Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 980
xhanskell
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 02:46

Hus_Ank
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 03:43

Alıntı:
Azeri İTV de Azerbaycan'ın Türkiye'den İHA/SİHA ve atak helikopterleri alacağı ifade ediliyor.

Pek konusmayi sevdigim bir konu degil (Yetersizlikler, planlama hatalari, Azerbaycan'in ic ve dis dinamikleri....) ancak Israilin 3. en buyuk savunma sanayi urunleri pazari olan Azerbaycan'in Turk İHA/SİHA alimi konusunda soyleyecek bir seyleri oldugunu dusunmusumdur hep

Tp9sfx
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 05:30

Safsata hocam atak ı biliyoruzda ihalarda ne gibi bir motor sorunu var?Ayrıca anka Aselsan flirleriyle uçabilir hoş Aselsan fliriyle göreve çıkan ankada görmedim bugüne kadar foto olarak ancak tb2 ye hangi fliri takacaz ithalat kısıtlaması olduğundan?

Mustafaa ahmet
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 05:56

Alıntı:
Sanırım bu İHA ve ATAK helikopterlerinin motor sorununun kesin olarak çözüldüğüne ikna olmuş bizim kardeş ülke.
Azeri İTV de Azerbaycan'ın Türkiye'den İHA/SİHA ve atak helikopterleri alacağı ifade ediliyor.
Türk SİHA'ları uzun zamandır Başta Azerbaycan olmak üzere Türki Cumhuriyetlerinin gündeminde.

Para olsa da bunlara ilk başta hibe etsek keşke, sonra nasıl olsa bizden alacaklar..

safsata00
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 07:18

Alıntı:
Safsata hocam atak ı biliyoruzda ihalarda ne gibi bir motor sorunu var?Ayrıca anka Aselsan flirleriyle uçabilir hoş Aselsan fliriyle göreve çıkan ankada görmedim bugüne kadar foto olarak ancak tb2 ye hangi fliri takacaz ithalat kısıtlaması olduğundan?

Kısa bir bilgi vereyim o zaman.Şimdi öncelikle şunu belirteyim.RUSYA ile bile vize şartının kalktığı zamanlarda,gürcistan ve ukraynaya bile sadece kimlikle girebilirken AZERBAYCAN ın ne kadar ısrar etsekte neden vizeleri kaldırmadığını ve daha buna birkaçgün önce izin verdiğini hiç merak etmedinizmi?Bizim ülkemize 10 milyarlarca dolarlık yatırım yapan AZERBAYCAN ın neden biz onun ülkesine birşeyler yapmak istediğimizde çekindiği konusunda aklınıza hiç birşey gelmedimi?Bunun sebebi bizim yaptığımız ve iki katliama sebep olan 3 diplomatik hata.
1-Boraltan Köprüsü olayı
2-Karabağ katliamında yardım istedikleri halde gitmememiz.(Hasan köni hocamızın anlatımına bakınız)
3-TÜRKİYE nin azerbaycan da darbe planlayarak ALİYEV ailesini yok etmek üzereyken son anda yine bizden gelen başka bir telefonla kurtulmaları.

Daha 90 larda bağımsızlığını kazandıklarında biden ilk gidenlerin dolandırıcı çıkması ve diğer küçük olaylara girmiyorum bile.Yani demek istediğim daha birkaçgün önce bu kardeşlerimizin vizeleri kaldırdığını hatırlatarak bu tür haberlerin artık ardıardına geleceğinide belirteyim.Bu duruma kolay ulaşılmadığını,ta 2001 de iran a karşı türk F16 larının uçurulması dahil bir sürü askeri ve diplomatik jestle bu duruma geldiğimizi belirteyim.Karşılıklı olarak baya çetrefilli yollardan geçtik diyelim.

Askeri alımlara gelirsek.Arkadaşlar askeri malzeme alımı konusunda sadece biz ambargo yemiyoruz.Azerilerde ciddi ambargolar altında avrupa devletleri tarafından ve biz bir ürünü alabilsek bile bu sefer azerilere uygulanan ambargolar yüzünden bu ürünü onlara veremiyoruz.Mesela som füzesini sattık ama bir fırtınayı satamıyoruz.Biz daha iha işinde test aşamasındayken israil iha-siha larıyla AZERİ pazarına girmiş ve ortak üretim tesisleri kurmaya başlamıştı.Ayrıca İRAN ve ermenistan azerilerin düşmanıyken,İSRAİL in azeriler için ermenistanla diplomatik ilişkileri çok zayıf tutup onlarla askeri düzeyde çok düşük ilişkiler kurması ve İRAN ada direk düşmanlık göstermesinin yanında bizim ermenistanla arayı düzeltmeye çalışıp İRAN la 10 larca milyar dolarlık anlaşmalar yaptığımız zamanlarda çok gelişti İSRAİL ve AZERBAYCAN askeri yatırımları.O zamanlar üzerine biz askeri alanda herhangi bir ciddi üretimede sahip değildik.

Gelelim motor konusuna.TB2 de motor sorunu yok,hem biz üretebildiğimiz gibi hemde sivil piyasası olduğu ayrıca çok üreten olduğu için ambargo sıkıntımızda yok.ANKA lara gelincede zaten TUNUS a hem PD170 motoru hemde CATS lerle beraber satıldığını kaynağıyla burda vermiştim daha nasıl bir ispat gerekir bilemiyorum.Ama önemli olan ATAK helikopteriydi.Bu alımın gerçekleşebilir olması,bu helinin motorununda tüm testlerden geçtiğini,en azından CTS800 dayanımı sağladığını düşünmeme neden oluyor.Birde tabi fırtına ve altay meselelerinde AZERİLERİN başına gelenleri bildiğimden eğer ATAK ı isteme durumları varsa,kesinlikle motor konusu hallolmuş olmalı.

Bilindiği üzre TÜRKİYE-AZERBAYCAN-PAKİSTAN arasında buradada geçen yıl paylaştığımız ortak savunma ve işbirliği anlaşması var.Bu anlaşma kullanılan tüm altyapı ve mühimmatın aynı sistemler içermesine yönelik kararda var.Mesela AZERBAYCAN ın helikopter ve uçaklarını bizim avioniklerimizle donatarak bizim sistemlerimizi kullanır hale getirmemiz,Pakistandan MUSHAK alımı,onların bizden milgem atak almalarının haricinde denizaltı ve lojistik gemilerini bizim modernize etmemiz gibi.

Çok açıldım burda bitireyim...

Tp9sfx
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 08:43

Hocam uzunca bir cevap yazmışsınız elinize sağlık ancak bahsettiginiz yıllarda Türkiye de istikrarsızdı bizde de darbeler oluyordu Azerbaycan açısından yaşananlar bence normal... netice olarak tb2 de motor sıkıntısı yok yani ama flir sıkıntısı var artık ayrıca tb2 hafif bir flir kullanıyordu bildiğim kadarıyla cats 15 kilo kadar daha ağırmış ?

Şükrü Güllüoğlu

1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 08:49

Alıntı:
Bunun sebebi bizim yaptığımız ve iki katliama sebep olan 3 diplomatik hata.

Buna katılmıyorum. Bunun temel sebebi oradaki türk inşaat firmalarının Türkiye'den işçi götürüp çalıştırma istekleri ve bunun Azerbaycan istihdam oranlarına potansiyel olumsuz etkisi. Saydığınız sebepler geçerli olsa milyarlarca liralık yatırımı ülkemize yapmazlardı.

safsata00
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 09:06

Alıntı:
Hocam uzunca bir cevap yazmışsınız elinize sağlık ancak bahsettiginiz yıllarda Türkiye de istikrarsızdı bizde de darbeler oluyordu Azerbaycan açısından yaşananlar bence normal... netice olarak tb2 de motor sıkıntısı yok yani ama flir sıkıntısı var artık ayrıca tb2 hafif bir flir kullanıyordu bildiğim kadarıyla cats 15 kilo kadar daha ağırmış ?

Burda şunu unutmamak lazım TB2 lerin flir inde zaten ambargo varda,bizi idare edebilecek baya bir stokumuzda var.Wescam stoğumuz yüzleri geçiyor.Bu durum yüzünden baya stoklamıştık.Yani özellikle TB2 lerde kamerayla alakalı hiç bir işlem yapmasak bile yıllarca sıkıntı yaşamayız.Ayrıca CATS in ağırlığı son çıkan WESCAM a göre 15kg fazla.Yoksa TB2 nin kullandığı wescam-15 modeliyle cats arasında 2kg fark var.Yani en çok sorun olacak TB2 de bile sıkıntı olmayacağı gibi,hem CATS hemde aselflir 400 sıkıntı olarak düşüneceğiniz bütün durumları ortadan kaldırıyor.

Atladığım birşey varsa uyarın lütfen...

safsata00
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 09:11

Alıntı:
Buna katılmıyorum. Bunun temel sebebi oradaki türk inşaat firmalarının Türkiye'den işçi götürüp çalıştırma istekleri ve bunun Azerbaycan istihdam oranlarına potansiyel olumsuz etkisi. Saydığınız sebepler geçerli olsa milyarlarca liralık yatırımı ülkemize yapmazlardı.

Kişisel fikrinize saygı duyarım.Ama bizim tarihsel ilişkilerimizin azerilerden çok daha zayıf olduğu kazaklarla bile inşaat sektöründe sonucu ölüme varan kavgayla tartışmalar sürdüğü halde bir sıkıntı yaşamıyor oluşumuz size birşeyler çağrıştırmalı bence.
https://www.haberturk.com/gundem/haber/4008-turkl ...-yapmislar
Buna benzer bir sürü sıkıntılar oldu.

safsata00
1 ay önce - Pzr 07 Hzr 2020, 11:40

Önceki AZERBAYCAN yorumum için şunu eklemeyide unutmayayım.Onların hata olarak gördüklerini biz hata diye tanımlamamış yada o zamanki gücümüz ve konjonktür neyse ona göre davranmış olabiliriz.Olayları onların açısından irdeledim sadece.

sayfa 980
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET