Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
mahmut11
11 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 01:24

Akşam kapılar bir ara kapatıldı hatta.

Cansın17
11 ay önce - Pzr 15 Eyl 2019, 16:11

Bugün son günüymüş
Bu sene biraz daha mı uzun sürdü acaba fuar?

Mehmet Kasım İyonya
11 ay önce - Sal 17 Eyl 2019, 11:08

Pazar günü gittim. İzlenimlerimi yazayım. Çok eski ile kıyaslayamayacağım çünkü genç sayılırım, o günleri bilmiyorum. Son 2 senedir katılıyorum.

Pazar olduğu için kalabalıktı haliyle. İlk girişte sorun yaşanmadan giriliyor. 15 civarı idi. Standların olduğu bölüm 16'da açılacağı için, biraz dolandıktan sonra gittik. Bu arada yemek yiyelim dedik. Yemek bölümü çok dağınık, duman altı olmuş, aşırı yağ kokusu, fena bir yer. Burayı derli toplu hale getirmek ve denetlemek lazım. Hijyen sıkıntılı. Seneye düzeltirler umarım.

Fuar standlarına girince İzmir ilçe belediyelerinin standları var. Bir de kurumsal şirketler içni yer ayrılmış. Belediye standlarında güzel dergiler vardı. Konak Belediyesi çok güzel dergi yapmış, hala okuyorum. tarihten bahsediyor. 9 Eylül. Bir de Halikarnas Balıkçısı'nın İzmir günlerini anlatıyor. Çok keyifle okuyorum.

Fuarda kitap bölümünü ararken, karşımıza Kemeraltı Sokağı çıktı. Ortada havuz, yanlarda standlar, düzenli, tertipli, güzel olmuş. Yemek bölümü de burasI gibi olmalı.

Sonra müzenin önünden geçerken, "tarih sohbetleri" diye bir duyuru gördüm. TARKEM yapıyormuş. Saat 18'de başlıyordu, 10 dakika vardı. Yerimizi aldık. Tarihçileri dinledik. Orhan Beşikçi moderatörlüğünde, 5-6 değerli insandan oluşan anlatıcılardan Basmane bölgesinin eski zamanlarını dinledik. Çok keyifliydi. Ekinoks Tarih Derneği düzenliyormuş. Özellikle 945. Sokakta yaşayanların anlattıkları nostalji yaşattı. Koca Kapı'dan Salih Dede'nin Yatırı'ndan, Tarihi Helvacı'dan, Konaklar'dan bahsedildi. Bir amca Katipzade ailesindenmiş, Aydınoğlu Mehmet Bey'in soyundan geliyormuş. Tepecik-Halkapınar bölgesinin ilk Türk yerleşimi olduğundan bahsetti. Orada höyük varmış ama yola kurban gitmiş. İZSU arazisinde bir çeşmenin fotoğrafını gösterdi. Değerlerimize sahip çıkalım dedi. Roma döneminden Amazonlara kadar anlattı. Çok duygulu idi. 2 saati aştı sanırım, su gibi aktı, sonra kitap bölümünü gezdik. Çok ilginç kitaplar vardı. Sade ve çok kalabalık olmamasını rahatlık açısından iyi buldum. Rahat rahat kitap bakabildim.

sayfa 2
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet