Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Kapalıçarşı - dünyanın en eski alışveriş merkezi
123 ... 767778   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
Patron
20 yıl önce - Prş 05 Eyl 2002, 14:03
İstanbul Kapalıçarşı - dünyanın en eski alışveriş merkezi


1453'de Istanbul'un fethinden hemen sonra yapımına başlanan
Kapalıçarşı, günümüzdeki modern alışveriş merkezlerinin en eski örneğidir.

havadan fotoğrafı bir dergiden taramıştım :


(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)

(+)
(+)


Bülent
19 yıl önce - Prş 06 Ksm 2003, 22:34

Sagolasin Burc.

Havadan cekilen büyük resimi gördükten sonra bir kac sorum olacak:
- kapalicarsi'nin büyüklügü hakkinda herhangi bir rakam var mi?
- 550 senelik tarihinde herhangi özel ve tarihi bir olay oldu mu?
- Allah korusun ama yangin ciksa, nasil söndürülcek?


www.sercan.de
19 yıl önce - Cmt 08 Ksm 2003, 13:56

"Kapaliçarsi, Nuri Osmaniye ve Beyazid Camileri ile Mahmutpasa Çarsisi arasinda, üzeri dam ve kubbelerle örtülü çesitli dükkanlarin bulundugu sokaklardan meydana gelen büyük çarsidir. Üzeri kursun kapli ve pencereli yüzlerce kubbesi vardir. Bugünkü Kapaliçarsi degerli esya ve mücevher alip satilan bölümleri ile Fatih Sultan Mehmed tarafindan, asil büyük çarsi ise, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ahsap olarak yapildi. Günümüzde 30,7 hektar yüzölçüme sahip, 61 sokak, 10 kuyu, 4 çesme, 2 cami ve 3 bini askin dükkandan olusan Kapaliçarsi, bugünkü görünümüne ancak 250 yilda ulasabildi."

Suleyman
19 yıl önce - Prş 29 Nis 2004, 21:25

sercan'in verdigi bilgilerin devami...

1546, 1618, 1652, 1660, 1695, 1701, 1750 yıllarında yanan Kapalıçarşı, her bir felaketin ardından onarılır. Tüm bunların üzerine 1766 tarihindeki depremle büyük hasar görür. 1791 ve 1826 tarihinde kısmi yangınlar geçirir. Tam kendini toparlayan çarşı bu kez 1894 yılında meydana gelen depremle tekrar sarsılır, en son 1954 tarihinde yine yanar ve ancak beş yılda onarılabilir. Kapalıçarşı’nın başlıca bölümleri ise şöyle:

İç Bedesten: Kapalıçarşı içinde ilk yükselen binadır, aslında çarşının çekirdeğini oluşturan Eski Bedesten'dir. Kapıları son devirdeki adlarıyla şöyledir: Sahaflar, Takkeciler, Kuyumcular ve Zenneciler.

Sandal Bedesteni: Kubbe sayısı Osmanlı çarşıları içinde en fazla olanıdır. Günümüzde buraya iki kapıdan girilebilmektedir, bir tanesi Kapalıçarşı'nın içinden öbürü Nuruosmaniye'den.

Diğer Bölümler: İki bedesten dışında kalan bölümleri oluşturan yolların mimari yerleşimleri simetrik ve geometrik değildir, oluşum biçimini ve geçirdiği afetler ile kısmi onarımları yansıtacak şekilde, dağınık bir bünyededir. Bu haliyle Batı'nın tekdüze kapalı çarşı tarzından tamamen uzakta duran ve Doğu çarşısı olma karakterini yoğun bir biçimde üzerinde taşır. Bu serbest yerleşim, bu dağınıklık çarşıyı monotonluktan kurtarır, ona aynı zamanda romantik bir hava verir. Böylesine karmaşık bir yapı ve yerleşim biçimi, çarşının anıtsallığına gölge düşürmediği gibi onu bir alışveriş sarayı haline getirir.

Hanlar: Kapalıçarşı'nın bitişik dört yanı ve yakın çevresi, kendi içlerinde ayrı birer ünite olan hanlarla çevrilidir. Bugün çarşıya doğrudan bağlı kalan, yani sadece çarşıdan girilebilen ve dışarıya kapısı olmayan hanlar: Astarcı Hanı, Büyük ve Küçük Safran Hanları, Evliya Hanı, Sarraf Hanı, Mercan Ağa Hanı, Zincirli Han, Varakçı Hanı, Rabia Hanı, Kuyumcular Hanı, Yarım Taş Hanı'dır.


Erkmen
19 yıl önce - Pzr 23 May 2004, 11:52
Kapalı carsı , Fenerbahce Sampiyon olunca..


Istanbulun en populer, en turistik ziyaret yerlerinden olan Kapalıcarsı, Fenerbahcenin sampiyonlugundan sonra Sarı ve Laciverte boyanmıs..(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


Son bayrak Kapalicarsidan dısarı tasmıs, Mahmutpasaya dogru gidiyor..sayfa 1
123 ... 767778   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL