Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 146
mustafa1981
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:01

"medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar" diye boşuna dememiş Mehmet Akif ERSOY.
Bunlar insan hakları, kanun, hak, hukuk derler ancak kendileri hiç bir kurala uymazlar, tanımazlar!
Sen bunların yaptığının yüzde birini bile yapsan anında başında bitiverirler! Hesap sorarlar, insan haklarından dem vururlar!
Anlayacağın biz güçlüyüz istediğimizi yaparız kimse bize hesap soramaz kafasında bunlar!
Not: Safsata su-57 ye neden olumlu bakmadığını yazmamışsın. Neyse sıkıntı yok iyi geceler.

En son mustafa1981 tarafından Prş 18 Tem 2019, 02:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ülkücü Teoman
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:01

İsviçre yapımı silahlara sahip olmaları direk İsviçre tarafından desteklendikleri anlamına gelmez
Silah pazarında birsürü aracı var ve bunların çoğu silah kaçakçısı, yani gayri resmi.
Senden alır, sonra senden habersiz para kazanmaz için başkasına satar
Pekçok özel silah şirketi kendi hükümetlerinin yasaklarına aldırış etmiyor ve katakullilerle ticaretini sürdürebiliyor, özellikle de kaçakçıları kullanarak

Bunun dışında mısır daha önce aldıklarını ambargoyu delerek haftera veriyorda olabilir, zaten sınır komşusu olduğu için birlikte ambargoyu delmeleri daha kolay.

mustafa1981
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:04

İsviçre nin haberi olmadan böyle bir şey yapamazlar. ABD menşeili javelinlerin BAE tarafından Hafter e verilmesi olayının aynısı bu da.
Türkiye olarak biz bile alamıyoruz bu silahları. Stratejik müttefikimiz ABD bize bile satmadı bu silahların bazılarını. Yani gizli ambargo.

safsata00
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:07

Alıntı:
Hıım anladım. Cevap için teşekkürler.
Su-57 olayına neden sıcak bakmıyorsun? Ruslarla tamamlanmayan su-57 olayına girsek. Daha da geliştirsek belki de Ruslar da bize MMU da yardım eder daha çabuk bitirirdik?
En kötü ihtimalle MMU da kullanılacak motoru su-57 den sağlardık?

Sadece prototipleri oda motor dahil eski teknolojiyle uçan ve geleceği belli olmayıp kendini ispatlamamış bir platform.Üstelik rusya son teknoloji diye bu platforma erişim iznide vermeyecektir.Emin ol bizim MMU ondan daha hızlı olarak gelişen bir proje olacak ve MMU zaten SU-57 nin karakteristiğinde bir uçak.SU-30 avcı bombardıman yani hava yer,MİG-35 ise multiröle özellikleride taşıyan hava hava jetleri ve biri f4-5 diğeride f16 nın yerine cuk diye oturacak,kendini ispatlamış uçaklar.Ruslar bizim uçak alırsak kendi mühimmatlarımızı kullanmak isteyeceğimizi çok iyi biliyor.Bu uçaklar hem bizim bu mühimmatları yükleyip avionikleri donatacağımız değerde hemde rusların isterlerimizi kabul edebilecekleri platformlar.

Maceraya girmeden hızlı bir şekilde hava kuvvetlerini güçlendirmek istiyorsak kesinlikle bu platformlar seçilmeli çünkü diğer platformlar yetişse bile MMU dan en fazla 2-3 yıl önce gelecektirki bu bile MMU yu beklersek daha iyi olur diye düşünmemiz için yeterli.(Devamlı ÇİN e yapılan askeri ziyaretlerden J-31 diye bir plase gelmezse tabii)...

Ruslar izdelia nın teknolojisini paylaşmayacakları gibi daha ne olduğu belli olmayan bir motorda hele rus teknolojisiyle bizi baya zora sokar.En iyi motor şu anda EJ-200 türevi olmakla beraber zaten yetkililerin verdiği motor üretim tarihleriyle MMU nun üretim tarihleri uyuştuğundan motorda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum....

safsata00
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:16

Alıntı:
İsviçre yapımı silahlara sahip olmaları direk İsviçre tarafından desteklendikleri anlamına gelmez
Silah pazarında birsürü aracı var ve bunların çoğu silah kaçakçısı, yani gayri resmi.
Senden alır, sonra senden habersiz para kazanmaz için başkasına satar
Pekçok özel silah şirketi kendi hükümetlerinin yasaklarına aldırış etmiyor ve katakullilerle ticaretini sürdürebiliyor, özellikle de kaçakçıları kullanarak

Bunun dışında mısır daha önce aldıklarını ambargoyu delerek haftera veriyorda olabilir, zaten sınır komşusu olduğu için birlikte ambargoyu delmeleri daha kolay.

Hocam burda sıkıntı mermi yada tüfek değil füze bu.Avrupa nın hiç bir ülkesi öyle al istediğin yere devret diye vermez bu silahları.Mısır gibi kukla bir ülkede başkaları istemeden bu ürünleri hafter e veremez.En basitinden ABD nin haberi olmadan mümkün değil.Ki Fransa nın benim bozuk JAVELİN lerim dediği füzelerde öyle.Piyasadaki herkez bu konuda ABD nin haberi olmadan bu mühimmatların bir şehirden bir şehire geçemeyeceğini çok iyi bilir.Bu tür füzeler her yerden alınabilseydi senelerce ABD nin kapısında almak için beklemezdik.

mustafa1981
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 02:17

Hımm anladım. Yani su-57 son teknoloji deyip bize müdahale ettirmezler diyorsun. Mantıklı.
Alıntı:
Devamlı ÇİN e yapılan askeri ziyaretlerden J-31 diye bir plase gelmezse tabii

Aslında benim gönlüm J-31 de ancak Çinliler ile malum ihale iptali olayından dolayı şüphelerim var.
Bize uçağı satmak istemeyebilirler.
J-31 5. nesil uçak tanımına daha yakın bir uçak. Alabilirsek iyi olurdu aslında.
Birde uçağa müdahale aviyonik ekleme vs hakkı alabilsek yeme de yanında yat olurdu.
Ancak Çinliler konusunda pek ümitli değilim ben. Bakalım neler olacak.

(+)

mustafa1981
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 14:34

Alıntı:
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından Beyaz Saray, dün akşam Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını açıklamıştı. Bu yaşananların ardından Rusya'dan yeni bir hamle geldi.

"SU-35 VERMEYE HAZIRIZ"
Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rosteh'in Üst Yöneticisi (CEO) Sergey Çemezov, Rusya'nın Türkiye'ye Su-35 savaş uçağı satmaya hazır olduğunu bildirdi.

Çemezov, gelişen Türkiye-Rusya askeri teknik iş birliğiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Türkiye'ye Rus yapımı savaş uçağı satışı önerisinde bulunan Çemezov, "Eğer Türk meslektaşlarımız arzu ederse biz Su-35 savaş uçağı vermeye hazırız." dedi.

Rus Sukhoi firması tarafından tasarlanan tek koltuklu, çift motorlu Su-35, çok amaçlı avcı uçağı olarak kullanılıyor.

https://www.ensonhaber.com/rusya-turkiyeye-su-35- ...yapti.html

Safsata sence su-35 e kendi aviyoniklerimizi koymamıza izin verir mi Ruslar. Sana da çok soru soruyorum ama? Su-30MKI ler daha eski olduğu için müdahale etmemize Ruslar izin verir diyordun yanılmıyorsam.
Su-35 ler son teknoloji deyip müdahale de sıkıntı çıkarabilirler mi acaba?
J-31 konusunda hiç bir gelişme yok herhalde.

mustafa1981
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 17:19

Alıntı:
Savunma Sanayi Başkanı'ndan F-35 açıklaması: Milli Muharip Uçak projemiz hızlanacaktır
18.7.2019 14:16

F-35 programının askıya alınmasını değerlendiren Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 'Milli Muharip Uçak projemiz hızla devam ediyor. Bu proje daha da hızlanacaktır' dedi.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin F-35 ortaklığının askıya alınmasına ilişkin açıklamada bulundu.

"Türk şirketleri ilk başta belirli bir kayba uğrayabilir" diyen Demir, ABD'nin kararını resmi olarak iletmesini beklediklerini belirterek Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmeyi sürdürdüğünü söyledi.

‘ANLAŞMALARDA YERİ OLMAYAN BİR KARAR’

"F-35 olayında bugüne kadar her türlü ödemeyi, yükümlülüğümüzü kusursuz şekilde yerine getirdik" ifadelerini kullanan Demir, "Tek taraflı alınmış bir askıya alma kararı var. Anlaşmalarda yeri olmayan bir karar. Resmi hale gelmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Demir, "Askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. Çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok. Türkiye'nin dışlanması durumunda uçak başına 7-8 milyon doları aşacak maliyet artışı olacak" diye ekledi.

'HER TÜRLÜ OPSİYON MASADA'

"Milli Muharip Uçak projemiz hızla devam ediyor. Bu proje daha da hızlanacaktır" ifadelerini kullanan Demir, şu açıklamayı yaptı:

"Türkiye alternatifleri değerlendirmeye devam edecektir. Her türlü opsiyon masada."

https://www.aydinlik.com.tr/savunma-sanayi-baskan ...emmuz-2019

Anladığım kadarıyla F-35 projesindeki parayı geri alacağız. Bu parayı MMU projesine aktarmamız lazım.

Alıntı:

F-35 ambargosundan hangi Türk şirketler etkilenecek?
18.7.2019 10:15

Türkiye, üretim ortağı olduğu F-35 projesine 937 parça üreterek katkı sunuyordu. Ambargo kararıyla birlikte Türk firmalar tedarik zincirinden çıkarılacak. Peki hangi firma F-35 için ne üretiyordu? İşte yanıtı...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin F-35 ortak üretim projesinden çıkarıldığını duyurdu. Pentagon'un açıklamasında, Türkiye'nin 9 milyar dolarlık bir kaybı olacağı belirtildi. 937 parçayla projeye katlı sunan Türk savunma sanayii, artık enerjisini Milli Muharip Uçak (TF-X) için harcayacak.

F-35 ÜRETİMİNDE YER ALAN TÜRK FİRMALARDAN BAZILARI

2004 yılından bu yana programa destek veren Alp Havacılık, F-35 uçak gövdesi yapısal parçaları ve asambleleri, iniş takımı bileşenleri ve motor için titanyum entegre kanat rotorları üretiyor.

F-35 Elektro Optik Hedef Sistemi’nin parçası olan gelişmiş optik bileşenler için üretim yaklaşımları geliştiren ve F-35 CNI Aviyonik Elektronik Arabirim Kontrol Cihazı üzerinde Northrop Grumman ile birlikte çalışan ASELSAN ayrıca tam ölçekli üretim faaliyetleri yürütüyor.

AYESAŞ şu anda iki temel F-35 bileşeni olan füze uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kabin ekranının elektronik kartlarının tek tedarikçisi.

F-35 Elektrik Kabloları ve Ara Bağlantı Sistemi’nin (EWIS) yüzde 40’ını üretmekte olan FOKKER ELMO, ayrıca tüm merkezi bölüm kablo sistemleriyle TAI'yi destekliyor. FOKKER ELMO ayrıca motor için, büyük bir kısmı İzmir’deki tesislerinde üretilen EWIS geliştiriyor.

2005 yılından bu yana F-35 eğitim sistemlerini destekleyen HAVELSAN, gelecekte Türk F-35 Entegre Pilot ve Bakım Eğitim Merkezi (ITC) ve Türkiye’deki ilgili eğitim sistemlerinin geliştirilmesi için öncü bir rol üstlenmekte.

Kale Havacılık, TAI ile birlikte F-35 uçak gövdesi yapısal parçalarını ve düzeneklerini üretiyor. Üç uçak tipinin de iniş takımı kilit asambleleri için Heroux Devtek’i tek tedarikçi olarak destekleyen Kale Havacılık ayrıca, motor donanımlarının üretimi amacıyla İzmir’de Pratt&Whitney ile bir ortak girişim oluşturdu.

2004 yılından bu yana F-35 Programı'nı destekleyen MIKES, British Aerospace Engineering (BAE) ve Northrop Grumman için F-35 uçak bileşenleri ve asambleleri sağlıyor.

ROKETSAN ve TUBITAK-SAGE birlikte, F-35'te dahili olarak kullanılacak hassas güdümlü Stand-off Füzesi'nin (SOM) geliştirme, entegrasyon ve üretimini yürütüyor.

2008 yılından beri F-35 Programı’nı stratejik olarak destekleyen ve tüm F-35 uçaklarında kullanılan donanımları sağlayan TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii), Northrup Grumman ile birlikte uçak orta gövdesi üretim ve montajı, kompozit dış kaplama ve silah bölmesi kapakları ile fiber kompozit hava girişi kanallarının üretimini yürütüyor.

Havadan Yere Pilonlar ve adaptörler dahil F-35'in Alternatif Görev Ekipmanları’nın (AME) yaklaşık yüzde 50’sini üreten TUSAŞ, Pratt and Whitney ile imzaladığı stratejik anlaşma doğrultusunda FACO ve MRO&U için ülke ve bölgede lider konumu hedefliyor.

PROJEDE AKSAMA 2 YILI BULABİLİR

Türkiye'nin imalatçılar arasından geri çekilmesi durumunda, F-35 üretiminin en az bir yıl, en fazla da iki yıla kadar aksayabileceği ifade ediliyor. Bu konuda ABD diğer ortaklar arasında paylaşım konusunda sürekli yedekli olarak ilerliyor. İsrail ise kısa sürede eksik parçaları tedarik edebileceğini iddia ediyor.

https://www.aydinlik.com.tr/f-35-ambargosundan-ha ...muz-2019-2
Safsata madem F-35 e bu kadar parça üreten şirketimiz var ve ABD artık bunları almayacak (yani kurallara uymuyorlar) Çinden F-35 benzeri olan J-31 alınarak ürettiğimiz parçaları J-31 için kullanalım?
Kırma bir f-35/j-31 uçağımız olurdu
Şaka bir yana madem bu kadar parça üreten firmamız var kendi MMU da bu şirketler kullanılabilir aslında . Bu f-35 programına dahil olmamız hepten kayıp değil bence.
Zarara uğramış bile olsak savaş uçağı için daha önce üretemediğimiz parçaları üretme deneyimine de sahip olduk.
f-35 in en büyük parçası olan gövdeyi sadece Türkiye üretiyor. Bu tecrübelerden yararlanarak kendi savaş uçağımızı yapmalıyız aslında.

safsata00
4 ay önce - Prş 18 Tem 2019, 20:56

Alıntı:
Safsata madem F-35 e bu kadar parça üreten şirketimiz var ve ABD artık bunları almayacak (yani kurallara uymuyorlar) Çinden F-35 benzeri olan J-31 alınarak ürettiğimiz parçaları J-31 için kullanalım?
Kırma bir f-35/j-31 uçağımız olurdu
Şaka bir yana madem bu kadar parça üreten firmamız var kendi MMU da bu şirketler kullanılabilir aslında . Bu f-35 programına dahil olmamız hepten kayıp değil bence.
Zarara uğramış bile olsak savaş uçağı için daha önce üretemediğimiz parçaları üretme deneyimine de sahip olduk.
f-35 in en büyük parçası olan gövdeyi sadece Türkiye üretiyor. Bu tecrübelerden yararlanarak kendi savaş uçağımızı yapmalıyız aslında.

Üstad ABD nin ambargosunu herkez kendi penceresinden yorumladığı için ve şu zamana kadar hep kuyruğumuzu kıstırıp köşemize çekildiğimizden S400 ler gelince kontpiyede kaldı bazı arkadaşlar.Bu yüzden daha kurtulamadığımız F35 lerden (kurtulamadık diyorum çünkü vermeyeceğiz demiyorlar bekleteceğiz diyorlar) dolayı iş alamama durumunda hem rusya hem çin hem pakistan uçakları için yedek parçada işbirliği ,ayrıca 2-3 yıla başlayacak hürjet ondan sonra gelecek MMU ve dışardan alma ihtimalimiz olan bazı parça ve avioniklerini kendimizin üreteceği uçaklar için üretim tesislerinin zaten hazır olmuş olacağını hesap etmiyor sanırım.30 yılda kazanılacak 12.5 milyar ı 10 yılda rahat rahat çıkarabilecek bir sektörden bahsediyoruz.

Alıntı:
Safsata sence su-35 e kendi aviyoniklerimizi koymamıza izin verir mi Ruslar. Sana da çok soru soruyorum ama? Su-30MKI ler daha eski olduğu için müdahale etmemize Ruslar izin verir diyordun yanılmıyorsam.
Su-35 ler son teknoloji deyip müdahale de sıkıntı çıkarabilirler mi acaba?
J-31 konusunda hiç bir gelişme yok herhalde.

Hocam SU-35 kabaca bizim mmu nun radarda görünen tipi oluyor.Zaten stealth ını yapacağın uçağın görünenini ne yapacaksınki.Multiröle bir uçak.Bize hava yer özelliği olan su-30 gibi ayrıca gerektiğinde mültirole özelliktede kullanabileceğin hava hava özellikli MİG-35 gerekiyor f-4 ve f16 yerine.Dediğim gibi J 31 plase olur...

mustafa1981
4 ay önce - Cum 19 Tem 2019, 19:26

Alıntı:
Dengeler değişecek: Doğu Akdeniz'de Rusya ve Çin ile işbirliği görüşmeleri
19.7.2019 09:37

Doğu Akdeniz’deki arama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çin ve Rusya gibi ülkelerle işbirliği olasılığı hakkında, 'Türkiye Petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor' dedi.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Dönmez, sondaj gemisi Fatih’in Kıbrıs’ın batısında, yaklaşık 5 bin metrede arama çalışmasını sürdürdüğünü ifade ederek şöyle devam etti:

“İkinci gemimiz de yeni yola çıktı, lokasyona da geçtiğimiz hafta ulaştı. Birkaç gün içerisinde orada da sondaj fiilen başlamış olacak. Yavuz’un gittiği bu bölge, KKTC’nin TPAO’ya vermiş olduğu Karpaz adlı ruhsat sahası. Barbaros sismik araştırma gemimiz de öteden beri zaten yine adanın etrafında sismik çalışmalarına devam ediyor, o da adanın biraz daha güneyindeki bölgede. Oruç Reis sismik arama gemimiz Karadeniz ve Marmara’daki görevlerini tamamladıktan sonra önümüzdeki ay içerisinde bölgeye gitmiş olur. Güneyde bizim sismik yapmadığımız bazı bölgelerimiz vardı, o alanlara yönlendireceğiz.”

4 GEMİ ÇALIŞACAK

Türkiye’nin bölgede iki araştırma, iki de sondaj gemisi olacağını anlatan Dönmez, “İyi ki de almışız bu gemileri. Bu çalışmalara inşallah bu şekilde devam edeceğiz, kararlıyız. Zaten gerek Silahlı Kuvvetlerimizin gerekli unsurları, gerekse Dışişleri Bakanlığımız gerekli birimleriyle de Bakanlığımız sürekli koordinasyon ve iletişim içerisinde” diye konuştu.

'YOK SAYAMAZLAR'

Kuzey Kıbrıs'ın Rumlara yaptığı ortak komite teklifine olumsuz yanıt geldiğini anımsatan Dönmez, Güney Kıbrıs'ın Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis’in yaptığı, “Türkiye ile işbirliği tüm tarafların faydasına olur” açıklamasının ise zaman kazanma amaçlı olduğunu belirterek, “İlk teklifi hem reddedip hem arkasından bu teklifi yapmasını çelişki olarak değerlendiriyorum. Bizimle bir irtibat söz konusu değil şu anda. KKTC’yi yok varsayarak böyle bir şeyi teklif etmesini doğru bulmuyoruz. Öncelikle GKRY’nin KKTC’nin ortak çalışma komitesi kurulması teklifini ciddi bir şekilde değerlendirmesi lazım. Avrupa Birliği tarafı da KKTC’nin önermiş olduğu bu teklife çok soğuk değil” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Doğu Akdeniz’de Rusya ve Çin gibi ülkelerle işbirliği olasılığının sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Petrol arama-üretim faaliyeti farklı, iletilmesi, taşınması farklı. Bulduktan sonra en kısa yoldan pazara ulaşması lazım. Doğu Akdeniz’deki gazların pazara en yakın, en ekonomik ulaşabileceği yer aslında Türkiye, Anadolu üzerinden ulaşabilir. Diğer ülkelerle ortak çalışma konusuna gelince, Türkiye Petrolleri bazı şirketlerle zaten görüşme yapıyor, orada belki bazı adımlar da, ortak projeler de geliştirilebilir. Ama şimdiden tabii isimleri açıklamak doğru değil, ama bazı görüşmeleri Türkiye Petrolleri’nin var.”

'ANNAN PLANI KABUL EDİLSEYDİ BUNLAR OLMAZDI'

Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıs’ın tek sahibi gibi davrandığını vurgulayan Dönmez, Ada’nın yeniden birleşmesine dönük adımlarda Kuzey Kıbrıslıların hep pozitif yaklaştığını anımsatarak, “Annan Planı’nı kabul eden KKTC oldu. Rum Yönetimi reddetti. O gün o plan kabul edilmiş olsaydı, belki bugün bu tartışmaların birçoğuna şahit olmayacaktık” dedi. Güney Kıbrıs'ın Türkiye’yi denklem dışında bırakmak için adımları olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Biraz oyalamaya dönük olduğunu düşünüyorum. KKTC’nin ortak komite kurulması teklifi, son derece pozitif bir yaklaşımdır. Öncelikle Rum Yönetimi’nin bu teklifi ciddi bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz gereken desteği bu süreçte de vereceğiz” diye konuştu.

'DOĞALGAZ BULUNDU MU?' SORUSUNA YANIT

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz bulduğuna yönelik Rum medyasında yer alan haberlere değinen Dönmez, “Çalışmalarımız devam ediyor. Hedef noktaya da ulaşmadığı için bugünden bir şey söylemek erken. Bulunca da zaten açıklayacağız. Onun için mi yaptılar haberi onu bilmiyorum doğrusu, birtakım tahminlerim var, ama burada söylemek doğru değil. Fakat henüz daha işlemlerimiz devam ediyor, belki bir üç-dört haftalık daha işimiz var Fatih gemisinin... (AB yaptırımları sonrası) böyle bir provokasyon da kokuyor olabilir, bize de biraz öyle geldi” dedi.

Güney Kıbrıs'ın arama gemisi personeline yönelik karar çıkartmasının herhangi bir aksaklığa neden olmadığını vurgulayan Dönmez, “Şu anda yakın vadede bu anlamda bir tehdit yok, arkadaşlarda bir yılgınlık da yok” dedi. Yapılanların Türkiye’yi yıldırma amaçlı olduğunu ifade eden Dönmez, münhasır ekonomik bölge ilanı yetkisinin ise Dışişleri Bakanlığı’nda olduğunu anımsatarak, “Bunlarla hem bizim Bakanlığımızın uzmanları, hem de Milli Savunma Bakanlığımızın uzmanları bir aya gelip bu konuyu değerlendiriyorlar, çalışmalar henüz neticelenmedi. Sonrasında tabi şüphemiz hükümette ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde de bu değerlendirilecek ve ona göre de bir yol haritası belirlenecektir” ifadesini kullandı.

https://www.aydinlik.com.tr/dengeler-degisecek-do ...emmuz-2019
Çin ve Rusya yı işin içine sokmak mantıklı mı acaba? Türkiye Doğu Akdenizde çok yalnızlaştığını düşünürse belki Çin ve Rusya yı da çağırabilir.
Bu rumlar pislik yapmayı bırakmazlarsa bu durum onların daha da zararına olacak gibi görünüyor. Birilerinin gazına çok çubuk geliyor bu Rumlar.

sayfa 146
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET