Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4594
Metehan209
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 22:42

Alıntı:
Keske bu sarkiyi söyleyen robotlari üretebilsek,o da olacak insallah.Bu konuda japonya dünyada satilan üretim robotlarinin yüzde 45 ini tek basina karsiliyor,sonra almanya isvec abd kore geliyor.Istersek yapariz ben buna inaniyorum.Çin kuka firmasini satin aldi almanyanin itirazina ragmen,bu makinalar yüksek ihtimal çinli olan eski alman firmasi kuka dir.Böyle teknoloji alimlarini kacirmamaliyiz.Saygilar.

Robotların ithal olması hiç dert değil. Bütün markalar aynı ürünleri kullanıyor. Bizim şimdilik odagimiz üretim robotları değil, o robotlarin üreteceği togg marka araçlar...

Tp9sfx
2 ay önce - Cmt 28 May 2022, 23:05

Altınay firması endüstriyel robotlar üretiyor belkide toggun ikinci fabrikasında bu robotlar kullanılacak.

Fatih3457
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 00:12

Alıntı:
Robotların ithal olması hiç dert değil. Bütün markalar aynı ürünleri kullanıyor. Bizim şimdilik odagimiz üretim robotları değil, o robotlarin üreteceği togg marka araçlar...

Senede 40-50 milyar dolar yatirim için motor ve üretim hatlari ithal ediyoruz.Robotik üretimde her 10 bin isciye düsen robot sayisi güneykorede 935 iken türkiyede 22.Yani hizli gelisim icin 4.0 endüstriye gecmemiz lazim,daha az insan daha fazla yapay zekayla daha cok üretim ve katma deger.Maalesef bu konuda cok gerideyiz.Tek tük firmalarimiz var ama bir siemens gibi bir firmamiz yok.Satin ala ala onlarla ayni seviyede üretim yapmak yerine bu üretimi yapmayi saglayan makinalar icin arge ayirip modeller gelistirmeliyiz.Niye?cünkü kazandigimiz baraj ihalelerinde yurddisinda kazanan yine siemens gibi firmalar oluyor.Milli elektrikli trenin bile tüm alt sistemi siemens,toggun ise bosch.Daha kat edilecek cok yol var.Çip konusu ise ayri bir sikinti.Ne füze ne ucak ne helikopter ne gemi hicbirsey üretemeyiz eger çipe ambargo koyulursa.Bence çip konusu çok önemli,kimse dillendirmiyor.

Metehan209
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 00:38

Togg üretim hattın ilk robot kaynağıni yaşıyoruz, Ki bir anlam da üstü kapali törendir, adam olumlamak yerine, yok şu kadar yok bu kadar robot için yurtdışına para gidiyor hesabı yapıyor. Hayret yani

orhann33
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 00:41

Alıntı:
Çip konusu ise yri bir sikinti

Çip konusu da sikinti diyor

entrust
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 00:44

Milli elektrikli trenin ana alt sistemlerini ASELSAN yapıyor

Metehan209
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 00:44

Alıntı:
Çip konusu da sikinti diyor

Sikinti büyük de ondan

ccahit
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 01:06

Alt sistemler çok önemli asıl katma değer orada.

Ancak tüm sistemleri üretmek kolay değil uzun yıllar ve milyarlarca dolar para gerekir ve tabiki gerekli irade.

Bir üründeki her parçayı üretmesek bile kaliteden ödün vermeden marka olmamız şart. Reklam pr çalışması çok önemli şuan yurt dışında en büyük marka yüzlerimizden biri baykar. Son 2 senede bütün dünya baykari konuşur oldu. Bizim baykar gibi onlarca markayı dünya ya tanıtmamız lazım.

Baykar tb2 ile bütün Ülkelerin odağı oldu. Şimdi tb2 üzerinden asıl ekmeği akıncı ve mius ile yiyecek.
Marka olmak böyle birşey.

wowpars
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 01:41
Baykar

Keşke baykar ın sivil sektörler içinde ürünü olsa. Siha lar ile bu kadar isim yapmışken iyi bi satış hacmi yakalardı.

Mesela bi elektrikli otomobil markası olsaydı. Yada ne bileyim, bi robot üretimi falan. Bir teknolojik tüketici üretim yani. Cep telefonu bile olurdu. Bilgisayar, laptop v.s hatta yazılım, oyun v.s.

Fatih3457
2 ay önce - Pzr 29 May 2022, 01:53

Alıntı:
hatta yazılım, oyun

Türk oyun sektörü çarpıcı ihracat rakamlarıyla savunma sanayii ürünlerini geçecek gibi görünüyor. Genç mühendislerin tasarladığı oyunlardan 6'sı, ABD'de en çok indirilen 10 oyun arasına girmeyi başardı

sayfa 4594
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET