Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
mustafa1981
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 20:40

Alıntı:
Yeni T 629 savaş helikopterimizin sertifikasyon sürecine ihtiyaci olacak mı ? Umarım gerek yoktur. Çünkü, çok uzun ve zorlu bir dönemmiş

Bence T 629, Atak ın block 2 versiyonu olacak.
Dün bahsetmiştik.
Daha güçlü yerli motor (2xTs 1400 yerli motor ABD motorundan hemen hemen 600 hp daha güçlü )
Burun topu alta alınmış (böylelikle arkadaki ağırlıktan da kurtulacağız.)
Yandaki mermi şeritleri içeri alınarak güvenlik arttırılmış.
Dün bir arkadaş demişti. Bu t 629 u ürettikçe elimizdeki Ataklarla değiştirip eski atakları ikinci el niyetine başka ülkelere satmalıyız. Güzel fikir bence de.
İlk atak ile özünde hemen hemen aynı helikopter olduğu için sertifikasyon süreci daha kısa olur diye düşünyorum. Siz ne diyorsunuz arkadaşlar?
Bu arada yeni forum hayırlı olsun hepimize. Yeni forumdaki ilk yorumum bu.

Dağlı13
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 20:44

Alıntı:
Evet. Gökbey yalnizca sivil amacli üretilmiyor. Ta basindan beri UH helilerin yerini alacagi biliniyordu. UH larin yerini alacak fakat onlar gibi silahsiz degil, silah istasyonlarina sahip simdiki Atak ve daha sonraki Atak II nin arasinda bir heli olacak. Yani orta sinif bir saldiri ve lojistik görevler üstlenecek heli olacak. Örnegin Deniz Kuvvetlerinde veya Özel Kuvvetlerde, Jandarma'da görev üstlenebilecek taktik silahli bir heli. Saskinligi anlayamiyorum acikcasi bir kac yil önceden zaten yapilacagi belliydi

Mi-17 helikopterini silahlı olarak kullanan TSK'nın bir daha nakliye helikopterini silahlı olarak kullanacağını sanmıyorum.

Metehan209
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 20:50

Alıntı:
Bu arada yeni forum hayırlı olsun hepimize. Yeni forumdaki ilk yorumum bu.

Bende, ilk beğeni puanımı kullandım, mustafa

M60 T
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 20:54
T 629

Ikilemde kalınması normal.. Fakat Mustafa1981 hocanın bahsettiği helikopter üretilecek..Açık açık yazıyor. Atak ile Atak 2 arasındaki helikopter bu helikopter . Umarım ortaya güzel bişey çıkar

BENDENİZ
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:00
Lazer

Lazerlerde kısa mesafede hedef vurmaktan daha ötesi var. Lazerler özlerinde mesafe sınırı taşımazlar. Yani yüzlerce kilometre öteyi hedef almak lazerle mümkün. Lazer huzmesi dağılma gösterse de bu dağılma çok değil. Dünyadan gönderilen 1 cm çapında lazer ışığı Ay üzerine üç kilometre çapında düşmekte yinede Ronald Reagan zamanında düşünülen yıldız savaşları projesini hatırlarsanız bir uçaktan tutulan lazer uydu üzerindeki çanaktan yansıyacak ve havadaki balistik füzeyi vurabilecekti, proje yürütülmedi ama konsepti hala duruyor, zaman zaman da proje yeniden gündeme geliyor. Yeryüzünden gönderilen lazerden farklı olarak yüksek irtifadan gönderilen lazer ışını ile bir uyduyu düşürmek bile mümkün olabilir..

erkan_gs_mk

5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:03

Alıntı:
Atak ile Atak 2 arasındaki helikopter bu helikopter .

Şimdi T 629 diye ismi geçiyor fakat bir dönem Atak Faz-2 diye adlandırılıyordu galiba. Ben öyle biliyorum...

Metehan209
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:12

o halde,

Atak t129
Gökbey, t625
Atak plus t 629
Atak 2 t ? ve

12 ton nakliye helikopteri ile sektöre global bir oyuncu oluyoruz, inanılır gibi değil.

mustafa1981
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:13

Alıntı:
Bende, ilk beğeni puanımı kullandım, mustafa

Sağol Metehan.

Alıntı:
12 ton nakliye helikopteri ile sektöre global bir oyuncu oluyoruz, inanılır gibi değil.

Bu helikopterde çok güçlü motorlara ihtiyacımız olacak. Ukrayna nın güçlü helikopter motorları vardı.
Ukrayna veya İtalya ile de ortaklık yaparak bu motoru daha çabuk üretebiliriz aslında. Pakistan ın yeni nesil uçak planı varmış. Pakistan ile savaş uçağı ve helikopter alanında ortak proje geliştirebiliriz. Maliyeti azaltırdık böylece.

M60 T
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:16
Lazer

Bendeniz hocam uydu fırlatma roketlerinin ucuna , Güçlü bir lazer silahi takarsak balistik füzeleri 100 km ve uzeri irtifada yok etmek mümkün gözüküyor. Tabi bunun icin balistik füze firlatildiginda tespit edecek bir erken ihbar sistemide kurulmalı. Lazerin balistik füzeyi ( balistik füzeler ısıya dayanıklı olur) yok etmesi için zamana ihtiyacı var. Saygilar

BENDENİZ
5 ay önce - Sal 29 Ekm 2019, 21:30
T629

T629'un yerlilik oranı tahminim: Satış fiyatı üzerinden %90'ı yerli olabilir. Temel düzeyde bazı bileşenler, yarı mâmül girdiler ve ham maddelerle Agusta Westland'a ait kullanılacak patent lisansları yabancı girdiler olacaktır. Motoru, topu, radarı, roketleri yerli olacaksa sistem olarak yabancı bir kaynağı kalır mı, ne dersiniz?

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET