Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bu tabloyla futbolumuz gelişirmi?
Evet 33.3%  33.3%  [15]
Hayır 51.1%  51.1%  [23]
Bilmiyorum 15.6%  15.6%  [7]
Toplam Oy : 45

Karaman Ahmet
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:22
Süper Lig Yüzü Görmemiş 45 Şehir!


61 sezonluk geçmişi olan Süper Ligimizde 81 ilimizden 45 tanesi malesef hiç temsil edilmemiş. Bu 45 ilin 5 tanesinininse büyükşehir olması ilginç!

İşte utanç tablosu:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı
Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin
Bartın, Batman, Bayburt
Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur
Çankırı, Çorum
Düzce
Edirne, Erzincan
Gümüşhane
Hakkari, Hatay
Isparta, Iğdır
Karaman, Kars, Kastamonu
Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya
Mardin, Muğla, Muş
Nevşehir, Niğde
Osmaniye
Sinop
Şanlıurfa, Şırnak
Tekirdağ, Tokat, Tunceli
Uşak
Yalova

Önümüzde böyle bir tablo varken, şehirlerimizin yarısından fazlasının, 5 büyükşehirimizin, 61 yıllık geçmişi olan Süper Ligden mahrum kalmış olması gerçeği önümüzde dururken, bu ülke futbolundan ne hayır beklenir?

Futbolseverler önlerine konan yemeğe alışmışcasına, her sene Süper Lige geçmişi İstanbullu 3 kardeşlerin arka bahçesi olmaktan öteye gidememiş takımların yükselmelerini isterse, bu tablonun değişmesi ihtimal dahilindemi?

Şike yapanların "cezalar kişilere verilsin, kurumlara değil" sözleriyle korunduğu, "şike sahaya yansimamıştır" sözleriyle aklandığı bir futbolda bu kirli döngünün içine girememiş 45 şehirde, bunların 5 tanesi büyükşehir, futbolu nasıl geliştireceksin?

Oysa yanıt çok basit!

Stad yapacaksan, ilk önce bu şehirlere 15.000 kapasiteli stad, büyükşehirlere 25.000 - 30.000 kapasiteli stad yapacaksın.

Toplam borçları 1,5 milyar € olan İstanbullu 3 kardeşlerin vergi borçlarını affetmeyeceksin, borçlarını devlet bankasına yapılandırmayacaksın! Onları kurtarmak için harcadığın parayı bu 45 ilin (5 büyüksehir) futbol alt yapısına harcayacaksın!

Yetmedi, bu İstanbullu 3 kardeşin Nuh devrinden kalan şampiyonlukları karşısında naklen yayın gelirinden aldıkları ve daha çok borçlanabilmek için komisyoncuların boğazına tıktıklari bu parayı 45 şehirde (5 büyükşehir) futbol alt yapı tesisleri için harcayacaksın.

Ve böylelikle ülke futboluna adaleti getireceksin, futbolu temelinden sağlamlaştıracaksın!

Çözüm çok basit, fakat şampiyonların seçim tansiyonuna göre belirlendiği bir dönemde malesef imkansız!


UfukRaifoğlu
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:36

Alıntı:
45 şehirde, bunların 5 tanesi büyükşehir, futbolu nasıl geliştireceksin?

Yine karamanlı yine kolpa bir başlık daha.
Sürekli papağan gibi 5 büyükşehir yazıp Durmuşsun köyü renkte.
Görende İstanbul, Ankara, İzmir sanacak koyu renkte yazılan büyük şehirleri.
Bu 5 büyükşehir dediğin şehirler daha dün büyükşehir olan şehirler.
Muğla'nın neresi büyükşehir yahu.
İl nüfusu 750.000 bin saçmalığı ile büyükşehir olan yerler buralar.
Muğla'nın merkez nüfusu İstanbul'da Ankara'da iki mahalle yapar.
Kopardığın yaygaraya değmez.
Diğer yazdıklarını okumadım bile.çetin81
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:41

Ulkemizde bir takım super ligden dusdugu zaman gelirlerinin cok buyuk bir kısmını kaybediyor bu durum altliglerde daha fazla hissediliyor yani 1.ligden 2.lige veya 2.ligden 3.lige dustugu zaman .Bu durumun engellenmesi lazım.Ornegin super ligde yer alan sıralamaya gore verilen destek yardımı 1.ligde de verilmesi gerekir veya galibiyetlere ve beraberliklere verilen parasal destek 1.lig basta olmak uzere diger liglere de verilmelidir verilmediginden dolayı her takım kendi unuyla kavruluyor.Altl liglerde yer alan takımların gelirleri yoksa belediye nin destekleriyle ayakta kalıyor belediyeler de olmasa cogu takım liglere bile katılmakta zorluk cekiyor

Karaman Ahmet
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:45

Bunu kimlere anlatacaksin Çetin kardesim?

Süper Lig yüzü görmemis 81 ilin 45 ini, 30 büyüksehirin 5 ini, Türkiye cografyasinin yarisindan fazlasini asagilayanlarami?


ahmet sert

8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:49

Alıntı:
Oysa yanıt çok basit!

Stad yapacaksan, ilk önce bu şehirlere 15.000 kapasiteli stad, büyükşehirlere 25.000 - 30.000 kapasiteli stad yapacaksın.

Toplam borçları 1,5 milyar € olan İstanbullu 3 kardeşlerin vergi borçlarını affetmeyeceksin, borçlarını devlet bankasına yapılandırmayacaksın! Onları kurtarmak için harcadığın parayı bu 45 ilin (5 büyüksehir) futbol alt yapısına harcayacaksın!

Karaman Ahmet önce tutarlı olacaksın adaletli olacaksın.5 senelik Başakşehir'e stadı veren devlet, hala Balıkesir'e stad yapmadı biliyor musun?Yıllardır uğraşıyoruz.Peki nasıl oluyor da Balıkesir'in çığlığını duymayan devlet dünkü Başakşehir'e hemen stad yapıyor, veriyor.Nerede senin bahsettiğin adalet.3 İstanbul takımı deyip duruyorsun, Başakşehir Anadolu takımı mı?
Herşeye cevap vermeye çalışıyorsun da adalete gelince kendince tuttuğun takımın lehine yapılan adaletsizliklere kayırmalara da ses çıkarırsan o zaman tutarlı, adaletli olursun.salihhr

8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:49

Alıntı:
Ulkemizde bir takım super ligden dusdugu zaman gelirlerinin cok buyuk bir kısmını kaybediyor


Çok önemli bir noktaya deginmissiniz. Mazisi olan bir çok kulübün batıp kapanma sebebi bu. Millet süper lige çıkmaya korkuyor. Düşersek toparlanamayiz diye.
Öncelikle yapılması gereken alt liglerin maddi olarak geliştirilmesi olması lazım. Profesyonel ligler baştan düzenlenmeli. Alt liglerin yayın geliri TFF desteği artmali yoksa daha çok kapanan kulüp görürüz.


Karaman Ahmet
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:54

Ahmet Sert kardesim, Basaksehire yapilan stad öncelikle genc milli takimlar icin yapildi.

Neden Basaksehire yapildi?

Cünkü Basaksehir Toki hamlesiyle yarim milyon nüfusu gecmis, Istanbulun cicegi burnunda bir ilcesi. Futbolla kimlik kazanmasi istendi, IBB Spor kulübü adi degistirilerek oraya tasindi. Benzeri bir hamle Ankarada Eryaman ve Osmanlispor icin düsünüldü, fakat politik konjüktür geregi vaz gecildi.

Fakat serzenisinde haklisin, genc millilerin modern stadi Ankarayada, Izmirede yapilabilirdi.

Istanbula 10 yeni staddan cok daha önce Balikesir yeni stadi hak ediyor!

Fakat yukaridaki sehirleri nicht büyük cogunlugunun Balikesirin elindeki staddan bile yok!


mert amg
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 03:58

Süper lig'de ki takım sayısı belli. Başarılı olan girer bu kadar basit. Birileri giremedi diye bundan utanılacak bir şey yoktur.

Herkes her yerde temsil edilecek diye bir şey yok.

Gelelim bütçe özellikle de yayın gelirleri konusuna, kimin taraftarı çoksa para onun olur bu kadar basit. İnsanlar kendi şehrinin takımını desteklemiyorlarsa kendi bilecekleri iştir Başlıkta ki katıldığım tek konu ise 3 büyüklerin kayrılmasının eleştirilmesi.


Karaman Ahmet
8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 04:05

Mert kardes, Istanbullu 3 kardesler taraftarlarini 100 yildir kayirilarak toplamis olmasinlar.

Türkiyede 3 kardesleri kayiranlar baska illere heyecani cok gördüler. Istanbul, Ankara ve Izmir disindaki illerin takimlarini zorla, hatta bazen silah zoruyla birlestirdiler.

Nicin?

Cünkü merkeziyetci zihniyet 3 sehirde futbolun kontrolünü elinde bulundurarak, politik konjüktüre göre futbolla milyonlari avuttu!

Fazlasi kontrol disina cikabilirdi!

Futbolumuzda, aynen ekonomide ve endüstride oldugu gibi, bugünkü tablo merkeziyetci zihniyetin eseri!


ahmet sert

8 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 04:07

Tam tersine Balıkesir'i bilmediğin anlaşılıyor. Balıkesir'deki stad çok eski 1952 yapımlı ülkedeki en eski stadlardan. Dolayısıyla bu şehirlerdeki stadlar daha iyi durumda.
Tamam biz 3 büyüklere vergi vs. gibi durumlarda ayrıcalık, suistimal yapılmıyor demiyoruz.Ancak belediye devlet kaynakları Başakşehir'e aktarılmadı/aktarılmıyor diyorsan, ya çok safsın ya da gözü kör, kulağı sağır iflah olmaz bir muhalif/fanatik.
Bir de sen stad konusunda yazdıklarına inanıyor musun?Nerede görülmüş A milli takım için bile olsa bir takım için stad yapıldığı.Bütün stadlar devletindir, kulüpler kullanıcıdır.Milli takımlar da federasyonun belirlediği herhangi bir statta oynar müsabakasını.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET