Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkanen

14 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2005, 13:44
15 yeni üniversiteye YÖK'ten veto

Alıntı:
15 yeni üniversiteye YÖK’ten veto

Hükümetten gelen 15 yeni üniversite açma önerisini inceleyen YÖK Genel Kurulu, 15 ilde kısa vadede üniversite açılamayacağına karar verdi.

ANKARA - YÖK Genel Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Genel Başkanı Erdoğan Teziç, hükümetten gelen öneri üzerine üniversite açılma kriterlerini görüştüklerini söyledi. Teziç, ildeki fakülte ve öğretim üyesi sayısı, yüksek okulların durumu, lojman sayısı, yurt sayısı gibi koşulları içeren 7-8 kriter belirlediklerini açıkladı.

Hükümetin önerdiği 15 ilde de kısa vadede üniversite açılamayacağını vurgulayan Teziç, bu illeri kısa, orta ve uzun vadede üniversite açılabilecek iller olarak üç kademeye böldüklerini belirtti.

Milli Eğitim’in, bazı üniversitelerin diğer illerdeki bölümlerini bağımsız bir yapıya kavuşturmak yönündeki önerisini de görüştüklerini belirten Teziç, “Önemli olan kendi ayakları üzerinde durabilen bir üniversite yaratmaktır” dedi.

YÖK Başkanı, bundan sonra hükümetten öneri beklemeden üniversite açılacak illeri kendilerinin önereceğini de ifade etti.

göKhaN
14 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 01:27

YÖK, Hükümetin bir göz boyama planına daha son noktayı koydu. Çok merak ediyorum kısa vadede hangi 15 ilde üniversite açacaktı hükümet hiçbir altyapı oluşturmadan. Öğrenci şehri diye tabir edilen eskişehirde bile yurtlar ve evler ateş pahası.. Nedesi ise konut yetersizliği.. Ne kadar geçirebilirlerse kardır diye bakıyolar. E hiç bi ilde sosyaL ortam oluşturmadan sırf eğitim aşkıylamı çekecekler o illere öğrencileri. 5 büyük şehrin dışındaki illerde doğru düzgün bir kültür merkezi, gösteri salonu, sinema salonu yok. Ot gibi bir öğrencilik hayatı mı geçirtmeyi planlıyor sevgili hükümet??? Bu planlarıda böylece suya düştü. Umarım YÖK'ün tavsiye ettiği orta ve uzun vadedeki şartlar yerine getirilirde üniversiteler biran önce açılır...

gurolb

14 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 11:25

Bence eldekilerin bir coguda kapatilmali. Gorunen issiz sayisini azaltmaktan baska bir ise yaramiyan universiteler var.

hasanemir
14 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 14:41

Alıntı:
Bence eldekilerin bir coguda kapatilmali. Gorunen issiz sayisini azaltmaktan baska bir ise yaramiyan universiteler var.

hehe ne kadar basit bir yaklaşım.o zaman liseleri de ilkokulları da kapatalım.iş yok diye millet okumasın..

Hükümetin yeni üniversite yapma tasarısına karşıyım.Daha 1992 yılında yapılan üniversiteler kendini toparlayamadı ki bırakın bunları 30 yıllık selçuk ve gazi ünilerinde bile hala problemler var.Bu ünilerde olanlar bu sorunları bilirler.Ama geçen sene rektörlerin değişmesiyle bu problemler yüzde 5 lere kadar çekildi.Keşke mevcut ünilerin durumu iyileştirilse ,yeni üni yapılacağına.Biizm bölümde bir tane Prof yok.Asistanlar derse giriyor maaelsef.

tolgacem
14 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 16:54

15 universitenin  pat diye kurulabilecegini anca boyle bir hukumet dusunur
bunun ogretim gorevlisi labaratuarları....icini doldurmak onemli
yoks abende yapayım bi universite

erkan
14 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2005, 19:22

yeni üniversite kurmaktan maksat yeni binaları olan, sıfırdan kurulacak bir yapılanma değil. amaç anadoluda ki şehirlerde bulunan farklı üniversitelere ait fakülteleri birleştirip ilin üniversitesini oluşturmak. yani sıfır maliyet, idarede kolaylık, daha iyi hizmet...
bir örnek vereyim: çankırıda ankara üniversitesine ait myo.lar var. sanki unutulmuş gibiler. merkezden uzak olduğu için hizmet alamıyorlar. çorum ve diğer bir çok şehirde benzer durum sözkonusu. ben gazi üniv. end. müh.te okuyorum, fakültemiz maltepede. merkez beşevlerde olduğundan fazla ilgilenilmiyor bizim fakülteyle. üniversitenin bütçesini tıp fakültesi karadelik gibi yutuyor. bizede avuçlarımızı yalamak düşüyor. sadece verdiğimiz harçlar bile yeterli olacakken fakültemizde hiçbir yenilik yapılmıyor. bizim fakültenin gaziden ayrılıp ankara teknik üniversitesi olmasını isterdim...

gurolb

14 yıl önce - Pts 19 Eyl 2005, 02:04

Hasanmemir is yok diye millet neden okusun? Ogrendigi isi yapmayanlara daha dogrusu bir is ogrenmeyenlere ben neden hergun cebimden para veriyorum. Atiyorum yilda 10000mimar ihtiyaci varsa 35000 bin uretmenin ne anlami var. Kalan 25binine sen mi is bulacaksin?

Alıntı:
.Biizm bölümde bir tane Prof yok.Asistanlar derse giriyor maaelsef.

Assistanlarla aldigin ders ne kadar kaliteli bunu bir dusun.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=13738& ...p;start=10

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET