Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Devrim Gibi Karar : Belediyeler Sebze-Meyve tanzim Satışına Başlıyor
123 ... 555657   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1

Belediyelerin Ucuz Meyve Sebze Satacak Olması Market ve Pazar Fiyatlarını Düşürür mü ?
Evet, çok iyi bir uygulama olur 47.7%  47.7%  [112]
Hayır, marketler bildiğini okumaya devam eder 21.7%  21.7%  [51]
Bekleyip göreceğiz 30.6%  30.6%  [72]
Toplam Oy : 235

Arda Beşir
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 12:53
Devrim Gibi Karar : Belediyeler Sebze-Meyve tanzim Satışına Başlıyor


http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2822650-b ...er-satacak

Bakan Albayrak: Haftaya başlıyor, belediyeler satacak
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak. Sivri biber, patlıcan Türkiye bunu mu konuşacak, birileri stokluyor" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Gıda fırsatçılıklarıyla ilgili konuşan Bakan Albayrak, 'Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak' dedi. Seracılıkla ilgili yeni bir paket açıklayacaklarını belirten Albayrak, "Dönüşümü çok hızlı şekilde göreceğiz. Seraların yenilenmesi ve kredileriyle ilgili Ziraat Bankası detaylıca açıklayacak" ifadelerini kullandı.

SEBZE-MEYVE SATIŞINI BELEDİYELER YAPACAK

Mayıs ayında 87,2 milyar dolarda gerçekleşen dış ticaret açığı da düştü. 2018'de sizlerin katkısıyla ihracat rakamında en yükseğini gördük. Dengelenme döneminde güçlü bir borçlanma stratejisini ortaya koymaya devam ediyoruz. Dengelenme döneminde güçlü bir borçlanma stratejisini ortaya koymaya devam ediyoruz. Belediyeler sebze-meyve satışına haftaya başlayacak. Sivri biber, patlıcan Türkiye bunu mu konuşacak, birileri stokluyor. Fırsatçılıkla hareket eden birilerinin milletimizin sofrasına el uzatmasına izin vermeyeceğiz.

DETAYLARI ZİRAAT BANKASI AÇIKLAYACAK

Seracılık özellikle kış aylarında eko sisteme, ticarete, vatandaşın mutfağına böyle bir noktada bulunmaması için paket açıklayacağız. Dönüşümü çok hızlı şekilde göreceğiz. Seraların yenilenmesi ve kredileriyle ilgili Ziraat Bankası detaylıca açıklayacak. Bazıları bürokratik detayları soruyor. Onları da çözeceğiz. Jeotermal açısından organize bölgeler oluşturacağız. Altyapıyı tamamlayacağız. Bu bölgelerdeki seralar için kredilerle geri dönüş alacak. Jeotermal kaynaklarımızı bu noktada daha etkin kullanmış olacağız. Gerek yatırım kredilerinde, gerek kredilimitlerinde, gerek işletme kredilerinde daha üst noktaya gideceğiz. Ziraat Bankası yarın Antalya'da modern seracılıkla ilgili paketi açıklayacak.

YAPISAL ADIMLARI DEVREYE ALACAĞIZ

Özellikle önümüzdeki kış bu konuda Türkiye gündeminde olmaması için sektör desteği, kapasite noktasında yasanın sağlıklı bir şekilde yürümesi için sahada olacağız. Ürün üretim tüm bu planlamanın yanı sıra yapısal adımları devreye alacağız.


Misafir b10

6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 12:56

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=164614 ...mp;start=0
Sonuçta aynı kapı. Komisyonculuk kalkması. Yeni başlık ihtiyacı bence yoktu.


Arda Beşir
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:27

Aynı değil, orada hal komisyonculuğu yasası söz konusu, bu ise daha hızlı atılacak bir adım.
Komisyonculuğun tamamen kaldırılması zaman alacak bir gelişme. Şimdi ise vatandaşa ''Pahalı satan satsın bakalım satabiliyor mu, ben belediye olarak daha ucuz satacağım gel benden al'' demek isteniyor

Ersinho
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:34

Başkan Erdoğan bir kaç gün önce hal yasası çıkaracaklarını söylemişti çok iyi olur. Çünkü üretici ve tüketici zarar da. Aracılar halciler al gülüm ver gülüm yaparak dünya kadar para kaldırıyorlar bunları devre dışı bırakmak lazım en başta.

Belediyelerin satması hepsini etkiler. Güzel bir uygulama olur.


Ersinho
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:46

Pazarcılar ve üreticiler zaten en masum kısım dediğim gibi asıl parayı aracılık yapan fırsatçılar götürüyor. Mesela aracı gidiyor Adana'ya buluyor bir portakal üreticisi kilosu 50 kuruştan 30 ton portakal alıyor geliyor İstanbul'da pazarcıya,marketçiye 2 TL den satıyor. Pazarcı da 50 kuruşta ben kazanayım diyor 2,5 TL den satmaya çalışıyor. Yani aracı sadece bir nakliye maliyetiyle dünya para kazanıyor. Piyasayı en çok etkileyen bu kan emiciler bunlar devre dışı bırakılmalı.Ersin_35
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:48

Fiyatların yüksekliği satıcıların fırsatçılığı değil ama aracıların fırsatçılığıdır. Neden mi 1-2 TL ye üreticiden çıkan mal pazarda 8 TL oluyorsa burada aracılar kazanıyor demektir. Bunu önlemenin yolu üretici ile tüketici arasındaki yolu kısaltmadır.

mehmetalisen54

6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:51

İhracatı kısıtlasınlar yeterli, Afyon da mis gibi Kiraz üretilir, hiç bir yerde göremezsiniz. Neden ? Çünkü direkt olarak yurtdışına gider. Bizler de ikinci-üçüncü sınıf meyveleri gerektiğinden pahalıya yiyelim.

Ayrıca; geçmişte, marketlerin direkt üreticiden alım yaparak aracıları ortadan kaldırmaya çalışan bir tarım bakanı görevden alınmıştı. Bunu da not düşelim.En son mehmetalisen54 tarafından Prş 07 Şub 2019, 14:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Misafir bec

6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:53

Güzel bi karar olmuş. Şimdi onlar düşünsün destekliyorum

Arda Beşir
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:56

Alıntı:
Fiyatların yüksekliği satıcıların fırsatçılığı değil ama aracıların fırsatçılığıdır


Marketlerde dikkat edin, alış fiyatı 3,25 yazan domatese 7,90 yazıyorlar.

Marketleri savunmayalım. 2,5 kat koymak nedir ya, sen ben yiyeceğiz, Türk halkı yiyecek, bu aç gözlülük nedir. ! ! !

Tarladan alınan ürüne aracı da koyuyor evet, 1 liraya aldıysa 3,25 e markete satıyor, market de 7,90 yazıyor. Buna bir çözüm bulunmalı. Serbest piyasa var diye böyle olmaz. Hepsi anlaşmalı, haldeki ile marketteki anlaşmalı


En son Arda Beşir tarafından Prş 07 Şub 2019, 13:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


mustafa 1903
6 ay önce - Prş 07 Şub 2019, 13:56

Memlekete bakın.. devletin meyve sebze satması çözüm olarak sunuluyor.

Adam gibi kanunlar ve denetleme ile devlet görevini yapsaydı, böyle saçma sapan şeyler ile uğraşmaya gerek duyulmazdı.

Bir yandan devletin fabrikaları satılıyor (ki doğru buluyorum), ama diğer yandan pazarcı konumuna düşüyor.sayfa 1
123 ... 555657   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET