Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
HAKAN©

15 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2005, 12:03
Urla'ya yat limanı


ULAŞTIRMA BAKANLIĞI, BARINAĞIN KAPASİTESİNİ 225'E ÇIKARACAK
Urla'ya yat limanı
300 milyarlık, 75 tekne yeri ilaveli Mendirek Uzatma Projesi bir ay içinde ihale edilecek ve yıl sonunda bitirilecek.
http://ya2005.yeniasir.com.tr/09/28/index.php3?ka ...lum=gunluk


Alıntı:
Ulaştırma Bakanlığı, sıkışıklık yaşanan 150 tekne kapasiteli Urla Balıkçı Barınağı'na, 75 yat ve yelkenli teknenin daha yanaşmasını sağlayacak mendirek uzatma projesini hayata geçirme kararı aldı.
Urla halkının 1998'den beri yapılmasını beklediği projeyi 1 aya kadar ihale edecek olan Bakanlık, balıkçı barınağının ana ve tali mendireklerini 100'er metre uzatacak. Mendirek uzatma inşaatını yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirten İzmir Ulaştırma Bölge Müdürü Ömer Tekin, projenin 300 milyar liraya mal olacağını söyledi.

7 yıldır bekliyoruz
Mendirek uzatma inşaatının yapılması için 7 yıldır çaba harcayan Urla ve İskelesi Limanı, Yat Yanaşma Yeri Turizm, Çevre Geliştirme ve Kıyı Balıkçıları Güçlendirme Derneği (URİYAT) Başkanı Önder Güneşliler, projenin bitimiyle yat sahiplerinin Levent Marina ile Altın Yunus yat limanları arasında yeni bir barınma alanına sahip olacaklarını söyledi.

Teklif alınacak
Şu anda Urla Balıkçı Barınağı'nda 150 dolayında küçük balıkçı teknesi, yelkenli ve yatın bağlı olduğunu belirten Güneşliler, "Mendireklerin uzatılmasıyla 75 yat ve yelkenli tekne daha Urla'da barınma imkanına sahip olurken kapasitemiz 225 tekneye yükselecek. Bu proje turizme de çok büyük bir katkı sağlayacak. 7 yıldır hiç bir hükümetin yapmadığı projeyi başlatmak AKP Hükümeti'ne nasip oluyor" diye konuştu.
Projesi 1998 yılında çizilen, ancak bugüne kadar ödenek ayrılmayan proje için Ulaştırma Bakanlığı 300 milyar lira ayırdı. Bakanlığın 1 ay içinde Ankara'da gerçekleştireceği ihale, talip olanlardan kapalı zarf usülü ile teklif alma yoluyla yapılacak. Şu anda ihalenin şartnamesini hazırladıklarını belirten DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, "Urla Balıkçı Barınağı'nın kapasitesini artıracak böylesine yararlı bir projenin ihalesi öncesinde büyük heyecan yaşıyoruz. Mendirek uzatma projesini hem ihale edeceğiz, hem de yıl sonuna kadar bitirmeye çalışacağız" diye konuştu.

İlçemizin turizm gelirleri artacak
Mendirek uzatma projesinin hayata geçirilmesiyle Urla halkının büyük sevinç yaşayacağını belirten Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu şunları söyledi:
"Bu proje Urla için büyük bir moral olayıdır. Bu sayede barınacak olan yat ve tekneler ilçemiz için çok şey ifade ediyor. Zaten Urla halkı olarak ilçemize bir yat limanı yapılmasını istiyor ve 'Urla'da bir yat limanı olsun' diyoruz. Şimdi bu projenin gerçekleşmesi halkımıza hem istihdam hem de ekonomik destek sağlayacak. Turizm gelirimiz artacak."anıl35

13 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 22:27

Urla çok güzel bir yer.Oraya yat limanı'nın yapılması orayı daha da güzel yapacaktır.

Aydoğan Akyüz

11 yıl önce - Pzr 15 Şub 2009, 04:21


Sayın Hakan bey,

Biz de 2 seneden beri, her yılın 3-4 ayını Urla'da geçiriyoruz.
Bu yat limanı hakkında bende bazı haberler duymuş, ancak araştırmamıştım.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/09/28/gunluk/himgs/ ...ent2-1.jpg
(Çrş 28 Eyl 2005 10:03 Urla'ya yat limanı)

Bu konuda hiç bir faaliyet göremedim... Bu sebeple bu projeye pek ciddi bakamıyorum.
Belediyede olagelen olaylarla ilgisi varmı?

Bu konuda ki son gelişmeleri biliyorsanız ve açıklarsanız memnun olurum.

Teşekkür ederim Selam ve saygılar!


Misafir 554

3 yıl önce - Cum 15 Eyl 2017, 12:59

Alevi partisi CHP'den belediye başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu, gider ayak Urla'ya bir yat limanı istemese de proje son aşamasında ve yakında temeli atılacak.
İzmir'in ekonomisine ve kültürüne büyük katkı sağlayacak olan bu dev proje sayesinde İzmir sahillerinde yerli ve yabancı yat turizmi artacak.


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet