Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ceyhanlı umut
3 ay önce - Prş 20 Hzr 2019, 18:36
Adana Unesco Gastronomi Şehri Oluyor


Alıntı:
Adana, UNESCO gastronomi şehri oluyor Adana, dünya genelinde 26, Türkiye’den de 2 kentin kabul edildiği UNESCO gastronomi listesine girmek için 30 Haziran 2019’da başvuru yapacak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: “Gastronomide dünya çapındayız”
Adana, dünya genelinde 26, Türkiye'den de 2 kentin kabul edildiği UNESCO gastronomi listesine girmek için 30 Haziran 2019'da başvuru gerçekleştirecek.

20 Haziran 2019 Perşembe, 11:15 | Güncelleme: 20 Haziran 2019 Perşembe, 12:00 İHA
Adana, UNESCO gastronomi şehri oluyor
Adana, dünya genelinde 26, Türkiye’den de 2 kentin kabul edildiği UNESCO gastronomi listesine girmek için 30 Haziran 2019’da başvuru yapacak
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar:
“Gastronomide dünya çapındayız”

YEREL HABERLER / ADANA HABERLERİ

Adana, dünya genelinde 26, Türkiye’den de 2 kentin kabul edildiği UNESCO gastronomi listesine girmek için 30 Haziran 2019’da başvuru gerçekleştirecek.
2019 yılı UNESCO Gastronomi Şehri başvuruları için Adana Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nce yapılacak girişimin adaylık bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, tanıtım ve görünürlüklerini artırmayı hedefliyor.
UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaştığı programa katılım, zanaat ve halk sanatları, tasarım, sinema, gastronomi, edebiyat, müzik ve görsel sanatlar alanında gerçekleştiriliyor.
Şu ana kadar dünyanın dört bir yanından sadece 26 kentin kabul edildiği UNESCO gastronomi listesine, Türkiye'den de Gaziantep ve Hatay bu listeye dahil edildi.

“Gastronomide dünya çapındayız”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın gastronomi alanında dünya çapında bir kent olduğunu ve bu konudaki zenginliğini çok iyi bilinen bir şehrin, UNESCO tarafından tescillenmesi için çalışmalara başlandığını söyledi. 30 Haziran 2019’a kadar dosyanın hazırlanarak UNESCO’ya sunulacağını dile getiren Başkan Karalar, “Bu konu Adana’nın tamamını ilgilendirdiği için kurumlar arası işbirliğine çok önem veriyoruz. O açıdan Adana’da gastronomi alanında çalışan tüm kurumların projemize destek vermesini arzu ediyoruz. Zaten bu toplantıda, söz konusu iş birliğinin ve birlikteliğin ilk adımını görmekten büyük memnuniyet duyduk” dedi.
Karalar başkanlığında yapılan toplantıya Uluslararası Strateji ve Gastronomi Uzmanı Ömer Faruk Çelebi, Gastronomi Araştırmacısı Veyis Durdu, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altınsı, Adana Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Barış Topal ile Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi’nden ilgili bürokratlar katıldı.

Adana Türk Mutfağının AR-GE merkezidir mutlaka UNESCO gastronomi kentleri arasına girmeliyiz


worldisblack
3 ay önce - Prş 20 Hzr 2019, 20:59

Süper bir haber.

Resul GUL
3 ay önce - Prş 20 Hzr 2019, 22:07

Güzel bir gelişme Adana Lezzet Festivali ve Çukurova Gurme Fuarı nın etkileri meyvesini vermiş..

Umarım sonucu da olumlu geçer..Yakup

3 ay önce - Prş 20 Hzr 2019, 22:10


Michelin yildizli restorantlarda turist ceker.

Ama bizim Milletimiz hep boş övünürler..

Danimarka gibi küçük ülkede bile 10-12 tane Michelin yildizli restorantlar var.

Türkiyede kac tane Michelin yildizli restorant var? Veya niye yok?


0zcn
3 ay önce - Cum 21 Hzr 2019, 21:12

Bu ülkede insanlar bireysel olarak bir şey üretemez. Sanat,bilim,yemek arada nadir de olsa çıkar. Geriye kalan %95 çöp bunların gelişebileceği rahat,huzurlu,özgür,adaletli,eğitimli kısaca tepeden tırnağa düzgün ve işleyen bir sistem olmadıkça bu çok zor. Sadece yemek değil genel anlamda bu böyleResul GUL
3 ay önce - Çrş 26 Hzr 2019, 23:35

Şehrimizdeki tüm ilgili paydaşlar ile birlikte hazırladığımız ve UNESCO’ya yapacağımız Yaratıcı Şehirler Ağı 2019 Gastronomi Şehri başvurusu için Adana Valimiz Sn. Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret ederek bilgilendirme yaptık ve destek mektubu aldık.

Sayın Valimize teşekkür ediyoruz.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KaralarKaynak Adana Büyükşehir Belediyesi


Resul GUL
3 ay önce - Cmt 06 Tem 2019, 01:43

‪Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Valiliği’nin liderliği ve organizasyonunda, kentteki çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımıyla, Adana; UNESCO 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi Şehri başvurusunu gerçekleştirdi.‬
‪Ayrıntılar için: http://www.adana.bel.tr/versiyon4/baskan-zeydan-k ...erruattir/ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET