Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
tilsimonline

4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 13:50
Ankara Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ projeleri ve sorunların çözümleri? [SİYASET]


Öncelikle Yeni Başkan Ankaramıza hayırlı olsun,umarım son 2 dönemdir unutulan Ankara hakettiği değeri görecektir. Bu başlıkta yeni projelerin gidişatı ve eklemek istediğimiz konuları yazabiliriz.
Diğer başlık üzerinden gitmektense yeni bir başlık açmak daha uygun olacaktır.
Projeleri olabildiğince kendi sitesinden alıntı yaptım. Basında ve medyada tanıtmış olduğu projeleride buraya ekleyebiliriz.


------------Geçtiğimiz aylarda Mustafa Beye tamamlanmış olan projeleri için teşekkür ediyoruz------

-otobüs seferleri 24 saat kesintisiz devam etmesi
-aşti yerinde kalması
-çevre ilçelerde su ucuzladı(merkezde pek birşey farketmedi) Merkez ilçelerdede %17 lik indirim geldi.
-MEVLANA BULVARI - DİKMEN CADDESİ KESİŞİMİ ALT GEÇİT PROJESİ,
-SAMSUN YOLU TÜRK TELEKOM BİNASI ÖNÜ ARAÇ ALT GEÇİDİ PROJESİ,
-AKKÖPRÜ KAVŞAĞI DÜZENLEME PROJESİ
-Gölbaşı içinden geçen yolun yeraltına alınması üstünün kent meydanı yapılması (karayolları yapıyor
-Otoparklar 1 TL
-Bazı alanlarda ve otobüslerde bedava ücretsiz internet hizmeti
-Batıkent ve kızılay aktarması kalktı
-Ulus Meydanının yer altına alınması ile ilgili başlatmış olduğu süreç
-Köprülerdeki yağmur suyu için altyapı çalışamları
-Eryaman stadının açılması
-Ankaparkın ihale edilip açılması---------------------Mansur Beyden Beklenen ve merak edilen konular ---------------------

-MİA 1-2 bölgesinin harabe olma sorunsalı
-1011 trafiği (Ankamall köprüsü ve aydınlıkevler köprüsü ile rahatlayacak gibi) Halen sıkıntı yaşanıyor aydınlıkevler-ankamall arasına lastikçiler bölgesine yan yol yapılsa belki bir nebze daha sıkıntı azalır.
-Kanal Ankara konusu
-Ankaray Aşti-söğütözü bağlantısı (sinyalizasyon devam ediyor)
-Keçiören-Kızılay metro uzatması (inşşaat çalışmalarına başlandı)
-Aktarma ücretleri nin tamamen kaldırılması ve öta lara validatör takılması böylelikle aktarmanın sıkıntısız yapılması
-Eskişehir yolu -Sabancı bulvarı - ankara bulvarı bağlantı yolu
-Eski stadların yılıkıp yeni yapılacak stad ile ilgili gerekli bakanlıkla görüşmeler
-Ulaşımda uygulayacağı veya başlatacağı projeler (metro veya yeni yol çalışmaları)
-Havaalanı EGO otobüs seferi (Belko yanına-Havaş geldi, EGO otobüsü verilmesi konusu geçmedi)
-Havaalanı metrosu
-Ulus ve civarının (ismetpaşa hıdırlıktepe) akibeti
-Belören bölgesi imarının sonlandırılması
-Etlik şehir hastanelerinin açılmadan önce etrafındaki olası trafik sorunlarına karşı önceden projeler yapılması (sıkıntı büyük )
-Bağlıcadan otobana çıkış projesinin sonlandırılması
-Eğimin uygun olduğu merkezler arası bisiklet yollarının yapılması ve merkezlerde-metro duraklarında bisikletler için parklar yapılması (bisikletin toplu taşıma olarak kullanılması için adımlar atılması)
-Şaşmaz bulvarında bulunan iki adet ışıklı kavşağa köprülü kavşak yapılması
-Ankara Bulvarının Etlik şehir hastanesi bölgesine uzatılması

---------------Mansur Beyin projelerinden foruma uygun olan projeleri (http://www.mansuryavas.com.tr) ----------------

-Saraçoğlu mahallesi http://www.mansuryavas.com.tr/saracoglu-kultur-sa ...llesi.html

-Bisiklet yolu Ümitköy-Söğütözü-TOBB-Atatürk Orman Çiftliği güzergahında yapacağımız 32 km Bisiklet Yolu ile sağlığa, tasarrufa, doğa dostu yaşama pedal çevireceğiz.
Ankara’da mevcutta bisiklet ulaşımının sağlanabileceği herhangi hat bulunmamaktadır. Bu eksikliği gidermek için, Ankara’nın önemli ulaşım akslarını birbirine bağlayan iki bisiklet yolu yapılacaktır. Bu yollardan ilki Atatürk Orman Çiftliği’nden başlayarak ANKAPARK üzerinden İstanbul Yolu güzergahını izleyerek Tandoğan-Ankara Üniversitesi Merkez Kampüsü-Beşevler-Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü-TOBB Üniversitesi’nde son bulacaktır. Bu hattın toplam uzunluğu 8,6 km’dir.
İkinci bisiklet güzergahı Söğütözü-Ümitköy hattında Eskişehir Yolu’na paralel ilerlemektedir. Bu hat boyunca Ortadoğu Teknik Üniversitesi-Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi merkez kampüslerine de uzanmaktadır. Bu hat sayesinde şehrin doğu-batı hattında alternatif bir ulaşım sistemi sunulmasının yanı sıra, Ankara’nın köklü üniversitelerinde eğitim hayatına devam öğrencilerin ulaşım talepleri karşılanacaktır. Hattın toplam uzunluğu 22,4 km’dir.
Bu iki hat, ilerleyen yıllarda TOBB Üniversitesi-Söğütözü bağlantısının yapılmasıyla bir araya getirilecektir. Planladığımız toplam bisiklet yolları ile önümüzdeki 5 yıl sonunda Ankara halkı yaklaşık 31 km bisiklet yoluna sahip olacaktır.

- Belirlenen pilot bölgelerde 100.000 çatı için 3kWp güneş enerji sistemi kurularak güneşten saatte 300.000 kWp’lik bir kazanç elde edilmesi planlanıyor.

-Güneş enerjisi Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çatı alanı yeterli genişlikte olan stat, bina ve benzeri tesislerin çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurularak elektrik masrafları büyük oranda düşürülecek. Çamlıdere Barajı üzerine yüzer güneş enerjisi sistemi kurulacak. Bu proje sayesinde Ankara ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanmasının yanı sıra suyun buharlaşma hızı da düşürülmüş olacak.

-Sitelerde belediye imar yönetmeliği değişikliği yapıp, çevre bakanlığından onay alınarak, toplu konut alanlarında, yapı ruhsatı verilirken güneş enerjisi panelleri mecburiyeti getirilecek. 6 yıl elektrik faturası öder gibi güneş enerjisi kurulum taksiti ödedikten sonra, ömür boyu elektrik bedava olarak kullanılabilir hale gelecek. Mevcut imarlarda ise en azından çevre, bina içi ve asansör gibi noktalarda yenilenebilir
enerjinin kullanılması konusunda otopark üzeri, çatı alanların değerlendirilmesi için teşvikler yapılacak.

-Park, bahçe, yol aydınlatmalarında da sürdürülebilir enerjiden elde edilen elektrik kullanılacak, belediye giderleri yüzünden halka yansıyan masraf azaltılacak.

-Köylerimizde elektrik faturasını bile ödeyemen vatandaşlarımız ve haneler tespit edilip onlara şebekeden bağımsız elektrik sağlayabilecekleri güneş paneli paketi verilecek.

- Ulus’tan Sıhhiye’ye Uzanan Kültür Turizm Aksı
Ankara’nın tarihi merkezi olan Ulus ve çevresi bu proje ile eski önemine ve tarihi kimliğine kavuşacak. Hıdırlık Tepe, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Saman Pazarı, Hacı Bayram, Roma Hamamı, Hergelen Meydanı, Suluhan ve Çevresi, Ulucanlar’ı (Ulucanlar parkında yer alan Cenabi Ahmet Paşa Camii Mimar Sinan’ın Ankara’da bulunan tek eseridir) içine alan bu kültür turizm aksında tarihi öneme sahip yapılar restore edilip işlev kazandırılacak. Proje, bölge esnafına önemli boyutta yaya trafiği oluşturacak ve dükkanların, kafelerin canlanmasını ve yeni iş yerlerinin açılmasını sağlayacak.

- Cumhuriyet tarihimizin ilk meydanlarından olan, şehir belleğinde önemli yere sahip Ulus bölgesinin eski güzelliğine kavuşturulması amacıyla trafiğin yer altına alınması, tabelaların kaldırılması, ağaçlandırma ve yürüyüş yolları yapılması gibi geniş çaplı bir çalışma başlatılacak. Ulus, artık yaya odaklı yapısıyla cıvıl cıvıl kafe ve restoranların, mağazaların bulunduğu, Kale bölgesine yakınlığıyla yerli ve yabancı turist çeken bir meydan haline getirilecek.

- Belirlenen vatandaş gruplarımıza özel indirimli, ücretsiz veya hediye ulaşım projelerimiz olacak. Bunlar; EYT’nin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) emeklilerle aynı ulaşım kolaylıklarından faydalanması, öğrencilere aylık 52 binişlik bilet hediye edilmesi, asgari ücretle çalışan işçilere ve ev hizmetlerinde çalışanlara özel Halk Taşıt uygulaması ve iş arayanlara belirlenecek miktarda aylık ücretsiz biniş kolaylığı uygulamasıdır.

- TRAMVAY - T1 / DIŞKAPI SSK - KUĞULU PARK
- METRO M6 GAR – BAKANLIKLAR – DİKMEN (METRO)
- METROBÜS 1 / ÜMİTKÖY – TURKUAZ - YAPRACIK TOKİ
- METROBUS -4 / ESKİŞEHİR YOLU - İNCEK GÜZERGAHI
- ANKARAY A2 - SÖĞÜTÖZÜ - BEYTEPE (HAFİF RAYLI SİSTEM)
- METRO M7 GAR – SİTELER – KUZEY ANKARA (METRO)
- METROBUS -2 / KORU - BAĞLICA GÜZERGAHI
- METRO M5 AKM – ETLİK – OVACIK (METRO)
- METRO M8 SÖĞÜTÖZÜ – İVEDİK (TOPLAMA HATTI)
- METROBÜS 3 / DİKİMEVİ – NATA VEGA

- Sincan ve Başkent Organize Sanayi Bölgelerinin ulaşım talebi analiz edilerek, Sincan Banliyö İstasyonu ve Törekent Metro İstasyonu ile entegre servis güzergâhları tanımlanacaktır.

- HAVALANDIRMALI DURAKLAR
Güneş enerjisi sayesinde yazın serin, kışın sıcak duraklarımız olacak.

- ŞENTEPE - KIZILAY ULAŞIM SORUNU
Şentepe’den Kızılay’a herhangi bir toplu taşım güzergahı bulunmamaktadır. Şentepe’den Kızılay merkeze ulaşmaya çalışan insanlar Sıhhiye’ye minibüslerle germekte ve sonrasında Kızılay’a yürümek zorunda bırakılmaktadır. Bu sorunu aşabilmek amacıyla, Şentepe-Kızılay arası bir toplu taşıma güzergahı hizmete alınacaktır.

- EGO SİSTEMİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI
Ankara EGO işletmesi 2019 itibariyle tahmini 600 milyon TL’nin üzerinde zarar edecektir. Bu sistemin yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç vardır. Yeniden yapılandırılma aşamasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kullanılan ve ulaşım talebinin günlük analiz edilerek hatların sürekli yeniden elden geçirildiği bir ulaşım planlama birimi kurulacaktır. Bu birim, ulaşım sorunlarına hızlı çözüm getirme amacını taşımanın yanı sıra kent içi ulaşım planlarının ve ulaşım ana planının hazırlanmasından da sorumlu olacaktır. Bu birimin kurulması aşamasında, akademisyen ve ulaşım alanında çalışan uzmanlardan oluşturulacak bir danışma grubu kurulacak ve bu danışma kurulunun önerileri doğrultusunda birimin yetki ve sorumlulukları ayrıntılarıyla belirlenecektir.

- ETİLER CADDESİ TAŞIT HAREKETLİLİK PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ
Yaptığımız incelemeler sonucu bu caddedeki ortalama taşıt hızı 20-45 km arasında değişmektedir. Özellikle zirve saatlerde bu hızın düştüğü görülmektedir. Bu hat, caddenin genişletilmesiyle rahatlatılacaktır.

- KEÇİÖREN-ETLİK ŞEHİR HASTANESİ ULAŞIMI
Etlik Şehir Hastanesi Kampüsü’nün muhtemel ulaşım sorununun çözülebilmesi için Keçiören Uyanış Hareket İstasyonu’ndan başlayan Eşref Bitlis Caddesi güzergâhını izleyerek M2 Batıkent/Törekent Metrosu’nun İvedik İstasyonu’na uzanan bir toplu taşım hattı yapılacaktır. Bu hat ile Keçiören ve Batıkent güzergâhlarında yaşayan insanların Etlik Şehir Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştırılmış olacaktır.

- ELMADAĞ-AYAŞ BANLİYÖ HATTI
Mevcutta Kayaş-Sincan arasında hizmet vermekte olan banliyö hattının Kayaş’tan Elmadağ’a (27 km) ve Sincan’dan Ayaş’a (24 km) uzatılmasıyla ilgili çalışmalar TCDD ile yürütülecektir. Ayrıca, mevcutta çalışan Kayaş-Sincan Banliyo hattının işletmesinin İzmir İZBAN örneğinde olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesine verilmesi ile ilgili TCDD ile görüşme yapılacaktır. Bu şekilde, banliyö hattı Ankara kenti toplu taşıma sistemine dahil edilecek ve kullanımı daha da etkin hale getirilecektir.

-HAVAALANI ULAŞIM SORUNUN ÇÖZÜMÜ
Ankara’da yaşayan insanların Esenboğa Havaalanı’na ulaşabilmek için Kızılay, AŞTİ, AKM gibi merkezi noktalara gelmek zorunda kalması nedeniyle yaşanan sorunların ve Ankara halkının zaman kaybının önüne geçilebilmesi için, Batıkent, Sincan, Çankaya gibi ilçelerden Çevre Yolu güzergâhını izleyen Esenboğa Havaalanı servis güzergâhları tanımlanacaktır. Bu hatların işletmesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılabileceği gibi mevcut işletmecilere, HAVAŞ ve BELKO, belirli bir süreliğine kiralamak suretiyle herhangi bir yatırım yapılmadan söz konusu sorun çözülebilecektir.

- YEŞİL KUŞAK PROJESİNE DAHİL EDİLECEK BÖLGELER
● Mogan Gölü ve çevresi
● Eymir Gölü ve çevresi
● İmrahor Vadisi
● Hüseyin Gazi
● Bayındır Barajı
● Karapürçek
● Çubuk Çayı çevresi ve Çubuk Barajı
● İvedik
● Yuvaköy
● Memlik
● Karacakaya
● Kahramankazan
● Susuz
● Ova Çayı ve çevresi
● Yapracık ve Çevreyolu boyunca uzanarak Mogan Gölüne bağlanan aks

-YEŞİL KUŞAK PROJESİ İLE BAĞLANTISI OLUŞTURULACAK PARKLAR
● Atapark,
● AOÇ,
● ODTÜ,
● TSK Garnizonu Hatıra Ormanı,
● Zırhlı Birlikler Okulu Hatıra Ormanı gibi önceden oluşturulmuş fakat mevcutta lokal ve noktasal yeşil alanları yeşil koridorlara dönüştürerek kent merkezinden yeşil kuşağa konforlu ve rahat bağlantı sağlanacaktır.

Yeşil Kuşak projesi tamamlandığında, kentin ilk çeperini saran yaklaşık 200 km’lik bir kuşak oluşturulmuş olacak. Bu kuşağın oluşturulacağı hat seçilirken, mera, hazine ve belediyeye ait kamu mülkiyetleri veya vatandaşa ait hiçbir imarlı parsel proje kapsamına alınmayacak, arazi sahipleri mağdur edilmeyecek.

-YEŞİL KUŞAK KAPSAMINDA YENİ YAPILACAK VEYA YENİLENECEK KENT PARKLARI
● 75.Yıl Kent Ormanı ve Kent Parkı (Yeni Hipodrom- Eryaman-Göksu Park Bağlantı- Yeni Batı Mahallesi-Susuz-Çevre Yolu) Yenimahalle-Etimesgut
● Kurtboğazı Barajı Kent Ormanı ve Kent Parkı (Kazan)
● Zırhlıbirlikler Kent Parkı (Etimesgut-Sincan)
● Mogan ve Eymir Gölü Çevresi Kent Parkları (Gölbaşı)
● Mühye-Karataş-İmrahor Vadi Parkları (Çankaya-Gölbaşı)
● Bayındır Barajı Çevresi Kent Parkı (Mavigöl) Mamak
● Hüseyin Gazi Kent Ormanı, Kamp, Mağara ve Dağcılık Kompleksi (Mamak)
● Karapürçek Kent Ormanı (Altındağ)
● Çubuk Barajı Kent Parkı (Solfasol-Altındağ)
● Karacaören (Pursaklar) Kent Ormanı
● Hacıkadın Vadisi Kent Parkı (Kuzeyankara Rekreasyon Alanı ile Birleşik)
● Aktepe-Keçiören ve Pursaklar
● Karakaya-Alpaslan Türkeş ve Kafkaslar Kent Ormanı ve Kent Parkı (Bağlum-Ovacık-Keçiören)
● Kösrelik Kent Ormanı ve Mesire Alanı (Kösrelik/Bağlum-Keçiören ve Saray/Pursaklar)
● Kartaltepe Kent Ormanı ve Kent Parkı (Yükseltepe ve Ovacık-Keçiören)
● Yakacık Kent Parkı ve Mesire Alanı (Yenimahalle)

-ATAPARK VE AOÇ
Ata Park ve AOÇ Projesi, Yeşil Kuşak Projesi’ni de içine alan ve Gençlik Parkı ile birleşerek şehir içine doğayı taşımayı amaçlayan büyük bir park projesi. Böylesine büyük bir park, halka tüm şehrin ilgi odağı olacak bir dinlenme alanı kazandırmanın ötesinde turizm potansiyeli anlamına da geliyor. Proje, birden fazla bölümden oluşuyor.
1. Bölüm: Kültür ve Spor Alanları
Kurtuluş Parkı ve Abdi İpekçi Parkı’ndan başlayarak mevcut Adliye binasını da içine alacak şekilde Gençlik Parkı, AKM, Hal, Hipodrom, 19 Mayıs Stadyumu, Atatürk Kültür Merkezi, Anka Park ve AOǒnin bir kısmını da kapsayan, yaklaşık 5 milyon m2’lik bölge 1. Zon olarak (Aktif Yeşil alan) olarak planlandı.
Abdi İpekçi ve Kurtuluş Parklarının Olduğu ve Yeni Yapılacak Kültür-Sanat Meydanına (Eski Adliye) bağlanan bölgede yer alacaklar:
• Sahaflar
• Kitap okuma köşelerinin yer aldığı dingin alanlar
• Serbest kürsü meydanı
• Ressamlar köşesi
• Sokak müzisyenlerinin performans alanları
• Belediye bandosu konser alanı
• Pantomim ve açık hava tiyatro alanları
Gençlik Parkı, 19 Mayıs Spor Salonu ve Arena ve AKM’yi içine alan bölgede yer alacaklar:
• Sportif ve dinlendirici faaliyetler için uygun alanlar
• Yeşil ve ağaçlık alanlar
• Ulaşım amaçlı bir tramvay hattı
• Bisiklet ve yürüyüş yolları
2. Bölüm: Yeşil Alanlar ve 81 İl Anadolu Kültür Bahçesi
Atatürk’ün Türkiye’ye emaneti olan AOÇ arazilerini doğru ve faydalı kullanımlarla korumak amacıyla planlandı. 81 İl Anadolu Kültür Bahçesi Projesi de projenin 2. Bölümünde yer alacak. Burada çocuklarımıza Türkiye coğrafyasındaki kültürel zenginliklerimizi, tarihimizi tanıma, öğretme ve köklerimizi sağlamlaştırma fırsatı bulacağız.
3. Bölüm: Ankara Doğa Okulu ve Peyzaj Alanları
Üçüncü bölümde, çoğunlukla kırsal peyzaj öğelerini içeren ve kentsel tarımın yapılabileceği bir doğa parkı planlanıyor. Bölümün içerisinde yer alacak Ankara Doğa Okulu’nda, çocuklarımıza tarımsal ve hayvansal üretim konusunda uygulamalı eğitimler verilecek.

-DOĞAL YAŞAM PARKI
Ankara’da bir zamanlar, hemen herkesin çocukluk anılarında yer etmiş bir hayvanat bahçesi vardı… Bu hayvanat bahçesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla hazırlıklarının yapılıp, ancak 29 Ekim 1940 yılında açılışını gerçekleştirebilmiş bir projeydi.Uzun yıllar halka farklı türden hayvanları tanıtma ve onları koruma amacını taşımış Ankara Hayvanat Bahçesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildikten sonra yenilenme olacak denilerek 26 Ağustos 2013 tarihinde kapatılmıştı.
Mansur Yavaş zamanında ise yine en başta çocuklar olmak üzere halkın farklı canlıları yakından görebileceği, fakat eski tip hayvanat bahçesi konsepti yerine hayvanların özgür yaşamlarının daha öncelikli tutulacağı bir “Doğal Yaşam Parkı” projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu park içerisinde, üniversitelerle iş birliği yapılarak nesli tükenen canlıların yeniden türetilmesi yönünde bilimsel çalışmaların yapılması sağlanacak. Aynı zamanda, insanlarımız hayvanları kendi ortamlarında gözlemlerken hayvanlara zarar verebilecek demirlerin, dikenlerin, tellerin yerine doğal engellerin bulunduğu parkurlarda dolaşabilecek, onları daha huzurlu ve keyifli bir ortamda tanıyabilecek.
Şehirler, artık değişen dünya ekolojisine uygun şekilde değişmek zorunda; bu nedenle peyzaj ekolojisi, tüm belediyelerin gündeminde olmalı. Doğal Yaşam Parkı projesiyle, şehrimizin eksik kalan biyoçeşitlilik potansiyeli için ilk ve en büyük adım atılmış olacak.

- ÖĞRENCİ EVLERİNE İNDİRİMLİ SU
Öğrenci belgesini ve kira kontratını getiren üniversite öğrencilerimize, Büyükşehir Belediyesi tarafından indirimli su sağlanacak.

- EĞİTİME ULAŞAMAYAN ÇOCUK KALMAYACAK
Yardım alan ailelerin çocuklarının eğitim masrafları, bizzat belediye tarafından karşılanacak, her mahallede kütüphane ve ücretsiz etüt merkezleri olacak.

- YARDIM ALAN AİLEDEN SERVİS ÜCRETİ ALINMAYACAK
Yardım alan ailelerin çocuklarının okul servis ücretini, Mansur Yavaş döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.


Arkadaşlar istediğiniz maddeleri mesajı kopyalayıp altına eklersek daha somut doneler elde ederiz.


tilsimonline

4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 14:04

Ulaşım krokileri
ANKARAY-2


(+)
(+)


METRO M5


(+)
(+)


METRO M6


(+)
(+)


METRO M7


(+)
(+)METRO M8


(+)
(+)METROBUS 1(+)
(+)METROBUS 2(+)
(+)


METROBUS 3


(+)
(+)METROBUS 4


(+)
(+)TRAMVAY T1


(+)
(+)SON OLARAK BİSİKLET YOLU


(+)


Yalcin Tasdelen
4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 14:33

Nerde Etimesgut nerde Sincan bu iki ilçe için bir tane bile proje ben göremedim bakın yok demiyorum göremedim Varsa yazın lutfen

tilsimonline

4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 18:30

Umarım istasyona parelel yol biran önce tamamlanır, diğer taraftan toplu taşıma olarak düşünürsek banliyö ve törekent metro hattı o tarafın yükünü şu anda almaktadır, bu demek değildir yapılmasın, oralarda projeler üretilsin. Bir radyo programında banliyö hattını uzatacağınıda söylemişti. Mesela düşündüğünüz projenizi buraya yazabilirsiniz, belki ilerki günlerde buraları okuyanlar olur.

fluox
4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 18:32

Kayseriye çivi çakmayan özhasaki ve parsel parsel çeviren Gökçek'den iyi olacaktır.Gönül isterdi ki Mustafa Tuna aday gösterip kazansaydı lakin Mansur Yavaş'ta alnının akı ile çıkacaktır bu 5 senede.

Ayrıca artık biz verdiğimiz vergilerin ankaraya karşılığını istiyoruz.Benim vergim ile şırnakta hakkaride oy gelmeyeceğini bile bile şov yapılmasın benim paramla benim problemim çözülsün.

Righteous
aybars1910
4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 20:07

Mustafa Tuna bürokrat olarak iyi fakat belediye başkanlığı başka bir şey.
Tuna gelseydi %20 leri geçemezdi.

Yavaşın elmadağ-ayaş arası raylı hat projesi var.
Etimesguttan geçiyor.

Birde yıllar önce dikimevi-emek arasında kullanıp Ankara halkının çağdışı sistem diye tepki gösterip kaldırttığı metrobüs projesi var. Koru- Bağlıca, Koru - Turkuaz, Atayurt.

Etimesgut için başka bir şey varmı göremedim . Fakat bunlar projese ise istanbul projelerine proje ismi vermek hakaret kabül edilmeli.


tilsimonline

4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 20:51

Konu başlığı şu başkan iyi şu başkan kötü olayından daha çok vaat edilen projelerin takibi, proje ve çalışmalar için açılmıştır. Eğer aklınızda proje veya fikir var ise yazabilirsiniz. Diğer başkanları tartışma konusu vardır, orada yeteri kadar tartışıyoruz

Beyran
4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 21:27

Mansur baskan Ankaramıza güzel icraatler yapacaktır muhakkak. Malesef ankaraya gereken önem verilmedi yıllardır. Altyapısı,cevresi,ulaşımı,sosyal donatıları düşünülemeden rant ugruna malum kisi zamaninda araziler cayır cayır, parsel parsel imara açıldı bunu herkes biliyor.Umarım betondan ziyade nefes aldıracak ankarayı şenlendirecek yatırımlar yapılır.

Duha06
4 yıl önce - Pts 01 Nis 2019, 22:27

Ankarada da oylar çalınmış Mansur yavaş in kazandığı felan yok işleri hırsızlık herşey ortaya çıkacak Ankara kurtulacak ins.sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet