Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
16 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2005, 01:57
İstanbul'un İlk Demiryolları Müzesi, Sirkeci Garı'nda Açıldı

Alıntı:
İstanbul'un ilk Demiryolları Müzesi, Sirkeci Garı'nda açıldı.

Müzede, 1890 yılında hizmete açılan Sirkeci Garı'ndan çeşitli parçalar, Şark Demiryolları'na ait planlar, Orient Ekspresi'ne ait yemek takımları, demiryollarına ait araçlar ve fotoğrafların aralarında bulunduğu yaklaşık 300 obje yer alıyor.

Açılışta konuşan TCDD Birinci Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, ''günümüzde demiryollarına ne denli sahip çıkmak gerektiğini, yıllar öncesindeki izlere bakarak anlayacağımızı umuyorum'' dedi.

Müzenin hazırlanmasını sağlayan TCDD Birinci Bölge Eğitim Müdür Yardımcısı Ruhan Çelebi de müzeyi hazırlarken birçok tarihi olaya şahitlik eden Sirkeci Garı, Şark Demiryolları ve Orient Ekspresi'ne ağırlık verdiklerini söyledi.  

İçinden tren geçen müze

'Müzenin içinden tren geçirdiklerini de belirten Çelebi, "çocukları düşündük. Çocuklar gelsin, bu trenin içinde trencilik oynasın. Dokunsunlar trene diye düşündük. Diğer objeler her müzede var. İçinden tren geçen tek müze Demiryolları Müzesi'dir'' dedi.

Müze, hafta sonları ve bayramlar hariç her gün ziyaretçilere açık olacak.

CNN Turk

Mustafa Noyan

16 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 01:23
Sirkeci TCDD Müzesi

Güzel bir çalışma ancak maalesef çoğu zaman kapalı tutuluyor.

nazlıevren
16 yıl önce - Pzr 25 Arl 2005, 21:17

ben de ara sıra uğradığım için müze görevlisiyle tanıştım...oda müzede sergilenmek için bir kara trenin yağlı boya resmini arıyordu....şimdi de fotoğraf araştırıyor...resmi yapılabilsin diye...bir fikri ya da kabileyeti olanlar ona yardım edebilir...

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 04:20

Alıntı:
müze görevlisiyle tanıştım...oda müzede sergilenmek için bir kara trenin yağlı boya resmini arıyordu....şimdi de fotoğraf araştırıyor...resmi yapılabilsin diye...bir fikri ya da kabileyeti olanlar ona yardım edebilir...

Sitede bu tür kabiliyeti olan birçok üye var... İlgilenenler ve mükemmel eserler ortaya koyabilecekler çıkabilir...  

Akın KURTOĞLU

Ahmet Kemal Senpolat
15 yıl önce - Pts 11 Eyl 2006, 17:19

herkese hararetle tavsiye ederim.

gerçek ulaşım müzesi görmek istiyorsanız gideceğiniz tek yer İSVİÇRE -LUZERN kenti..büyüklüğü sanırım bizim Topkapı Sarayının alanı kadar vardır..Zurich'ten trenle yaklaşık bir saat uzaklıkta.

özellikle tren ulaşımı için yapılan müzeyi kaçırmayın..rahatlıkla bir gün sadece bu bölümde geçirebilirsiniz..

bizim sirkeci müzesi bunun yanında çok mutevazı...yine de en çok ziyaretçisi her gittiğimde görürüm yabancılardır.

kemalsoylemez

14 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 12:48

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

mesut arda
14 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 03:42

bence başlık değiştirilebilir, çamlık lokomotif müzesi yıllardır var
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=27363

Necdet Cevahir
14 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 03:48

Alıntı:
bence başlık değiştirilebilir, çamlık lokomotif müzesi yıllardır var

Bu başlık "İstanbul'un İlk Demiryolları Müzesi"

tugaykartal
14 yıl önce - Cmt 17 May 2008, 09:36

Alıntı:
İstanbul Demiryol Müzesine Davetlisiniz.
18-24 Mayıs 2008 tarihlerinde kutlanacak "Müzeler Haftası" etkinliklerine İstanbul Demiryolu Müzesi bir sergi ve müzik dinletisi ile katılacaktır.

Sergi konusu :"DEMİRYOLLARININ KÜLTÜR YUVASI:DEMİRYOL MESLEK OKULU"

Bu sergide Demiryollarına nitelikli kilit personeli kazandıran Demiryolu Meslek Okulu'nun 1942-1998 yılları arasındaki öyküsü belgelerle anlatılıyor.

20 Mayıs 2008 Salı günü Sirkeci Gar'da saat 16.00 da açılacak serginin açılış töreninde "Geçerken Senfoni" dinleme fırsatınız da olacak..

http://reklam_link.com/icerik.php?id=300

(+)

CUMHUR ARSLAN
14 yıl önce - Pts 26 May 2008, 04:12

sirkecideki müze türk ulaşım araçları tarihi açısından gerçekten çok önemli bir çalışma;
ancak bu tip müzeler oldukça dağınık bir halde bulunuyorlar.
bunların hepsinin tek bir çatı altında türk ulaşım tarihi müzesi olarak toplanması mümkün olabilir mi?

mesela iett nin tcdd nin tdi nin thy nin ve benzeri türk ulaşım sektörüne emeği geçen tüm kurum, kuruluş,kişi ve firmalara ait tüm mevcut materyallerin tek bir merkezde toplanarak meraklılarına türk turzimine ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hizmet verebileceği bir müze projesi hayata geçirilebilir mi?

mesela sözünü ettiğim müze projesinde yapılabileceklerden bir tanesi ile ilgili önerim;

bir E 40000'i bir 8000 lik banliyö dizisini bir 56000 buharlıyı yada Dizel elektrik 18000 i kısa bir sürede olsa kullanmayı demiryolları ve araçlarına ilgi duyan hangimiz istemez ki?

işte sözünü ettiğim müze projesinde de mini bir demiryolu parkuru oluşturulup müzede tren ve demiryol araçları meraklılarına sembolik bir ücret karşılığı (tabiki bir makinist eşliğinde) gerçek bir lokomotifi kullanabilme imkanı sağlanabilir.

tcdd nin eski lokomotiflerinden çalışır durumda olanları bu şekilde değerlendirmesi durumunda sadece ülkemizden değil yurtdışında da epey ilgi çekeceğine inanıyorum. (çünkü trenlere meraklı insanların lokomotif kullanma hayallerini ancak küçük bir servet değerindeki model trenlerle tatmin etmek dışında başka bir alternatifleri bildiğim kadarı ile bulunmamakta )

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM