Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
ceyhanlı umut
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:13

yakında kominizm gelecek bu gidişle kuzey Kore gibi olacağız

mehmuztr
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:15

Devlet zaten tavan fiyat belirlemedi ki. Piyasa rekabetine girdi. İsteyen hala yüksek fiyat verebilir. Rekabet çarkları gereği düşüyor şimdi fiyat işte.

Kapitalizm tek tür, tek çeşit kuralları katı, solid bişey değil. Sosyal Kapitalizm'i var Kolektif Kapitalizmi var var da var. Serbest Piyasa ekonomisinde devlet hiç bir alanda var olamaz diye taşa yazılı bir kural yok. Vahşi kapitalist tam liberal bir devlet olsak zaten halk ekmek, devlet bankası, devlet televizyonu, Devlet emeklilik sistemi, devlet hastaneleri, devlet şirketleri vs hiç olmazdı. Biz zaten hiç öyle bir ülke olmadıkç

Bu işin rekabet mekanizmasını bozan fırsatçıların üzerine çökme, aracıları azaltma, denetleme kısmına çizilmeye çalışılan tablodaki gibi tanzim satıştan ibaret değil. Daha hal yasası çıkacak, organize haller, toplama merkezleri, soğuk zincir, taşıma ve ambalaj standardizasyonu vs gelecek.

akin87
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:21

Alıntı:

Bu işin rekabet mekanizmasını bozan fırsatçıların üzerine çökme, aracıları azaltma, denetleme kısmına çizilmeye çalışılan tablodaki gibi tanzim satıştan ibaret değil.

Böyleyse eyvallah. Ama Serbest piyasa ekonomisinde vay bu market ürün A için şu kadar fiyat istedi diye ona küfür etme hakkın yok, itibarını sosyal medyadan kirletmeye hiç hakkın yok.

Alıntı:
Kapitalizm tek tür, tek çeşit kuralları katı, solid bişey değil. Sosyal Kapitalizm'i var Kolektif Kapitalizmi var var da var. Serbest Piyasa ekonomisinde devlet hiç bir alanda var olamaz diye taşa yazılı bir kural yok. Vahşi kapitalist tam liberal bir devlet olsak zaten halk ekmek, devlet bankası, devlet televizyonu, Devlet emeklilik sistemi, devlet hastaneleri, devlet şirketleri vs hiç olmazdı. Biz zaten hiç öyle bir ülke olmadıkç

Ben Sosyal Devlet konusuna girmedim veya değişken liberal Piyasa ekonomisinin değişik yüzlerinin olduğunu inkar etmiyorum. Ama hiçbirinde Devlet Milletine rakip olacak şekilde bir sektörde bulunmaz.
Fiyatlandırma ise bizim konumuzdu.

Arda Beşir
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:25

Vatandaşın yararına olan her önleme sonsuz destek

akin87
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:27

Alıntı:
Vatandaşın yararına olan her önleme sonsuz destek

Uzun vadeli hamleler yapılmazsa sadece seçim yatırımına alkış tutmuş olacaksın ve sadece kısa vadede yararı olacak.
İş kartelcilere çökünce vatandaşın kalıcı şekilde yararına olacak.

Burç

8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:32

ceyhanlı umut demiş ki:
yakında kominizm gelecek bu gidişle kuzey Kore gibi olacağız

Nasıl da kuduruyorlar bak... Kuzey Kore olmaktan korkmuşmuş..
İşte halkın yararına olan bu icraatleri alkışlayamadığınız için sizin samimi olarak bu ülkenin hayrını düşündüğünüze inanmıyorum. Kuru kuru her yapılana karşı çıkıp, kötülemek, karalamaktan başka bir amacınız yok.

Arda Beşir
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:35

Halkın yararına olunca HELAL OLSUN tek bir muhalif yok

Ver eksiyi ver mehteri

Fatih Ordu
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:45

Hayaller 2023, hayatlar 1923 galiba bu baslik icin acilabilecek en anlamli mesaj olurdu

mehmuztr
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 16:52

Alıntı:
Ama hiçbirinde Devlet Milletine rakip olacak şekilde bir sektörde bulunmaz.

Malumunuz ücretli poşet uygulamasına geçtik. Bu 2015 yılı AB Plastik Poşet Direktifi doğrultusunda bir çok avrupa ülkesinde uygulanıyor hali hazırda. Plastik poşetlerin paralı olması İngiltere'de başarılı sonuç verip plastik poşet kullanımını önemli ölçüde azaltmış ama aynı uygulama Norveç halkı üzerinde hiç etki etmemiş. Kullanım azalmamış.

Farklı ülkeler, farklı toplumlar, farklı kültürler, farklı tecrübeler farklı reçeteler gerektiriyor.

Bizim devlet de meraklısı değil bu manavcılık zahmetine girmeye ama toplumumuz oynaklığın oluştuğu zamanlarda kitaplarda yazıldığı gibi davranmıyor. Maliyet muhasebesi ilkelerini bilen esnafımız yok. Fiyatlar yukarı hareketlendiğinde daha düşük fiyat verebiliyorum, rekabete gireyim, müşteri payımı genişletip kısa vadeli karı feda ederek orta ve uzun vadede daha çok kazanayım demiyor esnafımız. Herkes arttırıyor, ben de arttırayım cebime girene bakayım diyor. Kendi maliyetlerini etkilemese bile ya da %20-30 etkilese de çevresine bakıp o da dayıyor %50'yi. Çevresinden duyduğu bahanelerle de tüceticiyi susturuyor. Mazot pahalandı, dolar uçtu, hortum yıktı diyor. Siyasilerin akıbeti de o tüketicilerin eline bakıyor. Rekabet mekanizmasının işlemediği olağan dışı fiyat yarışının başladığı dönemlerde bu alanlara olağan dışı el atmak zorunda kalıyor. Halk Ekmek oluyor adı, Et ve Balık Kurumu oluyor, gün geliyor tanzim satış oluyor. Biz kendi nevi şahsımıza münhasır bir toplumuz, devletiyle milletiyle

Arda Beşir
8 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 18:48

Bunları eleştirilenler bu iyiliklerden en çok faydalanan kesimdir, unutmamak gerek. Çoğu bugün gidip almışlardır

Alıntı:
Belediyeler Ariel'i İsrailden mi direk gidip alacak şimdi, nasıl olacak?

Market gibi üzerine yüzde 50 koymayacak, sen al da kirli çamaşırlarını yıka diye

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET