Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa 1. Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi
123 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ebru K.Türk
13 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 15:52
Bursa 1. Murat Hüdavendigar Camii ve Türbesi


Bursa'da Sultan Murat Hüdavendigâr'ın kabrinin de bulunduğu bölgeye ait dağınık olarak fotoğraflar mevcut ama kendine özel bir başlığın mutlaka bulunması gerektiğini düşündüm. Çünkü Muradiye'deki II. Murat civarını çok kişi bilir ancak buradaki yapıyı gelip görme zahmetine katlanan yada olduğunu bilen kişi bile çok az. Bildiğim kadarı ile kısa bilgiler de aktaracağım.

Şimdilik elimde olanlar çok yeterli ve külliyenin özelliklerini yansıtır nitelikte değil ama ilk ziyaretimde vakit ayırabilirsem daha özenli şekilde resimler çekip onlar ile değiştireceğim.

I. Murat kimdir?

1. Murat diğer osamanlı sultanlarından farklı olarak savaş meydanın şehid edilmiştir.  Sultan Birinci Murad 1326'da Bursa'da doğdu. Babası Orhan Gazi, annesi Bizans prenseslerinden olan Nilüfer Hatun'dur (Holofira). Ayrıca annesinin Rum olması Timur'un Osmanlı ailesinin türklüğünü kabul etmemesi sonucunu doğrumuş ve gelişen diğer olaylar Ankara savaşına sebep olmuştur. Fakat Nilüfer Hatun kendi isteğiyle müslüman olmuş bir kişidir.Sultan Birinci Murad, Bizans Kilisesi'ne göre bir kafir ve İsa düşmanı olarak görülse de, fethettiği yerlerde yaşayan Hıristiyan halka Papa'dan daha iyi davrandığı için onların sevgisini kazanmıştı. Hatta onun zamanında sadece Bursa'da bile 3 kilise ve 1 sinagog yapılmıştır. Ancak günümüze hiç biri ulaşmamıştır.

Türklerin Balkanlardaki ilerlemeleri yeni bir Haçlı seferinin düzenlenmesine sebep oldu.  Türk Ordusu ilerleyerek Kosova'da Haçlılarla karşılaştı. Üstün haçlı ordusu Sultan Murad Hüdavendigar'ın kurdurduğu "Topçu Ocağı"nın kullandığı topun etkisi ile dağıldı.1382 yılından itibaren "Murad Hüdavendigar" diye anılan Sultan Birinci Murad, Birinci Kosova Savaşı'ndan sonra savaş alanını gezerken, Sırp Kralı Lazar'ın damadı tarafından hançerlenerek şehit oldu (1389).Anadolu'dan Rumeli'ye durmadan dinlenmeden seferler yapan Sultan Murad Hüdavendigar, bizzat katıldığı 37 savaşın hepsini kazandı.


Top, tarihte Türkler tarafından ilk kez Birinci Kosova Savaşı'nda kullanıldı.

Bu savaştan sonra Balkanlardaki Türk hakimiyeti güçlendi ancak Sultan Murad Hüdavendigar şehit oldu. Babası Orhan Gazi'nin ölümünde 95.000 km.kare olan devlet topraklarını 500.000 km.kare'ye çıkarmayı başardı.(+)

--------------------------------------------------------------------------------
I. Murat Camii'nin özellikleri

Bu konuda şu anda çok bilgim yok. Ancak bildiğime göre kendisinin ölümünden sonra adına yaptırılmıştır. Mimarı belli değildir. Diğer osmanlı eserlerinden farklı olarak caminin planı ters T plan olmakla birlikte küçük pekçok odacıktan oluşur. Ayrıca üst kat medrese olarak kullanımıştır. Bu özelliği ile de türünün tek örneğidir. Çünkü osmanlı eserlerinde medresler hep camilerden ayrı bir bina olarak tasarlanmıştı. Şu anda Bursa'daki osmanlı eselerinin pek çoğunda olduğu gibi bu caminin de tavanlarında aydınlatma amacıyla yakılan yağ şamdanlarından çıkan isleri toplayarak mürekkep yapımında kullanılmasını sağlayan delikler kapatılmıştır. Ancak zaten üst katlara çıkış şimdilik mümkün değildir.  Özellikle mihraptaki altın hat örnekleri alışılagelmiş'in dışında bir hat üslubuyla yazılmıştır. Yazılar incelendiğinde Sadece güzel bir yazı olmanın ötesinde ilginç geometrik şekillere de benzer şekilde işlendiği görülmektedir. Cumhuriyet döneminde geçirdiği bir restorasyon sonucu diğer tüm camilerde olduğu gibi bu cami de duvarları normal plastik boya ile boyandığından duvalardaki gözenekler kapanmış, caminin içindeki nem içeri haspolmuştur. Bu yüzden altın kaplı işlemeler bile Ulucami ve diğerlerinde olduğu gibi önemli ölçüde hasar görmüştür. (Altın kaplama ile yapılan bir işleme güneş altında kalsa bile asla kararmaz ve solmaz ancak nemli ortamda kabarıp dökülüyorlar)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


   

(+)


 

(+)


Ayrıca Sultan Murad'ın türbesinin hemen dışında bulunan bir kabir ise Çekirge Sultan lakablı bir zat'a aittir. Kendisi bugünkü çekirge semtinin isim babasıdır. Rivayete göre bu kişi Bursa halkı tarafından pek sevilmeyen ve kaplıcalar önünde gezerek odun satan ancak pis görünüşlü ve fakir biriymiş. Bursa bir çekirge istilasına uğramış ve bu kişinin gösterdiği bazı olağan üstü haller sonucu halk bu sorundan kurtulmuş ve onun büyük bir kişilik olduğuna inanmış. Bu olaydan sonra kendine ÇEKİRGE SULTAN lakabı verilmiş ve bulunduğu bölge de Çekirge ismiyle anılır olmuş.


 

(+)
En son Ebru K.Türk tarafından Prş 30 Mar 2006, 02:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Hakan Aydın

13 yıl önce - Pzr 02 Ekm 2005, 13:20

Çekirge'de Bursa ovasına bakan tepenin üzerinde I. Murat Hüdavendigâr tarafından (1365 - 1366) yıllarında yaptırılmıştır. Yapı iki katlıdır. Altta cami, üstte medrese yer almaktadır. Önde son cemaat yeri beş kubbeyi taşıyan kemerle birbirine bağlı altı yığma ayaktan meydana gelmiştir. Alt kata basık tonozla örtülü kısımdan girilir. Holün iki yanından üst kata çıkışı sağlayan merdivenler vardır. Salon Kubbeli ve tonozlu uzun bir eyvandan ibarettir.
Orta sahanın sağında ve solunda birer eyvan ile köşelerden tonozla örtülü dört odadan meydana gelmektedir. Mihrap duvardan içeriye girmiş ufak eyvan şeklindedir.

Merdivenlerden üst katın revakına çıkılır. Revak önden altı yığma ayak ve aralarında beş adet sütun ile ayrılmış sivri ikiz kemerle yaptırılmıştır. Revaktan birer dehlizle koridora gelinir. Koridora açılan on iki adet hücresi yer almaktadır. Hücreler tonozludur, yanlarda tonozla örtülü dershane olarak kullanılan dört oda daha vardır. Tek minaresi tuğladan örülmüştür. Çift zincir, tek zincir, kuş gagası, balık sırtı motifi altı sıra stalaktitle şerefeye geçilir. Takke külahlıdır. Üst kat eyvanının kemer alınlıklarında köşe tromplarında süsleme unsurları görülmektedir. Mermer sütunlar ve başlıklar Bizans yapılarından alınarak burada kullanılmıştır.
(+)


En son Hakan Aydın tarafından Prş 15 Mar 2007, 12:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


M.Özgür
12 yıl önce - Prş 24 Ksm 2005, 06:22

belki konuyla alakasız gibi gelebilir ama çekirgeye gidipde bu cami civarında ve içinde gezerseniz muhakkak eskiden hamam olan ve şu anda tuvalet olarak kullanılan yerede girin derim ben.

Tuvalet dedim diye kızmayın ama tüm çeşmelerinden sıcak su akıyor ve hayatımda ilkkez kaplıca suyuna orada dokundum. inanın normalde yapay olarak ısıtılmış bir suyla ellerinizi ve yüzünüzü yıkadığınızda hissettiğinizden çok daha rahatlatıcı bir duygusu var. sanki insanın kemikleri bile ısınıyor ve akan su hemen ciltte emiliveriyor gibi.

eğer benim gibi kaplıcalara hiç gitmemiş fakat bunun ne farkı olduğunu merak ediyorsanız çok büyük bir fark olduğunu görecek ve ilk fırsatta bir kaplıcaya gitmek için can atacaksınız..Hakan Aydın

12 yıl önce - Prş 01 Arl 2005, 19:27(+)


üzeyirtüfekçi
12 yıl önce - Cmt 07 Oca 2006, 19:55

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA