Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 12
Serkan Guzel
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 10:56

Aaahhh ahh…

Kilisenin papazı zamanında kamburu durmadan dövüp duruyordu.

Kamburun ahı tuttu.

Misafir 315

6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 10:58

Yansın beter olun Fransızlar

Karaman Ahmet
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 12:48

Gercekten anlamakta güclük cekiyorum, kültürel miras bu, senini, benimimi olur?

Evet ben Orta Doguda terörist kültür düsmanlarinin yaptiklari kültürel katliamada üzüldüm, Notre Dame in yanmasinada.

Kültürel irkcilikmi yapalim?

Kültürel mirasa senin, benim diye yaklasan adam kusura bakmayin fakat kültürden nasibini alamamistir benim gözümde.

Hz. Yunusun türbesine, Musul müzesine- Antik kütüphanesine, Nimruda, Hatraya, Khorsabada, Ar Rakkar müzesine, Qarrattayn manastirina, Palmayrdaki Baal-Schamin mabedine ve yine Palmyrdaki zafer anitina aynen Notre Dame am üzüldügüm gibi üzüldüm, cünkü bu eserleri yüzyillar boyunca döneminin en iyi sanatkarlari bir öncekinin yaptiginin üstüne koyarak, eseri mükemmellestirerek, bu eserlerleri bugünlere, gecmisin güzel izleri olarak bizlere birakmislar.

Ecdadimiz aynen bu saygiyla ülkemizde yüzyillardan kalan, hatta bin yili gecen, Notre Damedan cok daha yasli, anadoluda yasamis gayri müslimlerden miras kalan onlarca, yüzlerce esere gözü gibi bakmis, bugünlere gelmelerini saglamis. Ayasofya bile camiye cevirilirken, duvar resimleri kazinmamis, adeta koruyucu bir kalibin altinda muhafaza edilmis. Güzel eser ötekilestirilmemis, hayranlik uyandirmis, örnek alinmis, Sultan Ahmet camii dogmus.

Eger ecdadimiz bu baslikta yazan bazi kisilerin kafasinda olsaydi, o eserler tas yiginindan ibaret olurdu. Kimse sanatla ilgilenmek zorunda degil. Ecdadi örnek alin yeter.

Hasan Pullu
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:00

Alıntı:
Kültürel mirasa senin, benim diye yaklasan adam kusura bakmayin fakat kültürden nasibini alamamistir benim gözümde.

senin dünya görüşün batılıların dünya görüşü. bu görüşün altında başka bir teoloji, başka bir dünya görüşü, başka tanımlamalar var. siz vatandaşların benimsediği birçok doğruya ben müslüman olarak şerh koyarım. siz kendizini onlara teslim ettiğiniz için onların görüşlerini otomatik olarak benimsemiş olabilrsiniz . benim böyle bir zorunluluğum yok. benim tanımlamalarım farklı.

dinimiz bu konuda bile farklılaşıyor.peygamberimiz eski kavimlerin kalıntılarına gittiğinizde ağlayın diyor. senin o güzel dediğiniz eserler benim için insanları aldatan mülklerdir.

senin dünya görüşün, pozitivist bir aklın insanların tarih boyunca sosyal hayatları gereği yaptığı eserleri sürekli gelişen insanoğlunun kültürel yürüşünün bir basamağı olarak görmesinin ürünüdür. bu bir din çatışmasıdır.sen dünya hayatını farklı tanımlıyorsun ben farklı tanımlıyorum. sen bir yaşam şekline zenginlik şatafat kültürel gelişmişlik diyorsun , ben dünya hayatına düşüş diyorum. sen binbir gece masallarını edebi bir eser olarak görüyorsun ben çürümüşlüğün delili olarak görüyorum

Karaman Ahmet
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:16

Alıntı:
senin dünya görüşün batılıların dünya görüşü. bu görüşün altında başka bir teoloji, başka bir dünya görüşü, başka tanımlamalar var. siz vatandaşların benimsediği birçok doğruya ben müslüman olarak şerh koyarım. siz kendizini onlara teslim ettiğiniz için onların görüşlerini otomatik olarak benimsemiş olabilrsiniz . benim böyle bir zorunluluğum yok. benim tanımlamalarım farklı.

dinimiz bu konuda bile farklılaşıyor.peygamberimiz eski kavimlerin kalıntılarına gittiğinizde ağlayın diyor. senin o güzel dediğiniz eserler benim için insanları aldatan mülklerdir.

senin dünya görüşün, pozitivist bir aklın insanların tarih boyunca sosyal hayatları gereği yaptığı eserleri sürekli gelişen insanoğlunun kültürel yürüşünün bir basamağı olarak görmesinin ürünüdür. bu bir din çatışmasıdır.sen dünya hayatını farklı tanımlıyorsun ben farklı tanımlıyorum. sen bir yaşam şekline zenginlik şatafat kültürel gelişmişlik diyorsun , ben dünya hayatına düşüş diyorum. sen binbir gece masallarını edebi bir eser olarak görüyorsun ben çürümüşlüğün delili olarak görüyorum

Orta cag avrupasi Endülüste tüm camileri yikarken, benim ecdadim Anadoluda kiliseleri himaye etti, Ayasofyayi ötekilestirmedi, örnek aldi, Sultan Ahmet camiini ve nicelerini insaa etti.

Endülüsten dil ve din ayrimi gözetmeksizin tüm muhacirlere kucak acti, Istanbulda ve Anadolunun dört bir kösesinde Sinagoglar insaa etmelerini sagladi.

O Sinagoglar yüzlerce yil ayakta kaldi, taki Ingilizin tasmali köpegi AlWahabin izinden giden, dinimizi Arap irkciligi moduna sokmaya calisan kültür düsmanlari 500 yil sonra bu eserlere saldirana kadar.

Iste tarih, kültür ve sanat bunun icin önemlidir, o sanat eserleri gecmisin aynasidir. Kendi tarihinize bakin, ecdadi ögreninki, Ingiliz ajanlarinin kurbani olmayin!

Hasan Pullu
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:20

Alıntı:
Orta cag avrupasi Endülüste tüm camileri yikarken, benim ecdadim Anadoluda kiliseleri himaye etti, Ayasofyayi ötekilestirmedi, örnek aldi, Sultan Ahmet camiini ve nicelerini insaa etti.

Endülüsten dil ve din ayrimi gözetmeksizin tüm muhacirlere kucak acti, Istanbulda ve Anadolunun dört bir kösesinde Sinagoglar insaa etmelerini sagladi.

O Sinagoglar yüzlerce yil ayakta kaldi, taki Ingilizin tasmali köpegi AlWahabin izinden giden, dinimizi Arap irkciligi moduna sokmaya calisan kültür düsmanlari 500 yil sonra bu eserlere saldirana kadar.

Iste tarih, kültür ve sanat bunun icin önemlidir, tarih gecmisin aynasidir. Kendi tarihinize bakin, ecdadi ögreninki, Ingiliz ajanlarinin kurbani olmayin!

ecdadın yaptıkları doğru mu yanlış mı, ne yapmış ne yapmamış, senin söylediğinle benim kasdettiğim şeyler veya konuştuğumuz konu aynı mı değil mi, bu konulara bile girmeden şunu söyleyeyim; ecdadın yaptığı şeyler bana delil değil. kendileri yaptıkları şeyleri delillendirmesi gereken insanlar delil olamaz.

Karaman Ahmet
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:32

Alıntı:
ecdadın yaptıkları doğru mu yanlış mı, ne yapmış ne yapmamış, senin söylediğinle benim kasdettiğim şeyler veya konuştuğumuz konu aynı mı değil mi, bu konulara bile girmeden şunu söyleyeyim; ecdadın yaptığı şeyler bana delil değil. kendileri yaptıkları şeyleri delillendirmesi gereken insanlar delil olamaz.

Ecdadda aynen Mogol gibi yakip yiksaydi, aynen Mogol gibi ayak bastigi topraklardan iki üc jenerasyon sonrasinda silinirdi.

Sen eger bugün Anadoluda nefes alip verebiliyorsan, ecdad dogruyu yaptigi icindir.

Ingiliz ajani AlWahabin Arap milliyetcisi, kültür düsmani ideolojisiyle, Arap Lawrencin tasmali köpegi olarak Orta Dogunun düstügü hal ortada.

Anadoluda ayakta kalan sanat eserleriyse gecmise ayna tutuyor. Iste sirf bu sebeple o kültür düsmani, dinimizi Arap irkciligi moduna sokmaya calisan teröristler, Orta Doguda isgal ettikleri yerlerde ilk is olarak kültürel mirasi talan ettiler.

Cünkü biliyorlar, ecdadin mirasi ayakta oldukca, kimse o topraklari bir kac Wahabi bekci köpegine kemik atarak, sömürgesi altina alamaz.

En son Karaman Ahmet tarafından Çrş 17 Nis 2019, 14:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hasan Pullu
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:40

Alıntı:
Ecdadda aynen Mogol gibi yakip yiksaydi, aynen Mogol gibi ayak bastigi topraklardan iki ücret jenerasyon sonrasinda silinirdi.

Sen eger bugün Anadoluda nefes alip verebiliyorsan, ecdad dogruyu yaptigi icindir.

Ingiliz ajani AlWahabin Arap milliyetcisi, kültür düsmani ideolojisiyle, Arap Lawrencin tasmaligi köpegi olarak Orta Dogunun düstügü halde ortada.

Anadoluda ayakta kalan sonst eserleriyse gecmise ayna tutuyor. Iste surfen bu sebeple o kültür düsmani, dinimizi Arap irkciligi moduna sokmaya calisan teröristler, Orta Doguda isgal ettikleri yerlerde ilk is olarak kültürel mirasi talan ettiler.

Cünkü biliyorlar, ecdadin mirasi ayakta oldukca, kimse o topraklari boyundurugu altina alamaz.

Mevlana: 'Efendi; bağ yapmada Rum çiftçi, bozumunda Türk çiftçi tutmak gerektir. Çünkü dünyayı imar etmek Rumlara; yıkmak ise Türklere mahsustur. (sezai temelli gibi konuşmuş)

acaba bizimkiler hangi mecusi haşhaşi mabedi yıktı da mevlananın kanına dokundu

ayasofya içindeki şirk unsurlarını kapayıp camiye dönüştüren osmanlı kültürel mirasa ihanet etmiş olmuyor mu ?ayrıca bir şirkevinin gerekli düzenlemelerle islamın ve müslümanların hizmetine sunulmasının şer i olarak bir sıkıntısı olduğunu kim söyledi ki kafandan hikaye yazıyorsun.

İbn Abdulvahab da bir arap milliyetçiliği göremiyorum çünkü adam ilk arapları tekfir etmiş ama belki sen de milliyetçilik ata tapıcılığı olduğu için doğruyu ve yanlışı ayırmak yerine atalarının yolunu tutmak gibi bir hastalığa sahipsin. sen ecdadın mirasının peşinden git bense onları peygamber a.s. ın mirası olan Kur'an ve sünnet süzgecinden geçirerek kabulleneceğim.

En son Hasan Pullu tarafından Çrş 17 Nis 2019, 13:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Mahmut Göksu
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:42

Bu mesajda yazılanların yarısı bir cami bombalanamsın da yabancı sitelerde yazılsa işte avrupa işte islamofobi diye eylemler yapılır.

Bence dinini kendi temelinde yaşayamayıp geçmiş olsun dileyemeyen bu kitle, dinin kurallarını yeniden yorumlayıp kendi kendine yaptığı yetmezmiş gibi etrafını da bu vebal ile baskı altında bırakıyor.

mehmuztr
6 ay önce - Çrş 17 Nis 2019, 13:55

Kardeşim ele geçirilmiş ganimet ve emanet başkadır. Burada kimse gelip bizim elimizin altında olanı batılının eserini mabetini yık, koruma vs demiyor.

Vay efendim bunlar hepimizin, sevinmeyin vs diyorsunuz. Benim değil. Bana göre benim düşmanıma ait bir zenginlik. Beni düşmanımın zayıflaması, fakirleşmesi, mümkünse yok olması sevindirir. Sevinirim ben buna. Siz dünya vatandaşı olmuş olabilirsiniz. Ben olmadım. Ben sevmiyorum. Sevmek zorunda değilim. İyiliklerini istemek zorunda değilim. Başlarına bir müsibet geldiğinde üzülmek zorunda değilim. İçlerinde iyi olanlara Allah hidayet versin, Müslüman olsunlar, kendilerini kurtarsınlar isterim. Bunun dışında kimse onların üzüntüsüyle üzülmek, sevinci ile sevinmek zorunda değil. Bunu kimseye dayatamazsınız. Yok illa biz insanlara dünya vatandaşlığı, hümanistliği, dayatacağız diyorsanız gidin o yabancılara dayatın. En lazım olan onlar. Bizim kayıplarımıza sevinenler, değil duyar kasmak görmezden gelirler. Avrupa'da Osmanlıdan kalma binlerce eser yokedildi. Çin Müslümanlara ait eserleri yokediyor. Orta doğuda bombalanarak yokediliyor. Hümanistliği, empatiyi salık vermeniz gereken yer işte batı biz değiliz.

Peygamber ve Ümmetin örnek liderleri gayrimüslimlere geniş bir özgürlük alanı vermiştir. Feth ettiği yerlerde ibadethanelerine dokunmamış korumuştur. Bu demek değil ki kendi topraklarındaki mimari yapılarını vs sahiplen, benimse, kendininmiş gibi gör.

Hem biz de eskilerin tüm eserini korumuş değiliz. Belli başlı yapı ve kiliseleri hariç gerisini biz de ortadan kaldırıp yerlerine yenilerini yaptık. Karaman merkezde bir tane kilise ayakta. O da cezaevi vs şeklinde kullanılan Çeşmeli kilise. Evvelinden hristiyan memleketi olan Karaman'da kiliseler nerede Karamanlı Ahmet? Bir toprak feth edildiğinde oraya yerleşmek kendi kültürünle yeniden nakşetmekle oluyor. Biz de bunu yaptık, elin avrupalısı da yaptı.

En son mehmuztr tarafından Çrş 17 Nis 2019, 14:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 12
« önceki   123 ... 11121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET