Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet BLC
3 ay önce - Cum 07 Hzr 2019, 01:43
İstanbul Büyük Çamlıca Camii Detay Fotoğrafları

İstanbul Çamlıca camii (Türkiye'nin en büyük camisi) başlığında caminin inşaat süreci, haber, sohbetler ve genel fotoğrafları var.

Burada ise aşağıdaki detayların da işlenildiği, caminin özel detayların olduğu fotoğrafları paylaşalım. Ayrıca camide çok ince işçilikle yapılmış özel işler var, sermahfillerde özel resimler, tavan süslemeleri, bahçe tasarımları, alt katlarında özel konferans salonları, sergi salonları, dinlenme yerleri var, onların fotoğrafları olsun burada.

Alıntı:
Çamlıca cami şifreleri...

- İmanın 6 şartını temsilen 6 minaresi vardır.

- 6 minaresinin 4'ü Anadolu'ya adım attığımız 1071 yılına atfen 107,1 metredir.

- Minarelerde 16 şerefe (4 tanesi 3 şerefeli, 2'si de 2 şerefeli), daha önce kurulan 16 Türk devletini temsil ediyor.

- 72 metre yüksekliğindeki Ana kubbe, İstanbul'da yaşayan 72 milleti,

- Ana kubbenin çapı 34 metre olup İstanbul'u simgeliyor (plaka)

- Camideki 5 normal kubbe, İslam’ın 5 şartını gösteriyor.

- Camiye 5, şadırvanlı avluya 3 abidevi kapıyla giriliyor. Bunların toplamı 8 cennet kapısını simgeliyor.

- İki mekândaki toplam 33 kubbe tespih, tahmid, tekbirin ayrı ayrı otuz üçer defa tekrarını belirtiyor.

- Ana kubbe yüksekliği 54 metre olup 54 farzı,

- Ana kubbe çapı 32 metre olup 32 farzı işaret ediyor.

- Ana kubbe pencereleri Resulullah Efendimizin peygamber olduğu yaşı ve bir günde kılınan 40 rekât namazı simgeliyor.

- Ana kubbe etrafındaki 4 yarım kubbe Edille-i şer’iyye, 4 büyük halifeye, 4 büyük kitaba, 4 mezhebe, 4 büyük meleğe,

- Bir alt kattaki 12 yarım kubbe İslam'ın tasvip ettiği 12 tasavvuf yolunu ifade ediyor.

- Bir alt katta bulunan aynalı pencereler, her cephede ayrı ayrı 28 adettir. Hem bu pencereler hem de şadırvanlı avludaki 28 kubbe, Kur’ân-ı kerimde adı geçen 28 peygamberi işaret ediyor.

-Çamlıca Camii, Peygamberimiz efendimizin yaşamış olduğu 63 yıla atfen, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı.

- Fetih Suresinin tamamı kubbeye işlenmiştir.

- Milli ve manevi duygularımızın yükseldiği özel günlerde Çamlıca Camii’nden -İstanbul'un fethine atfen- 1453 metrekarelik dev bir Türk bayrağı dalgalanacak.

- Camlıca Camii bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı....

-------

(+)

(+)

Suzi Dilara

3 ay önce - Cum 07 Hzr 2019, 21:09

Hayırlı olsun güzel paylaşımlar diliyorum şimdiden
Ben de açıldığı haftalarda (takip ettiğim İstanbul Camileri -Kubbe ve Alem dendiğinde ilk akla gelen isim olan) by Cemil Şahin fotoğrafları beğenmiştim onlardan yüklemek isterdim ama bizzat çektiğimiz fotoğraflar olması amaçlanmış sanırım,o yüzden vazgeçtim

Camiyi tanıma şerefine nail olmaktan ziyade bizzat tanışmak için Çamlıca ziyareti farz oldu bize.

özercan23
3 ay önce - Cum 07 Hzr 2019, 21:14

Ana kubbeyi iki kere vermişsiniz. Birinde 72 metre diğerinde 52 metre yazılmış.

Suzi Dilara

3 ay önce - Cum 07 Hzr 2019, 21:19

Ayasofya'dan yüksek diye aklımda kalmış ; 72 yüksekliği olmalı

Mehmet BLC
3 ay önce - Cmt 08 Hzr 2019, 00:40

Alıntı:
Hayırlı olsun güzel paylaşımlar diliyorum şimdiden
Ben de açıldığı haftalarda (takip ettiğim İstanbul Camileri -Kubbe ve Alem dendiğinde ilk akla gelen isim olan) by Cemil Şahin fotoğrafları beğenmiştim onlardan yüklemek isterdim ama bizzat çektiğimiz fotoğraflar olması amaçlanmış sanırım,o yüzden vazgeçtim

Camiyi tanıma şerefine nail olmaktan ziyade bizzat tanışmak için Çamlıca ziyareti farz oldu bize.

Teşekkür ederiz. İlla kendi çektiğimiz fotoğraflar diye bir şart yok, caminin detaylarının olduğu özel bilgiler içeren alıntı fotoğraflar dahi olabilir.

Cami çok güzel, gidilip görülmesi gereken bir yer, tavsiye ederim. Ankara Kocatepe Camii, Adana'daki Sabancı Camii gibi son dönemde yapılan büyük camileri görmüştüm ama bu cami diğerlerinden çok farklı, kendisine hayran bırakıyor, etkileyici ve özel yanları var. Gidilip görmeye değer. Herkese tavsiye ederim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL