Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 915
Olgun1453
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 13:55
Muhimmat

Savaş uçaklarına havada yakıt ikmali yapılabiliyor. Havada mühimmat ikmali yapılabilir mi?

cihanberk
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 14:28

iki gün önce forma aynı soruyu yazdım. olur gerekli set up yapılırsa olur. c130 som sarkıtılır sarkıtın ucunda kanatcıkla sağ sol yukarı asmağı kumanda verilir. iki uçak aynı hızla gider ve tapa aktif olmadığı için patlama riski olmaz. bu en sonunda yapılır ama ne kadar gerekli olduğuyla ilgili.

BENDENİZ
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 14:47

Savaş gemisinin helikopter pistinden Bora veya daha büyüğü füzeleri atmak için hareket kabiliyetli tek füze kovanları (canister) hazırlanabilir. Bu kovanlar altlarındaki tekerleklerle, elektrik ve batarya ile hareketlendirilerek gemi üzerinde hangar ve heli pisti üzerinde yer değiştirebilir ve depolama konumundan atım durumuna yürütülerek yerleştirilebilir. Bi bakıma robotik hareketi olan tek füze kovanları olur. Her biri 80 santimetre eninde ve 130 santimetre yüksekliğinde bu kovanlardan 6 tanesi bir gemide bulunsa helikopterin kullanımına engel olmadan çalışabilir. Daha fazla konulacaksa helikopter kullanılmaz tüm alan füze kovanlarına ayrılır. Bu kovanlar atım konumu olarak geminin iskele ve sancak kenarlarına robotik olarak taşınır ve geminin yanı boyunca kendini bağlayarak gemiye zarar vermeyecek şekilde kendiliğinden atım konumuna çevrilir.

Böyle bir çalışma şekli ile geminin radar görünürlüğü de artmamış olur. Yine bu sistemle daha küçük gemilerden de büyük füzeler atılabilir.

Skytron
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 14:49

Cihanberg havada mühimmat yüklenir diyorsa neden olmasın heleki gerekli olan set up yapıldıktan sonra dimi:)
Cahilliğimi mazur görün gerekli set up ne oluyor? Bilmediğim için soruyorum!

cihanberk
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:02

gerekli mühendislik çalışmaları yapıldıktan sonra yapılmaz diyemez kimse

cihanberk
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:05

mühendis iseniz neden olur, nasıl olur veya nasıl olmaz, buyrun zevkle dinleyelim sizi. ben değilim, sadece fikir olarak sorulan soruya bir yorum getirdim.

ozbey kara
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:13

"Cahilliğimi mazur görün gerekli set up ne oluyor? Bilmediğim için soruyorum!"

silah podlarının kanat altında değil de üstünde ve dikey halde bulunması olabilir mi?
kargo uçağı için de 1 tona kadar mühimmatları indirip kaldıracak mekanik kollar felan...

hayret, niye kimse düşünmemiş? bu kadar basit.

M60 T
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:22
Havada muhimmat ikmali

Bunun yapmak çok zor bir olay. Uçaklar olabilecek en düşük ve aynı hıza inmek zorunda. Silah yuvasına bombayı entegre edecek sistem yüksek hızda çok az titreşim yapmalı. Yoksa uçak tehlikeye girer . Bu şekilde bir proje çok yüksek ar ge ve zaman istiyor. Yakın gelecekte göremeyiz. Saygılar

Kemal0316
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:30

Yerde bile zor yukleniyor defalarca duzeltme manevra alcaltma yukseltme yapiyorlar, havada nasil yukleyecekler, iki ucak icinde riskli, hele f-35 gibi dahili bomba fuze tasiyan ucaklar icin imkansiz bana gore. Onun yerine tasima kapasitesi daha yuksek.ucaklar almak lazim.

cihanberk
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 15:43

bilemem onu sizler düşüneceksiniz. ama ne kadar gerekli bu?

sayfa 915
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET