Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ABD nin müttefikimi yada RUSYA nın yoldaşımı oluyoruz.?Yoksa başka yol mu var?
123 ... 145146147   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
safsata00
4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:04
ABD nin müttefikimi yada RUSYA nın yoldaşımı oluyoruz.?Yoksa başka yol mu var?

Başka bir başlıkta tartıştığımız konuyu oraya uygun olmadığı için buraya taşıma gereği duydum.Sizinde bu konularda fikirlerinizi almak isterim.

Alıntı:
Atak 2 projesini italya ile geliştirirsek. Dünya çapında satılabilecek ağır sınıf bir saldırı helikopterimiz olur. Ayrıca buradan başliyan bir işbirliği italya üzerinden TF-X için Eurojet motoru alınmasını kolaylaştırır. Geçmişte eurofighter typhoon almak için görüşmeleri Italya ile yapmıştık.

Aslında büyük devletlerden korkmamızın sebebi bu mantık.Biz güçsüz ve zayıf olduğumuz ve tek başımıza yapamadığımız için daha güçlü olandan yardım almamız gerektiği düşüncesi.A129 italyan malı olarak ortaya çıktı ama bırakın italya nın ihracat yapmasını kendi devleti bile dostlar alışverişte görsün alımı yaptı.Atak ı asıl ete kemiğe büründüren güç sağlayan ve pazarlayıp üzerine satan üretimden ihracata tüm kademelerinde türklerin bulunduğu bir helikopter olarak tanımlayabiliriz.Sözkonusu atak sa asıl italyanların bize ihtiyacı var.Buna örnek son filipinler ihalesidir.Bu ihalede italyan firmasının bizzat verdiği rüşvetlere rağmen Atak ipi göğüslemiştir.Atak II ise direk bizim dünyaya pazarlayacağımız bir şaheser olacaktır.Bunda onyılları bulan bakım ve yedek parça tecrübesiyle teknik ekibimizin çok büyük katkısı vardır.Aslında sivil ve askeri uçar araçlarda teknik altyapımızın yaklaşık 50 yıllık kusursuz üretim ve sıfır hata imalatları defalarca ödül almış rus uçak ve helikopterlerinin bile modernizasyonuna bile başlamış bir ülke olarak kendimizi çok küçümsediğimiz kanaatindeyim.Bu durum aslında olumsuz düşüncede olan arkadaşlarımızında genel kanaatini oluşturuyor.Zaten inanmıyorsanız başarmanız daha baştan imkansız oluyor çünkü.

Alıntı:
Reis ayar veriyorda artık pratikte de görsek biraz.Suriyeli konu artık fazlaca uzamadı mı? Çok para harcadık,misafirperverliğimizi gösterdik.Adamlar rahatki 550bin çocuk doğurmuş savaştan kaçan Suriyeliler.Şu mantığa karşıyım.Mesela bir aile Halep'ten kaçmış illa Halep'e gidecek diye çaba içinde olmamız.Kusura bakmasın kimse bizim görevimiz ülkemizde misafir etmek ve güvenliklerini sağlamaktı,onlara konut yapmak,iş imkanı yaratmak,geldikleri şehirleri ele geçirip onları yerleştirmek gibi bir misyon saçma birşey.Halep'ten geldiyse İblid'e yerleşir,güvenlik güneyde sağlanınca gider şehrine yerleşir.Görülmemiş bir ekonomik kriz kapıda,ambargo geliyor gibi.Artık Suriyeli konusunda ya AB ve Amerika bizimle aynı şeyi düşünecek ya da artık bizde göndermeye başlayacağız.5 senedir AByi tehdit ediyoruz göndeririz Suriyelileri diye ama 5 senedir biz besliyoruz.35 milyar dolar harcanmış,hadi bunun 10 milyar doları başka ülkelerden finanse edildi peki geri kalan? Ülkemizin gücü belli ve bizi aşıyor artık.Suriyeliler ile birlikte teröre karışmış sınır bölgelerimizde yaşayan kürtlerde ülke dışına atılmalı.

Buda ayrı bir vizyon eksikliği kanaatimce.Bu mantıkla başka bir arkadaşımızda bizim yerleşik olarak kabul ettiğimiz ahıska,bulgar,uygur,kırım türklerinden oluşan yüzbinlerce göçmeni,ermenistandan kaçıp gelen yüzbinlerce ermeniyi,afganistandan gelip türkiyede yaşayan yüzbinlerce afganı,ıraktan gelen yüzbinlerce türkmeni ve beşyüzbini geçen kürt göçmeni ne için besliyorsak o yüzden diyebilir.Üstelik bu göçmenler 90 lardan beridir burda ve hiç suriyelilere saldırıldığı kadar bu insanlara saldırıldığını görmedim.Türk,kürt kardeşlerimiz gibi suriyelilerin içindede ya kardeşlerimiz ya akrabalarımız var.60 bin civarı suriyeli bizim yanımızda savaşıyor suriyede üstelik.Ülkemizde bulunan yüzbinlerce ermeni göçmene üstelik bize hala en son fransanın fransızlığını yapmasından dolayı ortaya çıkan ermeni soykırımı mevzusunu bela etmelerine rağmen suriye lilere yapılanların onda birini onlara yapmadık.Hemde bu göçmenler gelirken elimiz kolumuz bağlıydı.Paşa paşa kabul ettik ve kimseden gık çıkmadı.Bu kadar gürültünün çıkma sebebinin ne olduğunu biraz araştırırsak aslında sebebi buluruz.Bu işin insani boyutu.Birde ülkenin çıkarları var.

Birincisi artık paşa paşa kabul etmiyoruz.Aldığımız göçmenlerle avrupayı tehdit ediyoruz.Tüm avrupa biliyorki çok sıkışırsa Türkiye kapıları açıverir.

ikincisi bu göçmenlere yapılan yardımlar bize dünya çapında prestij kazandırıyor.Basit bir örnekle sadece SOMALİ ye yaptığımız yardım sayesinde afrika la yaptığımız ticaret birkaç yıl içinde 10-11 milyar dolardan 25-26 milyar dolara çıktı.Sömürge devletlerinden çok çeken ve hala onlardan kurtulamayan afrika kıtasında suriyeli mülteciler ve somali ye yapılan karşılıksız yardımlar bizi bıçak gibi ayırıyor diğerlerinden.

Üçüncüsü girdiğimiz yerlerdeki insani duruma özenle dikkat etmemiz,genel işleyişe karışmamamız ama ekonomisi ve sosyal hayatına el altından müdahale ederek oraya kısa sürede istikrar getirmemiz,ABD dahil hiç bir gücün başaramadığı yine saygı uyandıran bir pozisyona getiriyor bizi.

Dördüncüsü bu mülteciler uluslar arası hukuk aracılığıyla bize müdahale hakkı veriyor.Bunuda kullanarak RUSYA ve ABD ye rağmen bazen ağır sözler söyleme,bazende askeri müdahalelerle oyuna dahil olup başka bir oyunuda bozma imkanı veriyor.

Bu şekilde bazı düşünceler geliyor ilk anda aklıma şiz ne dersiniz.

Aslında bu konuların tartışma yeri burası değil.Sırf bunun için ABD nin müttefikimi yada RUSYA nın yoldaşımı oluyoruz.?Yoksa başka yol mu var? diye bir başlık açtım.İsterseniz orada tartışabiliriz bunu.

En son safsata00 tarafından Çrş 20 Şub 2019, 23:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir b61

4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:07

İşimize nasıl gelirse devletlerin çıkarları neredeyse dostlukları da oradadır.
Bizim için amaç doğru olanı yapabilmek için gerekli olan güce sahip olmak,olduktan sonra da dünyaya doğru politikalarla alternatif bir siyaset önermek.

Hasan Pullu
4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:13

Alıntı:
İşimize nasıl gelirse devletlerin çıkarları neredeyse dostlukları da oradadır.

adam olmaya niyeti olmayanların felsefesi

safsata00
4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:23

İşin ilginç tarafı bizim hem insani,hem askeri,hemde politik müdahalelerle oluşturduğumuz bu yeni yöntemin bir örneği yok.Dünya çapında daha önce görülmeyen bir etki bırakıyor.En büyük etkilerinden biri ABD nin son kudüs kararının kimi ülkelerin çıkarkarına uyduğu,kimi ülkelerin gerçekten öyle düşündüğü için türkiye nin etrafında birleşerek ABD nin onca tehdidine rağmen BM de bu kararı kabul etmemeleriydi.

Bu karardan sonra Sayın başkan ın başka bir ülkede karşılanış şeklide durumu anlatıyor.

Misafir b61

4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:27

Adam olanların felsefesi ABD tarafından kurulan terör örgütü DAEŞ'i desteklemek sanırım.
ABD ve AB hatta Rusya bir yandan bizle iş yaparken diğer taraftar teröristleri koruyor,biz en azından böyle bir kötülük yapmıyoruz onlara.
Adam gibi çıkarımız neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz.

Oezel

4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:28

2. Dünya savasi sonrasi ortaya cikan düzen catirdiyor her yönden. Dogunun batiya hükmedecegi
Caga giriyoruz her ne kadar ABD Buna ne kadar da karsi mücadele etsede nafile... Yasadigimiz sorun larda aslinda bu yüzden cünkü Türkiye, ye tepeden bakmaya alisik Bati ve ABD Halla bunu KABULLENEMIYOR... Ama alisacaklar. Su an kimse kimseye güvenmiyor. Avrupa bile kendi icinde fiilen bölünmüs durumda Almanya, Fransa ve en son Ispanya bir arada Buna karsin Ingiltere, italya polonya gruplasmasi var.

Bizim gecmis ten gelen bir imperial gecmisimiz var cin seddinden kuzey afrikanin tamami kadar bizim
Ilgi alaniniz ve Buna göre tekrar Büyük devlet olmanin gerektigini yapacagiz... Ne Amerika nede Rusya
sadece yeri geldiginde her ikisiylede iyi iliskilerde bulunacagiz. Nokta

Adem sivri
4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:39

Ne yapalım bizi bu duruma amerika ve avrupa getirdi
Biz onlara hep iyi dürüst olduk ama onlar bizi hep düşman gördü adamlarda 1000 yıllık bir türk kini var bu yüzden asla bize adil olmadılar olmayacaklarda

Ruslarla şuan iyi ilişkiler içindeyiz aslında tarih boyunca ruslarla hep iyidik bizi hep batılı ülkeler bir birinize düşürdü tek rusya ile değil iranla arapla hatta şuan çinle bile bunu deniyorlar

Asya halkları hiç olmazsa dürüst mert ve güvenilir söz verdiklerinde tutuyorlar bu yüzden rusya ve asya ile yola devam etmemiz en doğrusu
Hiç küçümsemeyin asya ülkelerini benden demesi
gelecekte rusya ile bir olsak
Ekonomiyi bilmem ama askeri alanda türkiye çok ama çok büyür ve hainsiz huzurlu ülke olur

En son Adem sivri tarafından Çrş 20 Şub 2019, 23:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir d98

4 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 23:54

19. yüzyılda Abdülhamit bunları fen ve teknoloji öğrenip getirsinler diye Fransa’ya gönderdi. Bunlar ırkçılık bilmem necilik diye ideoloji getirdi, dans getirdi, kıyafet getirdi. Bugün Mars’a adam gönder, aracın civatasını Çinliler yaptı diye kulp takarlar. Çünkü ancak bu şekilde kendi mantıkları iktidar olabilir. Onun için bu zümreyi pek de dikkate almamak lazım. Çalışıp üretmek lazım. Savunma sanayideki başarıyı körler bile görüyor zaten.

mustafa1981
4 ay önce - Prş 21 Şub 2019, 00:02

O safsata yeni forumun hayırlı olsun. Umarım savunma sanayi forumudaki Amerikancı, Rusçu çatışması bu forum sayesinde sona erer.
Önemli olan kendi ülken ile gönül bağı kurmandır. Amerika veya Rusya ile gönül bağı olan boşuna durmasın bu ülkede bi zahmet çekip gitsinler uşaklığını yaptıkları o ülkelere.

safsata00
4 ay önce - Prş 21 Şub 2019, 01:07

Alıntı:
Safsata bey , bu insanlar devlet yönetiyor çiftlik değil.siz isteseniz karşılıksız her istediğinizi evinize bahçenize alabilirsiniz. Devletler bunu yapmaz.

Devletler bunu yapar üstadım.Devletlerin kuruluş mantığı insanları yönetmektir.Ama sizde dahil devletin bunu ne düşünceyle yaptığı konusunda kesin bir fikrimiz olmadığından,buradan sadece yorum yürütüp şu faydası bu zararı olmuştur diye yorum yürütüyoruz.Sizce devlet organları bunun devlet çıkarları tarafından fayda ve zararlarını ölçmemişmidir yada zararı yönünde bu kadar yaygara koparken faydası yönünde devlet bu durumun kendine zarar verdiğini bile bile neden bu konuda resmi bir açıklama yapmaz.Söyleyeyim,çünkü resmi açıklama olarak faydalar konuşulduğunda anında kamuoyunda bakın aslında bunu türkler bu çıkarları için yapıyorlarmış diye yaygara kopar ki bir çok ülkenin arayıp bulamadığı malzemedir bu.Resmi olarak devletin bunu neden yaptığını bilmeden sadece yapılan olumsuz yorumlardan yola çıkıp fikir belirtmek olaya taraflı bir bakış açısı getirecektir.
Alıntı:
kimse mültecileri ölüme terkedelim demiyor. Kamplarda misafir edilirdi.

Kimse öyle dediğinizi sölemedi üstadım.Yorumlarımı daha dikkatli okuyunuz.
Alıntı:
Ancak bizim hükümetimiz ne yaptı kontrolsüz birşekilde daeşçileri pkklılar da ülkemize soktu,hastanelerimizde tedavi edildiler.vatandaşlarımız kandırılarak ailelerinden kaçtı vs.

Bu söyledikleriniz ise tamamen magazin gazeteciliğinden gelen dedikodular dolayısıyla oluşan söylentilerden ibaret ve genel olarak bahsettiğiniz için bizimle beraber savaşan insanlarıda evde oturduğunuz rahat koltuktan töhmet altında bıraktığınızın farkındasınızdır umarım.Üstelik olayları lokal olarak kabul edersek hiçbir resmi kayıt ve belgede şu pkk lı veya bu daeş li şu hastane veya bu revirde tedavi edilmiştir diye bir kayıt olmadığı gibi,diyelimki gönüllü çadırlarındaki yada yardım derneklerindeki doktorlara denk gelen insanlara doktorların sen teröristmisin diye sormasını veya diyelimki adam terörist.Tabiki ben bir teröristim beni tedavi etmeyin demesini beklemek ne derece mantıklı olur.?
Alıntı:
Hadi aldın 5 milyon mu alınır.

Hocam ya alırsın ya almazsın.Atmı inekmi bunlar şunu alırım şunu almam yada besilisi benim zayıfı kalsın diyesin.Ayrıca 90 lardan beridir yaptığımız şeyi yapmışız ki o zamanlar ekonomik durumumuz çok daha berbattı.Allah aşkına bu kadar yaygaranın yüzde biri yapıldımı?Ki bulgar ve ırak göçmenlerinin sayısı milyonu aşmıştı.Hiç böyle berbat ve olumsuz yorum gelmemişti hala birşeyler döndüğünü anlamadınızmı?
Alıntı:
ayrıca dedğiniz hiç bir tehditi ab ülkeleri yemedi ne kazandık.şimdi insani duygular demeyin sakın.devletler işe bu şekilde bakmaz.neymiş mülteciler sebebiyle hakkımz varmış bazı şeylerde.Yapsınlar o zaman .

Valla üstad şimdiye kadar türkiyeye karşılıksız günahını vermeyen AB den gelen 3 milyar euro ve yine verilmeye başlanacak 3 milyar euro nun haricinde benim önceki yorumumda yazdığım ama sizin herhalde gözden kaçırdığınız;

Birincisi artık paşa paşa kabul etmiyoruz.Aldığımız göçmenlerle avrupayı tehdit ediyoruz.Tüm avrupa biliyorki çok sıkışırsa Türkiye kapıları açıverir.

ikincisi bu göçmenlere yapılan yardımlar bize dünya çapında prestij kazandırıyor.Basit bir örnekle sadece SOMALİ ye yaptığımız yardım sayesinde afrika la yaptığımız ticaret birkaç yıl içinde 10-11 milyar dolardan 25-26 milyar dolara çıktı.Sömürge devletlerinden çok çeken ve hala onlardan kurtulamayan afrika kıtasında suriyeli mülteciler ve somali ye yapılan karşılıksız yardımlar bizi bıçak gibi ayırıyor diğerlerinden.

Üçüncüsü girdiğimiz yerlerdeki insani duruma özenle dikkat etmemiz,genel işleyişe karışmamamız ama ekonomisi ve sosyal hayatına el altından müdahale ederek oraya kısa sürede istikrar getirmemiz,ABD dahil hiç bir gücün başaramadığı yine saygı uyandıran bir pozisyona getiriyor bizi.

Dördüncüsü bu mülteciler uluslar arası hukuk aracılığıyla bize müdahale hakkı veriyor.Bunuda kullanarak RUSYA ve ABD ye rağmen bazen ağır sözler söylemebazende askeri müdahalelerle oyuna dahil olup başka bir oyunuda bozma imkanı veriyor.

şeklinde sadece benim bile bakarak görebildiğim bir durumun sizin için hiç bir faydası yok şeklinde görülmesi acaba suriye nin türkiyeye devredilmesini bekliyorsunuz şeklinde bir düşünceye sevkediyor beni.

Alıntı:
rusya nasıl yaptı gürcüstana.

Rusyanın gürcistana saldırmasının insani boyutlar haricinde ne gibi ekonomik ve diplomatik faydaları olmuştur bize anlatırsanız bilgileniriz.
Alıntı:
ha bana kalırsa hükümetimiz baştan yanlış yaptı

Ne gibi?
Alıntı:
suriye iç savaşında.pkk ile uğraşıken olay nerelere geldi.ülkemizde eskisi gibi pkk olaylarının olmamasını da sizler gibi pkk nın bittiği için değil daha da büyük bir oyun içinde olduklarını düşündüğümdendir.

Zaten devlette böyle düşündüğünden şu an suriye de üstadım.İnsani damarı kabardığından değil.
Alıntı:
Tabi arkalarında bu sefer hiç olmadıkları kadar fazla güç var.abd ab ,araplar alenen , rusya da hazırda bekliyor.evet bence de beka sorunu var ama inşaallah yönetenler dik durur ve bu kötü zamandan en iyi bir şekilde çıkarız.

Valla hocam alemsiniz.Bu ne ironidir anlamadım. bu kadar gücün var olduğunu bildiğiniz bir yerde insanlara yardım edip onların gönüllerini hoş tutarak sizin yanınızda olmalarını bu sayede bu güçlerin piyonu olmasınlar diye hem insani hem askeri yardım yaparsınız.Yani baya bir çelişkiye düşmüşsünüz gibi görünüyor.Ya bu insanlara yardım edeceğiz yada etmeyeceğiz hangisini söylüyorsunuz.
Alıntı:
10 yıllık yanlış dış politikanın bunda buyuk payı var.

Yine soruyorum ne gibi?Sizin gördüğünüz ama devletin göremediği ne biliyorsunuz.?

sayfa 1
123 ... 145146147   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET