Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
fatih kocaoglu
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 14:42

Cumhuriyet Kuruldu Kurulalı milletimiz ve devletimiz hesap vermekte.Acaba Bu milletimizin hesap sormaya ne zaman başlayacağını beklemekteyim.Arkadaşlar SOROS VAKFI temsilcileri basın toplasında bu satılmış beyinlere destek verdiğini bilmektemisiniz.Neyin Hesabını vereceğimizi bir türlü çözemedim..Bu tarihi yaşayan zülüm altında olan milleti yargılayamaya ne hakları var.Hesap Vermeye Meraklı BATI idolunu bennimsemişler hesap verebilir ama bizim adımıza TÜRKİYE adına değil.

Sarıkamış,Erzurum Tarihi Unutulmasın.....Hiç bir Türk-Ermeni Vatandaşıda Bu olayı Kabul etmemektedir bunu bilmek buna göre konuşup kişisel çıkarlarımız içinde AB  sevdalısı olmamak gerekmektedir.

kanije
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 16:28

Bence milliyetci tavirlarimizla ermeni milliyetcilerinin ekmegine yag surduk; nnerdeyse butun dunya olaylari soykirim olarak niteliyor. Bence bu tamamen onyargilara dayali. Cunku milyonlarca kisiyi gaz odalarinda imha eden almanlarla ayni sepete konulmus oluyoruz. Tabii ki yuzbinlerrce ermeni olumleri cok uzucu ve bizler de tarihimizin bu kara sayfalariyla yuzlesmeyi bilmeliyiz ancak bu demek degildir ki bu olaylar soykirim olarak tanimlanabilir, oyle olsaydi o zaman su anda butun Avrupa devletlerinin tarihleri soykirim ile dolu olurdu ve Ermenistan dahi soykirim yapmis olur. Bence Almanya'nin yaptiginin dunyada esi benzeri yok. Ha 300.000 ermeninin olumu birsey degil mi? Tabii ki ozurlerimizi bildirlmeliyiz ancak bizleri NAZI kilifina sokmak ve de ondan sonra Hirosima ve Nagsaki'de biki bomba ile yuzbinden fazla insani olduren Amerikaıa soykirimci dememek olmaz. Kisacasi, olaylarin tanimi uzerine tartismaliyiz yoksa olumlerin oldugu zaten belli. Ama nedense musluman kayiplar bir sekilde unutuluyor.

Su anda Bilgi Universites'nda Turkiyeıi soykirim yapmakla suclayan Prof. Fikret Adanir'in Paris'te duzenlenen bir soykirim konferansinin katilimcilarindan oldugunu belirtmeme gerek yok herhalde, ve daha da entersani bu konferans ARF tarafindan duzenlenmis, ARF kim biliyormusunuz? Ermenistan'da bile irkci/milliyetci olarak gorunen bizim Tasnak adi altinda tanidigimiz Dashnaksutiun. Asala da bu organizasyon ile baglantiliydi, sirf bu yuzden boyle adamlara guvenmiyorum...

tolgacem
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 16:33

birsey farketmediki toplantı bugun yapılıyor.ilk biraz protestolar oldu ama atanın olumune uzulen halkımız bu konuya tepkide yetersiz kaldı

Okan

15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 17:02
Iftira konferansi

Burada PBS'de yayinlanan bir Ermeni Zortkirimi propaganda programinda bir iki tane Bogazici profesoru cikip Ermeni tezi lehine birseyler soylemisti.

Gazetelerden takip ettigim kadariyla, bu konferansta OLAY yaratmaktan baska birsey yapilmiyor.

Maksat bu seyler TURKIYE'DE TARTISILSIN. Konferansin baska bir amaci yoktur.

Konferansa destek verenlerin bazilari, demokrasi olsun niyetine destek vermislerdir, Bakiniz Erdal Inonu.

Bu konferansi tertipleyen hocalarin bazilari, yabanci kaynaklardan PARA alan hocalardir. Mesela SOROS VAKFI'nin ACIK TOPLUM VAKFI, bu hocalarin bazilarina, arastirma, calisma tekliflerini kabul ettigi takdirde, Turkiye sartlarinda bayagi yuksek rakamlarda PARA "Grant" verir.(Burada Amerika'li bir fotografci arkadasin Cernobil'de yapacagi bir calisma icin basvurmustuk, 120 bin dolar vermislerdi.)

Genelde universite hocalarimizin arastirma ve calismalarina  hukumet ve Turk sirketleri/vakiflari tarafindan verilen yardim cok yetersiz bir miktar oldugu icin, bu hocalar el kapisindan almaktadir bu paralari.

Neyse bu konferansta tez savunanlarin hic birinin elinde dogru durust kanit yoktur. Yani konferans sirf gazete sayfalari icin duzenlenmis bir SIRK'ten oteye gitmeyecektir. Amaci da odur zaten.

Internette bile bu konferansdan daha kaliteli tartismalar bulmak mumkundur.

Ben bir iki sene once merak edip, internetten hem Ermeni tezini, hem Turk tezini savunan, her iki tarafinda propagandasini yapan, ve tarafsiz olmaya calisan siteler dahil bir suru siteden arastirmistim. Benim kanaatimi sorarsaniz, bu arastirmalardan Ermeni zortkirimi falan olmadigi kanaatine varmistim.

Neyse bu konferansin amaci uzum yemek degil bagciyi dovmektir.  Herkes bu konferanstan elle tutulur sonuc cikmayacagini bildigi halde, sirf OLAY olsun diye bu konferansi tertip etmislerdir.

Tertip edenler bence dangalakca davranmislardir.

Eylem
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 17:11

"Konferansta akacak kanı durduğu" gerekçesiyle Mahkeme'ye teşekkür edenler var. Biz vahşi bir millet miyiz ki bir konferansta birileri istemediğimiz ya da doğru olmayan şeyler söyleyecek diye kan akıtalım? Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Rektörü'nün kadın olduğunu ayrıca belirtmek gereği neden duyuldu, anlamadım. Herhalde "Ancak bir kadın böyle aptalca laflar edebilir!" diye düşünüyor bazıları.

Konferansa gelince... Doğru ya da yanlış, haklı ya da haksız, bilimsel ya da değil, yerinde ya da değil, zamanlı ya da zamansız, düzenleyenleri satılmış ya da satılmamış... Bunlar başka konular. Ben sonuçta belirli bir görüşü savunan bazı insanların biraraya gelip bir konferans düzenlemesine mahkemenin neden karıştığını anlayamadım. Evet, bu konferans bence de bilimsel olamaz. Evet, bu konferans bence de kötü niyetli birilerinin dürtüklemesiyle yapılıyor. Evet, bence de bu konferansta ileri sürülen tezler yanlı ve gerçeklerden uzak. Ama bütün bunlar bir mahkemeyi ilgilendirmiyor. Tıpkı İsviçre'de birilerinin "Ermeni soykırımı diye bir şey yok!" demesinin  İsviçre makamlarını ilgilendirmediği ya da ilgilendirmemesi gerektiği gibi.  

Erdal İnönü'nün yuhalanmasına anlam veremedim. Ben de İstanbul'da olsaydım o konferansa gitmek isterdim. "Bakalım ne olacak, kim neler söyleyecek?" diye merak edip giderdim. Karşı tezi dinlemezsen kendi cevaplarını nasıl geliştirebilirsin? Konferansa her iki  görüşü de savunanların davet edilmesi de bu yüzden gerekliydi zaten. İki tarafın da bütün taşları ortaya dökmesiyle bir kazanç elde edilebilirdi çünkü. Ama şu ya da bu nedenle belirli kişiler davet edildi. Şimdi yapılması gereken şey, bu insanları dinlemek ve onların ne dediğini öğrenerek kendi tezimiz için bol malzeme çıkarmaktır.

Okan

15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 17:26

Erdal Inonu yukarida bahsettigim gibi Turkiye'deki tartisma ortami olsun, hemen hersey tartisilabilsin diye konferansin yapilmasindan memnun oldugunu soylemistir. Zannetmiyorum kendisinin kotu niyeti, cikari olsun bu konferanstan.

Ama tartisma konferans olsun demokrasi niyetine diyenlerin, Erdal Inonu'nun konferansa gitmesinin yuhalanmasini yadsimalari celiskidir. Erdal Inonu'nun konferansa gitmesi demokratik hakkiysa, bu davranisindan dolayi onu yuhalamak da vatandasin demokratik hakkidir.

Ben o bu canak konferansa gidip, kendini bu oyuna alet eden herkesi yuhaliyorum. YUH OLSUN, BU KADAR SAFLIGA YUH OLSUN. diyorum.

alimemo
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 17:29

Milliyet yazarı Taha Akyol bugünkü yazısında işin hukukî boyutunu irdelemiş. Bu meselenin idarî mahkemelerin yetki alanına girmediğini anlatmış. Hukukçu değilim ama bir mahkemenin yetki alanına girmeyen konuda verdiği karar yok hükmündedir diye biliyorum. Yani temyize bile gerek olmamalı. İnşallah bu karar temyiz edilir de Türkiye hukukî sistemindeki bu utanç verici lekeyi temizlemiş olur.

Hukukçu arkadaşları dinleyelim bir de.

Eylem
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 18:07

Ben Erdal İnönü'nün yuhalanmasını demokrasi açısından değil, mantık açısından değerlendirmiştim. Demokratik hakkını kullanan bir insanı yuhalamak "demokratik" bir davranış mıdır? Bilmem, belki de gerçekten demokratik bir davranıştır. Yani şiddete başvurmadığınız ya da o insana küfretmediğiniz sürece... Erdal İnönü'ye karşı sadece "Yuh" demekle mi yetinmişler, başka şeyler de söylemişler mi, bilmiyorum. Ama sadece "Yuh" dediklerini varsayalım. Bu davranış belki demokratik ama mantıklı değil. Düşmanlarınız sizin o konferansa katılanları kınamanızı, yuhalamınızı hatta dövmenizi, hapsetmenizi istiyor zaten. Hele burada birinin yazdığı gibi o konferansta kan akıtılsaydı nasıl sevinirdi birileri kim bilir? Ve siz konferansı dinlemeye gelen birini protesto ediyorsunuz. Ne elde ediyorsunuz? Hiç! O konferansa gitmek neden saflık ya da "oyuna gelmek" olsun? Onları dinleyeceğiz ki gerekli cevapları verelim.

fatih kocaoglu
15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 19:28

Elbette Dinleyeceğiz Haklı olabilirsin,Ancak yıllardır geçmişimize göz göre göre Hakaret eden bu beyinleri bu ülke çok dinledi.

ZÜLMÜ SEVMEM ZALİMİ ALKIŞLAYAMAM
GELİNİN HATRINA KALKIP GEÇMİŞİME SÖVEMEM

Sina

15 yıl önce - Cmt 24 Eyl 2005, 21:52

Bugün bu ülkede milliyetçisinden tut ırkçısına, solcusundan tut sağcısına, ateistinden tut yobazına her kesimden insan birşeyler söyleyip, konular üzerinde tartışabiliyorsa bu ülke demokratiktir. Aksi takdirde anayasada göstermelik bir "demokrasi" anlayışı hakim olabilir.

Gerçi aşırı miliyetçi kesim ile yobaz kesim genelde tartışmaya açık olmayan, şablonlarla hareket edip, bu şablonlarla düşünen kesimler olduğu için; en ufak bir karşı çıkışa bile katlanamamaktadır.

Ermeni soykırımı oldu yada olmadı bunu ben bilemiyorum. Çünkü o dönemde malesef henüz dünyaya gelmemiştim. Hiçbir devletin arşivine de inanmıyorum açıkçası. Burada her devlet kendi çıkarları için hareket edecektir. Eğer amaç gerçek doğruyu aramaksa bu tür konferanslar, ister oldu diyen bilim adamlarıyla olsun, ister olmadı diyen bilim adamlarıyla olsun farketmez, yapılmalı. Art niyet ararken bile içten içe bilinç altında beyinlrimize yerleştirilmiş aşırı milliyetçi tohumlarının izlerini görmekteyiz.

Konferansa katılan herkesin ortak görüşü şu idi ki, "biz burada soykırım yapıldı yada yapılmadıyı tartışmıyoruz. Osmanlı'nın çöküş dönemindeki Ermenileri konuşuyoruz."

Geçen bie gazetede yayınlanan Ermeni asıllı bir vatandaşın diaspora desteği ve dikilen soykırım anıtı önündeki pozu ve şu söylemi ilginç idi: "Soykırım olduysa bile bunu Türkiye'ye mal etmek hatadır." Anıtın altında "Ottoman" yazısı dikkat çekiyordu.

Burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Burada, hani bazılarının hoşuna hiç gitmeyen ve "ne mozayiği kardeşim" dediği ve yüzyıllardır ortak bir şehirde yaşayan Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yahudiler Süryaniler, Araplar ve diğerleri arasında Ermeni hiç kalmadı ve yine büyüklerimizin o dönemi anlattıklarında bir çok Ermeni vatandaşın sürüldüğü ve bir çoğunun da öldürüldüğü söylenir. Şimdi kim öldürdü, soykırım mı oldu, siyaseten konuşuyorsun ve diğer tepkileri göze alarak bildiklerimi paylaşmak istedim.

Benim görüşüm de ağırlıklı olarak soykırım yapılmadığı yönünde. Soykırım olduğuna dair elde belge bile yok, olanlar da yine Ermeni milliyetçiliği yapan aşırı kesimlerin uydurması ve montajlaması.

Şimdi herkes şu soruyu kendine bir kez daha sormalı?

Gerçeği mi öğrenmek istiyoruz, yoksa siyaseten savunulan gerçeği mi?

Bu gerçek ikisinin de kesiştiği üzere Soykırım asla olmamıştır yönünde de olabilir, ki büyük ihtimalle, benim de savunduğum tez budur. O zaman rahata ereriz. Ama ya değilse? O zaman bu gerçekle yüzleşmeye hazır mıyız? Kesinlikle değiliz!

Bakınız çok kısa olmayacak ama güzel bir örnek verelim bu konuya.

Çok hastasınız ve doktora gidiyorsunuz. Doktor yani bilim adamı bu işin ehli kişi, sizden yapılması gereken tahlilleri istiyor ve sonucunda doktora gidip bu tahililer sonucunda teşhis konulmasını. Tahlilleri yaptırıyorsunuz ve farzedelim büyük bir hastalık belirtesi ortaya çıkıyor tahlil sonuçlarında, bunu gören laborant "bunu saklayalım, hastaya söylemeyelim diyor" yada tam tersi durum var, tahlil sonucunda sapasağlam bir bünyeniz olduğu sonucu çıkıyor ve yine laborant diyor ki "bunu saklayalım, söylemeyelim hastaya" diyor. Bu durumda ortada testler, tahliler olmasına rağmen gerçeği öğrenmeyen bir hasta, yada çoğunlukla kandırılan bir hasta çıkıyor. Burada suçlu kim?

Laborant mı? Varsa eğer hastalığı öğrenince bunu kaldıramayacak hasta mı? Hastalık belirtisi olmamasına rağmen gerçeklerin açıklanmasına izin vermek istemeyen laborant mı?

Son olarak yuhalama ve yumurta atma olayları gerçekten çok sevindirici, birileri fikirlrini söylemek üzere toplanırken onun sesini kısmak yerine kendi sesini yükselterek tepkisini en azından çok fazla şiddet içermeden koyan bir toplum kesiti. Bunlar gerçekten zamanla daha fazla ulaşacağımız ve gerçekten demokratik bir ülkeyiz dedirtecek adımlar.

Unutmadan, biz burada ülkemizi tanıtıyor pozisyonu ve bu konuları tartışıp görüşlerimizi dile getiriyor oluşumuz bile bu demokrasiden kaynaklanan bir durum. Monarşik veya teokratik bir olguyu heralde kimse kaldıramazdı.

Sevgilerle,

Sina

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET