Ana Sayfa  Konya Alaaddin Camii
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35  Sonraki
cevap yaz Ana Sayfa -> KONYA
sipahiPts 13 Ekm 2003, 03:01   Konya Alaaddin Camii

Karatay Müzesi,

(+)Baska bir konya resmi,


(+)Allaeddin Camii,

(+) mesajı beğendiniz mi?: +1
hasan42
Prş 15 Eyl 2005, 19:18   Alaeddin Camii

Konya Alaeddin Camii özelliklerinden dolayı ayrı bir başlığı hakediyordu. Ancak bu gün fırsat bulup hazırlıklarımı tamamlayabildim.

Kuzeyden, Karatay Medresesi tarafından bakıldığında minytür bir kaleyi andıran Alaeddin Camii Konyadaki en eski camidir.  Yapımı yüz yıldan fazla sürmüş ve Sultan Birinci Alaeddin Keykubat döneminde bitirilmiş. Bu yüzden de Alaeddin Camii adını almış.  Yanında inşa edilen su deposu ve bazı görüşlere göre de Alaeddin  Tepesi çevresinde inşa edilen yol yüzünden bu değerli caminin oturduğu zeminde kaymalar oldu ve cami esaslı bir sağlamlaştırma çalışması gördü.    Ayrıca bu yıl restorasyonu da tamamlandı ve şu anda ziyarete açık. Görülmesi gereken farklı bir yapı. Restorasyon çalışmalarının da başarılı olduğunu söylemeliyim.
Cami aslında ibadet yeri, türbeler, avlu gibi bölümlerden oluşan bir kompleks. İçeriye girdiğiniz zaman bir sürü sütunla karşılaşıyorsunuz. Sayılarının 41 olduğunu öğrendim. Cami daha önceki devirlerde burada inşa edilip sonra yıkılmış olan çeşitli yapıların taşlarından da yararlanılarak yapılmış ve bu sütunlar da dahil olmak üzere  çeşitli yerlerde bunun izlerini görebiliyorsunuz.
Ben sizin dikkatinizi en çok mimbere çekmek istiyorum.  Üçbinden fazla parça ahşabın geçme tekniği ile birleştirilmesinden meydana gelmiş olan mimberin oymaları tek kelimyle nefis. Cami görevlisi her figürün bir anlamı olduğunu söyledi. Fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi son derece özenli bir usta işi. 1155 yilinda Ahlat'lı Mengum Berti tarafından yapılmış. Bu mimberi görünce bu Ahlatlı ustaya saygı duymamak elde değil.  Hiç çivi kullanılmamış.Yapımı 40 yıl sürmüş. Caminin restorasyonu sırasında Istanbulda muhafaza edilmiş ve restorasyon tamamlanınca yerine tekrar konulmuş.
Caminin üstü ağaç örtü. Osmanlı döneminin kubbeli tavanlarına benzemiyor anlayacağınız. Zaten cami gözümüzün alıştığı o klasik cami görüntüde değil.
Cami içine ısıtma tesisine, hatta ışıklandırma sistemi kurulmasına bile  cami zarar görebilir diye izin verilmiyormuş. Her gün ziyarete Sabah  9’dan akşam 5’e kadar açık. Caminin içinden avluya açılan bir kapı var. Oradan alvuya geçerek hem Konyayı seyredebilir, hem de sekiz adet Selçuklu Sultanının yattığı türbeleri görebilirsiniz.  Bu türbede yatan Selçuklu Sultanları şunlardır:
1. 1. Alaeddin Keykubat
2. 1. Sulan Mesut
3. Kılıç Arslan
4. 4. Kılıç Arslan
5. 2. Rükneddin Süleyman
6. 1. Gıyaseddin  Keyhüsrev
7. 2. Gıyaseddin  Keyhüsrev
8. 3. Gıyaseddin  Keyhüsrev

Aşağıdaki fotoğraflar caminin dış cephesinden çekilmiş fotoğraflar. Caminin içinden görüntüleri bir sonraki cevapta yükleyeceğim. Aynı anda çok fotoğraf yüklendiğinde çok hoş olmuyor. Diğer başlıklara eklediğim Alaeddin Camii fotoğraflarını da buraya topluyorum.
 

(+)
 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


 mesajı beğendiniz mi?: +3
hasan42
Prş 15 Eyl 2005, 19:33  

Bu kez sütunların görüntülerini yüklüyorum. Sütunlar Bizans ve klasik devir yapılarının kalıntılarınan alınmıştır.  Sütun başlıklarından bunu görebilirsiniz. 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


 mesajı beğendiniz mi?: +2
nyavuzPrş 15 Eyl 2005, 20:03   aladdin cami

mimber,avlu içi görüntüleri ve taş oymacılığından örnekler...

(+) 

(+) 

(+)


 mesajı beğendiniz mi?: +1
hasan42
Prş 15 Eyl 2005, 20:03  

Şimdi de sıra mimberde. Yukarıdaki yazıda bu mimber hakkında bilgi vermiştim. Gerçekten de mimber bu caminin en önemli özelliklerinden birisi. Ayrıntı fotoğraflarına bakınca bana hak vereceksiniz. Ancak burada bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim. Bu güzelim ahşap eseri neden koyu kahverengi yağlı boya ile boyamışlar anlamıyorum.(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

 

(+) 

(+)
--------------------------------------------------------------------------------


 mesajı beğendiniz mi?: +3
Mesajları seç: