Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce, İstanbul'un en çekici ve en itici semtleri hangisi? NEDEN?
« önceki   123 ... 666768   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Arzug
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 17:20
İstanbulun itici ve çekici semtleri

Arkadaşlar öyle bir sınıflama var ki sanki çingene ya da doğudan göç alan ama eski yerler itici,en şıkırtılı yerler çekici.
BKZ Alpaslan:
En ilgi çekicileri;

Bebek -  Arnavutköy  -  Nişantaşı  -  Teşvikiye  -  Yeşilköy  - Moda  - Çengelköy( Kandilli)  - Kabataş(Fındıklı sırtları)  -  Üsküdar(Salacak)

En iticileri;

En başta Sultanbeyli  -  Soğanlı  -  İkitelli  - Hadımköy  -  Bağcıların arkası  -  Gaziosmanpaşa(Sarıgöl)  -  Kulaksız  -  Rahmanlar  -  Ümraniye(Başıbüyük)  -  Kağıthane( Nurtepe)  - Aibeyköy( Şirintepe)  - Tuzla İçmeler  - Haramidere(Kıraç)

Bence yok böyle bişey,coğrafi çekicilikten mi bahsediyoruz yoksa sosyo ekonomik bir itici-çekici olayı mıdır sözkonusu olan ya da zaten semtleri çekici kılan insanlardır da o yüzden mi ikamet edeni kadar çekicidir bir semt?

Rıdvan Yeşiltaç

12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 17:21

Alıntı:
En itici yer Fatih, Sultanbeyli

Maalesef Fatih itici bir yer değil;

Öncelikle Sultanbeyli ile asla kıyaslanamaz. Sultanbeyli denilen yöre 10 yıllık bir mazisi olan bir yer (şehirleşme olarak), oysaki FATİH, fetihle gelen bir geçmişe sahip, tarihi ve kültürel mekanların en yoğun olduğu bir semt, eğitim öğretim olarak merkez,

Fatih camisinde Akdeniz caddesine bakan yer Akdeniz Medresesi, Karadeniz caddesine bakan ise Karadeniz Medresesi,

Mekanların ve yapıların çoğu ya Vakıf ve vakfiye yada şahıs mülkü, oysaki Sultanbeyli tapusuz arazi bu yüzden de benzemez.

Yaşayan insanlara göre itici dersek; sosyete semtlerinde yaşayanlar üstten bakar, sonrada görme çoktur. Fatih te ise soylu ve köklü aileler çoktur.

150 yıllık bir geçmişe sahip olarak 5.kuşak olarak Fatih'te yaşamaktayım. Surdışına çıkınca kendimi hiç de güvende hissetmem.

Tabiki her semtin kendine göre bir cazibesi var amma bir yerde benim fikime göre Fatihi itici bulmak Fethi beğenmemek gibi geliyor.

Burç

12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 17:30

Ben de Kemal Cevik gibi "semt" tanımında takıldım.
Her mahallenin ve hatta her sokağın bir tarafı diğer tarafından farklı olabilir.
Yani çekici tarafı da vardır, itici tarafı da vardır.
Ama genelleme yapmak gerekirse, kişisel fikrimizden çok, insanların nerelerde
gezdiklerine bakarak karar verebiliriz. "Hadi bu haftasonu Moda'ya, Adalara,
Boğaz'a, Kanlıca'ya, Emirgan'a gidelim" diyen mi daha çoktur, yoksa "hadi bir
Soğanlı'ya gidip çay içelim" diyen mi?

mehmet elitok
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 17:58
Semt

Benim kanaatimce de böyle bir değerlendirme gereksiz. Zira Semt'lerin değerlendirilmesinde ele alınması gereken bir takım kriterler olmalı. Hangi kriterlere göre değerlendirme yapılacağına karar verilirse güzel bir mevzu ortaya çıkar diye düşünüyorum. Neticede İSTANBUL'u konuşuyoruz.

(Çok güzelsin ama gözlerin çirkin gibi ifadeler ortaya çıkıyor)

a.çetin
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 18:36

BENCE SUR İÇİ YANİ FATİH VE EMİNÖNÜ

irfan x
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 21:37

Bence bizim burada sormamız gereken soru şu olmalı. Istanbullular için değil de, sizin için kişisel olarak fikriniz nedir.?

Eğer benim kişisel fikrimi sorarsanız, ben bugün var olan ama yirmi yıl önce var olmayan bazı yerleri hala semt olarak göremiyorum, hele oralar çarpık yapılaşma ürünü ise. Bence İstanbul ili sınırları içindeki her alan da semt değildir. Burada önemli olan metropolitan alandır. Tabi İstanbul ili sınırlarında olan heryer tabi İstanbul'un bir parçasıdır ama ilin, şehrin değil.

Neyse uzun lafın kısası, ben Beyoğlu Beşiktaş Boğaz ve boğaz sırtlarını çekici bulurken, sur içi bölgesinin tamamını itici buluyorum. Kimse darılıp gücenmesin, bunu eski Aksaraylı bir ailenin çocuğu olarak söylüyorum. Ha sebeplerim yok değil. Ama bunun insanlarla falan bir alaksı yok, tamamen mimari, ve şehircilikle alakalı...

deniz_titi
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 22:10

bence istanbulun her semti bambaşka güzel!!

OsMaN UyGuN

12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 22:55

bu lüzumsuz başlığa yazı yazmak hiç hoşuma gitmiyor, ama düzeltmem gereken ufak bir ayrıntı var,  "Rahmanlar" yıllar önce adını değiştirip "ATALAR" oldu..
ayrıca Kartal'ın en güzel ve düzenli sahil şeridinin neden itici olduğu hakkında da bir fikrim yok.. bunu öne süren arkadaşlar bir açıklama yapabilirler mi?

ASLI
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 23:04

En cekici semtler: Capa , Kucukayasofya, Cankurtaran, Samatya, Balat, Fener, Zeyrek, Galata, Fatih, Kariye, Surici.
En iticiler: Gecekondu semtleri. Mesela Kucukarmutlu isimli semt dunyanin en guzel manzaralarindan birine sahip, ancak yollar, evler(barakalar mi demeliyim), kisaca hersey dokuluyor..

Ayhan
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 23:57

Bir İzmir'li olarak bu ay başında yaptığım 3 günlük İstanbul ziyaretime dayanarak şunu söylemeliyim ki çok yer gezmedim ama bana en çok ilgi çekici yerler üsküdar, kadıköy, samatya ve ortaköy geldi. genel istanbul bilgime dayanarak boğaz çevresi, kadıköy, üsküdar, ortaköy, levent, bakırköyü ilgi çekici gidilebilir semtler olarak tanımlayabilirim. Ama dolapdere ve karaköy bana itici ve ürkütücü geliyor...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 666768   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet