Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CAN
15 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2005, 19:46
Srebrenitsa Avrupa'nın utancı


Avrupa Birliği, 8 bin Müslüman Boşnak’ın öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının 10. yıldönümünde ilk defa anma törenlerine katılıyor.

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn, Birliği temsilen törenlerde hazır bulunacak. AB yetkilileri daha önce Bosna’nın değişik şehirlerindeki anma törenlerine katıldı; ancak Srebrenitsa’ya ilk defa bir komiser gidiyor. AB dönem başkanı İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Jack Straw’un da törenlerde hazır olması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu Güneydoğu Avrupa Heyeti Başkanı Doris Pack, Avrupa’nın Srebrenitsa’da yaşananlar nedeniyle utanç duyması gerektiğini söyledi. “AB’nin üç ayrı utancı var.” diyen Pack, bunları şöyle sıraladı: “Avrupa öncelikle katliamlara müdahale etmedi. Avrupa’daki bir katliama ABD son verdi. Katliamın sorumluları hâlâ yakalanamadı.”

Bazı Avrupalı siyasetçilerin katliamın baş aktörleri Mladiç ve Karadziç’in adaletin önüne çıkmasını istemediğini ifade eden AP’nin bölge heyeti başkanı Pack, “İki sanığı da yakalamaya ramak kala her defasında kendilerine haber verildi ve kaçmaları sağlandı.” dedi. Pack, “Kim bu Avrupalı siyasetçiler?” sorusuna ise “O zaman bu iki kişi ile kim el sıkıştıysa onlar.” cevabını vererek, özellikle Fransız ve Hollandalıların Mladiç’le çok sıkı ilişkileri olduğuna dikkat çekti.

Bosna’daki savaşı durduran Dayton Antlaşması’nın mimarı ABD Başkanı Bill Clinton da “Hayatım” isimli hatıratında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ı eleştiriyor. Clinton’a göre katliamın önemli sebeplerinden biri bazı Avrupalı liderlerin Balkanlar’da bir Müslüman devlet görmek istememeleri.

Pack, “Hem Fransızlar hem de Hollandalılar Mladiç’in çok iyi dostlarıydı. Bu iki ülkenin temsilcileri Mladiç ile kabul edilemeyecek, çok sağlıksız ilişkiler geliştirmişlerdi. Mladiç, Fransız ve Hollandalılar tarafından seviliyordu.” dedi. Dayton Antlaşması ile ortaya çıkan Bosna-Hersek devlet sistemini sert bir şekilde eleştiren Pack, sadece Bosna-Hırvat Federasyonu’nda 147 bakan olduğuna dikkat çekti. Pack, 16 yıldır bölgeyle yakından ilgili. Son 11 yıldır ise Güneydoğu Avrupa heyeti başkanlığı yapan Pack, ayda en az bir defa bölgede temaslarda bulunuyor. AP’nin en büyük ikinci siyasi grubu olan Sosyalistlerin başkan yardımcısı Hollandalı Jan Marinus Wiersma ise AB’nin 1992’de Bosna’daki katliamlar yerine ortak para birimi “Euro”ya odaklandığını hatırlatıyor. Srebrenitsa’yı korumakla sorumlu Hollandalı BM askerlerinin şehri savunmak yerine 8 bin Boşnak erkeği Sırplara teslim etmesi Wiersma’yı yakından ilgilendiriyor.

Wiersma, Hollandalıların özel bir utanç duyması gerekmediğini, suçun meselenin vahametini kavrayamayan bütün milletlerarası camiaya ait olduğunu savunuyor. Srebrenitsa’nın Hollandalı komutanı Hans Karremans’ın Sırp Komutan Ratko Mladiç ile şampanya içerken görülen fotoğraflarına ise Wiersma, “Karremans’a yönelik suçlamalar adil değil. Görev çerçevesi son derece dardı, yetkileri çok sınırlıydı. Ancak yine de Mladiç’in bütün erkekleri öldüreceğini bilseydi şehri terk etmezdi.” yorumunu yapıyor. Wiersma, asıl utancın katliamın sorumluları Mladiç ve Karadziç’in hâlâ yakalanamamış olmasında aranması gerektiğini vurguluyor. İki sanığın hâlâ adalet önüne çıkarılamamış olmasının Boşnakların yarasını canlı tuttuğuna işaret eden Wiersma, ikisinin de yakında yakalanacağına inanıyor.Ama Diyarbakır'da Kürdün biri diğerini kız kardeşine baktı diye öldürse hemen iki tane Hollandalı gelip Türk polisinin sınavlarını vermesi gerekir diye gezinirler.Ya bu AB girme konusunda bu kadar ısrarcı olmalarının altında ne olabilir diye düşünmeden edemiyorum...!


sipahi
15 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2005, 23:09
Srebrenica


Alıntı:
Hans Karremans’ın Sırp Komutan Ratko Mladiç ile şampanya içerken görülen fotoğraflarına ise Wiersma, “Karremans’a yönelik suçlamalar adil değil.

hollandali komutan karremans ile kasap mladicin bulusma anindaki cekimlerde(film): karremans mladicten aldigi hediyeleri "avradima mi getirdin" diye sormustu..komutanliktan bi haber lavuk'un(karremans) beti benzi kaybolmustu. bu arada karremans komutasindaki hollandali birlesmis milletler askerleri Bosnali erkekleri kadinlardan ayirarak otobüslere yönlendirip sirplara dolayli yardim ettiklerini kendi gözlerimle kendi programlarinda gördüm. kadinlarin akibetinide zaten biliyorsunuzdur.umutyolu
13 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 13:26

Alıntı:

Hollanda ve BM'ye Srebrenitsa davasıBosna-Hersek'in Srebrenitsa kasabasında 1995 yılında Bosnalı Sırp kuvvetler tarafından öldürülen binlerce Müslüman erkek ve çocuğun akrabaları, Hollanda devleti ve Birleşmiş Milletler'e katliama göz yumdukları suçlamasıyla dava açtı.

Srebrenitsa, katliam sırasında Hollandalı barış gücü askerlerinin koruması altında bulunan ve Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge olarak ilan edilen bir yerdi.

Ancak Bosnalı Sırp güçlerin kasabayı işgal etmesiyle yaklaşık sekiz bin Boşnak katledildi.

Srebrenitsa Anneleri diye anılan ve 200 kadından oluşan bir grup Hollanda parlamentosu önünde pankartlarıyla sessiz yürüyüş düzenledi.

Kurban yakınlarının avukatları, Hollanda'nın barış gücü askerlerine hava desteği göndermediğini ve destek gönderilseydi Bosnalı Sırp kuvvetlerin ilerlemesinin önlenmiş olacağını söylüyor.

Hollanda hükümeti, tazminat taleplerinin katliamı düzenleyen kişilere yönelmesi gerektiğini savunuyor.

Hollanda hükümeti, döneme ilişkin bir raporun yayımlanması ardından 2002 yılında istifa etmişti.

Bosnalı Sırp askerleri General Ratko Mladiç ile eski Sırp lider Radovan Karaciç komutası altındaydı.

Mladiç ve Karaciç, Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin arananlar listesinde başı çekiyor


Kaynak : http://www.bbc.co.uk/turkish/europe/story/2007/06 ...nica.shtml


Geç kalan adaletin yerinin bulması dileklerimle, umarım bir sonuç alınır. Zira bu utanç, Avrupa'nın ve özellikle askerlerine madalya dağıtan Hollanda'nı pek yüzünü kızartmış gibi gözükmüyor. Üstüne üstük birde pişkin pişkin Sırplar lehine karar aldılar. Adalet ve adaletin terazisi Avrupa dengede mi yoksa tahta çubuklarla mı dengede tutuyor hepimiz göreceğiz.

Teşekkürler.


Esat San
13 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 17:26

Sırbistan nasıl aklandı ise ve tüm bu suçlar,etnik temizlik, sistematik tecavüz ve katliamlar sadece bölgede görev yapan askerlerin ve komutanların sırtına yüklendi ise bu davalardan da adı anılanlar beraa edecektir, belki en fazla o Hollandalı müsvedde ye bir "aaa çok ayıp" derler o kadar.

Eğer fırsatınız olursa muhakkak Bosna' ya gidin ve Srebrenitsa daki şehitliğe uğrayın, her yıl 11 Temmuz' da yapılan törenler ile DNA larından kim olduğu tespit edilenler için burada cenaze töreni yapılmaktadır, şehitlikteki anıtta kayıp 8.500 kişinin isimleri yazmaktadır ve bulunabilen çok az, bunun dışında katliam öncesinde insanların barındığı şehitlik yakınındaki pil fabrikasında bu konu ile ilgili bir de belgeseli izleyebilirsiniz, fabrika kapalı tutulmaktadır, burada önceki mesajda adı geçen gruba dahil bayanlar bu iş ile ilgileniyorlar, burada izleyeceğiniz film BBC' nin belgeselinden alınan sahneleri içeriyor aynı belgesele youtube üzerinden de kısmen ulaşılıyor burada en dikkat çeken kan emici "Ratko Mladiç" in kampı ele geçiren askerlerini tebrik ettikten sonra kameraya verdiği "Bugün Türklerden intikamımızı aldık" şeklindeki demecidir, bu görüntüler katliamın birinci elden kimin tarafından yürütüldüğünün en büyük kanıtıdır, ağzından çıkan laflar ise herhalde zafer sarhoşluğu ile düştüğü gaflet olsa gerek çünkü onun gücü ne Türklere ne de oradaki kardeşlerimize ne de müslümanlığa yetmemiştir yetmeyecektir.

"SREBRENITSA' YI UNUTMA, UNUTTURMA"

İlgili bazı videolar :


Not: Şehitlik alanında kendi çektiğim video yu dijital ortama aktarabilirsem yayınlayacağım.


sinan8877
11 yıl önce - Cmt 11 Tem 2009, 02:26
Srebrenica Soykırımı - 14 Yıl oldu, unutmayın, unutturmayın!


Her fırsatta bizi barbar olarak nitelendiren, yapmadığımız bir soykırım ile karalamak isteyen Avrupa'nın gözü önünde yaşına ya da cinsiyetine bakılmaksızın 8,000'den fazla masum Boşnak kardeşimizin katledilişinin üzerinden 14 yıl geçti. Ne gözümüzdeki yaş durdu, ne kalbimizdeki sızı dindi, ne de boğazımızdaki yumru gitti.

Fikret Bila:
Alıntı:
Dr. Gündüz, savaşların en çok çocukları mağdur ettiği gerçeğini Batı Şeria'da ve Gazze'de bir kez daha gördüğünü belirttikten sonra, yıllar önce Balkanlar'da Srebrenica katliamı sonrasında yaşadığı bir anısını aktardı.
4 yaşında bir çocuğun mezarı başındaki annesi, Dr. Gündüz'e, çocuğunun ölmeden önce yönelttiği soruyu aktarmış.
"Anne" diyormuş çocuk, "Askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi?"
"İşte, çocuk gözünde savaş gerçeği bu" diyor Süleyman Gündüz ve devam ediyor:
"Çocuk ölümü kabullenmiş de bari kurşun küçük olsa diyor aslında. Büyük kurşunun daha fazla acıtacağını düşünüyor belki de..."


Can Dündar:
Alıntı:
Yine bir 11 Temmuz'du.
Sıcaktı.
Hasan panik halinde Birleşmiş Milletler'in Bosna'daki askeri karargâh binasına girdi.
Hollandalı Binbaşı Franken'in odasına daldı.
Elindeki listeyi Binbaşı'ya verdi.
Binbaşı, listeyi önüne çekip incelemeye başladı.
Bu, Srebrenica'daki Potoçari kampında görevli personelin listesiydi.

* * *

Kampı kuşatan Sırplar içeri sığınan Boşnak mültecilerin kendilerine teslimini istiyorlardı. "Sadece kamp görevlileri içeride kalabilecek, aksi takdirde kamp bombalanacak"tı.
Hollandalı komutan bu baskıya direnememiş ve hemen personelin bir listesinin hazırlanmasını istemişti.
Listedekiler kalacak, diğerleri Sırplara teslim edilecekti.

* * *

Kamptaki 25 bin mülteci arasında Hasan'ın annesi, babası ve kardeşi de vardı. Hasan kampta tercüman olarak çalışmaya başlayınca onları da kampa aldırmıştı.
Burada güvende olduklarını düşünüyorlardı.
Ama şimdi Hollandalı komutan onları Sırplara teslime karar vermişti. Kararı mültecilere bildirme işi de Hasan'a kalmıştı.
Hasan, "Sizi teslim edecekler" deyince mültecilerden feryatlar yükseldi. Kimi isyan ediyor, kimi Sırplara verilmektense ölmeyi tercih edeceğini söylüyordu.
Ama, Hollandalı komutan kararlıydı.

* * *

13 Temmuz günü kamp boşaltılmaya başlandı. Boşnaklar, Hollandalı askerlerin gözetiminde tek sıra halinde kamptan çıkarılıyor ve kapıda Sırp askeri araçlarına bindirilip götürülüyorlardı. Götürülenlerin hemen öldürüldüğü haberleri geliyordu.
Hasan panikteydi.
Kendisi görevli olduğu için kampta kalabilirdi, ama ailesi gidecekti.
Hiç olmazsa kardeşini kurtarabilmek için bir formül düşündü. Komutana götürdüğü personel listesinin sonuna 19 yaşındaki kardeşi Muhammed Nuhanoviç'in adını yazdı.
Listeyi inceleyen Hollandalı komutan parmağını listenin sonundaki bu isme basıp sordu:
"Kim bu?"
"Yeni alınan temizlikçi" dedi Hasan, "İki hafta önce alınmıştı, ama Sırp kuşatması nedeniyle işe giriş formaliteleri tamamlanamadı."
"Hayır. Bizde böyle biri çalışmıyor" dedi Komutan...
Pembe bir kalem aldı ve listeden "Muhammed" ismini sildi.
Bu kalem hareketiyle onu hayattan da silmiş oluyordu.

* * *

Hasan kanı donmuş bir şekilde ayrıldı odadan...
Çılgın gibi sağa sola koşturdu. Bütün yetkililere yalvardı.
Olmadı.
Ailesiyle birlikte kamptan ayrılmaya karar verdi. Ancak babası vazgeçirdi onu bundan:

"Sen kalmalısın ve bu yaşananları tüm dünyaya anlatmalısın" dedi.
Kucaklaştılar.
Hasan, babasının, annesinin ve kardeşinin kamp çıkışında bir otobüse bindirildiğini gördü.
Bu, onları son görüşü olacaktı.

* * *

Hasan, babasının vasiyetine uyup ömrünü Bosna katliamını dünyaya duyurmaya adadı.
Sonunda başardı. Ama çok geçti.
Srebrenica katliamında, aralarında Hasan'ın ailesinin de bulunduğu 8 bin Boşnak katledilmişti.
Katliama seyirci kalan Hollanda hükümeti istifa etti.
Kamptan alınanların kurşunlanıp gömüldüğü toplu mezarın olduğu yere yıllar sonra Clinton tarafından bir anıt dikildi.
Hasan, katliamın 11. yıldönümü olan bugün, Saraybosna'da halkının mücadelesine devam ediyor.
Dünya, Bosna'yı unuttu bile...
Şimdi İsrail'in Filistin'deki katliamını seyrediyor.
Arda M Öztürk

11 yıl önce - Cmt 11 Tem 2009, 02:32

Allah Rahmet eğlesin soydaşlarımızı

abdulkerim Güzel
9 yıl önce - Pts 11 Tem 2011, 20:30

Avrupa'nın göbeğinde sallanan İslam bayrağı Bosna
malesef bunu hazmedemeyenler tarafından yıllar önce bir insanlık
zulmune uğradı

evet srebrenitzada yaşanları asla unutmayacağız


Zafer

9 yıl önce - Pts 11 Tem 2011, 23:40

Yaşananları falan unutmayacağız diyoruz ama zamanında yapmadıklarımızın pişmanlığını yaşıyoruz bence.. Onlar bizi hiç affetmeyecek, bunu böyle bilelim. Biz artlarından dualarımızı esirgemeyelim bari.

:(

Cennet kuşları bizleri affedin.. :(


Okan Yayla
9 yıl önce - Pts 11 Tem 2011, 23:43

2. dunya savasindan sonra Avrupa'da olan en buyuk katliammis.

soner_caylak
9 yıl önce - Pts 11 Tem 2011, 23:51

boşnak kardeşlerimizin katledildiği kalleşçe soykırıma maruz bırakıldığı srebrenitsa dağlarına bedenen olamasa da manen karanfiller bırakıyorumsayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET