Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce, İstanbul'un en çekici ve en itici semtleri hangisi? NEDEN?
123 ... 666768   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
adem yavuz
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 12:45
Sizce, İstanbul'un en çekici ve en itici semtleri hangisi? NEDEN?

En çekiciler Taksim İstiklal caddesi,Bağdat caddesi ve çevresi,boğaz ve çevresi,
En iticiler     Bağcılar(nefes alınamadığı için),Esenyurt,Sarıgazi,Sultanbeyli(Çarpık geliştikleri için)

Barbaros
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 12:51

Bence en çekici yeri boğaziça ve çevresindeki semtler (özellikle eski İstanbul diye tabir edebileceğimiz yerler)
En itici yerde hep okmeydanı olmuştur benim için. Acayip karışık geliyo.

Mehmet
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 13:24

En çekici yer Beykoz,
En itici yer Fatih, Sultanbeyli

Emir Kula
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 13:27

Bence en çekici yerleri Bağdat Caddesi,Beyoğlu,Nişantaşı,Maltepe,İdealtepe ve Bostancı
En itici yerleri ise Bağcılar,Gültepe,Samandıra,Yakacık,Güngören

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 14:37

Alıntı:
En itici yer Fatih, Sultanbeyli

134 yıllık Fatihli köklü bir ailenin 6. kuşağı olarak, maalesef üstteki yoruma katılamıyorum... Yüzyıllar boyunca, çeşitli medeniyetlerin tam mânâsıyla beşiği olmuş, bu medeniyetlerin hemen hepsinden de tarihi miraslar devralmış, Osmanlı İstanbul'unun en mutena yerleşim merkezi olmuş, adeta sokak sokak tarihi esere boğulmuş, şehrin nirengi noktası, önemli yolların kesiştiği gerçek merkez olan Fatih, günümüzde de son derece lâtif, nev-i şahsına münhasır, kuzey ve güneyinden denizle çevrilmiş, derli-toplu, şehrin diğer birçok ilçesinden daha temiz ve yeşil, Selâtin camilerin menbaı, şehrin en eski caddesine sahip, çok uzun yıllar (ve günümüzde de) Şehremanet'liğine evsahipliği yapmış, kısacası buranın gerçek yerlilerine, İstanbul'un başka hiçbir yerinde yaşamayı düşündüremeyecek kadar hoş ve yaşanması tad verici bir yerdir. İstanbul'da eski İstanbullu nüfusun ağırlıkta olduğu sadece 18 adet mahallenin yarısı Fatih'te bulunmaktadır (yaşadığım mahalle de bu sayının içindedir). İstanbul'un 660 küsur mahallesi olduğu düşünülürse, bu sayı daha da bir aralarından sivrilip çıkmaktadır.

Elbette ki, herkesin yaşadığı yer kendine güzel gelmektedir bir yerde... Dolayısıyla, bu başlık bir süre sonra futbol takımı fanatikliğine dönüşecektir kanaatimce (Baksanıza, ben bile kaptırdım kendimi bu muhabbete   ) Yine de, İstanbul'un gerçekten lâtif semtlerinin pek de hakkını yememek gerekir bence

Akın KURTOĞLU
Fatih - İstanbul

alpaslan999
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 15:53

En ilgi çekicileri;

Bebek -  Arnavutköy  -  Nişantaşı  -  Teşvikiye  -  Yeşilköy  - Moda  - Çengelköy( Kandilli)  - Kabataş(Fındıklı sırtları)  -  Üsküdar(Salacak)

En iticileri;

En başta Sultanbeyli  -  Soğanlı  -  İkitelli  - Hadımköy  -  Bağcıların arkası  -  Gaziosmanpaşa(Sarıgöl)  -  Kulaksız  -  Rahmanlar  -  Ümraniye(Başıbüyük)  -  Kağıthane( Nurtepe)  - Aibeyköy( Şirintepe)  - Tuzla İçmeler  - Haramidere(Kıraç)

alpaslan999
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 16:03

Fatih, kesinlikle itici bir yer değil, bunları söyleyenler, siyasi saplantıyla konuşuyorlar. Yaşam biçimine göre semtler itici ve çekici olarak adlandıralamaz. Diğer görüşteki bir insanda Etiler'in çok iğrenç bir yer olduğunu söyler. Ama doğrusu bu değil.

Bir kere Fatih gerçek bir İstanbul semti. Koca köklü  bir semti , bağdata,yada Nişantaşına benzemiyor diye tukaka edemezsiniz. Bu lumpenlik olur..

Fatih-Üsküdar-Tophane - Beşiktaş- Nişantaşı- Eyüp- Fındıklı(Kabataş)- kadıköy eski İstanbulluların en yoğun olduğu semtlerdir. Buralarda doğmuş olanlardan bahsediyorum.

Buralar İstanbulu İstanbul yapan , İstanbullu olayı başaran yerlerdir. Diğer modern görünümlü suni semtlerin kültür yapısıyla tamamen farklıdır. Zaten İstanbullu olmak farklıdır. Mesala, İstanbullu olan Fatihe itici semt demez.. İstanbullu başka şeylere itici der..

Bu İstanbul mevzusunu derinlemesine açıp tartışabiliriz.

*selim*

12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 16:46

Alıntı:
Fatih, kesinlikle itici bir yer değil, bunları söyleyenler, siyasi saplantıyla konuşuyorlar. Yaşam biçimine göre semtler itici ve çekici olarak adlandıralamaz. Diğer görüşteki bir insanda Etiler'in çok iğrenç bir yer olduğunu söyler. Ama doğrusu bu değil.
Bir kere Fatih gerçek bir İstanbul semti. Koca köklü  bir semti , bağdata,yada Nişantaşına benzemiyor diye tukaka edemezsiniz. Bu lumpenlik olur..

Fatih neden itici? İtici olan yönü ile beraber belirtelim, daha objektif olalım!
Bu görüşlere katılıyor ve bir Fatih'li olarak  "Fatih'li olunmaz, Fatih'li doğulur!!!' diyorum...

Murat Erol 2
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 16:52

En çekici : Fatih ve tarihi yarımada
En itici :  kadıköy ün caddebostan-üstbostancı arası

Fatih bana  sadece kara çarşaflılar yüzünden itici gelir. ( herhangi bir dinsel saplantım yok)
Bazı kesime modern olarak gözüken  maslak, caddebostan (çarşaflılar yok denecek kadar az da olsa) bana itici  geliyor .

Not :   Ben  hastanede değil , evde doğmuşum . 45 yıldır aynı  ev de yaşamak hatta doğduğum odada yatmak ( yatağımın boyutu değişsede) kaç kişiye nasip olmuştur.

Kemal Çevik
12 yıl önce - Sal 27 Eyl 2005, 17:15
Nereden çıktı şimdi bu?

Sevgili hemşehrilerim,

Sitemizin amacıyla pek ilgili olduğunu sanmadığım bu başlığa bir kaç itirazım var.

Önce TDK'ya göre SEMT:

1. Yan, taraf, cihet, yön.
2. Şehirde yerleşim bölgesi, yaka.

demek. Ancak semt ilçe gibi, mahalle gibi idari bir yapılanma olmadığından, hangi semtin sınırı ne, hangi semt nereden başlıyor nerede bitiyor?

Ondan sonra, kaçımız Istanbul'un tüm semtlerini değerlendirecek kadar tanıyoruz, doğal olarak herkes yaşadığı yeri tanır, büyük ihtimalle çekici bulur. Ama kırk yılda bir kıyısından köşesinden geçtiği bakşa yerleri nasıl birbiriyle karşılaştırabilir.

En sonunda ise Türkçe. Birşeyin EN'i bir tane olur. Sınıfın en uzun boylu çocuğu, en eski köprü, en hızlı araç gibi. en uzun boylu çocuklar, en eski köprüler, en hızlı araçlar denmez. Burada da olsa olsa SEMT'i olur SEMTLERİ olmaz.

Bence bu tür tartışmalar ne bu siteye, ne bize bir yarar sağlamaz zamanımızı boşa harcamaktan başka, tabii bu lafım vakit sıkıntısı çekmeyenleri ilgilendirmeyebilir.

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 666768   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet