Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

14 yıl önce - Pts 19 Eyl 2005, 23:19
[İST-F2.01] - Akıcı - Yoğun (Trafik Bilgi Sistemi)

Hepimizin bildiği gibi E5 üzerinde trafik sıkışıklığı hakkında bilgi veren bir cins
sistem var. Fakat bu sistem bence maalesef pek bir işe yaramıyor, çünkü  sadece
"AKICI" veya "YOĞUN" diye açıklama var.

Oysa aynı tabelaları kullanarak daha anlamlı bir bilgi verilebilirdi.

Mesela New York'da tüneller için "20 dakika gecikme" gibi bir bilgi verilir. (TV'de)
Yani tünele giren bir arabanın, tünelden çıkışına kadar geçen süre bu.
Bu tabelaları kullanarak, dakika bilgisi verilmesi iyi bir fikir olurdu diye düşünüyorum.

AgaH
13 yıl önce - Pts 11 Eyl 2006, 22:09

Fotoğraf IBB'den alıntıdır.

Burç'un bahsettiği sistemi uygulamaya koyacaklar. Şu an test aşamasında

a.nazmi
12 yıl önce - Pts 30 Ekm 2006, 16:46

Değerli dostum bu konuda ibb trafik müdürlüğü tarafından çalışmalar sürdürülmekte ve epeyi mesafe kat edilmiştir. Hedef Seyahat süresini vermektir Aşağıdaki adresten daha detylı bilgi alabilirsiniz

http://tkm.ibb.gov.tr/

guclu
12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 14:01

Evet bu site çok güzel bilgiler veriyor http://tkm.ibb.gov.tr/
Çok yakında bu sitedeki bilgileri cep telefonlarımızdan da alabileceğiz.

MehmetK
12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 17:57

Bence daha fazla led panoyla kaza haberleride verilmeli,
Şunu görüyorum ki kazalar ve bunların trafikte geçirdiğimiz süreyi arttırıcı etkisi kış aylarında
İstanbul'da rutin bir şey, haftada en az bir iki kazaya rastgelirsiniz bu da saatlerce vaktinize ve boşa harcadığınız yakıtınıza mal olur...ve bu durumdan kaçınmak için gerekli bilgilere sahip değiliz...

özellikle E6'da bir kaza olduğunu önceden bilmek çok yardımcı olurdu mesala E5'i tercih ederdim veya bir ara yolu...ama malesef gördüğümüz (o da heryerde değil) sadece "yoğun", "akıcı"  uyarıları çok bir şey ifade etmiyor...

tem'de kaza olmuş ve ben bu yüzden en az 2 saat daha fazla trafikte bekleyeceksem bile bunu önceden bilemiyorum, malesef şehir radyolarıda bu konuya ilgisiz...
rutin lafları tekrarlayıp duruyorlar "şurası yoğun burası akıcı" her gün tıkanan yerleri bana söylemeleri hiç yardımcı olmuyor , yayını kesip kaza haberini vermeliler,
ne yapalım yani aracımıza telsiz mi taktıralım illa ki!

salihkumbar

12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 18:14

Arkadaşlar

Nazmi Bey'in de bildirdiği gibi İBB bu konuda çok hassas çalışmalar yapıyor.Trafik durumunun an be an izlenmesi için çalışmalar yapıyor.Şu anda bildiğim kadarıyla 126 kritik noktadaki kamerayla sürekli izleme yapılıyor.Merter Trafik Müdürlüğünde sürekli Emniyetten bir yetkilinin de bulunduğu bir ekip sürekli trafik durumunu izliyor.ve anında müdahale etmeye çalışıyor.

Ayrıca Pazartesi-Cuma sabah ve akşam pik saatlerde Genel Sekreter Sn.Mesut Pektaş , Ulaşım Daire Başkanımız ve Emniyetten Denetleme Şb.Müd.Yrd. helikopterle havadan trafik kontrolü yapılıyor.

Benim de İETT adına katıldığım bir ekip AKOM'dan bu saatlerde izleme yapıyoruz.

Bu arada canlı trafik durumunu hakkında İBB Trafik Müdürlüğünün 444 4 154 nolu telefonundan bilgi alabilisiniz.  

Salih KUMBAR

Engin

12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 18:50

Ben de bunlar aradaki mesafeyi hızlarına bölemeyecek kadar kötü bir matematiğe mi sahipler de yazıyorlar dakika cinsinden diye merak ediyordum, Burç iyi ettin vallahi anlatıp  

Doğru ya yoksa neden değişebilsin ki süre  

a.nazmi
12 yıl önce - Sal 31 Ekm 2006, 19:34

iyi günler akadaşlar
Bahsedilen WMS lerde doğru seyahat sürelerinin verilebilmesi için yeni teknolojiler takip edilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu sistemlerin maliyeti oldukça fazla ve ülkemizde korunması gerçekten zor sistemler başta hırsızlık, WMS i kurşulama, zarar verme gibi toplum bilinci bu konuda fazla gelişmediği sürecede işimiz gerçekten çok zor. Seyahat süresinin verilmesi için öncelikle yoldaki araç hızlarının biinmesi gerekmektedir. İstanblda şu an yaklaşık 50 civarında sensör bulunmaktadır tabi bu sayı oldukça yetersiz bu sayının binlerle ifade edilmesi gerekmektedir ki doğru ve güvenli bir bilgi verilsin.
Ayrıca şu an WMS lerde uygulanan sistemde mesala Okmeydanı WMS te köprü akıcı yazmakta ancak bir bakıyorsunuz köprü birden durma noktasına gelmiş bunu defalarca yaşamışızdır. Değişik zamanlarda Trafik Kontrol Merkezinde bulunduğum sırada 2 dakikadan daha az bir zamanda birden köprü trafiğinin mecidiyeköye kadar geldiğine şahit oldum bunu başkası söylese inanmakta zorlanırım fakat gerçekten durum böyle.

salihkumbar

12 yıl önce - Cum 03 Ksm 2006, 20:57
Canlı Trafik durumu

Arkadaşlar

Şu anda AKOM'da görevdeyiz.

İstanbul trafiğinde yine bir Cuma sendromu yaşanıyor şu saatlerde...

İşte durum:

Boğaziçi Köprüsü Anadolu Avrupa geçişi Çamlıca aşırı yoğun
Boğaziçi Köprüsü  Avrupa Anadolu geçişi Beşiktaş katılımı akıcı
Boğaziçi Köprüsü  Avrupa Anadolu geçişi Mecidiyeköy katılımı KİLİT Trafik akmıyor bile...
Okmeydanı ve Haliç köp. Anadolu istikameti aşırı yoğun
Sefaköy kavşağı Cennet katılımından dolayı yoğun
Cevizlibağ her iki istikamette yoğun..

Tem yolu Anadolu istikametinde Hasdal viyadüğü civarında Okmeydanı katılımından dolayı yoğun ilerisi akıcı

Tem yolu Avrupa istikameti Tepeüstü katılımı ve Kavacık köprü girişinde yoğun gerisi açık...
Ve tabi ki Sahrayıcedid her akşamki gibi yoğun ama akıcı....

Şimdilik dikkat çeken yerler buralar...

Salih KUMBAR

Çağrı Tekin

12 yıl önce - Prş 21 Hzr 2007, 22:10

Bu tabelaların daha başka yerlere konması ile ilgili bir proje var mı? TEM ile Kozyatağını bağlayan otoyolda yeni bir tabela sistemi kuruyorlar sanırım. Bunların aslında her kavşaktan sonra konulması çok iyi olmaz mı?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM