Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bahrielz
1 yıl önce - Sal 16 Nis 2019, 19:28
Elazığ Basınında Bugün


Başlık altında Elazığ adına gerçekten önemli gördüğümüz haberleri tarih de atarak paylaşıp arşiv oluşturmanın faydalı olacağını düşündüm.


16.04.2019 Salı

Fırat Gazetesi

Bir projede daha Elazığ yok!

Haber: Songül DURSUN

Kültür ve Turizm Bakanlığının Anadolu Sigorta ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ile sürdürdüğü ‘Bir Usta Bin Usta Projesi’ UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İyi Koruma Uygulamaları Listesi’ne kaydettirilmesi için çalışmalara başlandı. Projeyi UNESCO listelerine taşıyacak olan Bakanlık Türkiye’nin geleneksel sanatlarına yönelik dünyadaki farkındalığı ve koruma bilincini daha da arttırmayı hedefliyor.
USTALARIN ELİNDE CAN BULAN MESLEKLERİN YAŞATILMASI AMAÇLANIYOR

Bir ustanın elinde can bulan mesleklerin, yeni ustalara aktarılarak, gelenekten geleceğe taşınması için sadece mesleki eğitim konusunda değil, o meslekleri yaşatmaya yönelik çalışmalara da destek veren ‘Bir Usta Bin Usta Projesi’ geleneksel yöntemlerle yetişmiş ustaların kursiyerlere hem teorik hem de uygulamalı dersler vermesiyle gerçekleştiriliyor. Kursiyerler, ham malzemelerden ürünün elde edilmesine kadar geçen tüm işlemleri birebir uygulama ve geleneksel yöntem, motif ve malzemeyi tanıma fırsatı buluyor.

ELAZIĞ EL SANATLARI BU FIRSATTAN YARARLANAMIYOR

Ancak Elazığ geleneksel el sanatları bu fırsattan yararlanamıyor. Başladığı günden bu yana proje kapsamındaki sanat dalları ve açılan kurslar ise şöyle: Bursa / Karagöz Tasvir, Edirne / Edirnekari, Eskişehir / Lületaşı İşlemeciliği, Gaziantep / Kutnu Dokumacılığı, Trabzon / Kazaziye, Van / Savatlı Gümüş İşlemeciliği, Sivas / Boynuz Tarak Yapımı, Çorum / Kargı Bezi Dokumacılığı, Hatay / İpek Dokumacılığı, Mardin / Taş İşlemeciliği, Ankara / Sedef Kakma,Kars / Kilim ve Heybe Yapımı, Muğla / Cam Üfleme,Nevşehir / Çömlek Yapımı, Tokat / Yazma Baskı, Manisa / Gördes Dokumacılığı, Kahramanmaraş / Ahşap Oymacılığı, Tekirdağ / Karacakılavuz Dokumacılığı, Mersin / Namrun İğne Oyacılığı, Rize / Sepet Örücülüğü,Çanakkale / Çini İşlemeciliği, Erzurum / Oltu Taşı İşlemeciliği, Isparta / Deri Aksesuar Yapımı, İzmir / Keçe Aksesuar Yapımı, Şanlıurfa / Kehribar Taşı İşlemeciliği, Ardahan / Damal Bebek Yapımı, Aydın / Körüklü Çizme, Bartın / Tel Kırma, İstanbul / Kukla Yapımı, Zonguldak / Devrek Baston Yapımı, İstanbul / Sıcak Cam Yapımı, Adana / Ahşap Oyma, Konya / Keçecilik / Yünün Mistik Yolculuğu, Trabzon / Kemençe Yapımı, Kırklareli / Poyralı Köyü Dokuma, Balıkesir / El Yapımı Sabun Üretimi, Denizli / Buldan Bezi Dokumacılığı, İstanbul / Şile Bezinden Giyim ve Aksesuar Yapımı, Karaman Taşkale / Halı Dokuma, Sinop / Model Gemi Yapımı,Artvin / Tulum Yapımı, İstanbul / Cilt Yapımı, İzmir / Nazar Boncuğu Yapımı, Kastamonu / Çarşaf Dokuma, Kütahya / Kütahya Çiniciliği, Amasya / Yassıçal Çuha Dokuma, İstanbul / Ebru Yapımı, Kayseri / Yahyalı Halı Dokuma, Malatya / Bakırcılık, Samsun / Zembil Yapımı.

Fırat Gazetesi

Polat: Deprem gerçeğimiz var diye Elazığ’ı taşıyamayız!

Son günlerde bölgemiz adeta beşik gibi sallanmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda Sivrice ilçemizde 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve bu deprem çevre illerde de hissedilmişti. Önceki gün sabaha karşı ise Malatya’nın Arguvan ilçesinde de 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bu depremde kentimizde bir hayli hissedildi. Bölgemizin beşik gibi sallanması haliyle insanları korkuttu. Bizler de; neden bölgemizin bu denli beşik gibi sallandığını, olası bir depreme kentimizin hazır olup olmadığını, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Elazığ Temsilcisi Cebrail Polat’a sorduk. Polat, “Elazığ’ı taşıyamayacağımıza göre; deprem karşısında gerekli önlemleri alıp yaşamayı muhakkak öğrenmeliyiz” diyerek depreme yönelik tüm önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğini vurguladı.

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Elazığ Temsilcisi Cebrail Polat ile bölgemizdeki fay hatlarının hareketliliğini konuştuk ve ilimizin olası bir depreme ne denli hazırlıklı olup olmadığını ele aldık. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Cebrail Polat, “Depremden kaçamayacağımız için depreme her daim hazır olmamız gerekiyor” diyerek ilimizin birinci derecede deprem bölgesinde olduğunun unutulmaması gerektiğine değindi.

“KÜÇÜK ŞİDDETLİ DEPREMLER ŞANS”

Depremden kaçmanın mümkün olmadığını kaydeden Cebrail Polat, “Bizim depremden kaçar bir tarafımız yok. Yani Elazığ’ı boşaltacak bir halimizde yok. Bir yerden kaçıp, göçerek onu depreme terk etme gibi bir durumumuz da yok. İşin özü depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Ana hat itibarı ile Doğu Anadolu fayı dediğimiz fay bizim hemen şehrimizin güneyindedir. Hazar gölü ve Sivrice’den geçmektedir. Bu hat üzerinde sürekli 7 şiddetinde bir yıkıcı deprem olması tehlikesi var. Malatya’nın Arguvan ilçesinde gerekçeleşen depremler ise Ovacık fay hattına bağlı böyle küçük çaplı depremlerin olması da esasında bir şans. Birleşik daha büyük depremlerin olmasındansa böylesi ufak çaplı depremlerin olması enerjinin boşalması adına iyidir” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME GEÇİLMELİ, YENİ İMAR YERLERİ TİTİZLİKLE SEÇİLMELİ”Şiddeti büyük bir depreme İnşallah rastlamayız diyerek sözlerini sürdüren Polat, “Bizler, depremle yaşamayı öğrenmeli. Konutlarımızı ve binalarımızı depreme uygun bir hale getirmeliyiz. Yani depremden kaçılacak bir taraf yok” dedi. Yapıları gündeme getirmişken özellikle 1999 öncesine ait yapıların %90’nın hasarlı olduğu gündeme getiriliyor. Bu gerçek mi? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Polat, “Kentsel dönüşümün acilen başlaması ve zemine yönelik binaların yapılması gerekiyor. Yüksek katlardan kaçınılması gerekiyor. Elazığ’ın etrafında daha sağlam zeminli olan yerlerin imara açılması ve imar planlarının buna göre şekillenmesi lazım. Bu konularda hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Birde 1999 öncesi kullanılan malzemeler de standart ölçülerde sağlıklı değil. Kum ve çakıllar ile inşa edilen yapılar tabi ki daha fazla risk altında olur. Kentsel dönüşüm bir an önce başlatılarak depreme hazır hale yapılarımız gelmeli ve depremin olası risklerinden korunmalıyız” ifadelerini kullandı.


Misafir f32

1 yıl önce - Sal 16 Nis 2019, 19:35

Gereksiz başlıklar açılmaması, gereksiz işler yapılmamalı.

Lütfen yani.Misafir 829

1 yıl önce - Çrş 17 Nis 2019, 00:09

senin memleketinin başlıkları gereksiz başlık dolu lütfen onları temizleyiiniz önce.sonra biz bizimkileri hallederiz.

Misafir 561

1 yıl önce - Çrş 17 Nis 2019, 07:33

Açıkara sitenin en gereksiz başlığı.

GD Uzmanı Selim
1 yıl önce - Pzr 21 Nis 2019, 09:30

Körpe- Gümüşbağlar Köyü Karayazı mevkiindeki Harput osb imar planı onaylandı .Tekintkn
1 yıl önce - Pzr 21 Nis 2019, 12:10

Yav kaç aydır başlıklarda hayali proje hayali yatırımdan bahsediyorsunuz fakat ne burada yalanlarla kimse yatırım yapar nede burada siz söylediniz diye arsa fiyatları artar kendi hayaliniz yazıyorsunuz eğer gerçekse kaynak belirtin burada herkez herkez niyetiniz nedir biliyor boşuna kendi kendinizi kandırıyorsunuz eğer söyledikleriniz doğru ise Elazığ kazanır ama kaynak yok birtek siz duyuyorsunuz biz neden duyamıyoruz acaba ve hep aynı şey tekrarlanıyor papağan gibi bir üye bir misafir msj yazılıyor

Tekintkn
1 yıl önce - Pzr 21 Nis 2019, 12:13

Belediye meclisinden ve il özel idare kararlarında yer almayan bilgiler kararlar sizin hayal dünyanızda yer alıyor kaynak yok resmi birşey yok madem tarlan çok para etsin istiyorsun git emlakçı peşinde dolaş

Bahrielz
1 yıl önce - Prş 02 May 2019, 17:56
Erol: Suç duyurusunda bulunacağım.


02/05/2019
Fırat Gazetesi

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Maden’de heyelan riski nedeniyle çok sayıda ev ve işyeri tahliye edilmişti. Siyasi parti temsilcileri vatandaşın taleplerini dinlemek ve çözüm arayışı için bugün Maden’de bir araya geldi. Maden’de mağdur olan vatandaşlara seslenen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Maden’in hangi amaçla bu hale getirildiği öğrenilmesi ve getirenlerden hesap sorulması gerektiğini söyleyerek suç duyurusunda bulunacağını aktardı. Erol, “Para kazanmak için insanların yaşamını tehdit edemezsiniz ” diye konuştu


EJDER23

1 yıl önce - Cum 03 May 2019, 17:17

"Elazığ Basınında Bugün" başlığında; 03.05.2019 tarihli Sabah Gazetesinden, köşe yazarı Yavuz DONAT'ın yazısını paylaşayım.


ELAZIĞ

Televizyonda bir program vardı...
Konuşmacılar "Vatandaş siyasetçilerden neler bekliyor" konusunu konuşuyor, tartışıyorlardı.
Elazığ Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Doğan'a döndük:
-Sahi, vatandaş ne diyor, ne bekliyor?
-İsterseniz Sokağa çıkalım... Çarşı pazar dolaşalım... Vatandaşa kendiniz sorun.
İşte vatandaş... İşte tek soru... Ve işte yanıtlar.

***


Elazığ... Şehir turu

Kapalıçarşı... Gazi Caddesi... Şehit Polis Fethi Sekin Parkı... Harput...
Elazığ'da tur attık.
Mehmet Ali Dim ve Mustafa Doğan'la birlikte.
Demirciler Odası Başkanı Salih Özbay'ı da dinledik...
"Tarımla uğraşan" Baki Çiçekçi'yi de.
Kapalıçarşı esnafından (İkizler Şifalı Bitkiler) Hasan ve Gani Bakırcı kardeşleri de...
Harput'ta lokanta işletenleri de.
Elazığlı... Sözleşmiş gibi... Şunu söylüyor:
-Erken seçim diye bir laf çıktı...
Kim çıkardı, neden çıkardı?...
Daha yeni seçim oldu... Bizim erken seçim diye bir derdimiz de yok, talebimiz de.

***


Yurttan sesler

Kimi marketçi...
Kimi sanayici...
Kimi üretici... Kimi sivil toplum lideri... Sorduk:
-Ey Elazığlılar!... Siyasetçilerden neler bekliyorsunuz?
Gelen yanıtlardan bir demet:
Ekonomi inşallah iyiye gidecek...
Siyasetçiler bu konuda gayret göstersinler.
Meclis'te kavga etmesinler.
Kameraların önünde kavga ediyorlar... Televizyon yayını bitince, birlikte kebapçıya gidiyorlar.
Siyasetçi vatandaşın arasına girsin.
Sadece seçimden seçime değil, her gün bizi dinlesinler.
Huzur, refah, barış, kardeşlik...
Bütün isteğimiz bu.

***


Harput

Gündüz kalabalık, gece kalabalık.
Yemeği Elazığ'ın tarihi yerleşim yeri Harput'ta yedik.
Osmanlı'dan kalma Cimşit Hamamı restore edilmiş... Lokanta olmuş.
Sonra... Harput'u gezdik... Elazığlılar ile sohbet ettik.
-Arkadaşlar!... En önemli sorun nedir?
Elazığlı'nın biri dedi ki:
-Elazığspor... Kötü durumda... Spor Toto 1. Lig'de düşme hattında... Düşerse kötü oluruz.
Diğer Elazığlı:
-En önemli problem işsizlik.

***


Fethiye Atlı'nın suçu ne?

Keban ilçesinin belediye başkanı idi... Ak Parti'den.
Başarılıydı.
Seviliyordu.
Fakat... Ak Parti onu yeniden aday yapmadı... Neden?
Fethiye Atlı da "Bağımsız aday" oldu... Ve "Seçimi kazandı." Elazığ'da herkes "Bunu konuşuyor." Ve herkes "Şunu" söylüyor:
-Ak Parti Keban'ı göz göre göre kaybetti... Fethiye Atlı'nın suçu neydi?

***


Sağlık Turizmi

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi "Destan yazıyor." 2018 başından bugüne... 27 ülkeden 2 bin 716 hasta, tedavi için Elazığ'a geldi.
ABD'den de gelen var, Rusya'dan da, Hollanda'dan da.
İngiltere'den de, Fransa'dan da.
Özellikle "Obezite... Kilo verme... Mide küçültme" operasyonu için.
Gözden uzak olan gönülden de uzak olur misali...
Elazığ'da destan yazılıyor ama kimsenin haberi olmuyor.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2019/05/0 ...s-ne-diyor


Bahrielz
11 ay önce - Pzr 16 Hzr 2019, 16:02
16/06/2019 Günışığı Gazetesi

Elazığ'ın ana arterlerinden biri olan İstasyon Caddesinde ticari faaliyetlerini sürdüren esnaf ve bölge halkı yok edilen döner kavşaktan kaynaklı yaşadıkları mağduriyet ve sıkıntılardan dolayı yetkililere seslendi

Elazığ'ın ana arterlerinden biri olan İstasyon Caddesinde döner kavşak olmaması sürücüleri ve bölgede hizmet veren taksici esnafını zor durumda bırakıyor.

Elazığ'ın ana arterlerinden biri olan İstasyon Caddesinde döner kavşak olmaması sürücüleri ve bölgede hizmet veren taksici esnafını zor durumda bırakıyor.

KAVŞAĞI GERİ İSTİYORLAR

Elazığ'da trafik akışının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan, İstasyon Caddesi olarak da bilinen Bosna Hersek Bulvarında kavşak bulunmuyor. Caddede döner kavşak olmaması sürücüleri ve bölgede hizmet veren taksici esnafını zor durumda bırakıyor.

Bölgede kavşak ihtiyacı daha çok Bağkur Caddesi ile İstasyon Caddesinin kesiştiği noktada duyuluyor. Mevcut durumda sürücüler ve taksiciler karşı yola geçebilmek için yaklaşık 500 metre ilerleyerek Hulusi Sayın lisesinin bulunduğu kavşaktan dönüş alabiliyor.

DAHA ÖNCE KAVŞAK VARDI

İstasyon Caddesinde yaklaşık 5 yıl önce şehitler anıtının da yer aldığı bir kavşak bulunuyordu. Şehit isimlerinin yer aldığı ve Ayyıldızlı Türk Bayrağının dalgalandığı kavşak bölgedeki trafik akışını büyük ölçüde rahatlatıyordu.

Ancak geçtiğimiz dönem belediye yönetimi tarafından söz konusu kavşak ve şehitler anıtı kaldırıldı, refüj ise beton bloklarla kapatıldı. Bu uygulamayla caddede trafik yoğunluğu artarken kavşağın kaldırılması sürücüleri ve taksici esnafını da zor durumda bıraktı.

ELAZIĞ’IN SEMBOLÜ EMEK TAKSİ

Kavşağın kaldırılmasıyla zor durumda kalan taksici esnafı bu kavşağın yeniden düzenlenmesi hem bizi hem de vatandaşı rahatlatacaktır dedi. Elazığ’ın en eski taksi duraklarından biri olan ve adeta şehrin sembolü haline gelen Emek Taksi esnafı sıkıntılarını gazeteniz Günışığı’na anlattı.

"BAYRAĞIMIZ DALGALANSIN"

Taksi esnafı Akif Daştan, Gazeteniz Günışığı'na yaptığı açıklamada, "5 sene öncesine kadar burada kavşak vardı. İçinde de Türk bayrağımız dalgalanıyordu. Şehitlerimizin isimleri yazılıydı. Biz yeniden kavşağın açılmasını ve şehitler anıtının burada olmasını istiyoruz. Bu çok makbule geçer. Bunu gündeme getirdiği için Günışığı Gazetesine teşekkür ederim. Belediye başkanımız da bu talebi yerine getirirse mutlu oluruz. Biz taksiciler olarak Hulusi Sayın Lisesinin oradan dönüş alabiliyoruz. Bu müşteriler için de, bizim için de külfet oluyor." diye konuştu.

"250 İMZA TOPLANDI"

Emek Taksi Durağı esnafından bir diğeri olan Adem Kazancı ise ilgili yerlere müracaat ettiklerini ve bu kavşağın yeniden düzenlenmesi için imza topladıklarını ifade etti. 250 imza topladıklarını dile getiren taksici esnafından Adem Kazancı açıklamasında şunları kaydetti:

"Eski kavşağı istiyoruz. İlgililere de söyledik. 250 adet imza topladık. Bu bölgedeki esnaf da bunu istiyor. Dilekçemizi Mücahit Yanılmaz döneminde belediyeye vermiştik. Şimdiki belediye başkanımıza da söyledik. Vali beye de söyledik. Belediye başkanı geçen gün geldi, incelemede bulundu. Etüd yapılacak dedi. İnşallah yaparlar. Burada çok küçük bir geçit vermişler. Her gün bu geçitte en az iki kaza oluyor. Buraya kavşak yapsalar herkes duacı olur. Kapalı Çarşı esnafı, taksici esnafı, Nailbey mahallesinin tümü bu bölgede kavşak istiyor.
GÜNIŞIĞI GAZETESİ

DEMEK Kİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANININ HEYKELLERDEN BAŞKA ŞEHİTLERİMİZ VE BAYRAĞIMIZLA DA ALIP VEREMEDİĞİ BİRŞEYLER VARMIŞ.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET