordo, yeşil, limon küfü ve çivit mavisi rengarenk tek katlı ahşap yapılar, Osmangazi Belediyesi'nin dış cephe restorasyonuyla aslına uygun olarak hayat buluyor adeta.
Bir yandan da 9 dönümlük alanda Arkeopark'ta, tarihi gün yüzüne çıkaracak kazı çalışmaları sürüyor.
***
Ancak Hisar'ın mevcut durumu, hala turistleri çekebilecek noktada değil.
Başkan Dündar'ın kafasında, bölgeyi dört başı mamur bir turizm bölgesi yapmak var.
Bunun için de radikal adımlar atmaktan geri durmayacağını söylüyor yeni dönemde.
***
Dündar, Hisar'ın cazibe bölgesi olması için bölgeyi araç trafiğine kapatacaklarını söyledi.
Amaç, turizme açılacak bölgeyi yayalaştırıp, cazibe merkezi yapmak.
Hisar'a gelen turist önce Tophane'de OsmanGazi ve OrhanGazi Türbelerini gezecek, buradan yürüyerek Bursa fethedildikten sonra ilk yapılan cami  Alaaddinbey Camii, Üfteda Camii Türbe ve Dergahı gibi manevi mekanları ziyaret edebilecek, oradan da kalıntıları Bitinya dönemine kadar uzanan Arkeopark Açık Hava Müzesi'ne geçecek.
Tam 14 tarihi mescit bulunuyor Hisar'da.
Çeşmeler, camiler ve nostaljik evler de bölgenin tarihi çehresini tamamlayan diğer yapıları oluşturuyor.
***
Hisar'daki gelişmeler bununla da sınırlı değil.
Osmangazi Belediyesi, BUSKİ, UEDAŞ ve Türk Telekom'dan oluşan 4 kurum, altyapı çalışmalarını bitirmek üzere.
BUSKİ, atık ve içme suyu kanallarını yenilerken, UEDAŞ da elektrik direklerini yer altına alıyor.
Sokaklara nostaljik hava vermek için granit taşlar da döşeniyor.
***
Peki Hisar yayalaştırılabilir mi?
Bu tür örnekler yok değil.
Mesela Antalya Kaleiçi...

Tıpkı Hisar gibi Antalya Kaleiçi de Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'dan günümüze uzanmış, tarihi kimliğini koruyan, otantik bir bölge.
Hediyelik eşya dükkanları, kır kahveleri, gözlemecileri, barları,  lokantaları ve butik otelleriyle Kaleiçi, Antalya'nın gözbebeği.
Kaleiçi, araç trafiğine kapatılarak, cazibe merkezine dönüştürüldü.
Neden bizim Hisar da Antalya Kaleiçi olmasın? Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hisar'ın yayalaştırılacağını ilk kez açıkladı Tarihi Hisar cazibe merkezi olacak Hisar'da sokaklara granit döşenecek Antalya Kaleiçi

Kaynak: https://www.olay.com.tr/tarihi-hisar-yayalastiril ...3856yy.htm

Umarım atılan adımlar doğru olur.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 25 Hzr 2019, 19:59

2400 YILLIK SOKAKLAR YENİDEN CANLANDI
Alıntı:
Bursa'da 2400 yıllık geçmişi bulunan Bitinya, Roma, Bizans ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan Hisar Sur içi bölgesindeki yenileme çalışmalarında ilk etabın sonuna gelindi.Osmangazi Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Panoroma 1326 Fetih Müzesi'nde gösterilen tarihi fotoğraf, Hisar bölgesinin açık hava müzesine dönüştürülmesi, tarihi sokak ve evlerin yenilenmesiyle canlandırılıyor. 
Osmangazi Belediyesi, eski Bursa’yı ortaya çıkarmak adına Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi’ne aralıksız devam ediyor. Cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama çalışmaları tamamlanan Oruçbey Caddesi ise kısa sürede hizmete açılacak. 
Şehrin en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar İçi’ndeki tarihi doku, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Eski Bursa’nın yeniden cazibe merkezi olmasını sağlayacak Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi’ kapsamında Oruçbey Caddesi’ndeki binaların cephe sağlıklaştırma çalışmaları tamamlandığını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hisar bölgesi bizim önemli çalışma alanlarımızdan biridir. Burası tarihi ile dolu olduğu için bir çırpıda bitirilecek durum yok. Şu anda Oruçbey Caddesi'ni bitirdik. Bölgenin tarihi dokusunu ön plana çıkarmak adına caddeyi granit bazalt kaplamalı parke taşı ile kapladı. Cephe sağlıklaştırmaları tamamlanan yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli ve ahşap pencereli rengarenk tarihi evleri ve yenilenen zemini ile Oruç Bey Caddesi, tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle geçmişin tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor. Son makyajları yapıyoruz. Açılışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Arkeopark kazı çalışmaları devam ediyor. Bu da tabi müze ile yürütülen bir çalışmadır. Kazı dediğinde kazma kürekle girilmiyor. İnce işçilik ve araştırma yaparak çalışma yapılıyor” dedi. 

"Etap etap Hisar içinin tarihi kimliğini ortaya çıkaracağız"
Hisar’daki çalışmaları planlı bir şekilde belirli noktalarda sürdürdüklerini ifade eden Başkan Dündar, şunları söyledi:“Surların ayağa kaldırılması, Sümbüllü Bahçe Konağı, Sur Üstü Konağı gibi Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği yapıların restorasyonu, Haraççıoğlu Medresesi gibi manevi mirasın ayağa kaldırılması, Üftade, Kavaklı ve Oruçbey Caddesi ile Kale Sokak’ta yaptığımız cephe düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmaları Hisar’ın arkeolojik değeri ve potansiyelini ortaya çıkaran arkeopark kazıları bölgenin tarihi kimliğini canlandıran önemli çalışmalar oldu. Bu ilk noktasal dokunuşlardan sonra sıra, Hisar için bir vizyon ortaya koyacak koruma ve kentsel tasarım projesine geldi. Yaptığımız tüm projelerde şehir kimliğine saygılı ve tarihi değerleri korunmuş bir Bursa’yı geleceğe taşımayı hedefledik. Tarihe sahip çıkmak demek, sahip olunan kültürel hazineyi korumak ve ortaya çıkarmak için çaba harcamak demektir. Biz de bunu yaptık ve Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi ile Hisar’ı bir bütün olarak ele alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yaz kazı çalışmalarını bitireceğiz. Ondan sonraki süreçte, neler yapabiliriz diye çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bunun yanında şehir bostanı dediğimiz, Filiboz Mescidi civarındaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu alandaki arkeopark çalışmalar bitti. Projelerin onaylanması bekleniyor. Onaylandığında da mescidi yeniden orada ihya ederek etap etap Hisar içinin tarihi kimliğini ortaya çıkaracağız”

"Herkesi cezbedecek"
Hisar’ın kaybolan cazibesinin yeniden kazandırılması, manevi ve kültürel mirasının korunması, ekonomik canlılık ve sosyal hayatın korunması, kentsel dokunun geri kazanılması konularında strateji belirlediklerini ve çalışmalara bu stratejiler doğrultusunda devam ettiklerini belirten Dündar, “Bağrında köklü bir tarih barındıran Hisar bölgesi şehrimizin adeta kültür ve medeniyet ziyneti. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak, bu büyük değerimizi yeniden ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. İnşallah şehrimiz için, tarihimiz için, insanımız için en doğru planlama ile Hisar hak ettiği değere kavuşacak. Avrupa kentlerinde ‘Eski Şehir’ olarak bilinen şehirler nasıl ki insanları doğal bir tarihin içerisine çekiyorsa, Hisar da herkesi cezbedecek” şeklinde konuştu.
 
Kaynak: https://www.olay.com.tr/2400-yillik-sokaklar-yeni ...99604h.htm

Hayırlı uğurlu olsun.Güven Hoca

8 ay önce - Pzr 03 Ksm 2019, 15:08

Bugün ilk kez bir cemiyet vesilesiyle Saltanat Kapısı karşısındaki Ocakbaşı Restorana geldik.Arka tarafı böyle.Zamanında birşey vardı burada demekki bir el atılması lazım

(+)


(+)


Berktuğ
site denetçisi

6 ay önce - Pzr 29 Arl 2019, 00:41

HİSAR’IN HİKAYESİNİ YAZACAĞIZ
Alıntı:
Hisar...
Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan; Bitinya, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış, 4 ayrı medeniyetin izlerini taşıyan tarihi bir bölge olarak tanımlanıyor.
Osmanlı cami ve türbelerinin, çeşmelerinin, medreselerinin yanı sıra, Bizans ve Roma dönemine ait yapılar, Bitinya döneminden miras kalıntılar, Cumhuriyet’in ilk yıllarını simgeleyen yapılar, bölgenin tarihi zenginliklerini ortaya koyuyor.
Tarihi çınar, kavak ve manolya ağaçları ise Hisar’ın değerine değer katan doğal güzellikler olarak kendisini gösteriyor.Ayrıca gökdelenlerle betona boğulmuş kentimizde, mahalle kültürünün yaşandığı, komşuluk ilişkilerinin sürdüğü nadir bölgelerden biridir Hisar.
***
Osmangazi Belediyesi, Hisar’da tarihi gün yüzüne çıkarmak ve bölgeyi turizme açmak için yaklaşık 10 yıldır çalışmalarını sürdürüyor.Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’la, Hisar’da yürütülen çalışmaları konuşmak için dün sabah Haraççıoğlu Medresesi’nde buluştuk.
Aslına uygun olarak restore edilen Haraççıoğlu Medresesi, Osmangazi Belediyesi’nin bölgede elinin değdiği mekanlardan sadece biri.Dündar da Haraççıoğlu Medresesi’nin eski halinin harabeyi andırdığını hatırlattı.
***
Hisar’da çalışmalara 2009’da başladıklarını anlatan Dündar, çok sayıda tarihi yapıyı restore ettiklerini, binaların dış cephelerini sağlıklaştırdıklarını, Sümbüllü Bahçe Konağı’nı kazandırdıklarını, sokak düzenlemeleriyle birlikte bölgeyi cazibe merkezi haline getirdiklerini kaydetti, Büyükşehir Belediyesi’nin de surları restore ettiğini hatırlattı.
Dündar, bundan sonra daha başka neler yapabileceklerini araştırmak için, önce muhtarlar ve azalardan oluşan heyetle, ardından da Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz, dekanlar ve öğretim üyeleriyle ‘Haraççıoğlu Buluşmaları’ adı altında iki toplantı yaptıklarını belirtti.
Bu toplantıların amacı, Hisar’ın geleceğini ‘ortak akıl’la belirlemek.
***
Muhtarlar ve akademisyenler önerilerini sunmuşlar.
Tüm bu öneriler ışığında ve geçmişte yapılan çalışmalar da dahil edilerek, ‘Bursa Hisar Kentsel Koruma Analiz Çalışması’ kitabı ortaya çıkmış.
Bu kitapta, ‘bölgede hangi yapılar var?’, ‘ziyaretçiler nereyi gezebilir?’, ‘bölgenin tarihi bakımdan neden değerli?’ gibi soruların yanıtlarına yer verilmiş.
***
Başkan Dündar devam ediyor:“Amacımız, bölgedeki tarihi yapıyı ayağa kaldırmak. Bunun için geçmişte yaptığımız çalışmalara ek olarak 5 odak noktası belirledik. ‘Tophane Meydanı ve Saltanat Kapısı’, ‘Kavaklı Caddesi, Üftade Cami ve Türbesi Çevresi’, ‘Kaleboyu Caddesi, Arkeopark ve Kent Bostanı’, Alaaddin Cami ve Çevresi, Ortapazar ve Hasta Yurdu Caddeleri.’Bu 5 aksı birbirine bağlayarak, ziyaretçiler için güzergahlar açmayı amaçlıyoruz. Sadece mevcut dokunun korunması değil, aynı zamanda ekonomik canlılığı sağlayarak, sosyal olarak da koruma ve sürdürülebirliliğin sağlanmasını hedefliyoruz. Yani sadece bu bölgeyi değil tarihi kent merkezinin cazip hale getirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda şekillenecek kent dokusu içinde oluşması öngörülen fonksiyonlar ve birbirleriyle olan ilişkiler içerisinde Hisar Bölgesi, günümüzde olduğu gibi kentin yaşayan yerleşim, ikamet alanı olmaya devam edecek. Bununla beraber bu yerleşim kabuk değiştirerek turizm, konaklama ve etkileşimlerine yönelik ticaret kullanımlarının da yer alacağı bir çekim bölgesi haline gelecek.”
***
Başkan Dündar özetle, amaçlarının Hisar’ın hikayesini yazmak olduğunu söylüyor ve ekliyor:
“Hisar’da hangi taşı kaldırsanız altında bir hikaye yatar. Somuncu Baba, Üftade Hazretleri, Molla Fenari gibi. Bölgeyi ziyaret edenler, Hisar’la özdeşleşmiş tarihi kişiliklerin ve alimlerin hikayelerini dinleyecekler. Ziyaretçiler ‘Somuncu Baba kimdir?’ ‘neden ekmek dağıtmış?’, ‘Molla Fenari neden tarihe geçmiş?’ gibi soruların yanıtlarını bu bölgede gezdiklerinde bulacaklar. Yani sadece fiziki yapıyı değil, sosyal yapıyı da ortaya çıkaracağız.”

Haraççıoğlu Medresesi’nin eski haliHaraççıoğlu Medresesi’nin yeni hali Hisar’a ticari alanlar ve butik üniversite 
‘Haraççıoğlu Buluşmaları’nda, taslak bir çalışma ortaya çıktı.
Daha doğrusu, akademisyenler Osmangazi Belediyesi’ne önerilerini sundular.
Bunlardan biri de Rektör Prof. Dr. Saim Kılavuz’dan gelmiş.
Kılavuz, Hisar’ın tarihi dokusuna uygun İslam Bilimleri Üniversitesi adıyla bir butik üniversite açılmasını önermiş.
Ayrıca akademisyenler, bölgenin trafiğe kapatılması, afetlere karşı dirençli bir ortamın oluşturulması, kentin dokusunu günümüze adapte etmek adına çöp arabalarının küçük boyda olması, bölgedeki tarihi cami ile türbelerin ön plana çıkarılması, nostaljik hava oluşturmak adına yeniçerilerin gezdiği ve Osmanlı sikkelerinin gelenlere dağıtıldığı bir ortamın oluşması, canlılığın sürdürülebilmesi için pazar yeri ve otopark yapılması, eski yapıların yenilenmesi, Pınarbaşı’nda eski bayramların yaşatılması gibi öneriler getirmişler.
Başkan Dündar, butik otellerin de gündemde olduğunu ekledi ancak mahalle sakinlerinden bazılarının ticari alan istemediğini belirtti.
Tüm bu öneriler değerlendirilerek Hisar, tarihi dokuya uygun şekilde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebilecekleri bir yaşam alanına dönüştürülecek. Panorama Müzesi ile Hisar’ı entegre etmek 
Hayalindeki Hisar’ı anlatan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, hedeflerinin Panorama 1326 Fetih Müzesi ile Hisar’ı entegre etmek olduğunu söylüyor.
Yani müzede tarihi sanal olarak gören ziyaretçiler, Hisar’a gelerek gerçek tarihin izlerini yansıtan yapıları ziyaret edecek.
Bu da Hisar’daki tarihin tam anlamıyla gün yüzüne çıkarılmasıyla gerçekleşebilir.


Kaynak: https://www.olay.com.tr/hisarin-hikayesini-yazaca ...5812yy.htm

Kurgusu çok güzel, gerçekleştirilirse güzel olur inşallah.


Berktuğ
site denetçisi

6 ay önce - Sal 31 Arl 2019, 00:37

HİSAR İÇİ PROJE GÖRSELLERİ
Alıntı:Kaynak: Osmangazi Belediyesi proje videosumustafaguler
6 ay önce - Sal 31 Arl 2019, 09:53

Osmangazi Belediyesi'ni yaptığı bu çalışmadan ötürü kutluyorum. Bursa'nın geçmişini ayağa kaldırıyor desek yerinde olur. Eğer bu bölgede ki çalışmalar istenildiği gibi bitirilirse Bursa turizmine çok katkısı olacaktır.

Birde Osmangazi caddesi üzerinde surların önüne araç park etmek yasaklansa, Osmangazi caddesi adam akıllı asfaltlansa veya taş döşense, yine aynı cadde de Balibey Han önünde ki yaya kaldırımı Tophane'ye kadar genişletilse şahane olur.


Berktuğ
site denetçisi

1 hafta önce - Prş 25 Hzr 2020, 16:24

ESKİ BURSA YENİDEN CANLANDI
Alıntı:
Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar’ın tarihî özelliklerini korumak için başlattığı proje ile 1326 yılındaki Bursa’yı yeniden ihyâ ediyor. Projenin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi üzerinde bulunan binaların cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama çalışmaları tamamlandı.Tarihî mirasın ayağa kaldırılması ve korunmasına yönelik yaptığı çalışmalarla örnek olan Osmangazi Belediyesi, bu çalışmaların en geniş çaplısını Hisar’da gerçekleştiriyor. ‘Yaşayan Tarih’ Hisar İçi Kentsel Tasarım Projesi’nin ilk etabı Oruçbey Caddesi üzerinde binaların cephe sağlıklaştırma çalışmaları yapıldı. Ayrıca tarihî sokağın zemini granit bazalt kaplamalı parke taşı ile yenilendi. Çalışmalar ile bölgenin yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilerek Türkiye ve dünya çapında tanınması hedefleniyor.

Osmanlı’nın ilk pâyitahtı Bursa’da tarihî dokuyu ortaya çıkarmak ve Hisar bölgesini hak ettiği değere kavuşturmak için çalıştıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 2018 yılında başlayan Oruçbey Caddesi’ndeki alt yapı ve restorasyon çalışmalarını tüm kurumlarla koordineli bir şekilde gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Mutsa Dündar, “Oruçbey Caddesi, cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama çalışmalarıyla eski hüviyetine büründü. Burada tarihi bir sokak ortaya çıktı. Kanalizasyon, Telekom ve elektrik gibi alt yapı çalışmalarını ilgili kurumlarla aynı anda yaptık ve örnek bir çalışma oldu” dedi.

Asıl hedeflerinin Hisar’ı bütün olarak ele alıp canlandırmak olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Dündar, “Bu bölgede arkeolojik kazılar ve Filiboz Mescidi’ni ortaya çıkarma çalışmalarımız da devam ediyor. Bu çalışmalar etap etap tamamlandığında 6 Nisan 1326’da fethedilen Bursa, tarihî kimliği ve dokusuyla yeniden ayağa kalksın istiyoruz. Çalışmaların tamamı, eski Bursa’nın geleceğe aktarılmasına yönelik. Çalışmalar tamamlandıkça güzellikler de ortaya çıkıyor. Böylece geçmişi geleceğe taşıyoruz. Kendi kimliğimizi, kendi mimarimizi, burada yaşıyoruz. Tarihi kimliğine dönen Oruçbey Caddesi’nin önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız” diye konuştu.
Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/seyahat/eski-bursa-ye ...i-41550400

Şu an için tek cadde güzel hale gelmiş, kaynak ayrılarak hedeflenenlerin gerçekleşmesi ümidiyle.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet